Επιλογή εναλλακτικού παρόχου ηλεκτρικού ρεύματος

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους

Πριν περίπου δυο χρόνια (και βάλε) με πήρε τηλέφωνο ο γιος μου και μου είπε ότι επέλεξε να δεχτεί μια προσφορά της Protergia και να την κάνει πάροχο για το σπίτι του. Τα συζητήσαμε, βρήκα την προσφορά τους ελκυστική (τότε), και του είπα αν ξαναμιλήσει μαζί τους να τους δώσει και το δικό μου τηλέφωνο, μπας και μου δώσουν κι εμένα καλή προσφορά.

Μάλιστα, το θέμα είχε τότε για μένα αυξημένο ενδιαφέρον, αφού εκτός από το σπίτι μου, πλήρωνα και το ρεύμα του διαμερίσματος που έμενε η συγχωρεμένη μανούλα μου. Εν πάση περιπτώσει, με πήραν, μιλήσαμε, συμφωνήσαμε και μπήκα στην Protergia, πληρώνοντας μέχρι και σήμερα τους λογαριασμούς 2 διαμερισμάτων, που έχουν και τα δύο τριφασική παροχή και θέρμανση με θερμοσυσσωρευτές.

Σε δυο μέρες λήγει το συμβόλαιό μου με την Protergia, ενώ στο διαμέρισμα που έμενε η μανούλα μου, κατοικούν εδώ και μια βδομάδα νέοι ένοικοι, οι οποίοι έχουν πλέον επιλέξει τον δικό τους πάροχο, έχοντας απαλλάξει εμένα από την πληρωμή του λογαριασμού του σπιτιού.

Μένει όμως να επιλέξω πάροχο για το δικό μου σπίτι. Έχω ήδη ειδοποιήσει την Protergia, ζητώντας τους να μου ανακοινώσουν τους όρους νέου συμβολαίου, ώστε να δω αν συμφέρει να τους επιλέξω. Ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει. Απλά γνωρίζω ότι στα νέα τους προγράμματα υπάρχει το Protergia Οικιακό Max 45, που παρέχει ανταγωνιστικές τιμές ανά κιλοβαττώρα (στοιχείο βασικό για την επιλογή μου, αφού πρόκειται για ενεργοβόρα σύνδεση), σε σχέση με τους υπόλοιπους της αγοράς.

Ωστόσο, ψάχνοντας χθες ανακάλυψα ότι το Φυσικό Αέριο Αττικής έχει μπει κι αυτό στο παιχνίδι των παρόχων και για τις νέες συνδέσεις διαθέτει κι αυτός άκρως ανταγωνιστικές τιμές ανά κιλοβαττώρα, ελaφρά καλύτερες από αυτές της Protergia.

Ερωτήματα που προκύπτουν:
1. Είναι αξιόπιστος πάροχος το Φυσικό Αέριο Αττικής, ή ενέχεται κίνδυνος να εγκαταλείψει τους πελάτες του, όπως έκαναν κάποιοι άλλοι στο παρελθόν;
2. Ξέρουμε αν το αντίστοιχο με αυτό της Protergia πρόγραμμά του Ρεύμα Οικιακό Νυχτερινό Maxi έχει αξιόπιστους ανταγωνιστές στην αγορά, με ίδιες ή καλύτερες τιμές και όρους;
3. Αν επικοινωνήσει η Protergia, μπορώ να διαπραγματευτώ μαζί τους καλύτερες τιμές, προβάλλοντας τις τιμές του Φυσικού Αερίου;

Ευχαριστώ και περιμένω γνώμες όσο γίνεται συντομότερα.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Υπάρχει και αυτό από τον Ήρωνα με bonus εγγραφής 50€ αν γίνει αίτηση μέσω e-contract.
Καλημέρα και ευχαριστώ.

Το είδα. Η τιμή της κιλοβαττώρας στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι ελαφρά υψηλότερη, τόσο στην ημερήσια όσο και στη νυχτερινή κατανάλωση (0,06050€ έναντι 0,05885€ στην ημερήσια χρέωση και 0,04317€ έναντι 0,04316€ στη νυχτερινή - η δεύτερη πρακτικά η ίδια και στους δύο).

