Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Και για να ξαναγυρισουμε στο σημαντικο θεμα μας, θα ηθελα να εξετασουμε
και μια αλλη παραμετρο.
Την Παρασκευη βραδυ, και αφου ειδαμε τους προβολεις, ειχαμε μια
μεγαλη συζητηση με καποιον απο εσας(δεν αναφερω το ονομα του
για την περιπτωση που δεν θελει να λαβει μερος στην συζητηση)
σχετικα με το τι ειναι "σωστη εικονα" και το πως αυτη διαφερει
απο την εικονα "που μας αρεσει".
Καταληξαμε πως "ναι μεν αλλα..." για τα περι συζητησης, αλλα παντα,
παντα,καταληγουμε να αγορασουμε αυτο που μας αρεσει.

Και για οσους δεν εχουν καταλαβει ακομα πως μπορουν να διακρινουν
την εικονα που τους αρεσει περισσοτερο, υπαρχει ενας πολυ
απλος τροπος.
Μας το λεει ο ιδιος μας ο οργανισμος.
Οταν βλεπετε 2 εικονες διπλα-διπλα παρατηρειστε σε ποια
απο τις 2 εχετε συνεχως στραμενο το κεφαλι σας, σχεδον
αγνοωντας την αλλη.
Αυτο γινεται παντα σχεδον ανεπαισθητα...:126:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Πριν λοιπον σας καταθεσω την αποψη μου οριστε ενα...teaser
και τα λεμε αργοτερα.

Ετσι οπως παρουσιαστηκαν οι τρεις προβολεις χθες στο συγκριτικο
και παντα κατα την ταπεινη μου αποψη:

-Προβολεας με την πιο σωστη/φυσικη εικονα σε στατικα και αυτον
που θεωρω νικητη στα patterns JVC HD-750

-Προβολεας με την πιο σωστη κινουμενη εικονα Sony VPL-VW80

-Προβολεας που μου αρεσε περισσοτερο και πιθανοτατα θα αγοραζα
Optoma HD82

Και πριν "φαω το ξυλο της χρονιας μου" τρεχω να κρυφτω και
τα λεμε σε λιγο...:126:
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Και μια που μου αρέσουν πολύ αυτά που λέτε...σε τι τιμή έχουμε τον HD82 και σε τι τιμή τους άλλους; Είπαμε βέβαια να μην εξετάσετε στο συγκριτικό την τιμή αλλά να ξέρουμε βρε παιδί μου. (Με βλέπω μάλλον για τον Optoma)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Καλοριζικο Αντριους το πτωμα...!!!:116:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Καλοριζικο Αντριους το πτωμα...!!!:116:
Ρε συ δεν ειπα οτι τον πηρα.(αλλα ποτε δεν ξερεις:121:)
Ειπα "πιθανοτατα θα...":126:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Και μια που μου αρέσουν πολύ αυτά που λέτε...σε τι τιμή έχουμε τον HD82 και σε τι τιμή τους άλλους; Είπαμε βέβαια να μην εξετάσετε στο συγκριτικό την τιμή αλλά να ξέρουμε βρε παιδί μου. (Με βλέπω μάλλον για τον Optoma)
ΟΡΤΟΜΑ...........http://www.skroutz.gr/s/73221/Optoma-ThemeScene-HD82.html?keyphrase=OPTOMA+HD82


SONY.............http://www.skroutz.gr/s/63122/Sony-VPL-VW80.html

και o JVC 200-300ε πανω απο το SONY....
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Και μια που μου αρέσουν πολύ αυτά που λέτε...σε τι τιμή έχουμε τον HD82 και σε τι τιμή τους άλλους; Είπαμε βέβαια να μην εξετάσετε στο συγκριτικό την τιμή αλλά να ξέρουμε βρε παιδί μου. (Με βλέπω μάλλον για τον Optoma)
Καλε μου φιλε, θα πρεπει να ξερεις πως για να γινει αυτο το
συγκριτικο αναγκαστηκαμε καπου να "ριξουμε" τον καθε ενα
απο τους τρεις προβολεις σε σχεση με τους δυο αντιπαλους του.
Ετσι:

