Επιλογή Air Condition


Μηνύματα
1
Reaction score
0
Ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση κλιματιστικού 18000 btu σε σαλόνι. Είχα ενα παλιό fujitsu το οποίο παρέδωσε μετά από 20 χρόνια. Ποια μάρκα προτείνεται. Θέλω κάτι καλό - ποιοτικό για να κρατήσει. Προσανατολίζομαι σε gree, mitsubishi, daikin, inventor. Ευχαριστώ.
Έχω δεί το gree bora, inventor premium. Έχετε να μου προτείνετε κάτι σε daikin, mitsubishi, toshiba. Τα inventor έχουν από ότι διάβασα καλύτερο aftet sales και εγγύηση 10 ετών. H εν λόγω εγγύηση απαιτεί κάθε χρόνο service ή όχι ομοίως και τα gree. Παρακαλώ δώστε μου μερικές προτάσεις. Ευχαριστώ.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Καλησπέρα γκαβλάντες.
Χρειάζομαι βοήθεια.

Η ανάγκη:
Χρειάζομαι ενα κλιματιστικό για γραφείο (12τμ) και ένα για μακρόστενο σαλόνι (50τμ).

Τα facts:
- Μένω 2ο, απο πάνω δεν υπάρχει άλλος. Ταράτσα. Μπόλικος ήλιος στο σπίτι, μπόλικο και το βράσιμο.
- Μπαλκονόπορτες κλασσικές, όχι ιδιαίτερες μονώσεις. Δεν μπορώ να επέμβω, είναι ενοίκιο.
- Πολύ χρήση. Τουλάχιστον 10 ώρες ημερησίως. Έχω και τον κοπροχάσκι που λιώνει/σβήνει.

Θα γούστερνα:
- Να έχει Wi-Fi και ακόμα καλύτερα να είναι συμβατό με google assistant (όχι απαραίτητη συνθήκη όμως)


Τί παίρνω εν έτη 2020?
Διάβασα όλα τα πρότερα ποστς και είδα τα περί Daikin, Mitsubishi κλπ... αλλά είπα μπας και υπάρχουν πιο πρόσφατα μονδέλα να προτείνει κάποιος γνώστης.



Είμαι όλος αυτιά και σας μερσώ προκαταβολικώς.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Νομίζω θες 18αρι αν είναι για ολοήμερη χρήση.
Οπότε κάπου εδώ πρέπει να ορισεις τον προϋπολογισμό.
Η προτίμηση μου είναι να μιλάει την ιαπωνική πάντως
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Είμαι όλος αυτιά και σας μερσώ προκαταβολικώς.
Καλοκαιράκι είναι ρε φίλε, θα περάσει, μετά θα ερθουν οι δροσιες και τα κρύα, τσάμπα αναστάτωση. :biggrin:

18+ για το μεγάλο χώρο, 9αρακι για το μικρό.
Πάρε στα χρήματα που αντέχεις τα καλύτερα, ξεκινά από daikin τα γιαπωνέζικα (μάλλον από Κίνα θα είναι πλέον), έχουν και μια σειρά πιο φθηνή, τα φτιάχνουν καπου στην Ευρώπη τέως παραδείσιες χώρες, φίλος που το χει χρόνια δεν έχει θέμα.
Νομιζω όλα θα έχουν WiFi τώρα πια.

Πιο updated info δεν έχω να σου δώσω πέρα από το οτι ο χειμώνας ειναι κοντά.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
...απο πάνω δεν υπάρχει άλλος. Ταράτσα.
Αν δεν έχει μόνωση η ταράτσα, οπωσδήποτε βάψιμο σε άσπρο χρώμα για αντανάκλαση του ήλιου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Daikin ή Mitsubisi Ιαπωνίας.
Έχω 2 Mitsubishi Ιαπωνίας, ένα 12αρι και ένα 22αρι και είναι σκυλιά.
Σκυλιά επίσης μου έχουν βγει και τα Fujitsu Inverter (2x12αρια & 2x9αρια).
Δεν θυμάμαι από που είναι.
Ακούω καλά λόγια για LG.

Γενικά είτε πάρεις Kitsousmitsous είτε πάρεις Daikin το συμαντικότερο είναι ποιός θα το εγκαταστήσει. Αυτά τα άκουσα από 3 ψυκτικούς.

