Επιλογή AV με στόχο την όσο το δυνατόν πιο πιστή απόδοση σε Μουσικά Αρχεία.

S

Stellart0

Guest
Εσύ κάνεις λάθος , το έχω στην υπογραφή μου.
Toshikuni Ishimaru
είναι το όνομά μου στα Γιαπωνέζικα. :rofl:
Το έχει πρώτος ο κος 'μία πέτρα' Einstein. Πριν γεννηθείς ή όταν ήσουν μωρό. (μαντεύω την ηλικία απο την φωτο)
Μπορείς να λες ότι είναι δικό σου. Δεν θα σου ζητήσει κανείς κόπιραιτ.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αν βάλεις τον κέρσορα επάνω στο όνομα δείχνει και την ηλικία , για όσους δεν την έχουν κρυφή.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Τι διαφορές να έχουν τα αυτοκίνητα΄? Ολα τα ίδια είναι, έχουν απο ένα σκελετό , 4 ρόδες, καθίσματα, λίγα ηλεκτρονικά και ένα μοτέρ. Με ένα δεκαχίλιαρο παίρνεις το καλύτερο. Αυτό μας λές, ενώ γνωρίζεις ότι δεν ισχύει. Εαν όμως γνωρίζεις τόσο καλά τον σχεδιασμό ντάκ γιατί δεν σχεδιιαζεις ένα δικό σου και φασόν στην Κίνα. Θα πάρω ένα εάν είναι καλόηχο.
Ένα τουτού μπορεί να είναι ένα ντεσεβώ ή ένα σουβ 3 τόνων. Για να μην πιάσουμε φορτηγά και νταλίκες.
Μπορεί να κάνει 2 χλμ. στην πόλη ή να σκαρφαλώνει στα βουνά της Ελλάδας.
Μπορεί να μεταφέρει μια δεσπινιδούλα ή μια οικογένεια με όλες τις αποσκευές.
Αρκεστείτε στα αφτχιά αν είναι να μπερδεύουμε τα διαφορικά, τις ροπές και τα ζαντολάστιχα με τις ενεργειακές ανάγκες για τη μετατροπή d/a.

Όσο για τον Αϊνστάιν, άλλο είναι αυτό που τού αποδίδεται.
 

S

Stellart0

Guest
Ένα τουτού μπορεί να είναι ένα ντεσεβώ ή ένα σουβ 3 τόνων. Για να μην πιάσουμε φορτηγά και νταλίκες.
Μπορεί να κάνει 2 χλμ. στην πόλη ή να σκαρφαλώνει στα βουνά της Ελλάδας.
Μπορεί να μεταφέρει μια δεσπινιδούλα ή μια οικογένεια με όλες τις αποσκευές.
Αρκεστείτε στα αφτχιά αν είναι να μπερδεύουμε τα διαφορικά, τις ροπές και τα ζαντολάστιχα με τις ενεργειακές ανάγκες για τη μετατροπή d/a.

Όσο για τον Αϊνστάιν, άλλο είναι αυτό που τού αποδίδεται.
Μεα κούλπα. Εκανα λάθος με την παρομοίωση των τουτού. Δεν με ενδιαφέρουν οι ενεργειακές ανάγκες των ντακ αλλά η συνεισφορά των στην ποιότητα ήχου. Ναι, εμπιστεύομαι στα αυτιά μου γιαυτό (πετάω) ξοδεύω όταν μπορώ.

Ο Αινστάιν εκτος απο φυσικός ήταν φιλόσοφος κ βιολιστής. Μια απο τις ρήσεις του είναι αυτή της ηληθιότητας. Σίγουρα το έχουν ξεστομίσει χιλιάδες πριν απ αυτόν μόνο που αυτός ήταν διασημότητα κ έτσι αποδόθηκε σε αυτόν.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ένα τουτού μπορεί να είναι ένα ντεσεβώ ή ένα σουβ 3 τόνων. Για να μην πιάσουμε φορτηγά και νταλίκες.
Μπορεί να κάνει 2 χλμ. στην πόλη ή να σκαρφαλώνει στα βουνά της Ελλάδας.
Μπορεί να μεταφέρει μια δεσπινιδούλα ή μια οικογένεια με όλες τις αποσκευές.
Αρκεστείτε στα αφτχιά αν είναι να μπερδεύουμε τα διαφορικά, τις ροπές και τα ζαντολάστιχα με τις ενεργειακές ανάγκες για τη μετατροπή d/a.

