Επιλογή Air Condition

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Στο θόρυβο έχουν διαφορές τα πολύ φθηνά από τα μεσαίας κατηγορίας και γενικά στην ποιότητα κατασκευής (πλαστικά και τέτοια).
Έχω ένα Daikin 12000BTU του '15 υψηλότερης κατηγορίας και τρία χαμηλομεσαίας του '21, ίδιας ενεργειακής απόδοσης.

Το ακριβότερο έχει ωριαίο (χωρίς τη δυνατότητα να ανοιγοκλείνει καθημερινά μόνο του) χρονοδιακόπτη και ένα έξτρα φίλτρο που δεν αντικαταστάθηκε όταν λερώθηκε. Μετά απο τρία χρόνια κιτρίνισε το πλαστικό, χωρίς απευθείας ήλιο. :rolleyes:
Τα τρία φθηνά είναι πιό ήσυχα στο εσωτερικό (έξω είναι πολύ πιό θορυβώδη απο το άλλο), δεν έχουν καθόλου τάση να κιτρινίσουν αλλά δεν έχουν ρολόι στο ριμόουτ, κάτι που δεν με ενδιέφερε αφού λειτουργούν συνεχώς απο Οκτώβριο έως και Μάιο (είχα και θέματα στην αρχή με 2 ελαττωματικές εξωτερικές μονάδες).

Το ένα μεγαλύτερο κάπως υψηλής κατηγορίας που έχω, όπως γράφω εδώ είναι θορυβώδες. Έχει όμως ονειρεμένο φωτιζόμενο και πλήρως προγραμματιζόμενο ριμόουτ που επίσης δεν χρειάζομαι αφού λειτουργεί συνεχώς.



Αν ήθελα να τα χώσω σώνει και καλά, θα έπαιρνα ακριβούτσικο Mitsubishi. Με feedback στο ριμόουτ οτι την έκανε τη δουλειά. :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Το ururu salata είναι το 3ο daikin στο σπίτι, τα υπόλοιπα δύο είναι μεσαιοϋψηλής κατηγορίας daikin, αλλά όχι ururu salata.

Το δεύτερο είναι επιδαπέδιο daikin, σειρά τότε professional, με υψηλοτατους δείκτες sar και τελοσπαντων ψύξης θέρμανσης, μόνο το salata το ξεπερνάει.

Το τρίτο είναι στον πάνω όροφο, στο υπνοδωμάτιό μου, ήθελα αυτό με τα απολύτως χαμηλότερα decibel. Νομίζω λέει 16 dB.

Το μόνο που μετάνιωσα, είναι που δεν είναι όλα ururu salata.

Το salata είναι σαφώς πιο αθόρυβο από όλα, με μεγάλη διαφορά κιόλας, τόσο η εσωτερική όσο κι η εξωτερική μονάδα (απίστευτα ήσυχη η εξωτερική, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα), είναι αυτοκαθαριζόμενο (δεν καθαρίζω ποτέ φίλτρα, τα άλλα θέλουν κάθε μήνα), βγάζει το πιο δυνατό κρύο μέσα στον καύσωνα και την πιο καυτή ζέστη μέσα στο χειμώνα, και στάνταρ δεν κολλάει, πχ σε διακοπές ρεύματος (έχω πολλές εδώ πέρα) είναι το μόνο που στάνταρ θα ξαναξεκινήσει, το επιδαπέδιο μια στις 5-6 φορές (δε τις μέτρησα κιόλας) θα μείνει κλειστό, και αυτό του υπνοδωματίου μια στις τόσες κολλάει με λαμπάκι σφάλματος, θέλει να κατεβάσω το αυτοματάκι από τον πίνακα και μετά δουλεύει κανονικά. Μια φορά έκαψε και πλακέτα, ευτυχώς δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβή (200€ περίπου).

