Επιλογή ενισχυτή

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Τι είναι αυτό ακριβώς;
Αντάπτορας για το phono stage όπου πάνω σε αυτά θα βάλω τα καλώδια του πικαπ;
Ναι. Τοποθετούνται στην είσοδο phono του ενισχυτή (ή του phono stage, αναλόγως της περίπτωσης) και επάνω τους συνδέεται το καλώδιο που "έρχεται" από το πικάπ.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ναι. Τοποθετούνται στην είσοδο phono του ενισχυτή (ή του phono stage, αναλόγως της περίπτωσης) και επάνω τους συνδέεται το καλώδιο που "έρχεται" από το πικάπ.
Νομίζω ότι μπαίνουν μόνο μεταξύ phono stage και ενισχυτή, και όχι αμέσως μετά το πικάπ.

Όσον αφορά τον φίλο με το βουητό, αν η θέση του πικάπ είναι αυτή που βλέπω στη φωτογραφία, είναι λογικό να έχει τέτοιο feedback. Προτείνω για αρχή να κάνει μία δοκιμή με κλειστό το καπάκι (ώστε να μην αρπάζει η κεφαλή από τα ηχεία και του δημιουργεί στην ανάδραση). Σε δεύτερο στάδιο, απομάκρυνση του πικάπ από τα ηχεία και τοποθέτηση σε μία καλή βάση που θα απομονώνει κραδασμούς. Δεν χρειάζεται κάτι εξωτικό. Μία επιφάνεια κοπής από το IKEA (https://www.ikea.gr/domatia/kouzina...s-kopis/aptitlig-ksylo-kopis-kreatos/00233429) και τρία ποδαράκια σορμποθάνης από κάτω είναι εξαιρετική λύση.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Νομίζω ότι μπαίνουν μόνο μεταξύ phono stage και ενισχυτή, και όχι αμέσως μετά το πικάπ.

Όσον αφορά τον φίλο με το βουητό, αν η θέση του πικάπ είναι αυτή που βλέπω στη φωτογραφία, είναι λογικό να έχει τέτοιο feedback. Προτείνω για αρχή να κάνει μία δοκιμή με κλειστό το καπάκι (ώστε να μην αρπάζει η κεφαλή από τα ηχεία και του δημιουργεί στην ανάδραση). Σε δεύτερο στάδιο, απομάκρυνση του πικάπ από τα ηχεία και τοποθέτηση σε μία καλή βάση που θα απομονώνει κραδασμούς. Δεν χρειάζεται κάτι εξωτικό. Μία επιφάνεια κοπής από το IKEA (https://www.ikea.gr/domatia/kouzina...s-kopis/aptitlig-ksylo-kopis-kreatos/00233429) και τρία ποδαράκια σορμποθάνης από κάτω είναι εξαιρετική λύση.
Θα δοκιμάσω για αρχή να απομακρύνω το πικάπ και να κλείσω το καπάκι και θα επανέλθω.
Αυτούς τους συνδέσμους πως θα τους βρω Ελλάδα;
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Νομίζω ότι μπαίνουν μόνο μεταξύ phono stage και ενισχυτή, και όχι αμέσως μετά το πικάπ.

Όσον αφορά τον φίλο με το βουητό, αν η θέση του πικάπ είναι αυτή που βλέπω στη φωτογραφία, είναι λογικό να έχει τέτοιο feedback. Προτείνω για αρχή να κάνει μία δοκιμή με κλειστό το καπάκι (ώστε να μην αρπάζει η κεφαλή από τα ηχεία και του δημιουργεί στην ανάδραση). Σε δεύτερο στάδιο, απομάκρυνση του πικάπ από τα ηχεία και τοποθέτηση σε μία καλή βάση που θα απομονώνει κραδασμούς. Δεν χρειάζεται κάτι εξωτικό. Μία επιφάνεια κοπής από το IKEA (https://www.ikea.gr/domatia/kouzina...s-kopis/aptitlig-ksylo-kopis-kreatos/00233429) και τρία ποδαράκια σορμποθάνης από κάτω είναι εξαιρετική λύση.
Καλά τα λέει ο κος Κόγιας. Μπαίνουν στην είσοδο του phono stage και όχι, αφού έχει ενισχυθεί το σήμα, στην έξοδο ;)

Davidson, είναι καθαρά θέμα στήριξης του πλατό. Είναι σε... λάθος βάση :)
Μόλις απομακρύνεις το πλατό από τους ανεπιθύμητους κραδασμούς που δέχεται, θα λυθεί μεγάλο μέρος των θεμάτων που έχεις.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Καλημέρα
Το μόνο που μπορούσα να κάνω άμεσα ήταν να απομακρύνω τα ηχεία από το πικάπ και να έχω κλειστό το καπάκι.
Και έτσι λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε!
Ανέβασα αρκετά την ένταση χωρίς να κάνουν κιχ τα ηχεία!
Απομένει τώρα να οργανώσω καλύτερα τον χώρο μου έτσι ώστε να τοποθετηθεί το όλο σύστημα σε καλύτερο σημείο.
Ευχαριστω πολύ 🙂
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Καλά τα λέει ο κος Κόγιας. Μπαίνουν στην είσοδο του phono stage και όχι, αφού έχει ενισχυθεί το σήμα, στην έξοδο ;)
Αυτό, ομολογουμένως, δεν το γνώριζα. Πίστευα ότι το σωστό είναι να μπαίνουν μετά το phono, ώστε να κόβουν τυχόν ενίσχυση των χαμηλών συχνoτήτων που εισάγεται από το προενισχυτκό στάδιο. Το δικό μου phono πχ ξέρω πως δεν είναι φλατ και δίνει 0,5 db παραπάνω στα 20Hz και κάτω. Σε αυτή την περίπτωση, δεν θα ήταν προτιμότερο ένα τέτοιο φίλτρο να έμπαινε μετά το phono;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top