-"Ριξαμε" τον Sony σχεση με τις ρυθμισεις του με το htpc απεναντι
στους αλλους δυο
-"Ριξαμε" τον JVC διοτι τον βαλαμε σε αντιπαραθεση με δυο προβολεις
που εμπεριεχουν frame interpolation
-"Ριξαμε" τον Optoma διοτι κοστιζει τα μισα απο οτι οι αλλοι δυο

Ελπιζω να απαντησα την ερωτηση σου...:126:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καταληξαμε πως "ναι μεν αλλα..." για τα περι συζητησης, αλλα παντα, παντα,καταληγουμε να αγορασουμε αυτο που μας αρεσει.
Αυτές τις χαϊεντάδικες μακακίες να μην κάνατε και μια χαρά παιδιά θα ήσασταν. Αν αρχίσατε από τώρα να παίρνετε σοβαρά την παράμετρο "κολοκυθόπιτα", θα καταλήξετε κι εσείς αμπελοφιλόσοφοι. :137::137:

Λοιπόν τα συγχαρητήριά μου για το μεγάλο αυτό συγκριτικό. Πρέπει να έπεσε πάρα πολλή δουλειά. Η εξαγωγή συμπερασμάτων από τα screenshots είναι γενικώς αδύνατη. Παρατηρώ δε, ότι σε κάποια από αυτά οι φωτογραφίες δεν είναι "ακριβώς" από το ίδιο καρέ, οπότε δεν μπορεί να γίνει καθόλου σύγκριση γιατί ακόμη και ένα καρέ παρακάτω ή παραπάνω μπορεί να έχει τεράστιες διαφορές.

Οι χρωματικές διαφορές δεν νομίζω ότι μπορούν να βγάλουν νικητή. Πρώτον διότι κανείς δεν ξέρει τις πραγματικές συνθήκες και δεύτερον γιατί αντικειμενικά σωστή εικόνα θα δώσει μόνον αυτός που έδωσε την δυνατότητα στους calibrators να τον ρυθμίσουν απολύτως σωστά. Αυτός είναι δηλαδή μόνο που θα αποδώσει στο έπακρο ότι υπάρχει γραμμένο στο δισκάκι ή στο αρχείο, ασχέτως εάν αυτό αρέσει ή δεν αρέσει. Γενικώς βλέπω μια σχετική διάσταση απόψεων μέχρι στιγμής και δεν έχουμε διαβάσει ακόμη αρκετά για τις δυνατότητες των προβολέων σε σκοτεινές σκηνές. Ίσως στο τέλος θα πρέπει κάποιος να μαζέψει τις απόψεις και να τις παραθέσει όλες μαζί για να πάρουμε το στατιστικό. Προσωπικά θα περιμένω και τις μετρήσεις. Από τιμές πως πάνε τα εργαλεία;

Να είστε όλοι καλά που μας ξεστραβώνετε! :607:

...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Αυτές τις χαϊεντάδικες μακακίες να μην κάνατε και μια χαρά παιδιά θα ήσασταν. Αν αρχίσατε από τώρα να παίρνετε σοβαρά την παράμετρο "κολοκυθόπιτα", θα καταλήξετε κι εσείς αμπελοφιλόσοφοι. :137::137:



...
Μην συγκρινεις ανομοια πραγματα Νικολα.
Δεν υπαρχει "wow factor" στον ηχο :126:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Λοιπον για να ξεμπερδευουμε μια και καλη με τις τιμες.

Οι τελευταιες τιμες καταλογου των προβολεων που ειδαμε ειναι:

JVC HD750: 6.190 euros
Sony VPL-VW80:5500 euros
Optoma HD82: 3.190 euros
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.943
Reaction score
95.446
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Στον HD82 ο τύπος έχει μεγαλύτερα γένια απ΄ότι στους άλλους δύο.
Πότε πρόλαβαν και μεγάλωσαν τα γένια;:142:
Η αλήθεια είναι ότι ο οπτομα σε στέλνει με την ευκρίνεια του.

