Επιλογή AV με στόχο την όσο το δυνατόν πιο πιστή απόδοση σε Μουσικά Αρχεία.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Δεν επείγομαι, οπότε θέλω να το ψάξω όσο το δυνατόν καλύτερα.
Στον Χώρο μου υπάρχει εκτός του τελικού A-160 Evo , ένας δικάναλος (ο x-preamp) και ο γνωστός και μη εξαιρετέος Marantz sr 7009.

Πολλές φορές το έχω αναφέρει, ο x-preamp υπερτερεί του Marantz κατά την ακρόαση μουσικών αρχείων.
Φυσικά, όταν ο μάραντζ στηθεί σωστά (με μικρόφωνα, ρυθμίσεις κλπ), καταφέρνει να γίνει εντυπωσιακός και με καθώς πρέπει τελικό αποτέλεσμα, το οποίο όμως πάλι υπολείπεται (προσωπικά και μη) τουλάχιστον στην φυσικότητα και την πειστικότερη αναπαραγωγή (μουσική) .

Και μάλλον αυτό είναι φυσικό, αν λάβουμε υπ όψη τα σχετικά κόστη των 2 αυτών συσκευών.

Κάπου λοιπόν θα ήθελα να απαλλαγώ από αυτό το πρόβλημα! Δηλαδή να μην σκέπτομαι κάθε φορά που ανοίγω το σύστημα με ποιον pro να ακούσω τα αγαπημένα μου μουσικά κομμάτια! Με τον preamp ή τον marantz?
Μόνη λύση είναι η Πώληση και των 2, και η Αγορά ενός AV ο οποίος αν είναι δυνατόν να γίνει με βάση την μουσική ακρόαση, και δευτερευόντως την απόδοση στο home cinema.

Ας βάλουμε και ένα πλαφόν : 2000 -2500 €.

Και η μάχη πια κρίνεται ως εξής: Κλασικοί γιαπωνέζοι (marantz, yamaha, denon) ή λοιποί (arcam, nad, Anthem).
Το σύστημα max θα έχει την μορφή 5.2.2.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όσες φορές έχω ακούσει ανθεμ σε μουσική έχω εκπλαγεί ευχαριστα .
Βέβαια ότι και να πάρεις εκτός από οντισι και ειδικότερα marantz θα είναι πολύ καλύτερο.
Πρέπει αναγκαστικά να πας σε pre με οτι αυτό συνεπάγεται η ανθεμ που θεωρώ ότι έχει ικανότατα στάδια ενισχυτικων .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Και η μάχη πια κρίνεται ως εξής: Κλασικοί γιαπωνέζοι (marantz, yamaha, denon) ή λοιποί (arcam, nad, Anthem).
Οι γιαπωνέζοι που λες, διαθέτουν τα απολύτως υποδεέστερα συστήματα ισοστάθμισης, και επειδή αυτό το πράμα είναι εξόχως σημαντικό, θα πρέπει να τους απορρίψεις.

Οι μαραντζ - ντενον έχουν το άθλιο όντισι, και οι γιαμαχα το άθλιο υπαο. Αυτά τα δύο σοφτγουερ, είναι κατά γενική ομολογία τα απολύτως χειρότερα όλων.

Βέβαια, απ'το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα, και προφανώς κάτι καλό προσφέρουν και αυτά, αλλά αν αγοράσεις κάτι καινούριο, ε, νισάφι, έχει και σπουδαιότερα σοφτγουερ ο πλανήτης..

Από τους υπόλοιπους, δες αν φτάνουν τα λεφτά σου για XLR εξόδους, διότι σε ένα 5.2.2 σεταπ, το πλήθος και το μήκος των καλωδιωσεων μπορεί να είναι αρκετά μεγάλο, και σε κάθε περίπτωση τα XLR εγγυώνται έλλειψη θορύβων.

Ως γνωστόν, οι καλωδιώσεις ηχείων καλό είναι να περιορίζονται στο μικρότερο δυνατό μήκος, τοποθετώντας τους ενισχυτές ισχύος κολλητά πίσω από κάθε ηχείο (ή ακόμα καλύτερα μέσα στο ηχείο, όπως τα ενεργά) ενώ οι καλωδιώσεις σε σήμα line level και με βύσματα XLR δεν έχουν καμία επίπτωση στην ποιότητα του ήχου ακόμα και με πολύ μεγάλα μήκη (και 100 μέτρα δεν είναι θέμα).
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Ιάκωβε δεν θα βγάλεις εύκολα άκρη.
Αν αυτά που έχεις σε καλύπτουν ηχητικά κάτσε με αυτά .
Βρές μία είσοδο στον προ , πχ line3 , και συνέδεσε εκεί την έξοδο του 7009 , μετά βρες την θέση του volume που αντιστοιχεί σε 1v έξοδο για την οδήγηση του τελικού και τελείωσες.
Αν μπλέξεις με άλλον AV ενδεχομένως να μην σου αρέσει ηχητικά και να κλαίς που έδωσες τον pro που έχεις.
Ολα αυτά γιατί ο προ που έχεις δεν έχει HT BYPASS.
Το μόνο σενάριο που μπορώ να φανταστώ είναι ένας πρε προ , σοβαρός , που να κάνει την δουλειά που θέλεις .
Δεν ξέρω όμως αν σε καλύπτει το μπατζετ που έχεις ορίσει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν νομίζω να φτάνουν τα χρήματα.