Προτείνω ένα 18αρι και ένα 9αρι.
Μικρό ενδοιασμό για τα 50τμ, ίσως να κοίταγα και 22αρι.
Inverter πάντα, αν και νομίζω πλέον όλα είναι.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822

 
Last edited:


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Πιο updated info δεν έχω να σου δώσω πέρα από το οτι ο χειμώνας ειναι κοντά.

Είναι 3 χρονιές που έχω αναβάλλει ήδη την αγορά τους με το σκεπτικό "Winter is coming" και κάθε φορά ξεπουπουλιαζόμουν 5 μήνες στο βράσιμο. Σα γρια κότα γίνομαι.

Στα διάλα. Θα τα δώσω να ξανανοιώσω.


Για τα Toyotomi τί άποψη έχετε?

Έχω βρεί αυτά:





και σε Daikin τα παρακάτω:




Μιλάμε για 800-900 ευρώπουλα διαφορά.
Τί θα συμβουλεύατε?
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Το πολύ καλό με τα A/C είναι ότι μπορείς να κοιμηθείς τα βράδια που κάνει πολύ ζέστη.
....

Προτείνω ένα 18αρι και ένα 9αρι.
Μικρό ενδοιασμό για τα 50τμ, ίσως να κοίταγα και 22αρι.
Inverter πάντα, αν και νομίζω πλέον όλα είναι.
Πρέπει να δει και την καλωδίωση του χώρου, νομίζω από 14άρι και πάνω θέλει κάποιο έλεγχο, αν δεν υπάρχει προεγκατάσταση καλωδίωσης A/C.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Είναι 3 χρονιές που έχω αναβάλλει ήδη την αγορά τους με το σκεπτικό "Winter is coming" και κάθε φορά ξεπουπουλιαζόμουν 5 μήνες στο βράσιμο. Σα γρια κότα γίνομαι.

Στα διάλα. Θα τα δώσω να ξανανοιώσω.


Για τα Toyotomi τί άποψη έχετε?

Έχω βρεί αυτά:





και σε Daikin τα παρακάτω:




Μιλάμε για 800-900 ευρώπουλα διαφορά.
Τί θα συμβουλεύατε?

Η διαφορά σε όλες τις περιπτώσεις μεταξύ ακριβότερων-φθηνότερων είναι κυρίως η κατανάλωση και η στάθμη θορύβου. Αν δεν σε πολυκαίνε αυτά τα δύο πας και σε φθηνότερο. Έχω δει από όλες τις μάρκες μηχανήματα να δουλεύουν απροβλημάτιστα 20+ χρόνια. Η τεχνική μου άποψη είναι πως αν είναι κάτι να χαλάσει θα χαλάσει μέσα στα πρώτα 2 χρόνια που θα το δουλέψεις και θα σε καλύψει η εγγύηση. Μετά πέφτουν δραματικά οι πιθανότητες. Λίγο προσοχή στην τοποθέτηση, αν γίνεται να μην το βαράει ο ήλιος συνέχεια, εύκολη πρόσβαση για καθάρισμα-συντήρηση, απόφυγε αν μπορείς την τοποθέτηση πάνω στον τοίχο για λιγότερο θόρυβο στο δωμάτιο (για την εξωτερική μονάδα μιλάω).
Για αυτούς τους λόγους πήγαινε σε καλά μαγαζιά, πχ daikin σε επίσημους μεταπωλητές με βιτρίνα έχει κηφισίας στο ψυχικό και μεσογείων δίπλα από το μεταφορών (από κει είχα αγοράσει τα δικά μου), για να έχεις καλή εξυπηρέτηση μετά όταν τύχει κάτι (σε όλα τυχαίνει κάτι, και σε εμένα έτυχε) και να σου προτείνουν τα συνεργεία τους που έχουν για τοποθέτηση που έχουν εμπειρία στο αντίστοιχο μηχάνημα. Αλλιώς να σου στείλω πμ για συνεργείο τοποθέτησης αν πάρεις χύμα από e-shop ή κωτσόβολους (βέβαια θα πληρώσεις έξτρα την τοποθέτηση, ενω τα μεγάλα καταστήματα την κάνουν δώρο και καλά). Επίσης σε τέτοιους καιρούς από κοντά και με λίγο διπλωματία (κλάψα) θα πάρεις και καλύτερες τιμές και όρους αποπληρωμής.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αλλιώς να σου στείλω πμ για συνεργείο τοποθέτησης αν πάρεις χύμα από e-shop ή κωτσόβολους (βέβαια θα πληρώσεις έξτρα την τοποθέτηση, ενω τα μεγάλα καταστήματα την κάνουν δώρο και καλά). Επίσης σε τέτοιους καιρούς από κοντά και με λίγο διπλωματία (κλάψα) θα πάρεις και καλύτερες τιμές και όρους αποπληρωμής.
Θα γλυτώσω την κλάψα αναγκαστικά γιατί θα κοπούν τιμολόγιο.
Για το συνεργείο που είναι πολύ σημαντική παράμετρος (δεν θα πήγαινα στις εγκαταστάσεις απο Κωτσόβολους κλπ ούτως ή άλλως), θα σε πάρω ενα τελεφωνάκι όταν έρθει η ώρα... :drinks:


Πρέπει να δει και την καλωδίωση του χώρου, νομίζω από 14άρι και πάνω θέλει κάποιο έλεγχο, αν δεν υπάρχει προεγκατάσταση καλωδίωσης A/C.
Υπάρχουν ήδη παλιά κλιματιστικά τοποθετημένα τα οποία θα αντικατασταθούν απο τα καινούργια.
Τα παλιά είναι 25+ ετών, ούτε inverter ούτε τίποτα και με έχουν κάψει στη ΔΕΗ. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που πρέπει να τα αλλάξω. Δεν ξέρω αν η εγκατάσταση που έχει γίνει είναι όμως σωστή ή αν χρειάζεται κάποιου είδους ξύλωμα ή είναι plug n play.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Για τα 12τμ 9άρι, για τα 50τμ που είναι και στενόμακρο θα πρότεινα δύο 12άρια στις δύο άκρες του χώρου ώστε να καλυφθεί ο χώρος καλύτερα και να μην αναγκαστείς να κάνεις ιδιαίτερη ηλεκτρική εγκατάσταση για μία μεγάλη μονάδα. Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο για 18άρι, σίγουρα είναι για 24άρι. Αλλά επειδή λες πως είναι αμόνωτο και από πάνω ταράτσα, το 18άρι δεν είμαι σίγουρος πως θα σου αρκέσει. Επίσης αν πάρεις δύο μονάδες μπορείς να αντέξεις στο ενδεχόμενο η μία να χαλάσει, θα έχεις τη δεύτερη και θα τη ψιλοβγάλεις για λίγες μέρες.

Από φίρμες πρώτα και κύρια Daikin, από κει και πέρα Fujitsu, Mitsubishi.

Και το κυριότερο, σοβαρό εγκαταστάτη!! Να μονώσει ξεχωριστά τους δύο σωλήνες που βγαίνουν προς την εξωτερική μονάδα. Μην αρκεστείς στη "δωρεάν" εγκατάσταση, πλήρωσε κάποιον να σου κάνει σωστή δουλειά.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Έχω στο σαλόνι toyotomi izuru eco 18 αρι και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Επίσης έχω στην τραπεζαρία daikin 12αρι επίσης πολύ ευχαριστημένος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
δύο 12άρια στις δύο άκρες του χώρου ώστε να καλυφθεί ο χώρος καλύτερα
Σωστό, συμφωνώ. 👍
Έτσι έκανα εγώ με τα 2 x 12αρια Fujitsu σε σαλόνι - κουζίνα.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Σωστό, συμφωνώ. 👍
Έτσι έκανα εγώ με τα 2 x 12αρια Fujitsu σε σαλόνι - κουζίνα.
Γιατι να πληρωνει διπλα a/c?

μπορει να παρει τα split με μια εξωτερικη κεντρικη μοναδα και δυο μεσα

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Γιατι να πληρωνει διπλα a/c?

μπορει να παρει τα split με μια εξωτερικη κεντρικη μοναδα και δυο μεσα

Και αυτό γίνεται.
Το 2008 που τα έβαλα δεν υπήρχαν τέτοια πράγματα.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Παιδια να διευκρινησω πως η ταρατσα ειναι μονωμενη, απλως ειμαι τελευταιο διαμερισμα.

Μπορειτε να μου εξηγησετε τι φαση ειναι αυτο το σπλιτ;
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
αντι να εχεις ξεχωριστη εξωτερικη μοναδα για καθε a/c, παιρνεις αυτη που υποστηριζει το split και ουσιαστικα στην ιδια εξωτερικη μοναδα μπορεις να συνδεσεις εως 5 εσωτερικα a/c, δηλαδη εως και 5 δωματια.

Οποτε εχει μικροτερο κοστος λειτουργιας και συντηρησης



 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top