Δυστυχώς, ήμουν πιο σπάγκος τότε, και δεν πήρα salata τα πρώτα δύο.
Άμα ξαναπάρω κλιματιστικό, δεν πρόκειται να κοιτάξω τίποτε άλλο. Μόνο salata. Καρφί όμως.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.683
Reaction score
28.020
Ούτε τα δικά μου κολλάνε σε διακοπές - πτώσεις. Ξεκινάνε αμέσως. Fujitsu inverter 15 ετών. Το 2008 τα έβαλα. Οι καταναλώσεις που ανεβάζω είναι από αυτά τα δεκαπενταετίας. Αν τα αλλάξω μόνο σε σαλονοκουζίνα θέλω 3000€ με τοποθέτηση. Πότε θα τα πάρω πίσω; Του Αγίου......
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.935
Reaction score
41.205
Έχω ένα Daikin 12000BTU του '15 υψηλότερης κατηγορίας και τρία χαμηλομεσαίας του '21, ίδιας ενεργειακής απόδοσης.

Το ακριβότερο έχει ωριαίο (χωρίς τη δυνατότητα να ανοιγοκλείνει καθημερινά μόνο του) χρονοδιακόπτη και ένα έξτρα φίλτρο που δεν αντικαταστάθηκε όταν λερώθηκε. Μετά απο τρία χρόνια κιτρίνισε το πλαστικό, χωρίς απευθείας ήλιο. :rolleyes:
Τα τρία φθηνά είναι πιό ήσυχα στο εσωτερικό (έξω είναι πολύ πιό θορυβώδη απο το άλλο), δεν έχουν καθόλου τάση να κιτρινίσουν αλλά δεν έχουν ρολόι στο ριμόουτ, κάτι που δεν με ενδιέφερε αφού λειτουργούν συνεχώς απο Οκτώβριο έως και Μάιο (είχα και θέματα στην αρχή με 2 ελαττωματικές εξωτερικές μονάδες).

Το ένα μεγαλύτερο κάπως υψηλής κατηγορίας που έχω, όπως γράφω εδώ είναι θορυβώδες. Έχει όμως ονειρεμένο φωτιζόμενο και πλήρως προγραμματιζόμενο ριμόουτ που επίσης δεν χρειάζομαι αφού λειτουργεί συνεχώς.



Αν ήθελα να τα χώσω σώνει και καλά, θα έπαιρνα ακριβούτσικο Mitsubishi. Με feedback στο ριμόουτ οτι την έκανε τη δουλειά. :tongue:
τα μεγαλύτερα σε μέγεθος ούτως ή άλλως είναι πιο θορυβώδη (οι εσωτερικές μονάδες) από ότι τα μικρότερα. Βλέπει ο κόσμος στη διαφήμιση 21dB και πάει να το πάρει αλλά αυτή η τιμή ισχύει μέχρι το 12αρι όχι για τα μεγαλύτερα.
Δεν είναι σωστή η σύγκριση μηχανημάτων με 6 χρόνια διαφορά.
Και ο εξωτερικός θόρυβος παίζει ρόλο. Εμένα καμιά φορά με ενοχλεί η εξωτερική μονάδα παρά η εσωτερική. Και κάποιοι έχουμε και γείτονες εκεί που μένουμε :whistling: (gamotinatyxiamas)

Mitsubishi ναι αλλά μόνο heavy industries. my2cents.

Και άμα γίνει στο χωριό τίποτα με τα ρεύματα και πάρεις καμία πλακέτα στα χέρια να δούμε πού θα τι βρεις. 9 .12 μέχρι 800ε μετά ειναι μεταξωτές κορδέλες
Εκεί που θα τις βρω και στην Αθήνα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.683
Reaction score
28.020
Γιατί να τα πάρεις πίσω;
Σε χρωστάει κανένας; 🤪😂😁
Εφόσον έχω και μάλιστα καλά, η όποια αλλαγή πρέπει να έχει και ένα λογικό χρόνο απόσβεσης. Σαν να μη τα έδινες δηλαδή. Αν είναι να μετράμε σε δεκαετία και βάλε δεν αξίζει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.683
Reaction score
28.020
Και άμα γίνει στο χωριό τίποτα με τα ρεύματα
Αντικεραυνικό και προστασία υπέρτασης στον πίνακα. Κάλυψη σε όλο το σπίτι. Για μονοφασικό μαζί τον ηλεκτρολόγο βαριά βαριά κανένα 200άρι ευρώ. Σε ποιο σοβαρά υλικά 300€.
 

