Ενισχυτής / dac ακουστικών

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.416
Πήρα τα μόνα ακουστικά που μπορούν όντως και με καλύπτουν στο μπάσο.

Η απόκριση συχνότητας που έχουν στα μπάσα είναι τραγική, και οι δυνατότητές τους φτάνουν και για στουντιακή χρήση μέχρι και σε ντράμερ.

Ο χαβαλες είναι ότι όπως παίζουν αυτά, έτσι ακριβώς παίζει και το σύστημα στο χώρο μου, συν το κούνημα των σπλάχνων. Αλλά στα αυτιά ακούγεται ακριβώς όμοια πχ ο Μόμπι.. Πλάκα έχει...
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.808
Reaction score
2.223
Πήρα τα μόνα ακουστικά που μπορούν όντως και με καλύπτουν στο μπάσο.

Η απόκριση συχνότητας που έχουν στα μπάσα είναι τραγική, και οι δυνατότητές τους φτάνουν και για στουντιακή χρήση μέχρι και σε ντράμερ.

Ο χαβαλες είναι ότι όπως παίζουν αυτά, έτσι ακριβώς παίζει και το σύστημα στο χώρο μου, συν το κούνημα των σπλάχνων. Αλλά στα αυτιά ακούγεται ακριβώς όμοια πχ ο Μόμπι.. Πλάκα έχει...

Για ακουστικά με μπάσο —> Audeze
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Πήρα τα μόνα ακουστικά που μπορούν όντως και με καλύπτουν στο μπάσο.

Η απόκριση συχνότητας που έχουν στα μπάσα είναι τραγική, και οι δυνατότητές τους φτάνουν και για στουντιακή χρήση μέχρι και σε ντράμερ.

Ο χαβαλες είναι ότι όπως παίζουν αυτά, έτσι ακριβώς παίζει και το σύστημα στο χώρο μου, συν το κούνημα των σπλάχνων. Αλλά στα αυτιά ακούγεται ακριβώς όμοια πχ ο Μόμπι.. Πλάκα έχει...
Ποια ακουστικά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.416
Ποια ακουστικά;
Έχω βάλει λινκ στο πρώτο ποστ αυτού του θρεντ.
Post automatically merged:

Για ακουστικά με μπάσο —> Audeze
Ποιο μοντέλο θα πρότεινες σε τιμή γύρω στα 350€;
 
Last edited:

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.808
Reaction score
2.223
στην τιμή γύρω από 350 ευρω, από Audeze θα πρότεινα:

1. iSine 10
με 30mm driver (εναντι κεφαλιου καρφίτσας Sen)

Σε ψείρα.

2. Σε κάτι διαφορετικό, to Mobius

3. λιγο πιο πάνω, αυτό που χρησιμοποιεί κι ο Θέμης για mastering:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.222
Reaction score
27.004
Έχω βάλει λινκ στο πρώτο ποστ αυτού του θρεντ.
Post automatically merged:


Ποιο μοντέλο θα πρότεινες σε τιμή γύρω στα 350€;
Ακουστικά in-ear εγγυημένη καταστροφή της ακοής.
Κοίτα τι θα κάνεις γιατρέ μου, γιατί θα γίνεις costas-NO-EAR... :o:frown:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.416
Γενικά τα ακουστικά τα χρησιμοποιώ σπάνια, έξω από το σπίτι, και μόνο όταν δεν έχω άλλη επιλογή δραστηριότητας.

Μέσα στο σπίτι, δεν υπάρχει λόγος.

Δηλαδή, μπορώ και χωρίς αυτά.

Κάποια λίγα που είχα δοκιμάσει, όταν είχε βαρβάτο μπάσο το κομμάτι, παραμορφωναν αισθητά, δεν το κατάφερναν.

Αυτά που πήρα, δε χαμπαριάζουν τίποτα στο μπάσο, δώσε όσο θες.