Απλά επειδή είναι υπερβολική, σε κάποιους δεν θα αρέσει αυτό.

Εμένα προσωπικά στις περισσότερες σκηνές μου άρεσε,σε άλλες προτιμούσα

τους άλλους δύο. Πάντως να ξέρετε αν η ταινία δεν είναι καλή σε ποιότητα εικόνας,

θα βλέπετε πιο πολλά τεχνουργήματα με τον όπτομα.

Επίσης σε τηλεοπτικά κανάλια, απλώς ξεχάστε τον.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-

Μην συγκρινεις ανομοια πραγματα Νικολα. Δεν υπαρχει "wow factor" στον ηχο :126:
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το wow factor. Απλά σχολιάζω το γεγονός πχ της υποκειμενικής σύγκρισης του χρώματος των επιδερμίδων. :121:

...
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Πάντως να ξέρετε αν η ταινία δεν είναι καλή σε ποιότητα εικόνας,

θα βλέπετε πιο πολλά τεχνουργήματα με τον όπτομα.

Επίσης σε τηλεοπτικά κανάλια, απλώς ξεχάστε τον.
και τον 70αρη γιατι τον εχουμε βρε; :116:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το wow factor. Απλά σχολιάζω το γεγονός πχ της υποκειμενικής σύγκρισης του χρώματος των επιδερμίδων. :121:

...
A, ok.
Εκει δεν νομιζω πως διαφωνει κανεις μαζι σου.
Δεν μπορεις π.χ. να βλεπεις μια φυσικη χρωματικη αποκριση στα
αριστερα και δεξια να ειναι..."βαμμενος με τα χρωματα πολεμου"
και να πεις "μου αρεσει το δεξια"
Εμεις δεν ειμαστε χαιενταδες ρεεεεε!:137:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.943
Reaction score
95.446
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Πάντως στα δικά μου μάτια και με βάση το τι θυμάμαι από την προβολή, οι φωτό είναι πάρα πολύ κοντά. Τι λένε κι οι υπόλοιποι παρευρεθέντες;
Συμφωνώ Δημήτρη, είναι πολύ κοντά.

Απλώς στην φωτό με το ρολόι που κάποιος είπε εδώ μέσα, ότι δεν

φαίνεται η ώρα, (στον Jvc αν θυμάμαι καλά), δεν ισχύει αυτό.

Σε τέτοιες μικρολεπτομέρειες δεν βγάζεις άκρη από φωτό!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.943
Reaction score
95.446
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

απ'αυτα που διαβαζω ξεχωριζω μια ΜΕΓΑΛΗ απογοητευση για την κινηση του 750.....τοσο κακος ειναι???η απλα φαινεται κακος διπλα στον ΣΟΝΥ????
Όπως έχω γράψει και στην αρχή ο SONY δεν έχει αντίπαλο για μένα στην κίνηση.

Βέβαια τα έμπειρα μάτια των υπόλοιπων φίλων είδαν ότι και ο OPTOMA είχε καλή κίνηση.

Επειδή δεν είδαμε SONY εναντίον OPTOMA δεν είμαι σίγουρος ποιος από τους δύο

έχει καλύτερη.Ας πούνε αυτοί που τους είδαν προηγούμενες μέρες μαζί ποιος είναι ο καλύτερος.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Απο τη δική μου τη πλευρά χαίρομαι για κάτι στο χθεσινό συγκριτικό που δεν επιτυγχάνεται εύκολα όπως και ο Πάνος το παρατήρησε εύστοχα πριν.

Τα μηχανήματα φθάσανε στο 99% της απόδοσης τους με μια "ουδέτερη" αν μου επιτραπεί η έκφραση πηγή όπως ένας ΗΥ που πολλοί την έχετε ως το κοράνι στις προβολές σας.
Δεν έμεινε τίποτα στη τύχη, δεν λυπηθήκαμε ούτε έξοδα ή κόπο, δεν κάναμε καμία περικοπή.
Αφήνω πάντα 1% για το "κάτι καλύτερο" που θα μπορούσε να επιτευχθεί αλλά στη πραγματικότητα εξαντλήσαμε διεξοδικά όλα τα "παραθυράκια" που θα μπορούσε να είχε δραπετεύσει η σωστή εικόνα ενός προβολέα.

