Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.870
Reaction score
5.855
Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

χαχαχα...

αγορά ανεβλήθη προσωρινά λόγω καταβολής ΦΠΑ και ΤΕΒΕ στο αγαπημένο μας κράτος...

ντόκτορ ξέρεις τι μοντουλες εχουν μέσα τα ρημάδια;;; είναι αρκετά ευχάριστη η έκπληξις μου! βέβαια μπορεί να φταίει και το γεγονός οτι τον οδήγησα με ένα KRK ERGO (και οχι με χαϊεντ προ)

δώρο μάλλον θα μου κάνεις εσυ το σουλούπωμα των MG3A!

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
Αυτο το κρατος μια η εφορια μια το φπα μια το τεβε τι μενει για εμας?
Αντε για κανα ηχειακι της πλακας...:unsure:
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.881
Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Η inuke σειρα? σκεφτομε τον 6000 για μπασα λενε τοιποτα η ειναι πατατες? σε σχεση με τους xls crown πως τους βαθμολογεις
γενικα για τους behringer για μπασο λενε καλα λογια το μονο κακο ειναι ακουγονται οι ανεμιστηρες τους αρκετα.
ο 6000 δεν γεφυρωνεται εκτος εαν τον θελεις για 2 sub.
υπαρχει και η σειρα με το dsp οπου μπορεις να το κανεις το sub οτι θελεις.
με τι σκεφτεσαι να τον συνδεσεις?
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.870
Reaction score
5.855
Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

γενικα για τους behringer για μπασο λενε καλα λογια το μονο κακο ειναι ακουγονται οι ανεμιστηρες τους αρκετα.
ο 6000 δεν γεφυρωνεται εκτος εαν τον θελεις για 2 sub.
υπαρχει και η σειρα με το dsp οπου μπορεις να το κανεις το sub οτι θελεις.
με τι σκεφτεσαι να τον συνδεσεις?
Ο crown που εχεις τι λεει απο αποδοση γιατι εχω φαγωφει να τον αγορασω!!! Ο ανεμιστηρας οταν δουλευει κανει θορυβο?
Γιατι σε ενα δικο μου μου εχει σπασει τα νευρα...
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.881
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

Ο crown που εχεις τι λεει απο αποδοση γιατι εχω φαγωφει να τον αγορασω!!! Ο ανεμιστηρας οταν δουλευει κανει θορυβο?
Γιατι σε ενα δικο μου μου εχει σπασει τα νευρα...
για ποιο sub τον προοριζεις?
με το jbl 4645c χαιδευεται
ο ανεμιστηρας μεχρι στιγμης δεν εχει παρει μπρος ποτε
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

Εγω παντως ειχα δοκιμασει ενα crown xti2000 στο σπιτι καλος χρυσος αλλα το φυσημα απο το dsp σε χαμηλη ενταση δε μου αρεσε και δεν....Ο ανεμιστηρ παντως δεν εγερθη παρα μονο σε γκαζια.Τωρα ακουω απο ενα INTER-M L800 και ενα RAM AUDIO BUX 2.0 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

Αυτή τη στιγμή παίζω με τον InterM M700 , 2X350W @ 8Ω τα B&W 804S και ΝΑΙ, βγάζουν τέλειο μπάσο ακόμα και σε μικρό χώρο παίζωντας στο -65db της ισχύως του χωρίς κανέναν σοβαρό πρό, χρησημοποιώ το preout του ONKYO AVR. Εμένα πάντως μου αρέσει ακόμα καισ ε δύσκολα ακούσματα όπως βυζαντινή μουσική.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

Καλη εταιρια η INTER-M οχι σε ολα της μεν αλλα καλη.Ειδικα η σειρα ''L'' των τελικων της ειναι πολυ καλα και ποιοτικα φτιαγμενα μηχανακια.
 

Μηνύματα
47
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

εχω 4 καμπινες jbl 4530 και τους φοραω τα 2226h απλα θελω ναχει αποθεμα ο τελικος γιατι αυτι τη στιγμη τα δουλευω με εναν crown xls 5000 και δεν ειμαι και πολυ χαρουμενος παιζει βρομικα το μπασο δεν καθαριζει με τοιποτα ενω με εναν crown ma2400 το μπασο πραγματικα καρφονει αλα δεν εχει βατ ειναι 2*800
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.881
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

εχω 4 καμπινες jbl 4530 και τους φοραω τα 2226h απλα θελω ναχει αποθεμα ο τελικος γιατι αυτι τη στιγμη τα δουλευω με εναν crown xls 5000 και δεν ειμαι και πολυ χαρουμενος παιζει βρομικα το μπασο δεν καθαριζει με τοιποτα ενω με εναν crown ma2400 το μπασο πραγματικα καρφονει αλα δεν εχει βατ ειναι 2*800
για μεχρι ποσα χρηματα μιλας?
 