Μηνύματα
355
Reaction score
686
Πήρα ένα mitsubishi heavy industries 12άρι πριν μια εβδομάδα. Πολύ καλό φαίνεται.
Όταν πήγα να παραγγείλω και είπα πως με ενδιαφέρουν heavy ή daikin στα ίδια λ7 (λίγο κάτω από χιλιάρικο) η απάντηση ήταν “heavy ασυζητιτί” (πήγα συστημένος).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.683
Reaction score
28.020
Mitsubishi heavy industries μόνο δίκτυο Τουρνικιώτη δεν είναι;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
λογικό χρόνο απόσβεσης
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, εκτός κι αν έχεις εταιρεία οπότε το βάζεις στα έξοδα κι αποσβένεται επί τόπου μέχρι ένα ποσό. Σπαστά τιμολόγια θέλει από κει και πάνω, αλλιώς πάει στα πάγια. Ρώτα το λογιστήριο.

Όπως το εννοείς, δεν υπάρχει λέμε.
Δεν είναι "επένδυση".
Αν θες επένδυση, πάρε καλώδια ρεύματος.
Ή έστω πικάπ.

Καλύτερο κλιματιστικό παίρνεις για να έχεις καλύτερο κλιματιστικό.
Όπως στα αυτοκίνητα.
Και στο ιμερσιβ σεταπ.
Παίρνεις καλύτερο, για να έχεις καλύτερο.
Για να το απολαμβάνεις.

Εκεί τελειώνει η "επένδυση".
Στην απόλαυση.

Ομοίως σε μια καλή μπριζόλα.
Ναι, Μπλάκ Άνγκους, αλλά τι Μπλάκ Άνγκους; Αργεντινής grass fed ή ή ή ... μέχρι ονομαστό black Angus Αμερικής;
Το πρώτο είναι σα χόρτο, το τελευταίο θεϊκό, αλλά 4-πλασια τιμή ή και παραπάνω.
Ποια επένδυση εννοείται εδώ;

Όταν πήγα να παραγγείλω και είπα πως με ενδιαφέρουν heavy ή daikin στα ίδια λ7 (λίγο κάτω από χιλιάρικο) η απάντηση ήταν “heavy ασυζητιτί” (πήγα συστημένος).
Ναι, τα μιτσουμπίσι αυτά λένε πως είναι καλύτερα από τις οικονομικές σειρές της daikin. "Σκυλιά" λένε, δε χαλάνε με τίποτα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.683
Reaction score
28.020
Όπως το εννοείς, δεν υπάρχει λέμε.
Βεβαίως και υπάρχει.
3000€ για αγορά 2 κλιματιστικών. Κατανάλωση τάδε, σύμφωνα με αυτή και τη σημερινή, η διαφορά θα μου δώσει πίσω τα 3000€ σε 20-30 χρόνια και αν.

Απλά πράγματα.

Οπότε, αγοράζεις μόνο αν χαλάσει αυτό που έχεις.

Εδώ ρε συ για το ψυγείο ακόμα και με επιδότηση θα πάρω πίσω τη διαφορά από την κατανάλωση σε 13 χρόνια. Και μιλάμε για 700€-800€. Όχι 3000€. Τι μου λες τώρα.

Αν έρθει και το virtual net metering;

Απόσβεση; ΠΟΤΕ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Δεν υπολογίζονται αυτά τα πράγματα με το "θα πάρω τη διαφορά σε 13 χρόνια", αυτά που λες δε στέκουν.

Αν παίρνεις σύγχρονη συσκευή, έχει υψηλότερο δείκτη απόδοσης, αυτά. Εκεί τελειώνει η κουβέντα. Είσαι πιο "οικολογικός", καις λιγότερο ρεύμα για τις ίδιες ανάγκες.

Όπως ο ηλιακός θερμοσίφωνας. Δεν "επενδύεις" σε ηλιακό εάν ήδη έχεις να ζεσταίνεις νερό με πετρέλαιο. Δεν υπάρχει απόσβεση, ποτέ. Γίνεσαι όμως πιο οικολογικός, κι έχεις ευκολία, το άφθονο ζεστό νερό συνέχεια. Καμία "απόσβεση", ιδίως αν πας και πάρεις κάνα σοβαρό ηλιακό και σκάσεις αρκετά πάνω από χιλιάρικο.

