Επιλογή Air Condition

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Επειδή δεν είμαι γνώστης ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας.

Ψάχνω να αγοράσω air condition για το σαλόνι μου. Το εμβαδόν του χώρου είναι 26 τ.μ. και το ύψος 3μ. Δηλαδή μιλάμε για όγκο περίπου 78 κυβικά μέτρα. Ο χώρος είναι ηλιόλουστος κατά τις μεσημεριανές - απογευματινές ώρες που είναι οι πιο δύσκολες. Ευτυχώς υπάρχει τέντα στο μπαλκόνι όπου θα τοποθετηθεί η εξωτερική μονάδα. Από πάνω ταράτσα ευτυχώς θερμικά μονωμένη.

Η προτεραιότητα μου είναι να βρω μηχάνημα αξιόπιστο και επίσης οπωσδήποτε όσο πιο αθόρυβο γίνεται καθώς στο χώρο αυτό είναι το στερεοφωνικό, αλλά και όταν δεν λειτουργεί, διαβάζει και το παιδί μου.

Δεν έχω άποψη για αριθμό btu. Για μάρκες, ένα Fujitsu 9άρι που έχω στην κουζίνα και ένα mitsubishi 9άρι επίσης στο υπνοδωμάτιο λειτουργούν καλά και αθόρυβα και τα δύο.

Τί θα έπρεπε να πάρω και κυρίως τι να προσέξω; Ευκολίες wi-fi δε θέλω να έχει γιατί δε θέλω να χρησιμοποιώ ασύρματα δίκτυα.
 

Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.574
Aφου εισαι ευχαριστημενος απο αυτες τις δυο εταιρειες,προτιμησε καποιο μοντελο τους.Το 9αρι θα πεσει λιγο μικρο,προτιμησε ενα 12αρι και λογω ογκου χωρου,αλλα και λογω οτι το χτυπαει ο ηλιος μεσημερι απογευμα. Σε αναλογη περιπτωση χωρου-ηλιου,περσι εβαλα ενα toyotomi.Τυπικα 12αρι,αλλα ουσιαστικα 13,5αρι και καλυπτει τον χωρο μια χαρα ακομα και σε χαμηλη ενταση (προυποθεση για μενα απλα να νιωθω δροσια και οχι να παγωνω).
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
H κορυφαία εταιρία σύμφωνα με όλους τους τεχνικούς που έχω ρωτήσει είναι η Daikin. Και το κόστος τους δεν είναι απαγορευτικό.

Από ισχύ, με βάση την περιγραφή σου χρειάζεσαι 18.000ΒΤU, είτε σε μια μονάδα είτε σε διπλη εσωτερική με μονή εξωτερική (για καλύτερη διασπορά στο χώρο σου). Ακόιμη καλύτερα αν πας στις 24.000 (δεν ξέρω όμως αν τότε θα χρειαστείς τριφασικό ρεύμα). ¨Ενα 12άρι στο χώρο σου θα αργεί και θα αγγομαχάει για να τα βγάλει πέρα και δεν θα σε ικανοποιήσει.

Σε κάθε περίπτωση, εννοείται τεχνολογία inverter.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Πιο αθόρυβα από daikin δεν έχει.

Δες και το επιδαπέδιο.

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα 9-αρι daikin.
Ξέρω, όλοι θα σου πουν μεγαλύτερο.
Εμένα, μου φτάνει.
Και είναι και πολύ πιο αθόρυβα τα μικρά, λόγω χαμηλότερων στροφών του ανεμιστήρα.

Άμα σας πω σε τι μέγεθος (όγκο) έβαλα το μικρό επιδαπέδιο, θα γελάτε. Κι όμως, μια χαρά.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Έχω αυτό στο σαλόνι ίδια τετραγωνικά - κυβικά. Τις 3 πλευρές τις βλέπει ο ήλιος σταδιακά από την ανατολή μέχρι τη δύση. ένα παράθυρο και μια μπαλκονόπορτα. Το έχω και για ψύξη και για θέρμανση και πραγματικά το χειμώνα δουλεύει 24/7 για 3-4 μήνες.
αθόρυβο - τέρμα οικονομικό - όμορφο πολύ ευχαριστημένος. το μόνο μείον ότι δεν έχει ενδείξεις πάνω του πέρα από on-off

https://www.skroutz.gr/s/346325/Fujitsu-ASYG12LTC.html
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Βρε παιδιά τα νούμερα 9 και 24 που τα βρήκατε?
Είναι λίγο ακραία και τα 2 για 26 τετραγωνικά χώρο.