Υπάρχει βέβαια, αυτό το επιπλέον 0,30€ στο μηνιαίο πάγιο του Ήρωνα (2,90 ο Ήρων, 2,60 το Φυσικό Αέριο και η Protergia). Αλλά είναι σημαντική η προσφορά των 50€ του bonus εγγραφής. Και τέλος αυτό που πρέπει να διευκρινιστεί (ή τουλάχιστον, να το καταλάβω εγώ) είναι η αναφορά στα επιπλέον προνόμια που προσφέρονται. Όπως τα 20€ Δώρο για κάθε χρόνο παραμονής στο πρόγραμμα, με τη λήψη του δώρου στον 13ο μήνα εκπροσώπησης και μια επιστροφή 25%, ως επιβράβευση της καλής και σταθερής συνεργασίας, επί του συνολικού ποσού της εγγύησης, με τη συμπλήρωση κάθε ενός (1) πλήρους έτους συνεργασίας, εφόσον δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές. Αυτά τα ποσά, εφόσον είναι πραγματικά, μπορούν να κάνουν τη διαφορά έναντι άλλων ανταγωνιστών.

Βέβαια, και το Φυσικό Αέριο έχει κάποιες προσφορές, όπως επείγουσα τεχνική βοήθεια για το σπίτι - υδραυλικός κλειδαράς, αντικατάσταση τζαμιών (θραύση κρυστάλλων τη λέει), επισκευή εξώπορτας. Aκόμα, ασφάλιση περιεχομένου του σπιτιού μέχρι 3000€ από κλοπή, διάρρηξη, σεισμό, πτώση δέντρων, κεραυνό, έκρηξη, πυρκαϊά κλπ., καθώς και οδική βοήθεια με την Mondial Assistance. Για μερικούς αυτά μπορεί να φαίνονται αμελητέα, αλλά για άλλους πολύ σημαντικά.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Θα πρεπει κατα την γνωμη μου να διαλεξεις εταιρια που να εχει σταθερη τιμολογηση και χωρις ρητρα ΟΤΣ.

Ριξε και μια ματια εδω

 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Θα πρεπει κατα την γνωμη μου να διαλεξεις εταιρια που να εχει σταθερη τιμολογηση
Οι περισσότερες, σαν αυτές που αναφέρονται παραπάνω ως παραδέιγματα, έχουν σταθερή τιμολόγηση καθόλη τη διάρκεια του συμβολαίου, που συνήθως είναι 24μηνο.

Με ελαφρές διαφοροποιήσεις, π.χ. το Φυσικό Αέριο ή ο Ήρων διατηρούν σταθερή την τιμή της κιλοβαττώρας, ανεξάρτητα από το ύψος κατανάλωσης στα προγράμματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, ενώ η Protergia ξεκαθαρίζει ότι αν η κατανάλωση είναι λιγότερη από 2000 kWh (το 4μηνο) η τιμή της στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι 0.06065€/kWh, ενώ αν υπερβεί τις 2000 kWh (το 4μηνο), η τιμή της στο συγκεκριμένο πρόγραμμα παρουσιάζεται ελαφρά αυξημένη στα 0.06201€/kWh.

Στις μεγάλες καταναλώσεις, όπως η δική μου, τέτοιες διαφορές στην τιμολόγηση, μολονότι ασήμαντες με την πρώτη ματιά, μπορεί να παίζουν σημαντικό ρόλο στο τέλος του λογαριασμού.

