Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Παναγιώτη, έχω τον HD100 σε βάση οροφής, περίπου στην αρχή του λευκού της οθόνης. Αναγκαστικά χρησιμοποιώ λίγο Lens Shift, το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο με όταν είχα τον προβολέα κάτω, περίπου 20 cm μέσα στο πανί.
Άρα κάτι άλλο φταίει. Μήπως πείραξαν το service menu του Kuro; Μήπως ο αναμορφικός θέλει διαφορετική τοποθέτηση; Έχω δει τον HD100 με Isco και οθόνη κοίλη 150" με άριστα αποτελέσματα, εδώ υπάρχει σημαντική παραμόρφωση στα άκρα. Ίσως η απόσταση να είναι τόσο οριακή που δεν επιτρέπει ομοιομορφία στην εικόνα.
Οι βάσεις οροφής του Σάκη άψογες.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακ

Παναγιώτη, έχω τον HD100 σε βάση οροφής, περίπου στην αρχή του λευκού της οθόνης. Αναγκαστικά χρησιμοποιώ λίγο Lens Shift, το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο με όταν είχα τον προβολέα κάτω, περίπου 20 cm μέσα στο πανί.
Άρα κάτι άλλο φταίει. Μήπως πείραξαν το service menu του Kuro; Μήπως ο αναμορφικός θέλει διαφορετική τοποθέτηση; Έχω δει τον HD100 με Isco και οθόνη κοίλη 150" με άριστα αποτελέσματα, εδώ υπάρχει σημαντική παραμόρφωση στα άκρα. Ίσως η απόσταση να είναι τόσο οριακή που δεν επιτρέπει ομοιομορφία στην εικόνα.
Οι βάσεις οροφής του Σάκη άψογες.

Κώστα, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αναγκαστικά εκφράζω εικασίες, βασισμένες στις εμπειρίες του παρελθόντος από τους HD1, δυστυχώς δεν έχω δει ακόμα κανέναν HD100. Στους HD1 λοιπόν, φαντάζομαι θα το γνωρίζεις, η σύγκλιση του προβολέα τουλάχιστον, επηρεαζόταν σημαντικά προς το αρνητικότερο, αν ο χρήστης του έκανε εκτεταμένη χρήση του vertical lens shift. :121:

Έχουμε μπροστά μας ένα δεδομένο: έναν Kuro που αποδίδει σαφέστατα χειρότερα όσον αφορά τη σύγκλιση των τριών πάνελ του, αλλά και τη χρωματική ομοιομορφία τους μόλις τοποθετήθηκε σε βάση οροφής και έγινε εκτεταμένη χρήση του vertical lens shift, από ότι απέδιδε στη βάση δαπέδου, στην οποία ο φακός του σημάδευε το κέντρο της οθόνης. :135:

Γι' αυτή τη συμπεριφορά του Kuro μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν έφταιγε καθόλου ο αναμορφικός φακός, είχαμε βάλει το πατερνάκι με τις οριζόντιες και κάθετες λευκές γραμμές σε μαύρο φόντο από το δισκάκι BluRay του AVSforum, και ενεργοποιούσαμε ή απενεργοποιούσαμε τον αναμορφικό φακό. Η πολύ κακή σύγκλιση που παρουσίαζε ο Kuro παρέμενε ανεπηρέαστη.

Τώρα βέβαια, αν οι συντάκτες του περιοδικού έκαναν επέμβαση στο service μενού του προβολέα, είναι αδύνατον να το γνωρίζω. Όπως έχουμε πει, ο Kuro παρέμεινε στη PSA αρκετές ημέρες στη βάση δαπέδου, ταξίδεψε στο περιοδικό όπου παρέμεινε ελάχιστες ημέρες και επέστρεψε.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακ

Δεν έχω να πω τίποτα άλλο εκτός του ότι έπαθα πλάκα!

Ο λόγος που πέρασα βέβαια ήταν για να κλείσουμε μια Stewart 130" 2.40:1 κυρτή. Αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε αναμορφικό ούτε προβολέα και η αγορά της Stewart άλλαξε τα δεδομένα και το budget αλλά τώρα που το είδα δεν θέλω τίποτα άλλο.

