Επιλογή εναλλακτικού παρόχου ηλεκτρικού ρεύματος

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Εμένα η εμπειρία μου λέει, ότι η ετήσια διαφορά μεταξύ παρόχων (της ΔΕΗ συμπεριλαμβανομένης) είναι της τάξεως των 50-100 ευρώ. (ΔΕΗ... σε ELPEDISON και τώρα σε ΗΡΩΝα)
Τη σημερινή εποχή με τέτοιες ρήτρες;
Έχω κάνει πολλές αντιπαραβολές με φίλους που άλλαξαν από ΔΕΗ σε κάτι άλλο και όλοι ανεξαιρέτως πληρώνουν παραπάνω έως πολύ παραπάνω.

Στις καλές μέρες που η ρήτρα ήταν σε νορμάλ επίπεδα είναι έτσι όπως τα λες.

Αλλά και πάλι είναι χρηματιστήριο οπότε δεν το επιλέγω για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Θα πρότεινα οι έχοντες πρόβλημα να κινηθούν άμεσα καθώς η ενεργειακή κρίση (σύμφωνα με διάφορους ειδικούς εντός και εκτός) μπορεί να κρατήσει ακόμα και 3 χρόνια.
Αν ισχύσει αυτό θα καταστραφούν νοικοκυριά.
Για αυτό στην υπόλοιπη Ευρώπη, έγραψαν στα π@ πάρια τους, πράσινους, οικολόγους και λοιπούς μαιντανους και επιστρέφουν στην παράγωγη ηλεκτρικής ενέργειας με λιγνίτη. Υπάρχει η πρόταση από το 2030, η παράγωγη ηλεκτρικού ρεύματος και η θέρμανση να απεξαρτηθούν τελείως από το φυσικό αέριο (άρα από τον Ρωσο γκάγκστερ). Στην χώρα μας, τα περισσότερα εργοστάσια παράγωγης ηλεκτρικής ενέργειας, είναι τόσο παλιά, που το όποιο κέρδος από την πρώτη ύλη, χάνεται στο υψηλό κόστος λετουργιας των λιγνιτικων μονάδων. Η κοινή λογική λέει, άμεσα να ξεκινήσει η διαδικασία για την κατασκευή πυρηνικού σταθμού, παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Μια μέση μονάδα καλύπτει χαλαρά τις ανάγκες της χώρας, σε συνδυασμό με τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας. Μην ακούσω για σεισμούς και λοιπές μπούρδες για πιθανό ατύχημα. Προφανώς δεν θα βάλουμε στην μονάδα ελέγχου, τύπο σαν τον Αλεξάντρ Ακίμοφ (δηλαδή κανένα βυσματουχο συνδικαλα της ΔΕΗ).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Πριν κάνω νέο συμβόλαιο με τη ΔΕΗ πριν ένα χρόνο έψαξα όλες τις επιλογές με σταθερή τιμή χρέωσης. Οι διαφορές ήταν 8€ - 12€ το μήνα. Ήταν κάτι που δεν με τράβηξε καθώς ο έλεγχος για μένα είναι πολύ σημαντικός και αν υπάρξει τίμημα προτιμώ να το πληρώσω, συν ότι ξέρω με ποιόν έχω να κάνω, πως χρεώνει δηλαδή.
Για αυτό στην υπόλοιπη Ευρώπη, έγραψαν στα π@ πάρια τους, πράσινους, οικολόγους και λοιπούς μαιντανους και επιστρέφουν στην παράγωγη ηλεκτρικής ενέργειας με λιγνίτη. Υπάρχει η πρόταση από το 2030, η παράγωγη ηλεκτρικού ρεύματος και η θέρμανση να απεξαρτηθούν τελείως από το φυσικό αέριο (άρα από τον Ρωσο γκάγκστερ). Στην χώρα μας, τα περισσότερα εργοστάσια παράγωγης ηλεκτρικής ενέργειας, είναι τόσο παλιά, που το όποιο κέρδος από την πρώτη ύλη, χάνεται στο υψηλό κόστος λετουργιας των λιγνιτικων μονάδων. Η κοινή λογική λέει, άμεσα να ξεκινήσει η διαδικασία για την κατασκευή πυρηνικού σταθμού, παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Μια μέση μονάδα καλύπτει χαλαρά τις ανάγκες της χώρας, σε συνδυασμό με τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας. Μην ακούσω για σεισμούς και λοιπές μπούρδες για πιθανό ατύχημα. Προφανώς δεν θα βάλουμε στην μονάδα ελέγχου, τύπο σαν τον Αλεξάντρ Ακίμοφ (δηλαδή κανένα βυσματουχο συνδικαλα της ΔΕΗ).
Άκουσα εχθές ένας ειδικό εδώ δικό μας που έλεγε ότι με τις παλιές μονάδες λιγνίτη δεν αξίζει καν να ασχοληθούμε. Όλες οι άλλες οι νεότερες, δουλεύουν, αλλά και αυτές είναι πλέον παλαιές σε σχέση με τις σύγχρονες του εξωτερικού. Πρέπει επίσης να υπολογιστεί και το πρόστιμο για τη χρήση μια τέτοιας μονάδας το οποίο είναι (αν θυμάμαι καλά) 85€ η μεγαβατώρα νομίζω ή κάτι τέτοιο. Το ποσό το θυμάμαι, για το λόγο δεν είμαι σίγουρος.