Το πιθανότερο είναι να μην δείτε ποτέ αυτή την εικόνα σπίτι σας.
Ιδιαίτερα χωρίς κάποια επαγγελματική προσέγγιση στη ρύθμιση πιστεύω οτι μιλάμε για ανέφικτα πράγματα.
Επουδενι δεν το λέω για να ευλογίσω τα γένια ΜΟΥ αλλα για να ευλογίσω τα γένια και τη διάθεση όλων όσων συμμετείχαν. Του ΠΒ, ΝΙΧ, της μωρής και των συντονιστών μας.

Το Test όπως ολοκληρώθηκε είναι μια συλλογική προσπάθεια, μια μοναδικότητα εξέλιξης με τα χρόνια που δεν εξαντλείτε σε 1-2 προβολείς σε ένα κάποιο χώρο ή με κάποια τυχαία πηγή, οθόνη καλώδια και splitters.
Όλα γινανε με τρόπους και μεθοδολογία που έχουμε τεκμηριωμένη εδώ και για μας τουλάχιστον ένας δρόμος υπάρχει για το μέλλον. Της βελτίωσης απο τα λάθη μας.

Περί του θέματος.....
Ο 750 ήταν Out of the box απολύτα απαράδεκτος χρωματικά δικαιώνοντας τη φήμη του "master of the color disaster" που τη κρατάει σταθερά απο την εποχή του κραταιού HD1. Αυτά που ανεφερε ο ΟνειρόΓιαννος είναι απολύτως αληθή γιατι απλά τον είδε... κούτα.

Τώρα που ρυθμόστηκε όμως είναι απολύτως αντίθετα, ο καλύτερος ισορρποημένος χρωμματικά.....ιδαίτερα απέναντι απο τον 82 που πάσχει απο τις γνωστές ασθένεις των "κοιμώμενων μηχανικών" της δεκατετίας του 90.
Με κίνηση χειρότερη απο τους άλλους δύο Judderάκι να δώσεις και του παιδιού σου (θα ανακαλύψουν και αυτοί το Interpollation του χρόνου στον...... 850). Ευκρίνια εξαιρετική, φακός καλός και μενού εξαιρετικό!

Στον 82 οι σχιστομάτηδες μηχανικοί που υπακούν στη γνωστή ρήση "δεν-βάζω-ρυθμιστικά-για-να-μην-κάνουν-μαλακίες-οι-χρήστες" πράξανε ένα απεχθές έγκλημα αφήνωντας ένα μηχάνημα γυμνό ενώ θα μπορούσε να πάρει κυριολεκτικά σώβρακα και κυλότες απο το συγκριτικό και μάλιστα απο ΠΟΛΥ ακριβότερα μηχανήματα αν όμως:
-Είχε καλύτερη χρωμματική ισορροπία στις θέσεις RGBYCM στο πρότυπο ΗD 709
-Είχε μενού επαρκές να διορθώσει το χρώμα στις άνω θέσεις
-Είχε μενού να διορθώσει το sharpness της εικόνας.

Σαν "συσκευή" πάντως είναι όλα τα λεφτά! Επιτελους βλέπεις Optoma και καταλαβαίνεις που πάνε τα χρήματα σου....όπως και στον sony. Ομορφιά, εμφάνιση με ειδικό βάρος, lens shift.....

Για τον Sony όλα γνωστά. Μας προβλημάτισε βεβαια που έδινε λάθος πληροφορία Β-W με πηγή το PC κάτι που διορθώθηκε εν μέρει αλλά για μένα ο Sony παραμένει το "ιππικό" που με όλες τι παραμέτρους κοντά στο 95% μπαίνει και κερδίζει τη μάχη. Θα πρέπει να έχεις στραβώσει μαζί του άσχημα για να ζητάς το κάτι παραπάνω, γιατι ένω έχει τις μικρές αδυναμίες του, προσφέρει την πιο ισορροπημένη εικόνα.

