Ενοχληση γειτόνων

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Τέλος δεκαετίας του 70 Ερεμπρού ( Örebro ) πόλη της Σουηδίας με 80-90 k κάτοικους εκείνο τον καιρό, στον τοίχο της κάθε ντίσκο υπήρχε dbμετρο που κατά τις ώρες κοινής ησυχίας δεν έπρεπε να δείχνει πάνω από 75db με την αστυνομία να περνάει για έλεγχο κάθε λίγο με δικό της dbμετρο. Και το ωραίο? Μου έκαναν καταγγελία οι διαμένοντες σε διπλανό διαμέρισμα ήρθε ο αστυνομικός και ρύθμισε τη ένταση στα 38 db (το όριο ήταν 40 απ' ότι έμαθα εκ των ύστερων) λέγοντας μου ότι αν ξαναπαραβιάσω το όριο θα πέφτει πρόστιμο.

Και στην Ελλάδα εν έτη 2022 ψάχνουμε ακόμα να βρούμε λύση.
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Μπααα
Μετά το 60-70 άρχισε η αστικοποίηση, αλλά ο σεβασμός υπήρχε.
Όσο χαλάρωναν οι θεσμοί, τόσο χανόταν ο σεβασμός και αυξάνονταν ο τσαμπουκάς με τον καιρό.
Ως άνθρωποι, μεταφράζουμε λάθος την έννοια της ατομικής ελευθερίας χωρίς να συμπεριλαμβάνουμε τον διπλανό.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Είναι κάποιοι οι οποίοι ενοχλούνται με το παραμικρό, ακόμη και με σιγανή ένταση.
Πάει ο άλλος και λέει στον γείτονά του ότι ακούει την φασαρία και τον ενοχλεί.
Λες και ζει στην εξοχή όχι στην πόλη και κάποιος του χαλάει την απόλυτη ησυχία.
Σ΄ αυτούς απλά εφαρμόζεις μόνο τις ώρες κοινής ησυχίας.

Από την άλλη είναι πολλοί που δεν έχουν καταλάβει ότι τα πάρα πολλά ντεσιμπέλ ενοχλούν πολύ τους υπόλοιπους.
Αυτό αφορά φυσικά και τους έχοντες αυτοκίνητο με το πορτμπαγκάζ γεμάτο ενισχυτές και σαμπ, που περνάει τον δρόμο με ανοιχτά τα παράθυρα και εντάσεις που προκαλούν τρόμο, τρέμουν τα τζάμια και οι τοίχοι των σπιτιών και οι κοιμώμενοι ξυπνούν.
Και το ζώον νομίζει ότι τον θαυμάζουν και τον χειροκροτούν.
Δεν ξέρει ότι όλοι τον βρίζουν, ή το ξέρει και δεν τον νοιάζει.
Προσωπικά ακούω δυνατά στο αυτοκίνητο, αλλά μόνο για μένα, με κλειστά τζάμια, ποτέ ανοιχτά.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
έπρεπε να δείχνει πάνω από 75db με την αστυνομία να περνάει για έλεγχο κάθε λίγο με δικό της dbμετρο. Και το ωραίο? Μου έκαναν καταγγελία οι διαμένοντες σε διπλανό διαμέρισμα ήρθε ο αστυνομικός και ρύθμισε τη ένταση στα 38 db (το όριο ήταν 40 απ' ότι έμαθα εκ των ύστερων) λέγοντας μου ότι αν ξαναπαραβιάσω το όριο θα πέφτει πρόστιμο.
Όταν λες ακούς το μπάσο τι εννοείς ; Ακούγεται σαν βουητό ; σαν χτύπημα ;
Ακούς άλλους θορύβους από κάτω πχ κόσμο, ακούς ψηλότερες συχνότητες της μουσικής , πχ λόγια στα κομμάτια ;
Σε ρωτάω για να δω εάν υπάρχει έστω στοιχειώδης μόνωση .
Επίσης είσαι σίγουρος ότι δεν έχει subwoofer το κατάστημα ; Παίζει να υπάρχει και να είναι σε μέρος που δεν φαίνεται , σε τέτοια μαγαζιά άνετα τα κάνουν τραπέζια για ποτά , μπορεί να είναι κάτω από τη μπάρα μπορεί να είναι σε 1002 μέρη που δε φαίνονται .
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να το περιγράψω όσο πιο πιστά μπορώ.