Η Γαλλία και άλλες χώρες του εξωτερικού αρχίζουν να σκέφτονται σοβαρά τους μικρούς πυρηνικούς αντιδραστήρες για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.
 
Last edited:

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Να αισθάνομαι δηλαδή τυχερός που πρόλαβα 12μηνο πρόγραμμα της ΔΕΗ με τιμή 0,010€ και ΧΩΡΙΣ ρητρα (Ο.Τ.Σ.); Ήμουν στη Ζενιθ (αέριο και ρεύμα), μα όταν μου ήρθε ρεύμα όπου το μισό ποσό ήταν η ρήτρα, την ...εκανα! Μου έδωσε και προσφορά για αέριο χωρίς ρήτρα, μα λόγω εκπτώσεων δεν την πήρα - εντός των ημερών αναμένεται ...πόνος όμως!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Να αισθάνομαι δηλαδή τυχερός που πρόλαβα 12μηνο πρόγραμμα της ΔΕΗ με τιμή 0,010€ και ΧΩΡΙΣ ρητρα (Ο.Τ.Σ.); Ήμουν στη Ζενιθ (αέριο και ρεύμα), μα όταν μου ήρθε ρεύμα όπου το μισό ποσό ήταν η ρήτρα, την ...εκανα! Μου έδωσε και προσφορά για αέριο χωρίς ρήτρα, μα λόγω εκπτώσεων δεν την πήρα - εντός των ημερών αναμένεται ...πόνος όμως!
Δεν έχεις ιδέα πόσα χρήματα γλίτωσες.
Δεν υπάρχει τέτοια χρέωση πλέον.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Εγώ με έναν απλό υπολογισμό που έκανα, η σταθερή τιμή έχει νόημα μόνο αν καταναλώνεις 1000 κιλοβατώρες το 4μηνο. Πράγμα αδύνατον δηλαδή για μια 4μελή οικογένεια.
Γι αυτό και όλοι οι πάροχοι και πρόσφατα που με πήρε η ΔΕΗ, το παράδειγμα που δίνουν όταν σε παίρνουν τηλέφωνο αφορά τις 1000KWh.
Αν καταναλώνεις 2500-3000, καλύτερα να παίξεις με την ρήτρα γιατί τουλάχιστον το 4μηνο της άνοιξης θα πέσει η τιμή της.
Χοντρικά με το σταθερό 3000x0.18=540, ενώ με ρήτρα 3000x0,061=183
Θεωρώ οτι η ρήτρα θα είναι μικρότερη από τα 357 ευρω διαφορά.
Την υπολογίζω γύρω στα 250 το τετράμηνο, αν παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα.
Εντάξει δεν είναι χαζοί να βάζουν τέτοια τιμή χωρίς ρήτρα. Μέσα θα έμπαιναν;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Εγώ με έναν απλό υπολογισμό που έκανα, η σταθερή τιμή έχει νόημα μόνο αν καταναλώνεις 1000 κιλοβατώρες το 4μηνο. Πράγμα αδύνατον δηλαδή για μια 4μελή οικογένεια.
2500kwh μονοκατοικία με 2 άτομα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.799
Χοντρικά με το σταθερό 3000x0.18=540, ενώ με ρήτρα 3000x0,061=183
Θεωρώ οτι η ρήτρα θα είναι μικρότερη από τα 357 ευρω διαφορά.
Την υπολογίζω γύρω στα 250 το τετράμηνο, αν παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα.
Όταν λες "αν παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα", ποιά εννοείς, τα σημερινά;
Αν μείνει στα 200€+ και το όριο του παρόχου σου είναι τα 40-50€, τότε θα πληρώνεις ρήτρα περίπου 0,15€/kWh, άρα η συνολική σου τιμή θα είναι 0,21€+.