Όσο για τον Αϊνστάιν, άλλο είναι αυτό που τού αποδίδεται.
Συμπληρώνοντας δε, νομίζω αργότερα , " Αν και για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος. "
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους.

Ερώτηση τεχνικής φύσεως. Αν ο AV έχει bypass λειτουργία και έχουμε συνδέσει ένα dac, ένα player από την ψηφιακή του έξοδο στο dac (οτιδήποτε player) τότε παρακάμπτονται οτιδήποτε dac chips που υπάρχουν στον AV; Αν ναι, δεν θα δούμε διαφορά;

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν έχω δεί av με λειτουργία bypass, αυτό συνήθως το έχουν κάποιοι stereo ολοκληρωμένοι .
Αλλά αν υποθέσουμε ότι είχε τι διαφορά θα περίμενες να ακούσεις?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν έχω δεί av με λειτουργία bypass, αυτό συνήθως το έχουν κάποιοι stereo ολοκληρωμένοι .
Αλλά αν υποθέσουμε ότι είχε τι διαφορά θα περίμενες να ακούσεις?
Στον Advance Paris που έχω κάνει διαφορά που εμένα μου αρέσει αλλά καθαρά μάλλον επειδή έχω κολλήσει με την ουδετερότητα του ήχου χωρίς παρεμβολές. Σαφώς αυτό δεν σημαίνει ότι ακούω σωστά κατά γενική ομολογία. Πάντως ο SR6003 που είχα είχε direct επιλογή αλλά δεν ξέρω αν παρέκαμτε τα εσωτερικά dac.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ερώτηση τεχνικής φύσεως. Αν ο AV έχει bypass λειτουργία και έχουμε συνδέσει ένα dac, ένα player από την ψηφιακή του έξοδο στο dac (οτιδήποτε player) τότε παρακάμπτονται οτιδήποτε dac chips που υπάρχουν στον AV; Αν ναι, δεν θα δούμε διαφορά;
Δεν έχω δεί av με λειτουργία bypass, αυτό συνήθως το έχουν κάποιοι stereo ολοκληρωμένοι .
Αλλά αν υποθέσουμε ότι είχε τι διαφορά θα περίμενες να ακούσεις?

