Επίσκεψη στο Λουκά Στεφανίδη (Θεσσαλονίκη)



Μηνύματα
784
Reaction score
73
Eτυχε να ακουσω και εγω το συστημα του Λουκα σε μια επισκεψη μου στο φιλοξενο χωρο του...
Ειναι οντως υψηλών επιδοσεων ηχος που εκπεμπεται απο τα ηλεκτροστατικά του με πηγη
το βινυλιο... γνωστη η "απεχθεια" του Λουκά για τα CD-ιά...:107:

Σημασια για μενα δεν εχει να συγκρινω το ακουσμα του δικου του συστηματος με το δικο μου
αλλα να "νιωσω" στον αέρα αυτό που θελει να μου πει ο συνθετης... και το συστημα του Λουκά
το καταφερνει... πολυ καλα... Αν θυμαμαι καλα ακουγα το KING ARTHUR του PURCELL και εμεινα καθηλωμενος να απολαμβανω...

Λουκά ελπίζω να μπορεσεις να βρεις το δισκο που ακουγα και που σου ζητησα να τον βρεις...:144:
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
hall9000, δεν βρέθηκε ακόμη, αλλά βρέθηκαν αρκετοί άλλοι του H.Purcell. Έλα όποτε θέλεις να ρίξεις μια ματιά. Λουκάς
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Πάμε για μερικές εντυπώσεις από χθες.

Χθες ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά. Νομίζω ότι το πιο σημαντικό θέμα σε ένα σύστημα είναι να καταφέρεις να κάνεις κέντρο της προσοχής... την μουσική. Αυτό ακριβώς είναι το επίτευγμα στο σύστημα του Λουκά. Πάνω από όλα η μουσική. Με έναν σχεδόν μαγικό τρόπο, σταματάς να ασχολείσαι με μηχανές, ηχεία κλπ, και επικεντρώνεσαι σε αυτό για το οποίο ξεκινήσαμε όλοι κάποτε να φτιάξουμε ένα συστηματάκι της προκοπής.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το αγαπημένο μου Buena Vista Social Club ειδικής κοπής, έπαιξε εξαιρετικά, με λεπτομέρεια αλλά και έμφαση στην πληροφορία χώρου που το μουσικό θέμα έχει γραμμένη στο μέσο. Οι φωνές γλυκές και ανθρώπινες.

Εκεί όμως που το σύστημα - χώρος δίνει ρέστα, είναι στα θέματα που κάνουν την ήρα να ξεχωρίζει από το στάρι, δηλαδή στα μεγάλα ορχηστρικά και στην κλασική μουσική γενικότερα.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μεγάλα μεγέθη αλλά όχι τεράστια και αφύσικα. Αναλόγως της ηχογράφησης, η ορχήστρα απλώνεται εμπρός σου και τα όργανα αποκτούν συγκεκριμένες θέσεις. Συχνοτικό εύρος που μπορεί να αποδώσει τα πάντα και μεσαία περιοχή που μόνο ένα full range ηλεκτροστατικό θα μπορούσε να αποδώσει.

Οι μεγάλοι atmasphere δείχνουν να οδηγούν ιδανικά τα τεραστίων διαστάσεων πάνελ, ενώ ο προσεγμένος χώρος δίνει τον αέρα που χρειάζονται ηχεία όπως αυτά.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ο συνδυασμός των μεγάλων ηλεκτροστατικών με τους atmasphere τελικά είναι υπεράνω κριτικής. Ψαγμένες μηχανές για ψαγμένους ανθρώπους. Φαντάζομαι ότι όσοι έχουν υψηλές προσδοκίες και ειδικά οι πανελάκηδες, οφείλουν να δοκιμάσουν τα εν λόγω ενισχυτικά. Υποψιάζομαι ότι ο πρόεδρος του aca, που από ότι έμαθα, μια-δυό μέρες πριν άκουγε το εν λόγω σύστημα, (έκανα το ανάλογο ευχέλαιο πριν κάτσω στον καναπέ :137:), έχει ζωθεί από φίδια. Ε, ίσως ήρθε η ώρα να δώσει στα ribbon του λίγη... ατμόσφαιρα.

Ίσως θα έπρεπε να κάνω το ίδιο με τα magnepan. Ενδεχομένως μια δοκιμή στο μέλλον να μας λύσει τις απορίες. :126:

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τελικά οι δίσκοι του Λουκά είναι περίπου 15000. Πρόκειται για μια τρομερή συλλογή, δεν ξέρω πόσοι έχουν παρόμοια συλλογή στην Ελλάδα. Εύχομαι να έχει πάντα χρόνο να την χαίρεται.

