Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Φωτό 2

Σε αντίθεση με αυτό που είχε δει ο dreamόγιαννος πριν λίγες μέρες -όταν οι ρυθμίσεις του Βαγγέλη και του Παναγιώτη βρίσκονταν σε αρχικό στάδιο- τα πράγματα που είδαμε ήταν πολύ βελτιωμένα για τους δύο τρίτσιπους.

Εχμμμμμ, Δημήτρη μου, με το συμπάθειο, αλλά πρέπει να τη κάνω αυτή τη... μικρή διορθωσούλα! :137:

Ότι είδε ο Ντριμόγιαννος στον HD-750, δεν ήταν παρά οι π@π@ριές του Σκαφάτου γύρω από το mode THX και με player το Pioneer! :142:

Αμέσως μετά, αναλάβαμε εγώ και ο Βάγγος με πηγή το HTPC και τον χρωματικό αναλυτή και θεωρώ ότι βελτιώσαμε κατά πολύ την αποδιδόμενη εικόνα του JVC. :126:
 



Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Στον HD82 ο τύπος έχει μεγαλύτερα γένια απ΄ότι στους άλλους δύο.
Πότε πρόλαβαν και μεγάλωσαν τα γένια;:142:
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Και σε εμένα έστω και από τις φωτογραφίες ο HD82 είναι πολύ καλός σε συνδιασμό sharpness-χρώμα. Από φωτεινότητα τι λέει τελικά;
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Φωτό 2

Εχμμμμμ, Δημήτρη μου, με το συμπάθειο, αλλά πρέπει να τη κάνω αυτή τη... μικρή διορθωσούλα! :137:

Ότι είδε ο Ντριμόγιαννος στον HD-750, δεν ήταν παρά οι π@π@ριές του Σκαφάτου γύρω από το mode THX και με player το Pioneer! :142:

Αμέσως μετά, αναλάβαμε εγώ και ο Βάγγος με πηγή το HTPC και τον χρωματικό αναλυτή και θεωρώ ότι βελτιώσαμε κατά πολύ την αποδιδόμενη εικόνα του JVC. :126:
Να με συγχωρεις και εσυ Παναγιωτη μου αλλα οταν ειδε ο ντρημογιαννος
ηταν οντως με το Pioneer 71 ως πηγη, και τον Sony ρυθμισμενο
επανω σε αυτο.
Ο 750 δεν ειχε υποστει π@π@ριες οπως λες, απλα επαιζε default
THX.
O δε Optoma δεν ειχε αγγιχθει καν.

Για την αποκατασταση:126:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.894
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μπράβο παιδιά για την καλή δουλειά.
Ο Οptoma μου άρεσε και μου χαμογέλασε και επιπλέον έχει μεγάλο ζουμ (επιτέλους) και Lens shift της προκοπής.
Τι άλλο φάγατε .....εεεε .... τι άλλο είδατε εκτός από Kill Bill ?
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Το να υπάρχει κόσμος στα συγκριτικά είναι πολύ καλό γιατί υπάρχουν πολλές γνώμες ειδικών και μη που τις λαμβάνουμε όλες σοβαρά υπόψη. Συγχαρητήρια σε όλους.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Φωτό 2

Να με συγχωρεις και εσυ Παναγιωτη μου αλλα οταν ειδε ο ντρημογιαννος
ηταν οντως με το Pioneer 71 ως πηγη, και τον Sony ρυθμισμενο
επανω σε αυτο.
Ο 750 δεν ειχε υποστει π@π@ριες οπως λες, απλα επαιζε default
THX.
O δε Optoma δεν ειχε αγγιχθει καν.

Για την αποκατασταση:126:

Χαχαχά, καλά ντε, μην μου συγχίζεσαι, πλάκα έκανα βεβαίως! :138:

Πάντως το γεγονός είναι ότι στο mode THX και με πηγή το Pioneer, ο HD-750 έχανε πολύ σε εικόνα. Κατακόκκινο greyscale, πολύ φωτεινό gamma στο 2,09 - γενικά ήταν τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! :137:

Φαντάζομαι ότι παραδέχεσαι τουλάχιστον, ότι σχεδόν μεταμορφώθηκε μόλις ρυθμίστηκε με το HTPC!