Νομίζω οτι είσαι ανάμεσα σε 13 - 18 btu. Δές κάτι toshiba στα 16 νομίζω θα είσαι καλά εκεί.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πιο αθόρυβα από daikin δεν έχει.

Δες και το επιδαπέδιο.

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα 9-αρι daikin.
Ξέρω, όλοι θα σου πουν μεγαλύτερο.
Εμένα, μου φτάνει.
Και είναι και πολύ πιο αθόρυβα τα μικρά, λόγω χαμηλότερων στροφών του ανεμιστήρα.

Άμα σας πω σε τι μέγεθος (όγκο) έβαλα το μικρό επιδαπέδιο, θα γελάτε. Κι όμως, μια χαρά.
Μπορεί να κάνει δουλεία αλλά περισσότερη για να πιάσει το στόχο σε σχέση με το κατάλληλο.
Σε όλα τα άλλα δωμάτια του σπιτιού που είναι περίπου 4χ4 έβαλα 9αρια. Στο σαλόνι μόνο 12αρι. και ένα βοηθητικό 9αρι στη σκάλα - διάδρομο για να βοηθάει το σύνολο του σπιτιού.

για να καταλάβεις έχω 6 κλιματιστικά τα οποία δουλεύουν και για θέρμανση και για ψύξη. ¨όταν πιάσουν τα κρύα τα ανάβω όλα και τα ξανά κλείνω μετά από 3-4 μήνες. Το ίδιο και το καλοκαίρι.
Τετραμηνία Protergia γύρο στα 700€ τριφασικό - νυχτερινό.

βασικό συχνό καθάρισμα τα φίλτρα - όχι ακραίες θερμοκρασίες και κάθε χρόνο συντήρηση από τεχνικό και δουλεύουν όπως τη πρώτη μέρα εδώ και 3 χρόνια
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Βρε παιδιά τα νούμερα 9 και 24 που τα βρήκατε?
Είναι λίγο ακραία και τα 2 για 26 τετραγωνικά χώρο.
Τα 24 είναι περισσότερα από το απαιτιούμενο (έγραψα πριν για 18 ως βασική πρόταση) αλλά δεν είναι και πρόβλημα, θα φέρνει αποτέλεσμα πολύ γρήγορα και όταν φτάνει τη θερμοκρασία στόχου θα σταματάει, απλά. Και με το μηχανισμό inverter θα δουλεύει χαλαρά και έτσι θα κρατήσει και πολλά χρόνια ο συμπιεστής. Επίσης ναι τα τ.μ. είναι 26 αλλά εκτεθιμένα στο λιοπύρι και με ταράτσα από πάνω, όχι άλλο σπίτι, οπότε πρόκειται για "βαρύ" σενάριο. Δεν είναι όλα τα δωμάτια 26τμ ίδια.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
26 τετραγωνικά με ήλιο = 18.000 BTU.
Αν και η δουλειά θα γίνει και με 12.000, αν δεν χρησιμοποιείται συνεχώς τις ζεστές μέρες θα θορυβεί πολύ (και θα αργεί) μέχρι να επιτύχει τους επιθυμητούς 26-27 βαθμούς.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
επειδη ειναι η δουλεια μου...18.000 btu ...daikin τα ποιο αθορυβα...αν δεν εχεις και θεμα χρηματικό...παρε αυτο και θα με θυμηθείς
https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistiko-dapedou-inverter-daikin-fvxm25f-rxm25m
τυχαιο το μαγαζι που εβαλα...
Κι εγώ το έβαλα αυτό, στο 9-αρι του. Άλλη κλάση...
Επιδαπέδιο.
Βγάζει κι από κάτω αέρα, πράγμα που το χειμώνα ήταν μαγεία...
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
επειδη ειναι η δουλεια μου...18.000 btu ...daikin τα ποιο αθορυβα...αν δεν εχεις και θεμα χρηματικό...παρε αυτο και θα με θυμηθείς
https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistiko-dapedou-inverter-daikin-fvxm25f-rxm25m
τυχαιο το μαγαζι που εβαλα...
Αυτό είναι μικρό. Έχω στο σαλόνι το μεγάλο του, 20.000, και είναι θορυβώδες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
IMG_20190528_001236.jpg


Έχει αθόρυβη λειτουργία, και λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης. Είναι το μικρό, το 9-αρι. Πραγματικά αθόρυβο. Εντελώς. Στα χαρτιά λέει ότι φτάνει τα 13.000 btu στο τέρμα γκαζι. Δεν παίζεται...