Και μιας και δεν θέλω να χαλάσω αυτή την αίσθηση ούτε για πλάκα το επόμενο βήμα θα είναι ο αναμορφικός της Prismasonic και όχι ο προβολέας. Φανταστείτε βασανιστήριο να έχω την οθόνη, μετά να περιμένω μερικούς μήνες για το φακό και ακόμα μερικούς για τον προβολέα!!!!!
Τα πας πολυ καλα....

Εχεις βρει τον σωστο δρομο .....

Υπομονη και ολα θα γινουν....
Οι αγορες που κανεις αν κρινω απο την πρωτη...
...θα ειναι καλες .....
.....και το αποτελεσμα στο τελος θα ειναι παρα πολυ καλο...

Καλη συνεχεια...
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακ

Έχω δει τον HD100 με Isco και οθόνη κοίλη 150" με άριστα αποτελέσματα
Αυτο μας ενδιαφερει.....

Τωρα στην περιπτωση της παρουσιασης αυτου του setup θα ελεγα οτι καποιες φορες λογο χωρου κ.λ.π. μπορει να μην παει κατι καλα και να μην εχεις το αναμενομενο αποτελεσμα......

ΟΜΩΣ.....

Νομιζω οτι οσοι ειδαν το setup ταρακουνηθηκαν...ασχετα αν υπηρχαν καποια προβληματα...

Εγω παρολου που ακομα δεν εχω καταφερει να παω να δω μπορω να δω(καταλαβω)το αποτελεσμα...!!!!!!
Εξαλλου ειμαι απο αυτους που το υποστηριζουν και ας μην εχουν δει τετοιο setup ποτε.....
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Εντοπισα σχετικα αργα αυτο το θεμα και σημερ ατο διαβασα σχεδον ολοκληρο. Φαινονται οντως πολυ ενδιαφερουσες οι κοιλες οθονες και ειμαι σιγουρος οτι για οποιον καθεται στο κεντρο θα δινουν μια πολυ καλη εμπειρια....επεισης θεωρω πως το μελλον εκτος απο 3D ειναι και στο να εχουμε οθονες που να σε "κυκλωνουν" , ας πουμε αν υπαρχει μια νοητη σφαιρα γυρω μας , να καλυπτουν τις μπροστα 180 μοιρες, ωστε να πρεπει να γυρισεις το κεφαλι σου 90 μοιρες δεξια ή αριστερα για να πιασεις την ακρη της οθονης. Αυτο θα ηταν πραγματικα immersive!

Ηθελα να ρωτησω κατι για τους αναμορφικους φακους. Τι ακριβως επιδραση εχουν στην εικονα που λαμβανουν απο τον προβολεα? Φανταζομαι οτι ο σκοπος ειναι να κοπουν οι μαυρες μπαρες που ο 16:9 τυπικος προβολεας αναγκαστικα δημιουργει οταν του δινεις 2.35:1 υλικο , αλλα πς ακριβως επιτυγχανεται αυτο?
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακ

...αλλα πς ακριβως επιτυγχανεται αυτο?
Καποιοι προβολεις εχουν στο Menu την επιλογη vertical stretch. Αυτο τεντωνει την εικονα στον καθετο αξονα και μετα ο αναμορφικος φακος την τεντωνει οριζοντια, πετυχαινοντας ετσι το 2.35 ή 2.40.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακ

Καποιοι προβολεις εχουν στο Menu την επιλογη vertical stretch. Αυτο τεντωνει την εικονα στον καθετο αξονα και μετα ο αναμορφικος φακος την τεντωνει οριζοντια, πετυχαινοντας ετσι το 2.35 ή 2.40.
Το πρώτο κομμάτι είναι ακριβές. Σχετικά με το δεύτερο, ο ρόλος του αναμορφικού ήταν να ξανασυμπιέρει την εικόνα στον κατακόρυφο άξονα ώστε να επανέλθει στις κανονικές της αναλογίες.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Δημητρη δεν νομιζω πως ο Μπάμπης κανει λαθος…
Υπαρχουν δυο περιπτώσεις φακων που την μια τραβάνε την εικόνα οριζόντια , και την άλλη την πατάνε καθετα…