Να σου θυμίσω επίσης ότι με πηγή το Pioneer και το mode Natural, ο HD-750 με το color και το tint στο μηδέν, είχε κάμποσα "θεματάκια" στις φωτεινότητες των χρωμάτων (το είδες κι εσύ), ενώ μόλις τον τάισε το HTPC στο mode user 1 με color και tint πάλι στο μηδέν, όλα αυτά τα προβληματάκια εξαφανίστηκαν ως διά μαγείας! :111:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Φωτό 3

Δ.Ο.Υ. Τέξας

Τώρα δεν είμαι και σίγουρος γι'αυτό -γιατί πάει καιρός που τό 'χω δει το έργο- αλλά νομίζω πως αυτά είναι τα κεντρικά γραφεία της Εφορίας του Τέξας. Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος, είναι το που έπεσε πρώτα το μάτι σας, μόλις είδατε αυτή τη σκηνή: στην ταπετσαρία πίσω από τον κύριο εφοριακό, έτσι δεν είναι; :126:
Όπως σχολιάστηκε ιδιαίτερα κατά την προβολή και μπορείτε να δείτε κι εσείς (μόλις ξεκολλήσετε ξέρετε από που -ρεμάλια! :137:), η ένταση του κόκκινου αυξάνει κλιμακωτά από τον HD750 στον HD82 κι ακόμα περισσότερο στον VW80.

HD750


HD82


VW80
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Καλά όλα αυτά για 130" κάνουν όμως τα εργαλεία ή θα παντρευτώ τον IN83 μέχρι να ξημερώσει δυνατές λάμπες και στους άλλους?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

στη φωτό στα κεντρικά γραφεία της Εφορίας φαίνεται νομίζω το πρόβλημα ευκρίνειας του 750 (κάποιοι το συνδέουν με τον όρο "αναλογικός"), καθώς πχ πάνω στο γραφείο πίσω δεξιά έχει ένα ρολόι που μόνο στον 750 σχεδόν δε φαίνονται οι δείκτες και δε διαβάζεται κανένας αριθμός ώρας, αντίθετα οι άλλοι 2 δείχνουν ουσιαστικά τις ίδιες λεπτομέρειες, με τον 82 να έχει περισσότερο σάρπνες.
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

ολα τα λεφτα στην ''εφορια'' ειναι η κινηση.εκει λατρεψα τον optoma 82... ειδικα οταν η ''πελατισσα'' εσκυβε να ''πουδραρει'' τη μυτη της.
Jargon,για μεγαλο ιντσαζ εχω και εγω την ιδια απορια....
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Φωτό 4

Τι φάγαμε;

Στη φωτό εικονίζεται το ελάφι που έπιασε ύστερα από μάχη με γυμνά χέρια ο Ιδρυτής, δεμένο πάνω στη τζιπάρα του. Το δύσμοιρο πλάσμα απεικονίζεται να εκλιπαρεί για τη ζωή του, απαριθμώντας από μνήμης τις συντεταγμένες πρωτευόντων και δευτερευόντων του REC.709, από την καλή και την ανάποδη.

HD750


VW80


Όσο για το που είναι το screenshot του HD82... τι ρώτησε ο Μελίδης; :121:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.894
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Αααααααα. Θα σας μαλώσω. Του οπτομα το screenshot φάγατε;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.894
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Αυτό κι αν ήθελα να το δω.
Κανένα Happy feet ή κανένα Cars δεν βάλατε;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Αααααααα. Θα σας μαλώσω. Του οπτομα το screenshot φάγατε;
Ε, ναι... και μετά μας ρώτησε ο Ανδρέας, αν θέλουμε να μοιραστούμε μια σουρωτή που είχε στο ψυγείο, για τη χώνεψη.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Να ρωτήσω κάτι κύριοι?
Βλέποντας τις φώτο παρατηρώ ότι στο 1ο φωτο-ποστ ο σονυ είναι καλύτερος/πιο φυσικός.Στο 2ο ο οπτομα και στο 3ο ο jvc.Eιδικά στο 3ο η διαφορά υπερ του jvc είναι χαώδης!(η άσφαλτος είναι ΓΚΡΙ και όχι πρασσινογκρι όπως του σόνυ)
Γιατί αυτές οι τραγικές διαφορες?

(Βρε δε θα μπορέσω κάποια μέρα να κατέβω,ξηρά τροφή θα φέρω μαζί μου απ τις ώρες που θα σας κατσικωθω:116:)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.117
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top