Θα νομίζετε ότι λέω ψέματα αν σας πω τι χώρο κάλυψε, δε σας λέω..

Τα μεγαλύτερα, είναι σημαντικά πιο θορυβώδη. Οι πληροφορίες για τα ντεσιμπέλ είναι διαθέσιμες στο δίκτυο.

Επίσης είναι πιο αποδοτικό το μικρότερο. Συντελεστές απόδοσης, δείτε τους.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Πραγματικά αθόρυβο είναι και αυτό:

IMG_20190528_001934.jpg


Το μόνο που αντέχω στην κρεβατοκάμαρα.
Βρείτε τα ντεσιμπέλ του, είναι ότι πιο χαμηλό υπάρχει.
Επίσης 9-αρι.

Το θέμα των ντεσιμπέλ για μένα είναι το απολύτως σημαντικότερο. Γι'αυτό και το έψαξα τόσο πολύ.

21 dB πεφτει στο αθόρυβο αν δε κάνω λάθος. Και στα 23 το επιδαπέδιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Αυτό είναι μικρό. Έχω στο σαλόνι το μεγάλο του, 20.000, και είναι θορυβώδες.
εβαλα το λινκ για το μοντελο...το ξερω οτι ειναι μικρο αυτο...
Στα 20.000 btu οτι και να βαλεις θορυβο θα κανει...ειναι λογικο γιατι χρειαζεται μεγαλη παροχη αερα...μιλαμε παντα στη μεγαλη σκαλα το Fan.
Επισης στα συν οτι στην θερμανση εχει επιλογη να ριχνει αερα και απο κατω ,πολυ σημαντικό,που ειναι ποιο δυσκολη απο την ψυξη...
[DOUBLEPOST=1559023261][/DOUBLEPOST]
Κι εγώ το έβαλα αυτό, στο 9-αρι του. Άλλη κλάση...
Επιδαπέδιο.
Βγάζει κι από κάτω αέρα, πράγμα που το χειμώνα ήταν μαγεία...
το ιδιο εχω και εγω...απο προσωπική εμπειρία μιλάω...ειναι πολυ καλο...τωρα λεφτα να εχεις υπαρχουν πολλα!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
εβαλα προσφτατα αυτο! πρωτη φορα LG.Oμορφο αποδοτικο και αθορυβο ξεκινωντας στα 19db στα χαρτια..αλλα και στη πραξη.

γενικα ειμαι της Fujitsu που εχουν και λειτουργία Ultra Quiet αλλα σημερα δεν υπαρχει κακο κλιματιστικο. εχουν βελτιωθει ολοι οι κατασκευαστες με διαφορες καινοτομιες.

στη θεση σου 12-18 ειναι η καλυτερη επιλογη.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Βρε παιδιά...
Αλήθεια τον έχετε μπερδέψει τον άνθρωπο... εγώ δηλαδή μπερδεύτηκα.

Ο ένας λέει 18 ο άλλος παραθέτει 9άρι καλό... επιλέξτε κάτι.

Γενικότερα το μέσο κλιματιστικό inverter έχει ένα εύρος λειτουργίας πχ ένα 12άρι μπορεί να έχει εύρος 4.000 - 14.000 btu.

Η σωστή προσέγγιση είναι να διαστασιολογήσουμε στην ονομαστική τιμή, ήτοι σε 26 τετραγωνικά ο όγκος δωματίου θα είναι 78 κυβικά μέτρα. Αυτό το νούμερο το πολλαπλασιάζουμε με 170 εώς 200 btu/m3 ήτοι 15.600 ονομαστική ισχύς το χειρότερο σενάριο.

Αν δείτε διαγράμματα COP ισχύος ένα κλιματιστικό δέν δίνει την ίδια απόδοση σε όλη την ισχύ του κινητήρα. Στόχος σου είναι να ψύξεις γρήγορα ένα δωμάτιο και μετά να πέσεις στο ρελαντί σχετικά γρήγορα ετσι ώστε να έχεις μικρές καταναλώσεις.
Ένα 9άρι καλό επιδαπέδιο πχ πράγματι φτάνει στα 13.000 btu αλλα θα σου δουλεύει συνέχεια στο φούλ.

