Επιλογή πολυπριζου...


Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Ωραιοτατο το δευτερο με κουμπάκια για να ανοιγεις όλα τα ενεργα μαζι και μηχανηματα ξεχωριστά.Και 16 amp ανα μεριά.
Στα υπόψιν
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Και τα δύο Άνταμ είναι ρακ μαουντεντ, και τα δύο με διακόπτη.

Screenshot_20210320_120303_com.android.chrome.jpg

Πάρε ένα χαπάκι. Γρήγορα!
Αυτό είναι ειδικό για το τέμπλορ 10, το γνωστό οικονομικό σαμπ της πρισονους.

Πάει πακέτο ένα πράμα.

















ΥΓ.
(το κίτρινο εκτός από την φωτό φαίνεται να έχει φθαρεί λιγότερο.
Έχω μετρήσει αντίσταση σημαντική στο πλαϊνό κίτρινο έλασμα της γείωσης, που χρειάστηκε γυαλοχαρταειαμα (λεπτό) για να επανέλθει η επαφή (και λίγο σπρέι 3Μ).

Έχω μονίμως τη συνήθεια να μετράω όλα τα καλώδια που φτιάχνω, είτε ιντερκονεκτ είτε ρεύματος, και μετράω τόσο για πιθανό βραχυκύκλωμα, όσο και την αντίσταση όλων των αγωγών.

Στη γείωση σε φις σουκου με κίτρινα ελάσματα, έχω μετρήσει κατ'επαναληψη πολύ υψηλές τιμές αντίστασης, πρακτικά δε θα είχαν γη.

Στα ασημένια, άχρωμα τελοσπαντων, ποτέ δε μέτρησα πρόβλημα.

Από τη μικρή μου εμπειρία.
 
Last edited:


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Και τα δύο Άνταμ είναι ρακ μαουντεντ, και τα δύο με διακόπτη.

View attachment 205253

Αυτό είναι ειδικό για το τέμπλορ 10, το γνωστό οικονομικό σαμπ της πρισονους.

Πάει πακέτο ένα πράμα.

















ΥΓ.

Έχω μετρήσει αντίσταση σημαντική στο πλαϊνό κίτρινο έλασμα της γείωσης, που χρειάστηκε γυαλοχαρταειαμα (λεπτό) για να επανέλθει η επαφή (και λίγο σπρέι 3Μ).

Έχω μονίμως τη συνήθεια να μετράω όλα τα καλώδια που φτιάχνω, είτε ιντερκονεκτ είτε ρεύματος, και μετράω τόσο για πιθανό βραχυκύκλωμα, όσο και την αντίσταση όλων των αγωγών.

Στη γείωση σε φις σουκου με κίτρινα ελάσματα, έχω μετρήσει κατ'επαναληψη πολύ υψηλές τιμές αντίστασης, πρακτικά δε θα είχαν γη.

Στα ασημένια, άχρωμα τελοσπαντων, ποτέ δε μέτρησα πρόβλημα.

Από τη μικρή μου εμπειρία.
Καλά κάνεις και το επισημαίνεις, αλλά για τις τάσεις που συζητάμε, και ειδικά στα επώνυμα (εγκεκριμένα και πιστοποιημένα) υλικά, η επιφανειακή αλλοίωση και η αντίσταση εν γένει αποκαθίστανται μόλις περάσει λίγο ρεύμα. Στην γείωση, που την θέλουμε συνέχεια "έτοιμη", ίσως έχει λίγο μεγαλύτερη σημασία.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
32Α λεμε
Για το εργοστάσιο τσίπουρου;
Πιθανώς.

Για το σπίτι σου πάντως, τα 3-4 αμπέρ δε τα ξεπερνάς ούτε με μομπι.

Το ψυγείο με το φούρνο, πιο πολύ θα τραβάν απ'το στέρεο, βάλε κει τα χοντρά.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Για το εργοστάσιο τσίπουρου;
Πιθανώς.

Για το σπίτι σου πάντως, τα 3-4 αμπέρ δε τα ξεπερνάς ούτε με μομπι.

Το ψυγείο με το φούρνο, πιο πολύ θα τραβάν απ'το στέρεο, βάλε κει τα χοντρά.
Δεν το έχω με αυτά και δεν μπορώ να καταλάβω από τα χαρτιά τους. Αυτά τα Κιι 3+ΒΧΤ πόσα Α να θέλουν? 🤔
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τελικά ακούγονται τα πολύμπριζα ?
Τελικά ακούγονται τα καλώδια ?
Τελικά ακούγεται το στρώσιμο των ηχείων ? (όπως συζητείται σε ένα άλλο νημα)
Τελικά ακούγεται .... κλπ κλπ.

Ξέρετε τι λένε σε κάποιους επιστημονικούς κύκλους που μπορεί να βοηθήσουν ανθρώπους με τέτοιους προβληματισμούς ?