Κοστολογια και αποσβέσεις σε 10-ετιες δεν υπάρχουν, ούτε συμβόλαιο έχεις αν θα ζεις σε 10 χρόνια, ούτε αύριο δηλαδή.

Για μείωση του κόστους της κατανάλωσης ενέργειας, οι λύσεις είναι γνωστές, φωτοβολταϊκά και τα συναφή, εκεί ναι, κάνεις επένδυση και εκεί ναι, περιμένεις απόσβεση.

Δηλαδή δίνεις λεφτά σε κάτι που δε σου προσφέρει εσένα προσωπικά κάτι ωραίο, δε το φχαριστιέσαι πως να στο πω, αλλά θα σου βγάλει χρημα. Οκ. Επένδυση.

Η καλύτερη επένδυση είναι σε δουλειά. Να βγάζει λεφτά. Ή σε μόρφωση, σε πτυχία, για να βγάζουν λεφτά.

Οι χαϊεντάδες τώρα, εδώ και χρόνια, "επενδύουν" σε πικάπ, σε ηχεία, σε λαμπατους, σε καλώδια ρεύματος, και σε άλλες ας πούμε "απολαύσεις".
Δηλαδή, δεν "επενδύουν", απλώς ψωνίζουν και χαίρονται.
Αυτά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Δεν καταλαβαίνω τι χαρά μπορεί να δίνει ένα πράμα στο ντουβάρι που φυσάει κρύο ή ζεστό. :p
Καμία χαρά, ανάγκη είναι.

Όπως και η μετακίνηση.

Την ανάγκη σου όμως, την ικανοποιείς με ένα τογιοτόμι με 299€ από το σουπερμάρκετ, και με ένα μεταχειρισμένο αυτοκινητάκι με 3 χιλιάρικα.

Μετά, έρχεται η απόλαυση στην οδήγηση, που την πληρώνεις, η απόλαυση στις επιταχύνσεις, που την πληρώνεις, η απόλαυση στο καινούριο γ@μάουα ελαστικό που το χρυσοπληρώνεις.

Έτσι και στο κλιματιστικό, η απόλαυση της πιο χαμηλής ηχορυπανσης, που θα την πληρώσεις. Η απόλαυση να γυρίζουν τα πτερύγια σε απίστευτες γωνίες, και να αυτοκαθαρίζεται, να μην βγάζεις εσύ τη μπιχλα από τα φίλτρα.
Η απόλαυση να σου βάζει φρέσκο αέρα φιλτραρισμένο σε ο,τι ποσοστό θες, και να μη μυρίζει το υπνοδωμάτιο κωλίλα το πρωί, να σου φτιάχνει την υγρασία εκεί ακριβώς που επιθυμείς, με ακρίβεια όμως, και η απόλαυση να μαζεύει σκόνες και μυρωδιές.

Δεν είναι ανάγκες...

Και στα ψυγεία έχει απολαύσεις, και στις μπριζόλες.

Και στα στέρεα. Και στους προβολείς.

Ολόβε.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Άσταφτά μαρή, πάντα μυρίζει κλειστό δωμάτιο το πρωί.

Αλλά μπορεί με τέτοιο εξοπλισμό, να μη μυρίζει, γίνεται.

Και να κρατάει σταθερή όχι μόνο θερμοκρασία , αλλά και υγρασία, εκεί που θες, κι αυτό γίνεται.

Δατς λάιφ. 😎
 

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.784
Μη λέτε χαζαμαρες, το οικονομικό κλιματιστικό και το οικονομικό αυτοκίνητο κάνουν απόσβεση στην χρήση. Αν το χρησιμοποιείς 200 μέρες το χρόνο ψύξη θέρμανση έχει αξία και το 3ο ψηφίο του eer/cop αν το χρησιμοποιείς 40 ώρες ψύξη όλο το χρόνο προφανώς όχι. Είναι και άλλα που έχουν σημασία εκτός από τα cop/eer αλλά είμαι σε μια ξαπλώστρα και δεν τα αναλύω ξανά.
Επίσης έχω και νεύρα οπότε κλαιν
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.245
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top