Δηλαδή οκ θα κρυώσει το χώρο δέν λέω, αλλα θα δουλεύει στην τσίτα, ο κινητήρας του θα λειτουργεί στην χειρότερη δυνατή απόδοση που μπορεί. Εγώ προσωπικά πήρα ένα μιτσουμπίσι για το δωμάτιο 9.000 btu και κάνει ακριβώς αυτό. Δουλεύει στην τσίτα για κανα δεκάλεπτο και μετά πέφτει στο ρελαντί. Κατανάλωση όλο το καλοκαίρι τίποτα κάτι τα είχα υπολογίσει έβγαιναν ψίχουλα.

Αν θές πάντως δές την σειρά toshiba shorai. Η daikin έχει μερικές φθηνές σειρές που δέν νομίζω οτι είναι πολύ καλές, μάλλον είναι φασόν GREE, ίσως στις παραπάνω σειρές να είναι η γνωστή άριστη daikin (πχ του ίαρ είναι μία καλή σειρά εξ ού και η τιμή).

Πχ το toshiba
http://www.toshiba-aircon.gr/media/96843/Shorai-GR-2018.pdf

θα δείς έχει ένα 16άρι και ένα 18άρι. Το 16 έχει εύρος εώς 18 και έχει σχετικά καλές αποδόσεις. Το 18άρι φθάνει τα 20btu και έχει και μία τεχνολογία με διπλό συμπιεστή η οποία λένε οτι είναι πολύ καλή, εξ ού και τα καλά νούμερα στις μετρήσεις. Θέλω και εγώ δηλαδή να πάρω για το σαλόνι κάτι γι αυτό τα κοιτάω και είναι 26 τετραγωνικά το σαλόνι.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μόνο daikin. Δεν υπάρχει τίποταάλλο. Και μικρό, για όλους τους λόγους που αναφέρει ο εαρ.

Το 9 άρι άντε το 12 άρι. Το 9 άρι daikin έχει εντυπωσιακή απόδοση σε σχέση με 20κάτι πάλι daikin κασέτα.

Μηδέν συντήρηση, μηδέν βλάβες από 6 τεμάχια τα τελευταία 10 χρόνια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
12 χρόνια έχω 4 Fujitsu Inverter. 2 12άρια σε σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία και 2 9άρια σε γραφείο & κρεβατοκάμαρα. Καθαρισμός κάθε χρόνο από εμένα και ποτέ service. Δουλεύουν σαν την πρώτη μέρα. Ο θόρυβος και για εμένα είναι πολύ σημαντική παράμετρος. Το 9αρι σε quiet mode είναι μια χαρά. Ίσα που το ακούς, για 12ετίας μια χαρά. Το 12άρι στα σχεδόν 50m2 γωνία θα φτιάξει το χώρο μια χαρά εντός 10' στην ψύξη σε νορμάλ εξωτερικές θερμοκρασίες, θέρμανση θέλει λίγο παραπάνω. Θα ζούσα και με ένα, αν και έχει 2 ο χώρος. Το σπίτι το βλέπει ο ήλιος όλη μέρα καθώς μονοκατοικία με το πλησιέστερο γείτονα στα 30m.
Για μένα το παν είναι η εγκατάσταση. Ο εγκαταστάτης ή θα στο τοποθετήσει σωστά ή θα στο θάψει. Έχω δει noname να δουλεύουν άψογα και branded να δουλεύουν σαν να μην δουλεύουν.
Το Mitsubisi στο πατρικό δεν έχει καμία σχέση με το Mitsubisi στο εξοχικό. 22αρια και τα 2 με διαφορετικούς εγκαταστάτες.

Αν έβαζα τώρα πρώτη επιλογή θα ήταν Daikin. Αν δεν είχα τίποτα στο σπίτι Daikin Altherma. Everything Smart εννοείται.

Θεωρώ ότι με ένα 12άρι είσαι ΟΚ.
 
Last edited:

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Και εγώ πάντως ένα 9άρι Midea που έβαλα πριν δυο χρόνια στη κρεβατοκάμαρα, καταλαβαίνεις ότι λειτουργεί μόνο από το αποτέλεσμα λολ. Και 10 χρόνια εγγύηση και συμβολική κατανάλωση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.595
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top