Οπότε όχι, η ρήτρα δεν θα είναι μικρότερη από τη διαφορά, θα είναι μεγαλύτερη.

Τώρα το αν υποθέτεις πως η τιμή την Άνοιξη θα πέσει, αυτό είναι άλλο θέμα και είναι καθαρά θέμα πρόβλεψης και ρίσκου που θέλει να πάρει ο καθένας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
O γείτονας μου δίπλα, μονοκατοικία, δύο άτομα, κουζίνα με γκάζι, 1500kwh.

Αν θα πέσει η τιμή την Άνοιξη είναι μια θεωρία. Προγραμματισμό με θεωρίες δεν κάνεις.
Άποψη μου.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Δυο ατομα και παιδι, τελευταιος εκκαθαριστικος τετραμηνου:

1642677100325.png


Ουτε 1000 kWh!!!
Καλα, ολοι με ταξη Α παιζετε? :gotcha:
Παρτε class D :boast:



Τσουπ, και 15€ επιδοτηση, ταχα μου για τη ρητρα. Ρε ποιος το σκεφτηκε να την κοψουν?
Ενταξει, αδικια ηταν. Κανονικα πρεπει να μας τα παρουν πισω και αυτα.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Όταν λες "αν παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα", ποιά εννοείς, τα σημερινά;
Αν μείνει στα 200€+ και το όριο του παρόχου σου είναι τα 40-50€, τότε θα πληρώνεις ρήτρα περίπου 0,15€/kWh, άρα η συνολική σου τιμή θα είναι 0,21€+.

Οπότε όχι, η ρήτρα δεν θα είναι μικρότερη από τη διαφορά, θα είναι μεγαλύτερη.

Τώρα το αν υποθέτεις πως η τιμή την Άνοιξη θα πέσει, αυτό είναι άλλο θέμα και είναι καθαρά θέμα πρόβλεψης και ρίσκου που θέλει να πάρει ο καθένας.
Έχεις δίκιο. Αναφερόμουν για το 4μηνο του καλοκαιριού όπου έπαιζε η ρήτρα στα 160 ευρω μ.ο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Παίζει ρόλο και το σπίτι βέβαια.
Δύο ψυγεία, ένας καταψύκτης, 2 αφυγραντήρες λειτουργία 24/7, 7 Led φώτα έξω από το σπίτι από 18:00 - 07:00, τηλεργασία οπότε θέρμανση, ηλιακός που είναι έξω από το σπίτι και όχι πάνω στο σπίτι, κ.α.

Και δεν έχω ενεργά, έναν ταπεινό ANTHEM MRX έχω. :biggrin:
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
O γείτονας μου δίπλα, μονοκατοικία, δύο άτομα, κουζίνα με γκάζι, 1500kwh.