και χωρις ρητρα ΟΤΣ.
Να υποθέσω ότι εννοείς τη ρήτρα της πρόωρης αποδέσμευσης, σωστά;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
H Elpedison έχει πρόγραμμα χωρίς ελάχιστο χρόνο παραμονής (δηλαδή όποτε θες φεύγεις χωρίς καμιά ποινή), με σταθερή τιμή KWh 0.075ευρώ χωρίς όριο κατανάλωσης (με την ενεργοποίηση του fixed 1,5 ευρώ το μήνα), χωρίς αναπροσαρμογή ανάλογα με την χονδρική τιμή KWh, έκπτωση 15% αν πληρώνεις με πάγιο και έκδοση εκκαθαριστικού λογαριασμού κάθε μήνα.
Ναι μεν η τιμή KWh είναι ψηλότερη από άλλες εταιρείες, αλλά είναι για πάντα σταθερή και επιπλέον, αν δεν σου αρέσει, φεύγεις όποτε θες και πας σε άλλη εταιρεία!
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Οι περισσότερες, σαν αυτές που αναφέρονται παραπάνω ως παραδέιγματα, έχουν σταθερή τιμολόγηση καθόλη τη διάρκεια του συμβολαίου, που συνήθως είναι 24μηνο.

Με ελαφρές διαφοροποιήσεις, π.χ. το Φυσικό Αέριο ή ο Ήρων διατηρούν σταθερή την τιμή της κιλοβαττώρας, ανεξάρτητα από το ύψος κατανάλωσης στα προγράμματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, ενώ η Protergia ξεκαθαρίζει ότι αν η κατανάλωση είναι λιγότερη από 2000 kWh (το 4μηνο) η τιμή της στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι 0.06065€/kWh, ενώ αν υπερβεί τις 2000 kWh (το 4μηνο), η τιμή της στο συγκεκριμένο πρόγραμμα παρουσιάζεται ελαφρά αυξημένη στα 0.06201€/kWh.

Στις μεγάλες καταναλώσεις, όπως η δική μου, τέτοιες διαφορές στην τιμολόγηση, μολονότι ασήμαντες με την πρώτη ματιά, μπορεί να παίζουν σημαντικό ρόλο στο τέλος του λογαριασμού.


Να υποθέσω ότι εννοείς τη ρήτρα της πρόωρης αποδέσμευσης, σωστά;
Ρητρα οριακης τιμης συστηματος


Εχει βγαλει και η δεη νεα προγραμματα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Οι περισσότερες, σαν αυτές που αναφέρονται παραπάνω ως παραδέιγματα, έχουν σταθερή τιμολόγηση καθόλη τη διάρκεια του συμβολαίου, που συνήθως είναι 24μηνο.

Με ελαφρές διαφοροποιήσεις, π.χ. το Φυσικό Αέριο ή ο Ήρων διατηρούν σταθερή την τιμή της κιλοβαττώρας, ανεξάρτητα από το ύψος κατανάλωσης στα προγράμματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, ενώ η Protergia ξεκαθαρίζει ότι αν η κατανάλωση είναι λιγότερη από 2000 kWh (το 4μηνο) η τιμή της στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι 0.06065€/kWh, ενώ αν υπερβεί τις 2000 kWh (το 4μηνο), η τιμή της στο συγκεκριμένο πρόγραμμα παρουσιάζεται ελαφρά αυξημένη στα 0.06201€/kWh.

Στις μεγάλες καταναλώσεις, όπως η δική μου, τέτοιες διαφορές στην τιμολόγηση, μολονότι ασήμαντες με την πρώτη ματιά, μπορεί να παίζουν σημαντικό ρόλο στο τέλος του λογαριασμού.


Να υποθέσω ότι εννοείς τη ρήτρα της πρόωρης αποδέσμευσης, σωστά;
Παναγιωτη οχι. Υπρχει ρητρα μεταβαλλομενης τιμης χρεωσης αναλογα με την τιμη χονδρικης που αγοραζουν οι παροχοι. Για μικρες καταναλωσεις εγω διαλεξα την Ελιν παουερ.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Κάποια στιγμή που το έψαχνα, είχα δει τις τιμές τς Watt & Volt στα 0,059€/ kWh για τους συνεπείς πελάτες, ανεξαρτήτως κατανάλωσης ή ημερήσιου και νυχτερινού τιμολογίου.

watt.png


 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα και πάλι σε όλους

Να πληροφορήσω τους ενδιαφερόμενους ότι τελικά επέλεξα το Φυσικό Αέριο Ελλάδας (ή Αττικής, όπως το λέγαμε παλιότερα) ως πάροχο, που διαθέτει ειδικό τμήμα παροχής ηλεκτρικής ενέργειας για οικιακούς και επαγγελματικούς χρήστες, το οποίο ονομάζει revma4you ("ρεύμα για σένα" σε ελεύθερη μετάφραση), με οχτώ (8) διαφορετικά προγράμματα για οικιακούς χρήστες.