1) Ενας άνθρωπος με υψηλό επίπεδο λογικής πείθεται με ενα δυνατό επιχείρημα, ενω ένας άνθρωπος με χαμηλό επίπεδο λογικής (με ροπή στον παραλογισμό) χρειάζεται μόνο απόδειξεις.

2) Αυτοί που λένε - δηλώνουν "οτι η επιστημονική σκέψη μπορεί να γίνεται (λάβει χώρα) αποκλειστικά και μόνο με αποδείξεις" , πρεπει να γνωρίζουν οτι αυτή η δήλωση δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένη άρα self defeating.

Αφιερωμένο στον @nickmitro για τις ωραίες μουσικές του.
 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σταύρος Λαγκαδιανός said:

Φίκσντ.

Τι μόνο εσύ θα αλλάζεις τις προτάσεις μου (το συνηθιζεις , βλεπω άσχετα εαν καποιος εχει δίκιο ή άδικο , μην το κάνεις). Που να ήξερες και ποιος το είπε ... θα το έλεγα αλλα τώρα δε το λέω).

Φίκσεντ.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να ενα ωραιο παραδειγμα επιστημονικης σκεψης χωρις αποδειξεις (ουτε καν obdervations) (ακομη). Απλως υψηλο επιπεδο λογικης σκεψης και συνθετικης ικανοτητας μαζι με μια - δυο γερες παρατηρησεις (=δυνατα επιχειρηματα) απο δεδομενα αλλων εργασιων (θερμοδυναμικος νομος στην αρχη δημιουργιας του συμπαντος που δε δικαιολογειται με τις τρεχουσες θεωριες και μια διαπιστωση οτι frequency = mass και ενα προτεινομενο πειραμα observation για τα βαρυτικα ripples που θα αφηνε η καταρρευση μιας μαυρης τρυπας "παλαιου" συμπαντος στην"επιφανεια" του νεου συμπαντος (δικου μας) που μπορει στο μελλον καποιος να σχεδιασει (εαν και εχει γινει ηδη απο την ομαδα του).

Τι να κανει δηλαδη ο ανθρωπος να περιμενει να εχει αποδειξεις πριν κανει επιστημονικες σκεψεις για το formulation μιας νεας θεωριας ? Και ας ειναι λαθος ε και ? Εαν ομως αποδειχθει σωστη .... Δε προχωραει ετσι η επιστημη ? Ο Αινσταιν που στο κατω κατω ειναι η μονη θεωρια που μπορουμε να πουμε οτι εχει δοκιμαστει τις περισσοτερες φορες και που ακομη δε μιλανε οι σοβαροι επιστημονες για αποδειξη, πως συνελληφθη ? Μπορει να συμβει και το αντιθετο αλλα και η επιστημονικη σκεψη να προηγειται οποιας αποδειξης. Μπορει κατι να "αποδεικνυεται" και να μην ισχυει τελικα και να μην αποδεικνυεται και ομως να ειναι αληθεια (να αποδειχθει αργοτερα). Αποδειξη μονο στα μαθηματικα και μαλιστα μονο "μεσα" σε αυτα.

Παραμυθι ειναι .... καθως δεν υπαρχει αποδειξη (ακομη). Ε, να πουμε και τον Πενροουζ παραμυθα.

 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Τι να κανει δηλαδη ο ανθρωπος να περιμενει να εχει αποδειξεις πριν κανει επιστημονικες σκεψεις για το formulation μιας νεας θεωριας ? Και ας ειναι λαθος ε και ? Εαν ομως αποδειχθει σωστη .... Δε προχωραει ετσι η επιστημη ? Ο Αινσταιν που στο κατω κατω ειναι η μονη θεωρια που μπορουμε να πουμε οτι εχει δοκιμαστει τις περισσοτερες φορες και που ακομη δε μιλανε οι σοβαροι επιστημονες για αποδειξη, πως συνελληφθη ? Μπορει να συμβει και το αντιθετο αλλα και η επιστημονικη σκεψη να προηγειται οποιας αποδειξης. Μπορει κατι να "αποδεικνυεται" και να μην ισχυει τελικα και να μην αποδεικνυεται και ομως να ειναι αληθεια (να αποδειχθει αργοτερα). Αποδειξη μονο στα μαθηματικα και μαλιστα μονο "μεσα" σε αυτα.
Αυτά είναι εντελώς σωστά, αλλά είναι η μία κατεύθυνση της συνεπαγωγής. Το αντίστροφο δεν ισχύει. ;)
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Αν αλλάξεις την πρίζα της πηγής κσι βάλεις furutech και μετά βάλεις ένα απλό πολυμπριζο ασφαλείας πόσο ικανοποιημένος μπορει να είσαι....λέω τώρα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top