Γενικά βεβαίως, δεν με ικανοποιεί το μπάσο από ακουστικά, διότι δεν υπάρχει η συμμετοχή του σώματος, δε το νιώθω στο στομάχι, είναι μισή απόλαυση. Ως εκ τούτου, δε με "τραβάει" ιδιαίτερα να ανεβάσω το βολιουμ στα ακουστικά. ;)

Τα συγκεκριμένα που πήρα, είναι πραγματικά πολύ βολικά, μηδενικό βάρος, ακόμα και να τρέχεις δε πρόκειται να κουνηθούν από τη θέση τους, και προσφέρουν σημαντική απομόνωση από τον θόρυβο του χώρου που βρίσκεσαι, περί τα 25 ντεσιμπέλ αν θυμάμαι καλά. Πιάνουν ελάχιστο όγκο στο τσαντάκι μου, και είναι πραγματικά φορητά.
Οι ολικές αρμονικές παραμορφώσεις είναι εκπληκτικά χαμηλές, και νομίζω ότι παίζουν εξαιρετικά ουδέτερα.

Βεβαίως τα sine δείχνουν τα δόντια τους, με πολύ τεχνολογία πάνω τους, πραγματικά με εκπληκτικές δυνατότητες, αλλά δεν έχουν τη φορητότητα που ήθελα για τη δική μου χρήση. Ωστόσο, οι παραμορφώσεις τους είναι υψηλότερες της μικρής ψείρας που διάλεξα, αλλά αναμφίβολα πρόκειται για εξαιρετική επιλογή για κάποιον που θέλει να αράζει και να ακούει σπίτι του.

Για το σπίτι, θα έψαχνα ίσως πολυκαναλα ακουστικά. Αλλά έχω ηχεία, είμαι οκ.

Για έξω, κυρίως με Spotify και λίγο από tidal αν έχει wi-fi, τέλεια είναι αυτά που πήρα, είμαι 100% ικανοποιημένος. Η προσθήκη της οδήγησης με το ifi που επέλεξα, ανέβασε αισθητά τις μετοχές τους.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.416
Η sony έχει κυκλοφορήσει ένα αξιόλογο σετ πολυκάναλων ακουστικών, εδώ και χρόνια.

Δεν ξέρω από άλλες φίρμες τι βγήκε.

Και από δω, μάλλον μόνο το sony φαίνεται να αξίζει.
 
Last edited:

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ακουστικά in-ear εγγυημένη καταστροφή της ακοής.
Κοίτα τι θα κάνεις γιατρέ μου, γιατί θα γίνεις costas-NO-EAR... :o:frown:
Αμα σου πω οτι τα συγκεκριμενα μου εχουν κατσει απιστευτα... Ενω με beyerdynamic dt1990, philips fidelio x2, sennheiser 58x και λοιπα ανοιχτά ειχα εμβοες και λοιπα ευτραπελα, με τα ie400 pro ολα καλα. Και"δεν ιδρώνει το αυτι μου". Και μεταφορικα και κυριολεκτικα. Και εχουν και απιστευτη "ανοιχτωσια". Σε βαθος ειναι λιγο "ρηχα" αλλα οκ. Ακριβα μεν, αλλα σε σχεση με αλλα παμφθηνα. Δικαιουνται να μην ειναι τελεια.
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Μπορεί κανείς να ξέρει πώς συγκρίνονται τα ie400 με τα Ultimate Ears super Fi pro 5 που έχω; Τα δικά μου θέλουν να φτάσουν στο τέλος της ζωής τους και δεν τα αφήνω με τεχνική αναπνοή. Ίσως ήρθε ο καιρός να τα αλλάξω και τα 400 ακούγονται καλή επιλογή, αλλά 100 ευρώ πιο ακριβά από όσο θα ήθελα να δώσω.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.222
Reaction score
27.004
Αμα σου πω οτι τα συγκεκριμενα μου εχουν κατσει απιστευτα... Ενω με beyerdynamic dt1990, philips fidelio x2, sennheiser 58x και λοιπα ανοιχτά ειχα εμβοες και λοιπα ευτραπελα, με τα ie400 pro ολα καλα. Και"δεν ιδρώνει το αυτι μου". Και μεταφορικα και κυριολεκτικα. Και εχουν και απιστευτη "ανοιχτωσια". Σε βαθος ειναι λιγο "ρηχα" αλλα οκ. Ακριβα μεν, αλλα σε σχεση με αλλα παμφθηνα. Δικαιουνται να μην ειναι τελεια.
Τι να πω?
Η κόρη μου είναι φοιτήτρια στο "Τεχνών Ήχου & Εικόνας" στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Εκεί τούς είπαν αυτό. Επιπλέον, σε γνωστό μας που έχει πρόωρη μεγάλη πτώση ακοής ο ΟΡΛ είπε πως είναι πολύ πιθανόν να οφείλεται στη χρήση ιν έαρ...
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.663
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top