Επιλογή κεφαλής σε budget ~500€

Μηνύματα
77
Reaction score
29
σε αυτά τα λεφτά
για mm θα κοίταζα nagaoka και την νέα σειρά της audio technica
για mc χωρίς συζήτηση hana
για phono, αν θες να είσαι future proof (2ος βραχίονας κλπ ) ή ευκολία (αλλαγές on the fly κλπ), θα κοίταγα σε musical fidelity m6 ! και goldnote ph 10
 

K

kimon

Guest
Στο Phono δυστυχώς έχουμε τον αδύναμο κρίκο του συστήματος ένα Pro-Ject Tube Box II
Ώρα για μελέτη! (Κάπως παλιό, αλλά χρήσιμο) :

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η εισαγωγή.

Και για να διεγερθούν οι σιελογόνοι αδένες :

http://avmentor.gr/reviews/thoeress_phono_equalizer_3.htm

Δυστυχώς, όσα και να ξοδέψει κάποιος, δεν μπορεί να ξεπεράσει τις εγγενείς αδυναμίες του βινυλίου.
 
Last edited by a moderator:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
Σας ευχαριστώ όλους αλλά χωρίς να θέλω να κάνω κατάχρηση του νήματος, τί προτάσεις συνδυασμών phono + κεφάλης θα προτείνατε σε budget 1500€ +/- 20%

 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έχει άπειρες ρυθμίσεις το dynavector. Πρεσβυωπία να μην έχεις ή να διαθέτεις έναν καλό μεγεθυντικό φακό για το τι γράφει κάτω από τα jumpers και μη φοβάσαι τίποτα. Και mm και mc σκοτώνει. Για την συγκεκριμένη κατηγορία τιμής θεωρείται ίσως το καλύτερο και πιο ήσυχο επίσης.
Αναφερομαι σε ρυθμισεις οχι μονο χωρητικοτητας αλλα και αντιστασης εισοδου στη θεση ΜΜ ωστε αν χρειαστει να ματσαρει καποιος μια υψηλοεξοδη MC. Να μπορει για παραδειγμα η εισοδος ΜΜ να γινει 1000Ω ( και αλλα )αντι 47 Κ.
Ξερω τα phono της dyna πολυ καλα.Ειχα το 2 & το 3 αλλα αυτα δεν ειχαν τετοια ρυθμιση στο ΜΜ αν θυμαμαι καλα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αναφερομαι σε ρυθμισεις οχι μονο χωρητικοτητας αλλα και αντιστασης εισοδου στη θεση ΜΜ ωστε αν χρειαστει να ματσαρει καποιος μια υψηλοεξοδη MC. Να μπορει για παραδειγμα η εισοδος ΜΜ να γινει 1000Ω ( και αλλα )αντι 47 Κ.
Ξερω τα phono της dyna πολυ καλα.Ειχα το 2 & το 3 αλλα αυτα δεν ειχαν τετοια ρυθμιση στο ΜΜ αν θυμαμαι καλα.
Εδώ έχει λεπτομέρειες.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εδώ έχει λεπτομέρειες.
:thumbsup:
47Κ για ΜΜ
Βεβαια αν χρειαστει,δυο αντιστασεις μεσα στα rca του καλωδιου βραχιονα και λυνεται το θεμα.
 


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
44.1 dB πολύ ψόφιο gain για χαμηλοέξοδες MC
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
44.1 dB πολύ ψόφιο gain για χαμηλοέξοδες MC
είναι λάθος αυτή η τιμή, η πραγματική είναι 64 db για την mc, ενώ 44db είναι στην mm.

Ούτε οι τιμές που αναφέρει για τις αντιστάσεις είναι σωστές, μιας και διαθέσιμες είναι: 47kohm, 1kohm, 220ohm,100ohm & 47 ohm, αλλά και συνδυασμοί αυτών με παράλληλες 2 ή και 3αντιστάσεις, οπότε προστίθενται ακόμα οι εξής τιμές: 28ohm, 31ohm, 32ohm, 370hm, 38ohm, 68ohm, 91ohm,180ohm, όλες δε οι τιμές μπορούν να συνδυαστούν είτε με τα 44 db είτε με τα 64 db.
Επίσης οι χωρητικότητες είναι 10pf, 47pf, 57pf, 100pf, 110pf, 147pf, 157pf, 220pf, 230pf, 267pf, 277pf, 320pf, 367pf & 377pf, μιας και αυτές μπορούν να συνδυαστούν παράλληλα!
Ομοίως οι χωρητικότητες μπορούν να συνδυαστούν με οποιοδήποτε gain και φορτίο αντίστασης!
Μιλάμε για το απόλυτο "όπλο" στα γήινα phono!
H dynavector dv20x2l πχ που έχω παίζει εκπληκτικά με 38ohm &220pf με 64db gain.
δες εδώ:

