Επιλογή ενισχυτή για Monitor Audio RX1

Μηνύματα
16
Reaction score
19
Εγω θα σου προτεινα τον ΜΑRANTZ PM6007 ή σε περιπτωση που βρεις το PM6006 σε καλυτερη σε κάποιο καταστημα.

https://www.whathifi.com/reviews/marantz-pm6007 :dance:

Σταθερες αξίες .
Έχω την αίσθηση ότι θα ήθελα να απομακρυνθώ λίγο από τις σταθερές αξίες (Marantz/Denon) σε κάτι πιο Βρετανικό. Είναι κουκλί όμως ο άτιμος.. :)


@nikaslan Επίσης και ο
yamaha a-s701 είναι μία πολύ καλή επιλογή.
Ευχαριστώ, θα τον τσεκάρω οπωσδήποτε.

ποιο v-dac εχεις? Αν εχεις το MKII δεν εχει νοημα να βαλεις σαν κριτηριο ,το dac του CXA-60 (το πιο πιθανο να παιζει καλυτερα). Απο την αλλη αν εχεις το MKI δε νομιζω οτι εχει νοημα να το πουλησεις (τι θα πιασει ενα dac του 2009 χωρις καν ασυγχρονη usb εισοδο?).Mπορεις βεβαια να το χρησιμοποιησεις για την ομοαξονικη και οπτικη εισοδο και να παρεις ενα usb dac με κοστος λιγο πανω απο 100 ευρω.
Το ΜΚΙ έχω, έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ USB αλλά με οπτική ή ομοαξονικό. Αλλά έχεις δίκιο όσο αφορά την πώληση, θα το σκοτώσω μάλλον :p ίσως και να το κρατήσω τελικά θα δούμε.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Δες και τον Keces Audio E40
έχει και dac, phono.

πολύ δυνατός (οδηγει ATC SCM7) και με πολύ καλά ριβιου, κορυφαία ποιότητα κατασκευής, προσιτή τιμή 599 ευρώ (!)

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Cambridge Audio cxa60 (2x60W)
IotaVX SA3 (2x45W)
Rotel A11 (2x50W)
Πολύ καλή ισχύς για τουιτερ. (εδώ κάπου πνίγηκε ο Νταχάρης)
Για τα υπόλοιπα μεγάφωνα;

ΥΓ. Με χεντρουμ 6 ντεσιμπέλ, πας στα 12-15 βατ, οριακά να μη ξυρίζει το τουίτερ.

με βάση και τον χαρακτήρα των ηχείων
Α, χαρακτήρας.
Μαϊστα, μάϊστα..
Δι κάρακτερ στην αγγλικήν βεβαίως βεβαίως.

Μάτσινγκ. Όου, γιές.
Πρατ.
Κόκκος. Ο μικροσκοπικός.
Αμ πως.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.541

-

-
kαλές επιλογές . :hi:
 

Μηνύματα
19
Reaction score
13
ΥΓ. Με χεντρουμ 6 ντεσιμπέλ, πας στα 12-15 βατ, οριακά να μη ξυρίζει το τουίτερ.
Δόκτορ, επειδή τα λες πολύ επιστημονικά.. Θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα να το εξηγήσεις πιο αναλυτικά. Θεώρησέ με άσχετο.
Εναλλακτικά, επειδή δεν θέλω να κουράσω, αλλά είμαι πρόθυμος για διάβασμα, μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο άρθρο για να καταλάβω τι εννοείς εδώ;
Ευχαριστώ πολύ :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Δόκτορ, επειδή τα λες πολύ επιστημονικά.. Θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα να το εξηγήσεις πιο αναλυτικά. Θεώρησέ με άσχετο.
Εναλλακτικά, επειδή δεν θέλω να κουράσω, αλλά είμαι πρόθυμος για διάβασμα, μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο άρθρο για να καταλάβω τι εννοείς εδώ;
Ευχαριστώ πολύ :)
Ενδεικτικά και πολύ περιληπτικά, ο @costas EAR υπονοεί ότι η ισχύς των ενισχυτών που αναφέρθηκαν στο post #1 (Cambridge Audio cxa60 (2x60W), IotaVX SA3 (2x45W), Rotel A11 (2x50W)) είναι μικρή, σε όλες τις περιπτώσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
να το εξηγήσεις πιο αναλυτικά
Χρειάζεται μεγαλύτερη ισχύς για τους δορυφόρους, ώστε να μένει διαθέσιμο χεντρουμ ισχύος και να μην ψαλιδιζει στις στιγμιαίες κορυφές.

Ενισχυτικά κάτω των 100 βατ στα 8ωμ, είναι παράνομα.

Επίσης χρειάζεται σαμπ σε κάθε περίπτωση, με δικά του ενισχυτικά στάδια, διότι αλλιώς τα 100 βατ που λέμε πριν, δε φτάνουν ούτε για το καλημέρα..
 

