Επιλογή Air Condition

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Γιατι να πληρωνει διπλα a/c?
Να το ξαναγράψω;
  • Καλύτερη διάχυση του ψυχρού αέρα στο χώρο (πώς λέμε για διπλά σαμπ; κάτι τέτοιο)
  • Αποφυγή έξτρα ηλεκτρικής εγκατάστασης για ΜΙΑ αλλά πολύ μεγάλη μοναδα
  • No single point of failure
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
multi split και όχι split είναι η περίπτωση όπου μια εξωτερική μονάδα μπορεί να υποστηρίξει 2 ή περισσότερες εσωτερικές μονάδες. Πρέπει να το δει κάποιος με νούμερα αν συμφέρει. Πέρα από το οικονομικό κάποιος θα πρέπει να λάβει υπόψη του τη μειωμένη αξιοπιστία του συστήματος, αν χαλάσει η μία εξωτερική μονάδα δεν έχεις κλιματισμό σε όλους τους αντίστοιχους χώρους που εξυπηρετεί.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Στο γκαράζ τση μάναζ'μ πρέπει να υπάρχουν ακόμα ένα Ford-Philco κι ένα Amana μονομπλόκ που έχουμε απο τα '70s. Είμαι βέβαιος πως αν και είναι σε αχρησία απο τη δεκαετία του '90, μόλις συνδεθούν θα λειτουργήσουν τέλεια.
Ε, με λίγο θόρυβο σαν ρελαντί απο τρακτεράκι. :biggrin:

Το πρώτο A/C που άκουσα να χαλάσει είναι ένα 24000 Panasonic που μετά απο 15 χρόνια στο παλιό σπίτι και 7 εδώ (όπου αντικαταστάθηκε με Daikin inverter 22000), το έβαλε η κυρά στη δουλειά τσ' κι ο τεχνικός της κακιάς ώρας του έβγαλε τα ματάκια μετά απο άλλα 5 χρόνια. Μέρα-νύχτα σχεδόν, χειμώνα-καλοκαίρι, μάλλον τα έβγαλε τα λεφτά του. :p
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Καλησπέρα και πάλι σε όλους...

Αφού σας διάβασα με προσοχή και σας ευχαριστώ όλους για τις οδηγίες, αναφέρω ότι τα Daikin ξεφεύγουν απο το προτοφόλακι μου και επειδή η Mitsubishi (Electric) είναι σε "αναστάτωση" με τον εισαγωγέα και μου λέγανε για κάτι 20ήμερα παραδόσεων, κατέληξα σε Fujitsu.

9ρι για το μικρό γραφείο και 24ρι για το σαλόνι.
Σας μερσώ και πάλι για τα κατατοπιστικότατα σχόλιά σας.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Καλησπέρα και πάλι σε όλους...

Αφού σας διάβασα με προσοχή και σας ευχαριστώ όλους για τις οδηγίες, αναφέρω ότι τα Daikin ξεφεύγουν απο το προτοφόλακι μου και επειδή η Mitsubishi (Electric) είναι σε "αναστάτωση" με τον εισαγωγέα και μου λέγανε για κάτι 20ήμερα παραδόσεων, κατέληξα σε Fujitsu.

9ρι για το μικρό γραφείο και 24ρι για το σαλόνι.
Σας μερσώ και πάλι για τα κατατοπιστικότατα σχόλιά σας.
Ποιο 9αρι?
Κοιτάω κι εγώ για 2 και έχω ψιλό χαθεί..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
multi split και όχι split είναι η περίπτωση όπου μια εξωτερική μονάδα μπορεί να υποστηρίξει 2 ή περισσότερες εσωτερικές μονάδες. Πρέπει να το δει κάποιος με νούμερα αν συμφέρει. Πέρα από το οικονομικό κάποιος θα πρέπει να λάβει υπόψη του τη μειωμένη αξιοπιστία του συστήματος, αν χαλάσει η μία εξωτερική μονάδα δεν έχεις κλιματισμό σε όλους τους αντίστοιχους χώρους που εξυπηρετεί.
Άντε γλυκιά μου, βάλε τα πράγματα στη θέση τους!
Ό,τι θέλει λέει ο καθένας..
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλησπέρα και πάλι σε όλους...

Αφού σας διάβασα με προσοχή και σας ευχαριστώ όλους για τις οδηγίες, αναφέρω ότι τα Daikin ξεφεύγουν απο το προτοφόλακι μου και επειδή η Mitsubishi (Electric) είναι σε "αναστάτωση" με τον εισαγωγέα και μου λέγανε για κάτι 20ήμερα παραδόσεων, κατέληξα σε Fujitsu.