Αν θα πέσει η τιμή την Άνοιξη είναι μια θεωρία. Προγραμματισμό με θεωρίες δεν κάνεις.
Άποψη μου.
Λογικό είναι να πέσει. Πάντα αυτοί οι μήνες δεν έχουν τόση ζήτηση σε ρεύμα.
Δεν λέω ότι θα πέσει στα 50 ευρω, αλλά όχι και 200+
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Λογικό είναι να πέσει. Πάντα αυτοί οι μήνες δεν έχουν τόση ζήτηση σε ρεύμα.
Δεν λέω ότι θα πέσει στα 50 ευρω, αλλά όχι και 200+
Μακάρι να πέσουν οι τιμές να μην πληρώσει πολλά ο κόσμος.
Όμως η συγκεκριμένη χρονική περίοδος δεν είναι "λογική".
Όταν πέσει η ζήτηση μπορεί να ανέβει και άλλο η τιμή. Η Γερμανία και η ΕΕ δεν τα βρίσκουν με τη Ρωσία γιατί άλλα θέλει ο ένας και άλλα ο άλλος. Δεν βλέπω να βγει εύκολα άκρη εκεί.
Θα μειωθεί η ανάγκη για μεγάλη παραγωγή σίγουρα. Αντέχουμε όμως να παράξουμε την απαιτούμενη ηλεκτρική ενέργεια σε λογικά κοστολόγια; Κάθε MWh που θα παραχθεί από λιγνίτη έχει πρόστιμο.
Το εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας στο Λαύριο δουλεύει με Φυσικό αέριο και έχει δυνατότητα για 950ΜWh.
Προχθές διάβασα πως θα φτιάξει τον λιμένα για τα πλοία με μαζούτ.
Ο ΑΔΜΗΕ λέει ότι κάθε χρόνο η ζήτηση μόνο αυξάνεται και ήδη χτυπάει καμπανάκια.
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.890
Reaction score
28.646
Παίδες , την γνώμη σας .
Τα δεδομένα .
Τριφασική παροχή ΔΕΗ . & Νυχτερινό .
Το διάστημα - πέρυσι - 28-11-2020 με 28-03- 21 , 4μηνο , 2.800kw κόστος 140e το μήνα περίπου . θέρμανση με σώματα .
Το διάστημα - του καλοκαιριού πέρυσι , 4μηνο , 1.900kw .
Ta άλλα δυό 4μηνα - στα 1.200kw
-
Ερώτηση .
Κάθομαι όπως είμαι με την ΔΕΗ ή έχω καλύτερες επιλογές τώρα που το ρεύμα το περιμένω στο διπλάσιο ;
Αν πάω σε άλλη εταιρία - και ποιά ; - τι λιγότερο σε e θα δώ στην τσέπη μου σε ενα χρόνο ;
Είναι καιρός να πάω σε άλλη εταιρία τώρα ή να περιμένω ;

Ευχαριστώ .
 


Μηνύματα
764
Reaction score
962
Εξαρτάται για τσεκαρε το συμβόλαιο που έκανες με την ΔΕΗ ,για πόσο καιρό τους δεσμεύει να σου πουλάνε το ρεύμα σε καλή τιμή ακόμα ??Γιατί αν είσαι στους τυχερούς που έκαναν συμβόλαιο με την ΔΕΗ τον τελευταίο χρόνο ,απλά ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΣΑΙ.
Φίλος έκανε συμβόλαιο 3τους διάρκειας πέρσι με την ΔΕΗ κ το έκανε μου είπε στα €0.11 .Βάση αύξησης λοιπόν δεν τον πιάνει η ρήτρα αναπροσαρμογής,η ΔΕΗ δεν του κάνει αύξηση κ ενώ παντού γίνεται της τρελης με τις αυξήσεις ,αυτός συνεχίζει κ το πληρώνει με €0.11 χωρίς ρήτρα για τα επόμενα 2 χρόνια ακόμα.
Του είπα αδερφέ είσαι κ@λ#φαρδος,κάνε το σταυρό σου...Οπότε για θες κ εσύ προσεχτικά το συμβόλαιο που έχεις κάνει με την ΔΕΗ ,μην είσαι απτους τυχερούς, γτ εμένα το 2800 kwh κ €140 το μήνα μου ακούγετε πολύ καλό για τα σημερινά δεδομένα
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.890
Reaction score
28.646
Δεν έχω κάνει κανένα συμβόλαιο με την ΔΕΗ , εκτός από το αρχικό το 1990 .
Δεν εχω πάει ποτέ στην ΔΕΗ για να προσθέσω η να αφαιρέσω κάτι στο συμβόλαιο το αρχικό .
Τους εξοφλώ πάντα 10 μέρες ποιό μπροστά από ότι πρέπει όλα τα χρόνια .
-
-
- Αλλά με αυτά που ακούω ....εχω ταρακουνηθεί .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.781
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top