Μηνύματα
16
Reaction score
8
Να προσθέσω σαν μια επιλογή τους Roksan (εξαγοράστηκε πρόσφατα απο την Monitor Audio αν δεν κάνω λάθος). Έχω τα RX6 (σε 5.1 σύστημα) και τα δούλευα με εναν Pioneer AV. H προσθήκη ενός Roksan Kandy K2 (μεταχειρισμένος απο το forum) για να οδηγεί μόνο τα RX6 σαν τελικός προς το παρόν άλλαξαν σοβαρά τον ήχο προς το καλύτερο... βέβαια αυτό που με σόκαρε ήταν η επίδραση που έιχε το room correction του DIRAC (μέσω PC):o
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
Αξιζει να σημειωθει, οι προτεινομενοι απο τον νηματοθετη και νεο μελος (καλως τον) εχουν εκσοδο για υπογουφερ. 🐒
ευκολα ηχεια ειναι με οποιοδηποτε ενισχητη παιζουν, εσκεφτομενος πιθανες μελλοντικες αναβαθμισεις θα καθοριζαν το μπατζετ και την επιλογη μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
16
Reaction score
19
Χρειάζεται μεγαλύτερη ισχύς για τους δορυφόρους, ώστε να μένει διαθέσιμο χεντρουμ ισχύος και να μην ψαλιδιζει στις στιγμιαίες κορυφές.

Ενισχυτικά κάτω των 100 βατ στα 8ωμ, είναι παράνομα.

Επίσης χρειάζεται σαμπ σε κάθε περίπτωση, με δικά του ενισχυτικά στάδια, διότι αλλιώς τα 100 βατ που λέμε πριν, δε φτάνουν ούτε για το καλημέρα..
"Ενισχυτικά κάτω των 100 βατ στα 8ωμ, είναι παράνομα."
:D LOL, θέλεις copyright για να το βαλω υπογραφη;

Επειδη μιλάς για δορυφόρους, τα RX1 είναι τα μόνα που έχω πλέον, τελος το γύρω-γύρω πράγμα (surround).
Και ναι, θα χρησιμοποιώ και ενεργό sub, ένα B&W asw300 για τα χαμηλά, όσα ακούω τέλος πάντων.

αυτό που με σόκαρε ήταν η επίδραση που έιχε το room correction του DIRAC (μέσω PC)
Τί έχεις πει τώρα! Υπάρχει τέτοιο πράγμα; Κατάλαβα καλα, κάνει room correction σε software πριν δωσει το σήμα στο DAC?
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ερώτηση κρίσης: Έτσι όπως ακούς τώρα ποιόν ήχο προτιμάς; του πικάπ ή τον ψηφιακό; και γιατί.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
:D LOL, θέλεις copyright για να το βαλω υπογραφη;
Φιλ φρι, να διαδίδεται ο νόμος!
Και ναι, θα χρησιμοποιώ και ενεργό sub, ένα B&W asw300 για τα χαμηλά
Το ένα σαμπ είναι εδώ και χρόνια παράνομο.
Ο νόμος λέει μίνιμουμ 2.

Το όνομα του νομοθέτη, ντιμιφουτ.
 


Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Αξιζει να σημειωθει, οι προτεινομενοι απο τον νηματοθετη και νεο μελος (καλως τον) εχουν εκσοδο για υπογουφερ. 🐒
Αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα, αν δεν υπάρχει δυνατότητα bass management. Λογικά στέλνουν mono sum σήμα, επομένως ψιλοάχρηστο για την ενσωμάτωση δύο subs, άσε που χωρίς ψηφιακό κροσόβερ οι δορυφόροι θα παίζουν full range και άντε βρες άκρη.
 


Μηνύματα
16
Reaction score
8
"Ενισχυτικά κάτω των 100 βατ στα 8ωμ, είναι παράνομα."
:D LOL, θέλεις copyright για να το βαλω υπογραφη;

Επειδη μιλάς για δορυφόρους, τα RX1 είναι τα μόνα που έχω πλέον, τελος το γύρω-γύρω πράγμα (surround).
Και ναι, θα χρησιμοποιώ και ενεργό sub, ένα B&W asw300 για τα χαμηλά, όσα ακούω τέλος πάντων.



Τί έχεις πει τώρα! Υπάρχει τέτοιο πράγμα; Κατάλαβα καλα, κάνει room correction σε software πριν δωσει το σήμα στο DAC?
Καλά κατάλαβες... βέβαια κοστίζει (ακόμα το έχω σε trial) και χρειάζεσαι και mic για μετρήσεις (Minidsp Umik-1). Μια λύση για να ενσωματώσεις και το sub είναι ενα μαραφετι Minidsp 2x4HD που μπορει να πάρει πάνω του το DIRAC (πολλλααααα νήματα σχετικα με minidsp και DIRAC στο forum).
Τέλος για ενισχυτή κοίτα και τους Atoll (made in France) αφου υποτίθεται ταιριάζουν καλά και όλους τους made in UK.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Η νόμος της παντόφλας υπερισχύει πάντοτε όλων των υπολοίπων, γι'αυτόν τον λόγο σε βλέπω στις φυλακές του όντιο, αλλά ελεύθερο από μώλωπες.

Συγχωρούνται πάραυτα όλες οι αμαρτίες σου στα στέρεα.

Συγχωροχάρτι παραδίδεται μετά αιτήσεως.

Το φιλικό απαλό χτύπημα κατανόησης στην πλάτη από γιατρό, συνεχίζει να κοστολογείται στα γνωστά 50€. Μη τα θέλουμε κι όλα δωρεάν, έλεος κάπου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top