Από τα προγράμματα, επέλεξα το Ρεύμα Οικιακό Νυχτερινό Maxi, για πολύ συγκεκριμένους λόγους:
1. Έχει τη μικρότερη τιμή ανά κιλοβαττώρα, από όσους εγώ τουλάχιστον κατάφερα να εντοπίσω και να ελέγξω.
2. Έχει παρόμοια χρέωση παγίου ανά μήνα με τους περισσότερους (2,60€/μήνα). Εξαίρεση με πολύ χαμηλό πάγιο αποτελεί η Nova (μόλις 0,825 ή 0,375€ το μήνα). Για άλλους δεν κοίταξα, αλλά η Nova έχει αρκετά υψηλότερες τιμές ανά kWh.
3. Με την έναρξη της σύμβασης προσφέρει ένα - δελεαστικό - πακέτο δώρων σημαντικής οικονομικής αξίας:
- 60€ δωροεπιταγή για ψώνια στα καταστήματα ΑΒ Βασιλόπουλος ή 60€ σε αγορά συσκευής από καταστήματα Vodafone (90€ αν είναι συσκευή Samsung).
- 4πλασιασμός πόντων σε κάρτες Bonus της Alpha Bank.
- Επείγουσα Τεχνική Βοήθεια (Υδραυλικός-Ηλεκτρολόγος-Θραύση κρυστάλλων-Επισκευή εξώπορτας-Επισκευή καυστήρα-Επισκευή κλειδαριάς, αυτά σε συνεργασία με την Europe [Mondial] Assistance).
- Ασφάλιση περιεχομένου εσωτερικών χώρων για ζημιές ή καταστροφές από απόπειρα διάρρηξης ή ληστείας ή από κλοπή σε διάρρηξη ή ληστεία, από πτώση δέντρων, από έκρηξη ή κεραυνό, από πυρκαγιά, όλα αυτά μέχρι 3000€ συνολικής αξίας, σε συνεργασία με την Interamerican.
4. Φυσικά, χωρίς καταβολή εγγύησης, αν επιλέξεις πάγια εντολή πληρωμής των λογαριασμών.
5. Χωρίς έξοδα πάγιας εντολής σε οποιαδήποτε τράπεζα (Έτσι μου είπαν. Το διασταύρωσα με την Alpha, που με ενδιαφέρει και ισχύει. Δεν έλεγξα αν ισχύει για άλλες τράπεζες).

Ο εν λόγω πάροχος δεν διαθέτει δυνατότητα καταχώρησης (τουλάχιστον όχι ακόμα) των ενδείξεων του μετρητή (όπως διαθέτει η Protergia), άρα ο χρήστης θα πρέπει να καταχωρεί τις ενδείξεις απευθείας στον κατάλληλο διαδικτυακό χώρο που προσφέρει πλέον ο ΔΕΔΔΗΕ, προκειμένου να λαμβάνει πάντα εκκαθαριστικούς λογαριασμούς και όχι τη μια φορά έναντι και την άλλη εκκαθαριστικούς. Περισσότερες πληροφορίες στο παρακάτω link:

https://www.deddie.gr/el/upiresies/k...kseon-metriti/

Η επιλογή του συγκεκριμένου προγράμματος έγινε για τον βασικό λόγο της τιμής της κιλοβαττώρας, γιατί έχω ενεργοβόρο σπίτι, που θερμαίνεται με θερμοσυσσωρευτές και καταναλώνει μεγάλα ποσά ενέργειας τη χειμερινή περίοδο, ενώ ως τριφασική παροχή, εξακολουθεί να παραμένει σε υψηλά επίπεδα η κατανάλωση (όχι βέβαια όπως τον χειμώνα) καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου, με ένα μικρό διάλειμμα μόνο τους δυο καλοκαιρινούς μήνες, κι αυτό όχι εντελώς.