Η λογική και τα specs λένε ότι με έναν Anthem MRX 540 (5x100 watts) των 2000€ θα είσαι ΟΚ καθώς "κάνει" για 5.2.2. Τα εισαγωγικά στο "κάνει" γιατί ενώ μπορεί να διαχειριστεί σήμα Atmos θες minidsp για τα 2 subs και έναν δικάναλο τελικό για τα Atmos.
O Αnthem ΜRX 740 (7x140 watts) στα 3150€ θα σου δώσει την ενίσχυση στα Atmos, αλλά συνεχίζεις να θες minidsp. Αν και έχει 2 εξόδους στην ουσία είναι μια.
Ο Anthem MRX 1140 (11x140 watts) στα 4400€ θα σου τα δώσει όλα. Και τα Atmos και τα δύο subs ξεχωριστά. Θα πληρώσεις όμως έξτρα κανάλια που δεν χρειάζεσαι. Ίσως είναι καλός για μελλοντική αναβάθμιση αλλά αν το 5.2.2 είναι το ταβάνι σου θα πληρώσεις άχρηστα κανάλια.

Σε όλα τα παραπάνω αλλά και σε όποιον AVR πας θα χάσεις τα XLR.

Θα μπορούσες να τα έχεις όλα XLR με έναν AVP όπως ο Anthem ΑVM70 στα 4100€ με ξεχωριστά outs στα subs αλλά θες άλλον έναν τρικάναλο τελικό.

Όλοι οι παραπάνω έχουν τουλάχιστον 2 HDMI outputs και 7 in, θα είναι ROON Ready οσονούπω αν σε ενδιαφέρει, και θα πάρουν HDMI 2.1 αν το χρειάζεσαι, με κόστος κοντά στα 500€ όπως λένε στα forums οι dealers του εξωτερικού.

Λέω τουλάχιστον για το HDMI επειδή υπάρχουν μηχανήματα των 3000€ που έχουν μια έξοδο HDMI. Αυτό βέβαια είναι πρόβλημα μόνο σε όποιον έχει ΤV & Projector.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα Ιάκωβε,
Σε αυτό το δίλημμα είχα βρεθεί και εγώ, θα είναι δύσκολο να βγάλεις μία άκρη θα πρέπει να βάλεις το χέρι στη τσέπη.
Πριν κανά 1,5 χρόνο είχα στην κατοχή μου το προηγούμενο σετ Advance Acoustic με συνδυασμό AV ενισχυτή και επειδή ήθελα να τα χρησιμοποιώ και τα δυο μία λύση ήταν να τα συνδέσω με .........
 

Attachments


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Πολύ σας ευχαριστώ όλους!
Πραγματικά μου θέσατε ιδέες οι οποίες όλες είναι ενδιαφέρουσες και θα τις εξετάσω μία μια.
Και ο Γιάννης (Μάρκου) έχει επίσης άποψη που μου αρέσει!

Αν πάω σε pro, χρειάζομαι (για να μην "πετάξω¨ τα ηχεία μου) επί πλέον τελικό με 3 κανάλια, πάλι γεμίζω μηχανήματα....

Άρα πάω πάλι σε av. Χαίρομαι που ακούω τα παραπάνω για τους γιαπωνέζους, διότι και εγώ αυτήν την γνώμη έχω πλέον. Πχ η yamaha.... ¨Έκανε 2 χρόνια για να αλλάξει υποτίθεται τον γενικό σχεδιασμό και τι έκανε? Ένα μηχάνημα με αρχαία γραφικά προβολής (για τα σημερινά δεδομένα) και πλαστική πρόσοψη....