Το τραγούδι δεν ακούω καθόλου τα λόγια, μία ή δύο φορές μόνο αν με ρωτούσε κανείς τι παίζει αυτή τη στιγμή κάτω θα απαντούσα "μάλλον παίζει αυτό". Το μπάσο το αντιλαμβάνομαι κυρίως ως χτύπημα, αν με ρωτούσε κανείς με ποσοστά, θα έλεγα 80% χτύπημα και 20% βουητό.
Το μπάσο αποτελεί το 95% της όχλησης που νοιώθω, ο υπόλοιπος ήχος δε με νοιάζει, όπως δε με ενοχλεί και ο ήχος από το ψυγείο ή το κλιματιστικό.

Για subwoofer με διαβεβαίωσαν οι ιδιοκτήτες ότι ούτε τα δύο ηχεία που παίζουν έξω δεν είναι συνδεδεμένα με sub, για τα εσωτερικά θα ρωτήσω σήμερα.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να το περιγράψω όσο πιο πιστά μπορώ.

Το τραγούδι δεν ακούω καθόλου τα λόγια, μία ή δύο φορές μόνο αν με ρωτούσε κανείς τι παίζει αυτή τη στιγμή κάτω θα απαντούσα "μάλλον παίζει αυτό". Το μπάσο το αντιλαμβάνομαι κυρίως ως χτύπημα, αν με ρωτούσε κανείς με ποσοστά, θα έλεγα 80% χτύπημα και 20% βουητό.
Το μπάσο αποτελεί το 95% της όχλησης που νοιώθω, ο υπόλοιπος ήχος δε με νοιάζει, όπως δε με ενοχλεί και ο ήχος από το ψυγείο ή το κλιματιστικό.

Για subwoofer με διαβεβαίωσαν οι ιδιοκτήτες ότι ούτε τα δύο ηχεία που παίζουν έξω δεν είναι συνδεδεμένα με sub, για τα εσωτερικά θα ρωτήσω σήμερα.
Τα έξω ηχεία χωρίς sub πολύ δύσκολα να ενοχλούν έτσι όπως το περιγράφεις .
Η δουλειά γίνεται από μέσα , λογικά παίζει σαμπ κακό ρυθμισμένο .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς τι εννοώ. Anyway στο όνομα στης δημοκρατίας ο κάθε ένας νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει όποτε θέλει και όπου θέλει. Για αυτό λοιπόν διαλέγεις μια άκρη να μην σε πολυζαλίζουν!

Είναι πολυπαραγοντικό θέμα και η μόνη λύση, αλλά ταυτόχρονα η μη εφικτή για το 99%, είναι αυτή που προτείνεις.

Όποιος δεν μπορεί να προσαρμοστεί είναι καταδικασμένος να υποφέρει. Μουσικές, γαβγίσματα, θορυβώδη επαγγέλματα, παιδιά, φωνακλάδες, κορναρίσματα κλπ. Τι να τις κάνεις τις ώρες της κοινής ησυχίας όταν ενοχλείσαι 24 ώρες το 24ωρο;

Εγώ έχω μεγαλύτερο πρόβλημα στο εξοχικό που είναι και αραιοκατοικημένα. Πουλιά που κατοικούν στα δέντρα της αυλής και σκυλιά των τριγύρω σπιτιών. Χαμός! Τα τζιτζίκια δεν τα βάζω γιατί είναι παντού.