Μηνύματα
47
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σε θεση να πω τα χρηματα που διαθετω γιατι σκευτομουν να δωσω τον crown και να παρω κατι αλο το θεμα μου ειναι οτι θελω να εχει αποθεματα τροφοδοσιας ο τελικος και να βγαζει στηβαρο μπασο . τα συγκεκριμενα ηχεια ταχα δουλεψει με εναν MAXXPOWER 4000 ενος φιλου μου που τον ειχε παρει απο το musicstore κινα ο τελικος αλα επαθα πλακα μουρθε τον δικο μου να τον πεταξω οχι οτι και εμενα δεν λεει κινα απο πισω
 

Μηνύματα
117
Reaction score
19
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σε θεση να πω τα χρηματα που διαθετω γιατι σκευτομουν να δωσω τον crown και να παρω κατι αλο το θεμα μου ειναι οτι θελω να εχει αποθεματα τροφοδοσιας ο τελικος και να βγαζει στηβαρο μπασο . τα συγκεκριμενα ηχεια ταχα δουλεψει με εναν MAXXPOWER 4000 ενος φιλου μου που τον ειχε παρει απο το musicstore κινα ο τελικος αλα επαθα πλακα μουρθε τον δικο μου να τον πεταξω οχι οτι και εμενα δεν λεει κινα απο πισω
Bose, Δοκίμασε να ακούσεις και κανέναν απο αυτούς.. http://omegaamplifiers.blogspot.gr/ . Εγώ με ότι ηχείο τους έχω ακούσει μου άρεσαν. Με cerwin wega γρεμίζουν το σπιτι με το μπασο τους χωρίς υποψία θολούρας!
 

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

behringer inuke 1000,3000 εχει ακουσει καποιος αυτους συγκριτικα με hi-fi τελικους αντιστοιχης ισχυως συνοδευοντας hi fi ηχεια και οχι επαγγελματικα? εχουν καποιο αδυνατο σημειο ηχητικα που μπορει να προσεχτει σε αλλα μερη της αλυσιδας?(ηχεια,πηγη,προ,τροπος συνδεσης?)

μια λυση για το θορυβο περαν της αντικαταστασης του υπαρχων ανεμιστηρα
http://www.youtube.com/watch?v=Y0acD2uFFkg
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
Απάντηση: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

δες και τους lab gruppen. θεωρουνται top...
 

Μηνύματα
27.724
Reaction score
26.048
Απάντηση: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

Ιδίως στο οικονομικό κομμάτι είναι όντως κορυφές.:biggrin:
 

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Απάντηση: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

με επιασες :gotcha: πειτε για τους μπερι η οτι αλλο σε επαγγελματικο τελικο class d, σκεπτικο αν αξιζει να ασχοληθει κανεις στο 300αρι ευρω προκειμενου να ψαχνεται σε μοντουλες κουτια και τα ρεστα μιας και ηδη υπαρχουν ετοιμα επαγγελματικα με μικρες μετατροπες κοστους κυρως ανεμιστηρων να εχεις ενα καλο αποτελεσμα και αν ειναι δυνατον πολυ καλυτερο απο πολλους hi fi ΑΒ ταξεως με πολαπλασσια χρηματα.(ισχυς 250 8ωμ ++)
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.881
Re: Απάντηση: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

με επιασες :gotcha: πειτε για τους μπερι η οτι αλλο σε επαγγελματικο τελικο class d, σκεπτικο αν αξιζει να ασχοληθει κανεις στο 300αρι ευρω προκειμενου να ψαχνεται σε μοντουλες κουτια και τα ρεστα μιας και ηδη υπαρχουν ετοιμα επαγγελματικα με μικρες μετατροπες κοστους κυρως ανεμιστηρων να εχεις ενα καλο αποτελεσμα και αν ειναι δυνατον πολυ καλυτερο απο πολλους hi fi ΑΒ ταξεως με πολαπλασσια χρηματα.(ισχυς 250 8ωμ ++)
CROWN XLS DRIVECORE
 

Μηνύματα
2.471
Reaction score
1.747
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

behringer inuke 1000,3000 εχει ακουσει καποιος αυτους συγκριτικα με hi-fi τελικους αντιστοιχης ισχυως συνοδευοντας hi fi ηχεια και οχι επαγγελματικα? εχουν καποιο αδυνατο σημειο ηχητικα που μπορει να προσεχτει σε αλλα μερη της αλυσιδας?(ηχεια,πηγη,προ,τροπος συνδεσης?)