Νέα σειρά yamaha
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Μία διόρθωση εκ μέρους μου , δεν είπα ότι ι ιάπωνες είναι άχρηστοι , ή κάτι τέτοιο.
Απεναντίας θεωρώ ότι κατασκευάζουν εξαιρετικά μηχανήματα. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το audyssey , αλλά τι να κάνουμε , δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
Εχει κάποιος εδω μέσα εναν DENON AVC-8500H κάνε μία δοκιμή , μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα.
Νομίζω είναι ο bill papas bill peppas κάπως ετσι είναι το Nick name του.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
Εχει κάποιος εδω μέσα εναν DENON AVC-8500H κάνε μία δοκιμή , μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα.
Νομίζω είναι ο bill papas bill peppas κάπως ετσι είναι το Nick name του.
@billpeppas
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Θα μπορούσες να τα έχεις όλα XLR με έναν AVP όπως ο Anthem ΑVM70 στα 4100€ με ξεχωριστά outs στα subs αλλά θες άλλον έναν τρικάναλο τελικό.
Αυτό προτείνω.

Σκέτος av προσεσορ, και ξεχωριστά τελικά στάδια, ή ενεργά ηχεία.

Υπαρχουν πλέον φτηνά ενισχυτικά μικρού όγκου, κλας ντε, να τα βάλεις ένα πίσω από κάθε παθητικό ηχείο, ή ένα δικάναλο για παθητικά άτμος.

Γενικά, αλλά και ιδίως όταν ζορίζει η τσέπη, τα ενεργά ηχεία είναι η προφανής επιλογή.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
@JOHN MARKOU στον Παππά πρέπει να αναφέρεσαι.
Εγω δεν έχω δικό μου 8500H, μόνο για δοκιμή είχα έναν δανεικό, αλλά δεν θυμάμαι καν αν το είχα αναφέρει.
Χωρίς να τους έχω ταυτόχρονα πλέον, σε Pre-Amp mode, με τους ίδιους τελικούς στα ίδια ηχεία, δεν διαπιστώνω κάποια ακουστική διαφορά σε μουσική. Αν υπάρχει κάτι θα είναι τόσο ανεπαίσθητο που θα φαινόταν μόνο σε μέτρηση με το mic.

Και εγω σε av processor και ξεχωριστά τελικά στάδια/ενεργά ηχεία θα πήγαινα στην περίπτωση αυτή εδώ IMHO ( βεβαίως το budget του θα ανέβει κάμποσο :D )
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι πολυκάναλο? Μήπως να μείνεις όπως είσαι και να αγοράσεις ένα minidsp shd για τα front?
Νομίζω έχει και ht bypass.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν επείγομαι, οπότε θέλω να το ψάξω όσο το δυνατόν καλύτερα.
Στον Χώρο μου υπάρχει εκτός του τελικού A-160 Evo , ένας δικάναλος (ο x-preamp) και ο γνωστός και μη εξαιρετέος Marantz sr 7009.

Πολλές φορές το έχω αναφέρει, ο x-preamp υπερτερεί του Marantz κατά την ακρόαση μουσικών αρχείων.
Φυσικά, όταν ο μάραντζ στηθεί σωστά (με μικρόφωνα, ρυθμίσεις κλπ), καταφέρνει να γίνει εντυπωσιακός και με καθώς πρέπει τελικό αποτέλεσμα, το οποίο όμως πάλι υπολείπεται (προσωπικά και μη) τουλάχιστον στην φυσικότητα και την πειστικότερη αναπαραγωγή (μουσική) .

Και μάλλον αυτό είναι φυσικό, αν λάβουμε υπ όψη τα σχετικά κόστη των 2 αυτών συσκευών.

Κάπου λοιπόν θα ήθελα να απαλλαγώ από αυτό το πρόβλημα! Δηλαδή να μην σκέπτομαι κάθε φορά που ανοίγω το σύστημα με ποιον pro να ακούσω τα αγαπημένα μου μουσικά κομμάτια! Με τον preamp ή τον marantz?
Μόνη λύση είναι η Πώληση και των 2, και η Αγορά ενός AV ο οποίος αν είναι δυνατόν να γίνει με βάση την μουσική ακρόαση, και δευτερευόντως την απόδοση στο home cinema.

Ας βάλουμε και ένα πλαφόν : 2000 -2500 €.

