Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Μηνύματα
23
Reaction score
11
καλησπερα στην ομαδα. οποιος δεν το εχει με την ρυθμιση και χρειαζεται βοηθεια,ας μου στειλει μηνυμα. αυτη ειναι η δουλεια μου!!! ;);)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452
Για πες...
έτσι στα πρόχειρα πάρε μια μεζούρα στο τσάκα τσακα κ μέτρα να μας πει... :biggrin:

kalispera.se ena kalo hifi sistima einai aparetita ta kalodia revmatos(2+ metra gia na filtrarei to vromiko revma) kai ena kalo polibrizo.an thes anafere mou pia mixanimata exeis na sou po gnomi...
 





Μηνύματα
29
Reaction score
4
Ερώτηση προς τους γνώστες τού φόρουμ . όταν μετράμε με desibel meter πρέπει να είναι σταθερό ή να κοιτάει το κάθε ηχείο που μετράμε.. καί κάτι ακόμα πόσο ρόλο παίζει όταν τρέχουμε τό audyssey app δεν αλλάζουμε θέση όπως προστάζει ( θέση 1/2/3) αλλά το αφήνουμε στην ίδια θέση (1) για να ολοκληρωθεί η μέτρηση ( δεν μου χρειάζεται ή θέση 2 και 3 βλέπω ταινίες solo ) .. αφού έτρεξα το audyssey app μου έβγαλε τής αποστάσεις σωστές εκτός από τής στάθμες . είχα κάνει τής δικές Μου Με desibel meter στα 80 DB και μου τής έβγαλε όλες μεταξύ - 5/6 και το sub -12 .. έκανα διορθώσεις μέσο τού app και της πέρασα στον ενισχυτή... Μήπως θα ήταν προτιμότερο να μετακινηθεί το μικρόφωνο και στης θέσης 2/3 ή όχι... Τό multi eq το αφήνουμε στο reference μιας ούτε γνώσεις έχω ούτε εργαλεία για πειράματα... Το dynamic eq στο on η of.. Με το reference level off set τί κάνουμε το αφήνουμε στο 0 DB..LPF TO LFE στα 80HZ τά ηχεία τα έχω ορίσει όλα small και 80HZ... όποιος έχει όρεξη να διαβάσει το σεντόνι και να απαντήσει thanks in advance...
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Καλημέρα
Για να μην ανοίξω νέο νήμα για μια απλή ερώτηση το βάζω εδώ.....


Θέλει φίλος να συνδέσει πικ απ στον συγκεκριμένο ενισχυτή.
IMG_20220412_102011_compress30.jpg

Γίνεται;
Και πώς;

Ευχαριστώ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Καλημέρα
Για να μην ανοίξω νέο νήμα για μια απλή ερώτηση το βάζω εδώ.....


Θέλει φίλος να συνδέσει πικ απ στον συγκεκριμένο ενισχυτή.
View attachment 247839
Γίνεται;
Και πώς;

Ευχαριστώ
Χρειάζεται προενισχυτή φωνογραφικής κεφαλής, phono preamp που θα συνδεθεί στο audio in.
Τι πικάπ είναι; Κάποια χαμηλής κατηγορίας έχουν μέσα phono.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Χρειάζεται προενισχυτή φωνογραφικής κεφαλής, phono preamp που θα συνδεθεί στο audio in.
Τι πικάπ είναι; Κάποια χαμηλής κατηγορίας έχουν μέσα phono.
Ένα πικ απ της σειράς κοιτάμε περίπου στα 150 € μεταχειρισμένο
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Ανακεφαλαιώνοντας: Είτε το πικαπ που θα αγορασει να εχει ενσωματωμένο phono stage ή να υπολογοσει και ενα ποσο για αγορα εξωτερικου phono σαν αυτο που προτεινε ο φίλος coolmind
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.059
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top