Η άλλη μεγάλη κατάρα, οι γείτονες (κυρίως συνταξιούχοι) που δεν έχουν τι να κάνουν κι αποφάσισαν να γίνουν μάστορες και κηπουροί. Αγοράζουν από το Lidl ό,τι μαλακία εργαλείο βγάζει και πρωί/απόγευμα μετατρέπουν την εξοχή σε εργοτάξιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Άνοιξες ένα θέμα δίχως απαντήσεις!!! Και αυτό γιατί δίχως μελέτη στο χώρο σου θα ακούσεις 100 διαφορετικές γνώμες! Απλά θα σου πω και τη δική μου λόγω τεράστιας εμπειρίας στο θέμα.
Έχω φτιάσει αίθουσα home cinema με τη μέθοδο, room into a room. Δηλαδή, σα δεύτερο δωμάτιο στο χώρο του υπογείου μου με απόσταση 10 cm στα περισσότερα σημεία από τοίχους και οροφή, χρησιμοποιώντας αντικραδασμικά, ηχομόνωση, sound isolations κτλ.
Αυτή τη στιγμή έφτασα στο πολύ καλό -50 db !!!!!! σε σχέση με πριν. Για να το πετύχω αυτό δοκίμασα πρώτα πάρα πολλά κόλπα και βγήκαν κάποια συμπεράσματα.
1. Δεν υπάρχει περίπτωση να κόψεις ήχο προερχόμενο από το κάτω διαμέρισμα (το μπαρ σε σένα) δίχως κατασκευή! Πάρε ότι μηχάνημα θες, δε θα έχει κανένα αποτέλεσμα λόγω κατασκευαστικής ιδιότητας των επαγγελματικών ηχείων να δίνουν ασχέτως μεγέθους πολύ μπάσο. Μπορεί όντως ο κάτω να μην έχει sub γιατί το αναπληρώνουν τα ηχεία. Αλλά μάλλον το έχει κρυφό κάπου. Η κατασκευή θέλει τουλάχιστον 5cm στο δικό σου πάτωμα, άρα πολύ δύσκολο εγχείρημα. Συνεπώς θα πρέπει ο κάτω να μονώσει όλο το ταβάνι του ή να πάρει σύστημα ηχείων οροφής με κατεύθυνση προς τα κάτω. Δε μιλάμε για ηχεία κανονικά, αλλά ειδικά πάνελ.
2. O κτυπογενής ήχος, πχ τακούνια ή παιδιά που τρέχουν κτλ, είναι σχετικά εύκολο να απομονωθεί με ειδικά υλικά πολύ λεπτά που μπαίνουν κάτω από το πάτωμα, τώρα είναι αργά άρα μόνο με σάντουιτς γυψοσανίδα με τέτοιο υλικό στη μέση σε όλη την οροφή ησυχάζεις από τους πάνω.
3. Ένας φτηνός σχετικά τρόπος να κοπεί η πολύ φασαρία είναι η τοποθέτηση στην οροφή του μπαρ ακουστικών πάνελ απόσβεσης ήχου και μπασοπαγίδες σε συγκεκριμένα σημεία.
3. Τα μπάσα όμως ΔΕΝ ηχομονώνονται με απλά υλικά, μόνο με ηχομονωτικό βυνίλιο με ενδιάμεσο μόλυβδο, και σάντουιτς ψευδοροφή πχ https://alphacoustic.com/product/ηχομονωτικό-μολύβδου-pb/
Αλλά, και πάλι θα περάσουν από τα οικοδομικά υλικά συχνοτικά, οπότε θα πρέπει και οι βάσεις των ηχείων να μη βιδωθούν στον τοίχο αλλά να παρεμβάλεις ειδικό υλικό, ακόμη και οι απλές ηχομονωτικές ταινίες του Leroy κάνουν δουλειά! Στην περίπτωσή σου πάλι ο κάτω πρέπει να το κάνει!
4. Για να αναγκάσεις τον κάτω να κάνει κάτι, κάνε καταγγελία για υπέρβαση ωραρίου μουσικής στο Δήμο. Ή πες του ότι θα κάνεις! Στην παραλιακή τεράστια κλάμπ έσβηναν ήχο 11 ακριβώς μετα από την παρέμβαση του Δήμου! Δίχως πίεση δε θα χώσει κανείς λεφτά για οποιαδήποτε ηχομόνωση!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Είναι πολυπαραγοντικό θέμα και η μόνη λύση, αλλά ταυτόχρονα η μη εφικτή για το 99%, είναι αυτή που προτείνεις.