Δυστυχώς οι διαφορές που βλέπω στο δικό μου Monitor είναι ΠΟΛΥ μεγάλες και επουδενί δεν αντκατοπτρίζουν και τις διαφορές των μηχανημάτων αλλά και την επιστημονική φωτογράφιση του Δημήτρη.

Θα έλεγα οτι οσοι τυχεροί παρευρέθησαν είδαν 3 εξαιρετικούς προβολείς σε μοναδικές συνθήκες να τα δίνουν όλα!
Αυτα που δεν σας άρεσαν ή αυτα που σας άρεσαν είναι οι αδυναμίες και τα προτερήματα των προβολέαων και μόνο!

Με λίγα λόγια έχοντας σημαδεμένη τη τραπουλα ξέρετε που να ποντάρετε όσοι είστε στο mood για αγορά σύχρονης ναυαρχίδας.

Σαν να σας πήγαμε στη Πάρνηθα και σας βάλαμε να κάτσετε σε τραπέζι με κρουπίερη μιλημένο !!!!
Win-win situation :143::143::143:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD8

A, ok.
Εκει δεν νομιζω πως διαφωνει κανεις μαζι σου.
Δεν μπορεις π.χ. να βλεπεις μια φυσικη χρωματικη αποκριση στα
αριστερα και δεξια να ειναι..."βαμμενος με τα χρωματα πολεμου"
και να πεις "μου αρεσει το δεξια"
Εμεις δεν ειμαστε χαιενταδες ρεεεεε!:137:
Μη λες υπερβολές βρε. Το θέμα είναι ότι οι ελάχιστες χρωματικές διαφορές, με τον τρόπο που τις ελέγχεις - αξιολογείς, είναι εντελώς υποκειμενικές καθώς το κριτήριο δεν είναι αυτό που πρέπει να παίζει αλλά αυτό που σου αρέσει. Και πίστεψέ με, αυτός ο τρόπος προσέγγισης είναι εντελώς χαϊεντάδικος (και φυσικά λανθασμένος). :126:

...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.943
Reaction score
95.446
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μάλλον θα αγόραζα τον benq w5000 γιατί δεν νομίζω να αξίζει τόσα παραπάνω ευρώ.

Αυτά που γράφω τα λέω σύμφωνα με τα μάτια μου που δεν

είναι και τα πιο εκπαιδευμένα στην μεγάλη εικόνα.
Δεν μου το σχολίασε κανένας αυτό.

Αν είπα μ@λ@κία πείτε το, δεν παρεξηγούμε εγώ:137:

Εξάλλου είμαι καλυμμένος γιατί λέω κάτι για τα μάτια μου:136:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Βλεποντας τις φωτο και μετα απο συνομιλια που ειχαμε με τον Παναγιωτη πρεπει ο HD82 να ειχε ενεργο το φιλτρο "Pure Detail".Αυτο ειναι το αντιστοιχο "Edge Enhancement" που υπηρχε στην προηγουμενη σειρα προβολεων της optoma.Εντυπωσιαζει στην αρχη αλλα τελικα ειναι πολυ εντονο και ενοχλητικο.
Από το στόμα μου το πήρες Νίκο -ήταν το πρώτο πράγμα που σκεφτόμουν να ρωτήσω κι εγώ, τώρα που ξαναμπήκα στο θέμα!
Και ο δικός μου ο W5000 έχει ένα δεύτερο φίλτρο όξυνσης -πέρα από το Sharpness του βασικού μενού- κρυμμένο στα ψιλά γράμματα του Advanced Menu. Λέγεται Luma transmission, έχει διαβαθμίσεις από 0-2 και στο 1 είναι πολύ αποτελεσματικό και παράλληλα αρκετά διακριτικό ώστε να είναι αποδεκτό.
Ξέρεις αν στον Optoma το αντίστοιχο φίλτρο Pure Detail έχει διαβαθμίσεις;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.829
Μηνύματα
2.877.553
Members
37.952
Νεότερο μέλος
cruyff
Top