και στο manual του:

 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.616
- εδώ επίσης ένα πολύ ήσυχο phono ( μπαταρίας ) , με πάμπολλες ρυθμίσεις . . . τεσταρισμένο πρίν χρόνια ( 10 ίσως ) στον ΗΧΟ , με πολύ καλή κριτική . . . και διάρκεια ζωής των μπαταριών περί τις 1.200 ώρες

1576665669425.png



1576665878754.png


1576665904636.png


 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Αυτό και αν δεν έχει ρυθμίσεις!
Και ρυθμίζεις το gain για υψηλοέξοδες MC χωρίς να είσαι αναγκασμένος να πας σε άλλη ομάδα αντιστάσεων και χωρητικότητας. Και διαλέγεις καμπύλη αποέμφασης ανάμεσα σε επιλογές RIAA, DECCA, COLUMBIA και παραλλαγές τους. Αν ήταν μέσα σε ένα full size κουτί με ενσωματωμένο καλό τροφοδοτικό και ένα PICάκι με οθόνη θα έκανε πάνω από 2KEuro. Λένε πως είναι giant killer κατά κάποιο τρόπο. Αν και το έχω στα χέρια μου δεν το έχω δοκιμάσει σε βάθος. Περιμένω να στήσω το καινούργιο (!) πικάπ με την καινούργια Denon για να παίξω μαζί του. Και από τιμή, λογική νομίζω.
Γιάννης
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.867
Αυτό και αν δεν έχει ρυθμίσεις!
Και ρυθμίζεις το gain για υψηλοέξοδες MC χωρίς να είσαι αναγκασμένος να πας σε άλλη ομάδα αντιστάσεων και χωρητικότητας. Και διαλέγεις καμπύλη αποέμφασης ανάμεσα σε επιλογές RIAA, DECCA, COLUMBIA και παραλλαγές τους. Αν ήταν μέσα σε ένα full size κουτί με ενσωματωμένο καλό τροφοδοτικό και ένα PICάκι με οθόνη θα έκανε πάνω από 2KEuro. Λένε πως είναι giant killer κατά κάποιο τρόπο. Αν και το έχω στα χέρια μου δεν το έχω δοκιμάσει σε βάθος. Περιμένω να στήσω το καινούργιο (!) πικάπ με την καινούργια Denon για να παίξω μαζί του. Και από τιμή, λογική νομίζω.
Γιάννης
αν ασχολιομουν, με το αθλημα σιγουρα θα το δοκιμαζα..
και συμφονω με τα λεγομενα σου "Αν ήταν μέσα σε ένα full size κουτί με ενσωματωμένο καλό τροφοδοτικό και ένα PICάκι με οθόνη θα έκανε πάνω από 2KEuro"
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Πάσχει στις διαβαθμίσεις του gain το iPhono 2. Από impedance και χωρητικότητα μια χαρά.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.616
Πάσχει στις διαβαθμίσεις του gain το iPhono 2. Από impedance και χωρητικότητα μια χαρά.
- έχει τα βασικά gain , αλλά και 72db για mc κάτω των 0,25 V . . .

1576678557968.png
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Διαβάζουμε για 72 dB gain κι ανακύπτει το ερώτημα: το τροφοδοτικό του είναι ικανό να παράσχει το απαιτούμενο ρεύμα?

Άλλα τα 72 dB gain του i phono2 κι άλλα τα 72 dB gain ενός π.χ. ASR min basis
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η επαρκεια ρεύματος στο τροφοδοτικό ενός phono εξασφαλίζει χαμηλό θόρυβο όταν χρειαστεί να δώσει υψηλό gain.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Η επαρκεια ρεύματος στο τροφοδοτικό ενός phono εξασφαλίζει χαμηλό θόρυβο όταν χρειαστεί να δώσει υψηλό gain.
Αυτό που το είδες; Ποιος το λέει;

Τι σχέση έχουν τα ρεύματα με το θόρυβο;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.837
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top