Όποιος δεν μπορεί να προσαρμοστεί είναι καταδικασμένος να υποφέρει. Μουσικές, γαβγίσματα, θορυβώδη επαγγέλματα, παιδιά, φωνακλάδες, κορναρίσματα κλπ. Τι να τις κάνεις τις ώρες της κοινής ησυχίας όταν ενοχλείσαι 24 ώρες το 24ωρο;

Εγώ έχω μεγαλύτερο πρόβλημα στο εξοχικό που είναι και αραιοκατοικημένα. Πουλιά που κατοικούν στα δέντρα της αυλής και σκυλιά των τριγύρω σπιτιών. Χαμός! Τα τζιτζίκια δεν τα βάζω γιατί είναι παντού.

Η άλλη μεγάλη κατάρα, οι γείτονες (κυρίως συνταξιούχοι) που δεν έχουν τι να κάνουν κι αποφάσισαν να γίνουν μάστορες και κηπουροί. Αγοράζουν από το Lidl ό,τι μαλακία εργαλείο βγάζει και πρωί/απόγευμα μετατρέπουν την εξοχή σε εργοτάξιο.
Άστα να πάνε, όπως ακριβώς τα περιγράφεις.
Κατά καιρούς και σε διάφορες συνθήκες και εμείς εδώ στα άκρα ερχόμαστε αντιμέτωποι με διάφορες παρόμοιες τραγικές καταστάσεις, δεν θέλω ούτε να φαντάζομαι τι μπορεί να συμβαίνει στις πόλεις!!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
με κλειστά τζάμια,
Καλά κάνεις. Πολλοί αφήνουν έστω και λίγο το παράθυρο ανοιχτό (βοηθάει σαν παθητική ασφάλεια βέβαια σε μικρές ταχύτητες και πόλη) , και χάνουν την ακοή τους σε κάποιες συχνότητες στο αριστερό αυτί, επειδή δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι ο αέρας όταν τρέχεις με μεγάλη ταχύτητα είναι και αυτός θόρυβος, ιδίως με την πολύ ώρα (χρόνος έκθεσης) που το αφήνουν ανοικτό.
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Καλημέρα στο γκρούπ,

ακολουθεί κείμενο σε ελαφριά παραλλαγή του μηνύματος που έστειλα στο χρήστη decembered σκοντάπτοντας χθες στο ιντερνετ για ενόχληση από μπάσο.

Μένω στο 2ο όροφο και στο ισόγειο λειτουργεί συνοικιακή καφετέρια. Μπιτάκια και ποπ παίζει, όχι σε υψηλή ένταση, αλλά ακούω αισθητά τα μπάσα τους, με αποτέλεσμα παρόλο που κλείνουν την εξωτερική μουσική στις 23.00, μέσα στο μαγαζί συνεχίζει να παίζει η μουσική με αποτέλεσμα να ακούω το μπάσο μόνιμα στο σπίτι μου, κάθε μέρα μέχρι τις 01.00, μέχρι που και η μουσική κλείνει. Ως αποτέλεσμα, δε μπορώ να ηρεμήσω στο ίδιο μου το σπίτι.