Δηλαδή την D/A μετρατροπή να την κάνει το εξωτερικό dac;
Εγώ πάντως και καλύτερα να έπαιζε (υποθέτοντας πως το εξωτερικό dac είναι καλύτερο)... δεν θα το έκανα, όσο περνάνε τα χρόνια θέλω τα πράγματα όσο πιο απλά (με τις λιγότερες συσκευές, καλώδια κλπ) γίνεται... ναι, δε συνάδει αυτή η αντιμετώπιση με το κυνήγι της υψηλής ποιότητας, αλλά δε βαριέσαι :p
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αυτό σου είπα και εγώ. Το bypass είναι λειτουργία των στερεοφωνικών .
Το direct του Marantz δεν παρακάμπτει τo dac , αλλά κάποια δευτερεύοντα κυκλώματα .
Λιγα AV μηχανήματα παρακάμπτουν το dac και αυτό μόνο έχοντας σήμα στην αναλογική είσοδο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Το καταλαβαίνω και εγώ ότι δεν είναι σωστό να προσθέτουμε καλώδια κλπ.
Όμως ειδικά για έναν Η/Υ είναι μία λύση. Το έχω ξανά αναφέρει! Μέσω της σύνδεσης usb υπάρχει διαφορά ως προς την λεπτομέρεια, το χαμηλό κλπ. έναντι της hdmi.
H ποιότητα μέσω σύνδεσης hdmi εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του Motherboard ή της πρόσθετης κάρτας ήχου. Μέσω usb όμως, ο Η/Υ πλέον δεν συμμετέχει σε αυτήν την διαδικασία . Ίσως δεν μπορώ να το εκφράσω σωστά τεχνικά, αλλά πιστεύω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Όποιος έχει εξωτερικό dac, ας κάνει μια δοκιμή και ας αναφέρει αποτέλεσμα. Μια δοκιμή δεν βλάπτει!
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Σε τέτοιες περιπτώσεις, εκτιμώ ότι η χρήση μιας modular υλοποίησης, προσφέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα (λιγότερες συσκευές, λιγότερα conversions κλπ).
Σε A/V Pre, πέραν των NAD M17 V2 και Primare SP33 (και σύντομα SP35), δε γνωρίζω κάτι άλλο...
To τελικό στάδιο θα προτιμούσα να το έχω σε άλλο box για διάφορους λόγους.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
@Vakis2000 Λάθος Λάθος Λάθος.
Είτε πάρεις ψηφιακό σήμα από usb είτε από HDMI τα πακέτα πληροφορίας , η παλμοσειρά με λίγα λόγια είναι τα ίδια πράγματα. Το μόνο που θα μπορούσε να διαφοροποιηθεί δεν είναι άλλο από την στάθμη , και γι αυτό δεν είμαι σίγουρος.
Δεν βάζει κανένα τονικό χαρακτήρα η κάρτα ήχου στο Hdmi , μην λέμε τρελαμάρες.
Δώσε σήμα από το pc σε δύο εισόδους του marantz , usb , hdmi και πες μου αν ακούς διαφορές.
Αν ακούς έλεγξε αν οι στάθμες είναι ίδιες. Δλδ αν παίζουν το ίδιο δυνατά , ακριβώς τα ηχεία σε κάθε περίπτωση.
 


Μηνύματα
535
Reaction score
435
@Vakis2000 Λάθος Λάθος Λάθος.
Είτε πάρεις ψηφιακό σήμα από usb είτε από HDMI τα πακέτα πληροφορίας , η παλμοσειρά με λίγα λόγια είναι τα ίδια πράγματα. Το μόνο που θα μπορούσε να διαφοροποιηθεί δεν είναι άλλο από την στάθμη , και γι αυτό δεν είμαι σίγουρος.
Δεν βάζει κανένα τονικό χαρακτήρα η κάρτα ήχου στο Hdmi , μην λέμε τρελαμάρες.
Η ουσιαστική διαφορά είναι το πώς γίνεται το conversion στον προενισχυτή (κύκλωμα του Audio Bridge HDMI vs USB).

PS: Δε χρειάζεται να είσαι ερειστικός πρός τους άλλους, γιατί δημιουργούνται έτσι παρεξηγήσεις ή/και αντιπάθειες.
Αν κάποιος έχει κατανοήσει κάτι λάθος, μια στοιχειώδης ευγένεια είναι αρκετή να παραθέσεις τα γεγονότα και να εξηγήσεις χωρίς επιμέρους σχόλια του τύπου "μή λέμε τρελαμάρες" κλπ.

Αυτά και χωρίς παρεξήγηση.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν υπήρξε καμία πρόθεση για εριστική συμπεριφορά , και δεν νομίζω να το εξέλαβε έτσι ο vakis2000.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Η ουσιαστική διαφορά είναι το πώς γίνεται το conversion στον προενισχυτή (κύκλωμα του Audio Bridge HDMI vs USB).
δηλαδή?
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
αυτό το βίντεο τι σχέση έχει με αυτό που είπες ?
Η ουσιαστική διαφορά είναι το πώς γίνεται το conversion στον προενισχυτή (κύκλωμα του Audio Bridge HDMI vs USB).
και τι δείχνει για το usb vs hdmi?
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top