Θέλω να ευχαριστήσω τον Λουκά για την ανοχή του και την φιλοξενία του. Δυστυχώς γι αυτόν, μιας και είναι και πολύ κοντά στο σπίτι μου, θα με έχει συχνό επισκέπτη. Το επόμενο ραντεβού μας βέβαια, θα είναι στο δικό μου ράντσο. :126:

...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Kαλα που ακουσες βινυλιο, αλλα να σε δω και με λαμπα στους τελικους.....
Να μου το θυμηθεις μπρε στο τελος δικος μας θα γινεις. Μεβρανες λαμπες και βινυλιο πανε πακετο.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Kαλα που ακουσες βινυλιο, αλλα να σε δω και με λαμπα στους τελικους.....
Να μου το θυμηθεις μπρε στο τελος δικος μας θα γινεις. Μεβρανες λαμπες και βινυλιο πανε πακετο.
Να προσέχετε μόνο, μην γίνετε εσείς δικοί μας. :114:
Στις μέρες μας πωλούνται full range (και μη) ηλεκτροστατικά με ενσωματωμένους ICE power και κάποιοι ψαγμένοι ανάμεσά μας, αναρωτιούνται μήπως παίζει κάτι μαγικό σε τέτοιου είδους συνδυασμούς. Τα πακέτα πέθαναν, τα πακέτα πάνε, τα δοκιμάζουμε όλα. Πάμε γι άλλα. :126:

...
 


Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Το αγαπημένο μου Buena Vista Social Club ειδικής κοπής, έπαιξε εξαιρετικά, με λεπτομέρεια αλλά και έμφαση στην πληροφορία χώρου που το μουσικό θέμα έχει γραμμένη στο μέσο. Οι φωνές γλυκές και ανθρώπινες.

Εκεί όμως που το σύστημα - χώρος δίνει ρέστα, είναι στα θέματα που κάνουν την ήρα να ξεχωρίζει από το στάρι, δηλαδή στα μεγάλα ορχηστρικά και στην κλασική μουσική γενικότερα.

...
Είχες την τύχη να ακούσεις την ειδική κοπή του πρώτου κομματιού σε maxi-single 45 στροφών που δεν διατίθεται προς πώληση αλλά έχω ένα αντίτυπο ως αντιπρόσωπος. Η άλλη πλευρά που δεν ακούσαμε είναι το ίδιο κομμάτι σε 33 στροφές για σύγκριση. Περιττό να πω ότι οι 45 στροφές υπερτερούν.Λ.Σ.
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Να προσέχετε μόνο, μην γίνετε εσείς δικοί μας. :114:
Στις μέρες μας πωλούνται full range (και μη) ηλεκτροστατικά με ενσωματωμένους ICE power και κάποιοι ψαγμένοι ανάμεσά μας, αναρωτιούνται μήπως παίζει κάτι μαγικό σε τέτοιου είδους συνδυασμούς. Τα πακέτα πέθαναν, τα πακέτα πάνε, τα δοκιμάζουμε όλα. Πάμε γι άλλα. :126:

...
Αυτό το συνδυασμό τον ψάχνω κι εγώ με τα Audiostatic σου.
Τα δοκιμάζω με κάτι ICEpower μονομπλόκια τώρα...

Αν και προς το παρόν, μόνο με λάμπες με ικανοποίησαν.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Αυτό το συνδυασμό τον ψάχνω κι εγώ με τα Audiostatic σου

Αυτα τα μεσαια τους ρε παιδι μου δεν τα φτανουν τα μαγνητοστατικα μας.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Τωρα αμα πω εγω οτι ακουω σε SONUS FABER με ΥΒΑ Ιntegre Passion και SYSTEMDECK θα με βαρεσετε
εσεις μα τα ηλεκτροστατικα και τις μεμβρανες...??... :121:..:107:

Παντως εμενα πολυ μου αρεσουν αυτα που εχω... και σαν σκηνικη παρουσια και σαν ορχηστρικη αναλυση...

Λουκα θα τηλεφωνηθουμε μολις επιστρεψω πίσω... ειμαι εκτος τωρα...

Πες μου μεχρι να ερθει το βινυλιο σε τι εκτελεση CD να βρω το KING ARTHUR ετσι για να το χαιρομαι
απο το CD...:121::114:.. εκτός αν εχεις εσυ καμμια σωστή και με καλυψεις...
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Αυτα τα μεσαια τους ρε παιδι μου δεν τα φτανουν τα μαγνητοστατικα μας.
Όντως, κι η πλάκα είναι ότι ακούω μουσικές με έμφαση στα άκρα κυρίως.
Ροκάς αμετανόητος...


Υ.Γ. Στο άλλο θέμα με τα MiniStat, εμένα εννοούσε ο Νίκος, όταν έλεγε για βάρβαρους γειτόνους...
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Όντως, κι η πλάκα είναι ότι ακούω μουσικές με έμφαση στα άκρα κυρίως.
Θα τα διηγείσαι αυτά κάποτε και θα γελάς... :114:
Εγώ σε είχα προειδοποιήσει πάντως. Τα πάνελ είναι σαν τα βαριά ναρκωτικά. :136:

...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top