Μίλησα χθες με τους ιδιοκτήτες, αρνήθηκαν κατηγορηματικά να μειώσουν την ένταση, με την ένσταση ότι είναι σύννομοι, ως μοναδική παραχώρηση μου είπαν ότι θα κοιτάξουν αν μπορούν να μειώσουν τα μπάσα, κάτι το οποίο δεν το αντιλήφθηκα καθόλου αφότου έφυγαν(τους παρακάλεσα να έρθουν πάνω στο διαμερισμά μου, όπου αναγνώρισαν μεν ότι ακούγεται η μουσική και το μπάσο, αλλά ότι αυτό δε καθιστά πρόβλημα), και υποψιάζομαι ότι με γράψανε.Θα πάω να τους ρωτήσω σήμερα λοιπόν και πριν το κάνω σκέφτηκα να απευθυνθώ σε σας.
Εdit: O πρώτος όροφος είναι εντελώς ακατοίκητος, δίπλα μου στο 2ο μένει ένας υπέργηρος κύριος που τον φροντίζουν, δε ξέρω πως είναι η κατάσταση της ακοής του, το αναφέρω επειδή οι ιδιοκτήτες μου είπαν ότι 3 χρόνια που λειτουργεί η καφετέρια δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με κανέναν.

Πρίν πάω να τους ζητήσω αν μείωσαν όντως τα μπάσα, ήθελα να σας ρωτήσω: Kρατώντας την ένταση ίδια, μείωνοντας έως μηδενίζοντας ωστόσο τα μπάσα/lows μέσω του software/equalizer του προγράμματος που τρέχουν στο μαγαζί, σε απόσταση από ισόγειο μέχρι τον 2ο, είναι εύλογο να μηδενιστεί ή να περιοριστεί σημαντικά η ‘αίσθηση’ του μπάσου που ακούω στο σπίτι? Σας ρωτάω για να ξέρω περίπου τι να με περιμένει, θέλω να είμαι όσο περισσότερο προετοιμασμένος γίνεται. Το δοκίμασα σπίτι μου με διάφορα τραγούδια(πότε με ακουστικά, πότε να παίζει από τα ηχεία του λαπτοπ, και η διαφορά ήταν αισθητή, αλλά θα ήθελα να μάθω αν έχετε εμπειρία όταν η απόσταση ορίζεται σε ορόφους.

Γνωρίζω ότι είναι υποκειμενική εντελώς η όχληση από το μπάσο, ο αδερφός μου π.χ., που τον φιλοξενώ αυτές τις μέρες ίσα ίσα που το αντιλαμβάνεται, αλλά θα σας ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε περεταίρω πληροφορία πάνω σε αυτό. Σας ρωτώ επειδή οι ιδιοκτήτες μου είπαν ρητά ότι είναι δικό μου πρόβλημα αυτό και ουσιαστικά να κόψω το λαιμό μου. Μου έχει προκαλέσει μεγάλη στεναχώρια το ζήτημα αυτό, γιατί έψαχνα σπίτι εντατικά ενάμισι χρόνο και όταν το είδα, δεν αντιλήφθηκα το μπάσο μιας και ήταν μέρα και οι υπόλοιποι θόρυβοι το κάλυπταν.

Σκέφτηκα επίσης να τους αγοράσω εγώ ένα φτηνό μίξερ, γιατί το μαγαζί δεν έχει, υπο τη συμφωνία το gain στο μπάσο να είναι μηδέν/ ή πολύ χαμηλό.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα αναμεταφέρω πως πήγε.
Να υποθέσω πως αν είχες από κάτω τα ντάπα ντούπα του (#31127) δεν θα σε πείραζε;
:dance2: :errwhat: :gamer::boast::acute:
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Έξω από πειραματικό λύκειο, η αστυνομία δεν έρχεται ποτέ όταν οι κάτοικοι τους καλούν...80 και άνω db μες στα σπίτια.
Τριαξονικά, γερανοί, κλαρκ πολλές φορές γεμίζει όλοι η γειτονιά από δαύτα .



 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να το περιγράψω όσο πιο πιστά μπορώ.