9ρι για το μικρό γραφείο και 24ρι για το σαλόνι.
Σας μερσώ και πάλι για τα κατατοπιστικότατα σχόλιά σας.
Πολύ καλά έκανες με τα Fujitsu.
Πιο οικονομικά από τα άλλα που προτάθηκαν, αλλά εξαιρετικά, πραγματικό vfm.
Επίσης έκανες καλά που έβαλες 24αρι στα 50 τμ και όχι 18αρι.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Καλησπέρα και πάλι σε όλους...

Αφού σας διάβασα με προσοχή και σας ευχαριστώ όλους για τις οδηγίες, αναφέρω ότι τα Daikin ξεφεύγουν απο το προτοφόλακι μου και επειδή η Mitsubishi (Electric) είναι σε "αναστάτωση" με τον εισαγωγέα και μου λέγανε για κάτι 20ήμερα παραδόσεων, κατέληξα σε Fujitsu.

9ρι για το μικρό γραφείο και 24ρι για το σαλόνι.
Σας μερσώ και πάλι για τα κατατοπιστικότατα σχόλιά σας.
Eγώ πήρα τη προηγούμενη εβδομάδα αυτό για χώρο 60τμ, μου το έφεραν την επόμενη μερα.

 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Eγώ πήρα τη προηγούμενη εβδομάδα αυτό για χώρο 60τμ, μου το έφεραν την επόμενη μερα.

Προφανώς ήσουν τυχερός που ψώνισες από κατάστημα που είχε ήδη απόθεμα.
Αλλιώς δεν έρχεται την επόμενη, ο Θεός ο ίδιος να κατέβει κάτω..
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Eγώ πήρα τη προηγούμενη εβδομάδα αυτό για χώρο 60τμ, μου το έφεραν την επόμενη μερα.

Καλορίζικο...
Ίσως το είχαν stock, εγώ πήγα σε 3 φυσικά καταστήματα και όλοι μου ανέφεραν θέματα με τον εισαγωγέα, για την ακρίβεια ότι ο εισαγωγέας άφησε τα κλιματιστικά και είναι λίγο στον "αέρα" αυτή τη στιγμή.

Πολύ καλή επιλογή πάντως... 👍
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Άλλο το Mitsubishi electric και άλλο το Mitsubishi heavy. Τα δεύτερα υπερέχουν κατά πολύ των πρώτων.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Παιδιά δεν ξέρω, πήρα να ρωτήσω τιμές σε τρία καταστήματα και το είχαν και τα τρία ετοιμοπαράδοτο.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Το 9ρι είναι το ASYG09KMTA και το 24ρι το ASYG24KLCA
Προχώρα και μη φοβάσαι σε αυτά τα δυο
Προχώρα και μη φοβάσαι σε αυτά τα δυο
Το 24 να ξέρεις επειδή είναι μικρό σε μέγεθος έχει μεγάλη παροχή αέρα για να καλύψει τα btu αυτό σημαίνει μεγαλύτερο θόρυβο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Προχθές Παρασκευή βράδυ χάλασε το A/C στο υπνοδωμάτιο. Μετά από 26 χρόνια.
Σάββατο πρωί αρχίζω και ψάχνω για καινούργιο με άμεση παράδοση.
Bρίσκω τελικά ένα Arielli 12.000 BTU Inverter με 280 € και πάω επιτόπου και το παίρνω.
Έρχεται φίλος τεχνικός και μου το περνάει. Ως το μεσημέρι ήταν έτοιμο.
Σαν λειτουργία είναι άψογο, εντελώς αθόρυβο και με πολύ δυνατή ψύξη, με πολύ ωραίο τηλεχειριστήριο.
Η κατασκευή του είναι παντού σε όλα τα τμήματα λίγο ψεύτικη.
Όλα είναι "μη μου άπτου".
Λεπτές λαμαρίνες, λεπτά πλαστικά, αλλά με καλή μηχανή και στοιχεία (ψύκτρες)
Αν το ζορίσεις θα το σπάσεις, αν το ζουλίξεις θα το στραβώσεις, αλλά δουλεύει άψογα.
Το προηγούμενο π.χ. είχε 1 χιλιοστό λαμαρίνα, αυτό έχει 0,6 χιλ.
Αλλά είναι τεχνολογικά πιο μπροστά.
Αφού δουλεύει λέω ότι δε βαριέσαι, να δούμε πόσο θα αντέξει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top