μια λυση για το θορυβο περαν της αντικαταστασης του υπαρχων ανεμιστηρα
http://www.youtube.com/watch?v=Y0acD2uFFkg
παρών!

Προσφάτως άκουσα τον inuke 3000 τον σκέτο(χωρίς dsp).
Πηγή το imac (audirvana με flac, itunes με ALAC), usb to spdif conversion η audiophile usb της m-audio, DAC-προ το KRK ergo σε flat ρύθμιση.

Ηχεία τα Chario millenium II.

Η ακρόαση δεν κράτησε πολύ, μέσα σε 2 ώρες τι συμπεράσματα να βγάλεις?
Παρόλα αυτά με εντυπωσίασε η χωρική πληροφορία που μπόρεσε να αποδώσει, η "ευγένεια" ψηλά και η αμεσότητα στα μεσαία.
Καμία σκληράδα πουθενά, δυναμικά στα οποία καταλαβαίνεις ότι "κάτι καλό συμβαίνει".

Το μόνο μου πρόβλημα ήταν (πάλι) η έλλειψη του όγκου χαμηλά-μεσοχαμηλά κάτι που με ψιλοχαλάει γενικά, αλλά τολμώ να πω ότι από ότι μηχανάκια με σχετική τεχνολογία είχα ακούσει μέχρι τώρα ήταν σαφές καλύτερο.
Ωστόσο αυτό μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι το ρόλο της προενίσχυσης ανέλαβε ένα αμιγώς επαγγελματικό μηχανάκι (το krk) το οποίο "σπρώχνει" καλά, ενώ στο παρελθόν οι δοκιμές που είχα κάνει ήταν με χαϊεντάδικα μηχανάκια...

Για κάτω από 300 ευρώ δεν το συζητώ, δεν υπάρχει καλύτερος συνολικά ενισχυτής.
Παλιότερα ήταν ο behringer EP1500, πλέον τα σκήπτρα τα έχει ο inuke 3000.

Το θεματάκι με το χαμηλό-μεσοχαμηλό ευελπιστώ να το "φέρω" με την room correction δυνατότητα του KRK είτε με software plugins (ούτως ή άλλως για ένα κλικ μιλάμε...).

Το ανεμιστηράκι και πάλι είναι σαν να απογειώνεται αεροσκάφος αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση θα μετρήσω θερμοκρασίες αφού το αποσυνδέσω γιατί μάλλον ούτε το αυτί του θα ιδρώνει...

Θα ήθελα πολύ να τον ακούσω με τα magnepan που έχω, θα είχα σαφώς πιο "αναλυτικά" συμπεράσματα γιατί έχω γράψει περισσότερες ώρες με αυτά...


Πάω για αγορά, δεν το συζητώ... το δίλλημα είναι: ένας ή δυο???
 

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απ: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

behringer inuke 3000 >>> 2 x 440W 8ohm - 2 x 880W 4ohm - 2 x 1500W 2ohm ειναι εξαιρετικες επιδοσεις δε νομιζω να αξιζει καποιος να παει στο μικροτερο 1000 , φτανει να αξιζει σε ολοκληρο το ακουστικο φασμα για χρηση hi fi και οχι μονο ως οδηγος χαμηλων συχνοτητων η επαγγελαματικων ηχειων κρεμασμενων σε ταβανια(δεν ειναι το ζητουμενο μου ) που οπως λες σε μια συντομη ακροαση σε καλυψε, αληθεια μετρησεις υπαρχουν για αυτον? εχει τεσταριστει επισημα?

 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
Απάντηση: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

Ιδίως στο οικονομικό κομμάτι είναι όντως κορυφές.:biggrin:
πραγματι ειναι πανακριβοι. αλλα, θεωρουνται το hi-end του PA. μεχρι πριν λιγα χρονια τουλαχιστον.
 

Μηνύματα
27.724
Reaction score
26.048
Απάντηση: Επαγγελματικός τελικός Vs. Hi-Fi τελικός

Ναι κοίτα , με τα λεφτά που ζητάει η lab groupen παίρνεις αστέρια hifi , και σου μένουν και ρέστα. Πολλά.
Δεν νομίζω οτι χρειάζεται κανείς τις τερατώδεις ισχείς τους. Αλλά όποιος τις χρειάζεται εκεί είναι.οκ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.315
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top