Το τραγούδι δεν ακούω καθόλου τα λόγια, μία ή δύο φορές μόνο αν με ρωτούσε κανείς τι παίζει αυτή τη στιγμή κάτω θα απαντούσα "μάλλον παίζει αυτό". Το μπάσο το αντιλαμβάνομαι κυρίως ως χτύπημα, αν με ρωτούσε κανείς με ποσοστά, θα έλεγα 80% χτύπημα και 20% βουητό.
Το μπάσο αποτελεί το 95% της όχλησης που νοιώθω, ο υπόλοιπος ήχος δε με νοιάζει, όπως δε με ενοχλεί και ο ήχος από το ψυγείο ή το κλιματιστικό.

Για subwoofer με διαβεβαίωσαν οι ιδιοκτήτες ότι ούτε τα δύο ηχεία που παίζουν έξω δεν είναι συνδεδεμένα με sub, για τα εσωτερικά θα ρωτήσω σήμερα.
Μετακόμισε, χωρίς πλάκα, να βρείς την ησυχία σου. Πιο φθηνά θα σου έρθει απο οποιαδήποτε λύση.
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Οι γείτονες που ενοχλούνται φαίνονται από τη μούρη, είναι συνήθως άνθρωποι που τους φταίει μέχρι και ο αέρας που αναπνέουν, αυτοί είναι που θα καλέσουν και τη αστυνομία.
Υπάρχει λύση για αυτό, αρχικά αν τους μιλούσες, σταματάς να τους μιλάς, έπειτα αγοράζεις ένα ψεύτικο μπιστόλι και φροντίζεις να το δουν κανά δγιό φορές.
Μετά βάζεις τέρμα τη μουσική άφοβα!!
Δοκιμασμένο :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Οι γείτονες που ενοχλούνται φαίνονται από τη μούρη, είναι συνήθως άνθρωποι που τους φταίει μέχρι και ο αέρας που αναπνέουν, αυτοί είναι που θα καλέσουν και τη αστυνομία.
Υπάρχει λύση για αυτό, αρχικά αν τους μιλούσες, σταματάς να τους μιλάς, έπειτα αγοράζεις ένα ψεύτικο μπιστόλι και φροντίζεις να το δουν κανά δγιό φορές.
Μετά βάζεις τέρμα τη μουσική άφοβα!!
Δοκιμασμένο :biggrin:
γλυτωνεις και τη πτροσληψη ρωσσιδων που θα ανοικσουν τη πορτα τσιτσιδι και θα πουν "ντεν ειναι το κυριο μαιμου μεσα" 🐒


-- χμμμμ οχι...αυτες δε θες να τις γλυτωσεις.. :angel:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οι γείτονες που ενοχλούνται φαίνονται από τη μούρη, είναι συνήθως άνθρωποι που τους φταίει μέχρι και ο αέρας που αναπνέουν, αυτοί είναι που θα καλέσουν και τη αστυνομία.
Υπάρχει λύση για αυτό, αρχικά αν τους μιλούσες, σταματάς να τους μιλάς, έπειτα αγοράζεις ένα ψεύτικο μπιστόλι και φροντίζεις να το δουν κανά δγιό φορές.
Μετά βάζεις τέρμα τη μουσική άφοβα!!
Δοκιμασμένο :biggrin:
Να ξέρουμε να μην σε κάνουμε γείτονα. :D
 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ενεργητική εννοείς.
Όχι παθητική, καλά το είπα. Ακούς π.χ. ενα μηχανάκι και μπορεί να μην το βλέπεις, λόγω τυφλής γωνίας. Ή μια κραυγή κάποιου που έχει προβλέψει κάτι που εσυ δεν έχεις αντιληφθεί ακόμη ή μιας μητέρς που της ξέφυγε το παιδί της ή ένα φρενάρισμα κλπ. Και τότε αντιδράς πιο νωρίς ή και προετοιμάζεσαι alert. Ενεργητική είναι άλλο. Να ειχες αισθητήρες για αυτά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top