Επιλογή προενισχυτή ή άλλη πρόταση για τα ενεργά Genelec 8050B.

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Είναι πολύ νωρίς ακόμη. Έχω ακούσει τρία άλμπουμ και δύο ταινίες. Εντάξει δεν έχω φροντισμένο χωρο, και ούτε μετρήσεις έχω κάνει. Η διαφορά δεν είναι τόσο χαώδης όσο μπορεί να προδιαθέτει η διαφορά στην τιμή (2x klipsch rf-10 τα είχα πάρει 500 ευρο το '10).
Τα genelec έχουν πιο μεγάλο ήχο, αυτό είναι σίγουρο. Δε χρωματίζουν σαν τα klipsch, όμως αυτό δε με χάλασε ποτέ στα klipsch. Το μπάσο δε συγκρίνεται και είναι και η μεγαλύτερη βελτίωση που μπορώ να ακούσω, τα καημένα τα klipsch έχουν 2x4.5" και την κόρνα τους, άλλο πράγμα οι 8"...
Είναι εμφανές ότι τα genelec μπορούν να παίξουν σε αρκετά μεγαλύτερες σταθμες με καθαρότητα, αλλά δεν έχω άνεση να τα πιέσω σε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι εξπερ στην περιγραφή του ήχου, αλλά τη διαφορά που ακούω θα την έλεγα ως περισσότερο σώμα, όγκο, άνεση στο παίξιμο.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να μετρήσω στα πόσα dB συνηθίζω να ακούω. Δε νομίζω να είναι πάνω από τα 85-90.

Επίσης δεν έχω ρυθμίσει το equaliser που έχουν τα ηχεία στο πίσω μέρος για να τα φέρω στο χώρο μου. Τα έχω αφήσει όπως τα παρέλαβα, πρέπει να ψάξω σε pdf να δω τί ρυθμίσεις θέλουν, κάπου το είχε πάρει το μάτι μου στο site τους.

Δεν μπορώ να έχω παράπονο με αυτά τα ηχεία, είναι σίγουρα πολύ καλύτερα απ' τα προηγούμενα. Όμως και τα rf-10 είναι πολύ τίμια ηχεία στα αυτιά μου, για τα watt τους είναι πολύ καλά νομίζω. Όταν δεήσω να κάνω τις ρυθμίσεις που χρειάζεται θα επιστρέψω με νέες εντυπώσεις. Τώρα χαίρομαι το νέο μου εργαλείο. :)
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ωραίος και ο πολυκάναλος της Emotiva, αλλά δε βρήκα την εταιρεία σε ελληνικό κατάστημα, πουλάει μόνο διαδικτυακά;
 





Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ο Emotiva ΧΜC-1 που τον ζαχάρωνα σιγά σιγά καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε από άλλο μοντέλο, αρκετά πιο ακριβό... Θα είναι μεγάλο μείον αν δεν πάρω ΑV receiver με XLR? Αυτό το +3dB που λέτε είναι σοβαρό θέμα; Να πω οτι πολύ χλωμό να ακούσω με πάνω από 90dBA, αν ένα όργανο που έφερε φίλος στο σπίτι είναι σχετικά αξιόπιστο. Έπαιζα στα 80 και ήταν δυνατούτσικα, στα 90 νομίζω θ αρχίσουν τα παράπονα και από την κοπέλα. Ήδη δεν μπορεί τις εντάσεις δυστυχώς :/

Α επίσης θα ήταν καλό να πάει το θέμα στην Πολυκάναλη κατηγορία, πρέπει να κάνω κάποια αναφορά;
 



Μηνύματα
414
Reaction score
891
Το SHD της miniDSP έχει έλεγχο ήχου με ενσωματωμένο loudness; Δεν αναφέρει κάτι στο site, αλλά λέω μήπως με τόσο έλεγχο που παρέχει με τα DSP ανά κανάλι είναι κάτι που μπορώ να το κάνω κι εγώ μετά. Ή με το DIRAC θα φτιάξω 5-6 καμπύλες και θα τις χρησιμοποιεί αυτομάτως;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Ο Emotiva ΧΜC-1 που τον ζαχάρωνα σιγά σιγά καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε από άλλο μοντέλο, αρκετά πιο ακριβό... Θα είναι μεγάλο μείον αν δεν πάρω ΑV receiver με XLR? Αυτό το +3dB που λέτε είναι σοβαρό θέμα; Να πω οτι πολύ χλωμό να ακούσω με πάνω από 90dBA, αν ένα όργανο που έφερε φίλος στο σπίτι είναι σχετικά αξιόπιστο. Έπαιζα στα 80 και ήταν δυνατούτσικα, στα 90 νομίζω θ αρχίσουν τα παράπονα και από την κοπέλα. Ήδη δεν μπορεί τις εντάσεις δυστυχώς :/
Δεν υπάρχει θέμα.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
O Emotiva είναι λουκούμι, δεν το συζητώ. Αλλά κάτι πήρε το μάτι μου σε κάποιο thread οτι το volume του δεν είναι τόσο σωστό όσο πχ του Audyssey, λόγω του οτι δεν έχει καμπύλη αναφοράς; Δε ξέρω, υπέθεσα οτι το dirac τα λύνει όλα αυτά.

Βέβαια αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με σχεδόν το 1/3 των χρημάτων, καταλαβαίνεις οτι θα πάω σε miniDSP.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Πολύ σωστά το διάβασες..
Μόνο το audyssey σου δίνει την δυνατότητα για καμπύλη αναφορας με volume 0 (δλδ reference 0 dpfs)
και μετά ακούς σε όποια στάθμη θες από εκεί και κάτω.

Εννοείτε ότι μπορείς να έχεις όσες καμπύλες θες για πειραματισμό με το app

Θα πρέπει να γίνει ρύθμιση σωστή έτσι ώστε μετά το volume 0 να πηγαίνει ως +0.5 ...ειναι σημαντικό.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top