Αυτά προς ενημέρωση των φίλων που ψάχνουν εναλλακτικό πάροχο, με την συμβουλή και προτροπή να ελέγξουν καλά την ιδιαιτερότητα της δικής τους παροχής και να επιλέξουν τον καταλληλότερο, λαμβάνοντας υπόψη τους όλες τις παραμέτρους που θα επηρεάζουν μια νέα σύμβαση.

Καλό βράδυ.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.111
Reaction score
30.056
-Ντριν ντριν
-Παρακαλώ.
-Ο κύριος ...
-Ο ίδιος.
-Καλημέρα, σας παίρνω από τη ΔΕΗ για το ρεύμα σας...
-Ευχαριστώ, δεν ενδιαφέρομαι για προσφορές.
-Δεν είναι για προσφορά, είναι μια ενημέρωση από τη ΔΕΗ για το ρεύμα σας.
-Παρακαλώ τότε.
-Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η κλήση μας ηχογραφείται..
-(ωχ ωχ)
-Για ταυτοποίηση, θα ήθελα να μου πείτε τα τρία πρώτα ψηφία του ΑΦΜ σας
-Όχι εάν δεν με ενημερώσετε προηγουμένως περί τίνος πρόκειται.
-Δεν γίνεται, είναι μια ενημέρωση...
-Σας ευχαριστώ (κλίκ!)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
-Ντριν ντριν
-Παρακαλώ.
-Ο κύριος ...
-Ο ίδιος.
-Καλημέρα, σας παίρνω από τη ΔΕΗ για το ρεύμα σας...
-Ευχαριστώ, δεν ενδιαφέρομαι για προσφορές.
-Δεν είναι για προσφορά, είναι μια ενημέρωση από τη ΔΕΗ για το ρεύμα σας.
-Παρακαλώ τότε.
-Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η κλήση μας ηχογραφείται..
-(ωχ ωχ)
-Για ταυτοποίηση, θα ήθελα να μου πείτε τα τρία πρώτα ψηφία του ΑΦΜ σας
-Όχι εάν δεν με ενημερώσετε προηγουμένως περί τίνος πρόκειται.
-Δεν γίνεται, είναι μια ενημέρωση...
-Σας ευχαριστώ (κλίκ!)
Τηλεφωνική απάτη;
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Παιδιά καλησπέρα!
Έχει πέσει στην αντίληψη σας εργαλείο σύγκρισης τιμολογίων παρόχων Γ22 ?
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Παιδιά από ολά τα πακέτα Πιο έχει την χαμηλότερη kWh ; Δεν με ενδιαφέρει νυχτερινό ρεύμα! Στο τετράμηνο κάτω από 2000 kWh ..
Είμαι στην ΔΕΗ αλλά μου φαινετε βρε παιδια ακριβή!
Έχω και Nova full pack, κάνει καλύτερη τιμή εάν πάω Nova energY?
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
ELPEDISON UPDATE
Τώρα που η Elpedison αθέτησε τα συμβολαια με την σταθερή τιμή KWh (Home fixed) ήρθε η ώρα να αποχωρήσω. Κάνοντας έναν απολογισμό αυτων των 23 μηνών που ήμουνα στην Elpedison τα δεδομένα είναι τα εξής:
Από 25/9/2019 μέχρι 25/8/2021: συνολική κατανάλωση 11.101KWh, μέσος όρος κατανάλωσης 482,65KWh/μήνα. ΠΛήρωσα συνολικά 2301,29 ευρώ που σημαίνει ότι κατά μέσο όρο ο λογαριασμός ήταν 100 ευρώ/μήνα.
Στο πρόγραμμα με σταθερή τιμή κιλοβατώρας (8,6 λεπτά/KWh).
Αυτά... σε τελική λοιπόν ανάλυση σχεδόν καμμιά διαφορά με την ΔΕΗ που ήμουνα πριν.
Πάμε τώρα στον "ΗΡΩΝ" και βλέπουμε....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top