Η πρωτη περίπτωση διατηρεί ιδιο υψος εικόνας τραβώντας οριζόντια, και η άλλη περίπτωση διατηρώντας το πλάτος της εικόνας την πατάει ( για οθονες 16:9)
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Δημητρη δεν νομιζω πως ο Μπάμπης κανει λαθος…
Υπαρχουν δυο περιπτώσεις φακων που την μια τραβάνε την εικόνα οριζόντια , και την άλλη την πατάνε καθετα…

Η πρωτη περίπτωση διατηρεί ιδιο υψος εικόνας τραβώντας οριζόντια, και η άλλη περίπτωση διατηρώντας το πλάτος της εικόνας την πατάει ( για οθονες 16:9)
Ίσως, αλλά στην περίπτωσή μας έγινε αυτό που περιγράφω.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Όχι στην περίπτωση PJS έχουν φακό Horizontal Expansion δηλαδή τον Prismasonic HD5000R.

H κάθετης συμπίεσης έχουν σχεδόν καταργηθεί γιατί οι κάθετες παραμορφώσεις που δημιουργούσαν καθ'υψος ήταν εμφανέστερες των οριζοντίων. Επίσης σε 2.35 οθόνες σταθερού ύψους χρειάζεσαι οριζόντιας επέκτασης. Ενώ στις σταθερού φάρδους (4:3) ήθελες κάθετης συμπίεσης.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Ναι, έχετε δίκιο ο HD-5000R είναι οριζόντιας επέκτασης. Προφανώς δε θυμόμουν καλά...
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Μαλιστα, καταλαβα ακριβως τωρα πως λειτουργει. Το νεο ερωτημα ειναι, γιατι ειναι τοσο ακριβοι? οσο κανει και ενας προβολεας ας πουμε... επισης ειναι εντελως ανεξαρτητοι ή πωλουνται σαν αξεσουαρ συγκεκριμενου μοντελου προβολεα και πρεπει να βρεις για τον δικο σου ποιος ταιριαζει?
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Για το κόστος:

Α) Είναι ειδική κατηγοριά και σαν τέτοια σίγουρα κοπανάνε.

Β) Υπάρχουν και φθηνοί από 500$ αλλά σίγουρα δεν εχουν το ίδιο αποτέλεσμα με τους ακριβούς.

Γ) Υπάρχουν ευκαιρίες όπως το promotion της Prismasonic που πουλούσε μέχρι 30 Ιουλίου το μεγαλύτερο μοντέλο της με Remote Control από 4300 ευρώ στα 2900 μέσω Αμερικάνικου AVS forum. Αυτός είναι και ο φακός που πήρα και είναι εξαιρετική λύση για τα λεφτά του ειδικά σε σχέση με κάποιους ISCOIII που κάνουν διπλά λεφτά (σχεδόν). Στα 2900 ήταν απίστευτο Value for money.


Επίσης δεν χρειάζεται να πάρεις συγκεκριμένο φακό για κάθε προβολέα μιας και ρυθμίζονται.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Πηγα σημερα στην projecting & sounding art και ειδα το setup οθονη-αναμορφικο.
Εγω ξεκινησα και ελεγα για τετοιο setup και ημουν ο τελευταιος που το ειδε...!!!

Σαν καδρο για βιντεοεικονα ειναι οτι καλυτερο .....
Με τον αναμορφικο τωρα θα ελεγα οτι η εικονα απεκτισε + ...ομως δεν εκατσα να ασχοληθω μιας και δεν με ενδιεφερε προς το παρον.....η θεασει ηταν 1 λεπτο στην κυριολεξια με πολυ καλες εντυπωσεις...
O αναμορφικος απο οτι μου εξηγησαν εχει ολα τα καλουδια που πρεπει να εχει ενας τετοιος φακος ....
......και ετσι πρεπει να ειναι οταν κανεις τετοια κινηση..


λιγο καθυστεριμενα ....τι να κανουμε..!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.985
Members
37.944
Νεότερο μέλος
belg1960
Top