Και η μάχη πια κρίνεται ως εξής: Κλασικοί γιαπωνέζοι (marantz, yamaha, denon) ή λοιποί (arcam, nad, Anthem).
Το σύστημα max θα έχει την μορφή 5.2.2.
Γιατί πας να μπλέξεις.
Τσεκάρισε πχ πόσο κάνει ο τρινόβ που είναι πολύ ποιοτικός προ
συνυπολόγισε κόστος τελικών ( ή ενεργών) και δεν θα ξανα ασχοληθείς με av για μουσική.:)
Μπακαλίστικα, ένας τίμιος δικάναλος ολοκληρωμένος κάνει πχ δύο χιλιάρικα. Χιλιάρικο και κανάλι δηλαδή.
Κάνε τον πολλαπλασιασμό για πόσα κανάλια σκέφτεσαι και θα καταλάβεις που πρέπει να κινηθείς και αν αξίζει τον κόπο , μιλάμε πάντα για να πιάσεις σε ποιότητα και απόδωση αντίστοιχη του δικάναλου.
Αυτό που θέλω να πω ότι μην περιμένεις να σκάσεις πχ 2 και 3 χιλιάρικά σε av και να περιμένεις να παίξει καλύτερα από τον δικάναλο σου. Θα φας μεγάλη πίκρα και είναι κρίμα.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά και δεν είναι αγγελικά πλασμένα;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Γενικά, αλλά και ιδίως όταν ζορίζει η τσέπη, τα ενεργά ηχεία είναι η προφανής επιλογή.
Όχι πάντα. Τουλάχιστον για πολυκάναλο.
Ο αγοραστής του ενεργού των 500€ και 700€ έκαστο δεν είναι ο αγοραστής του Pro των 4000€. Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αυτοί οι δύο καταναλωτές.
Ο πρώτος λοιπόν πρέπει να βρει ενεργό που να έχει και RCA για να βάλει έναν NAD ή έναν Anthem. Ταυτόχρονα θα πρέπει να τραβήξει ένα σκασμό καλώδια για σήμα και ρεύμα σε κάθε ηχείο. Τα καλά καλώδια που θα του προσφέρουν προστασία από θορύβους παίζει να μην είναι της κατηγορίας που μπορεί να πληρώσει γιατί θέλει πολλές δεκάδες μέτρα, ίσως και πάνω από 100. Αν θέλει να τα κρύψει; Σκάψιμο και κανάλια x2.
Αυτά μόνο στα τεχνικά.
Αν τώρα έχει κάποιο γούστο ο άνθρωπος και θέλει αυτό που θα πάρει να μπορεί να το βλέπει και όχι μόνο να το ακούει καληνύχτα. Όλη η φθηνή κατηγορία πάει στα σκουπίδια. Να μη μιλήσω για κεντρικό ηχείο. Τεράστιο πρόβλημα η ανυπαρξία ενεργών που να καλύπτουν όλα τα γούστα.

Στη παθητική εκδοχή των πραγμάτωνγ και για αυτούς που θέλουν τα συστήματα τους στα σαλόνια τα πράγματα είναι εξαιρετικά διαχειρίσιμα. Κακά τα ψέματα.

Δεν είναι η λύση τα ενεργά, πάντα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει μόνο ένα pattern. PDF/ενεργά και τέλος. Υπάρχει και ένα άλλο που λέει "τι να την κάνω τη απόδοση όταν δεν μπορώ να σταθώ από την κακογουστιά".

Αν ο χώρος δεν σε καλυπτει αισθητικά να το βράσω το performance.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Ο αγοραστής του ενεργού των 500€ και 700€ έκαστο δεν είναι ο αγοραστής του Pro των 4000€. Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αυτοί οι δύο καταναλωτές.
Διαφωνώ 100%.

Τα 500 και 700 στον καθένα δορυφόρο, σημαίνει 3,5-4,9 χιλιάρικα μόνο για τους δορυφόρους σε 5.Χ.2 σεταπ, ενώ αν πάμε σε περισσότερους δορυφόρους, σαφώς θα ανέβει ανάλογα το κοστολογιο.
Ταυτόχρονα, χρειάζονται βάσεις ηχείων και καλώδια, με κόστος 50-100€ ανά δορυφόρο.
Τέλος, χρειάζονται σαμπ, τα οποία δικαίως οφείλουν να είναι πολύ ακριβότερα από τους δορυφόρους, κι ας πούμε 2 τεμάχια 18s.

Είναι βέβαιο ότι θα ξεπεράσεις το κόστος ενός av pro των 5.000€ με τα ηχεία και τα τζιμπράγκαλά τους.
Κατά πολύ μάλιστα.

Ιδίως σε φουλ ιμερσιβ με 11 δορυφόρους και 4 σαμπ.

Κι ας είναι φτηνός ο κάθε δορυφόρος, στα 500€.

Και βεβαίως θα χρειαστεί πηγή και προβολέας ή TV, για εκμετάλλευση του av Pro.

Ξέρω πως δυσκολεύεστε να το διαχειριστείτε, αλλά το 5-χιλιαρο για av pro είναι λογική τιμή ακόμα και για εισαγωγικό σεταπ με δορυφορακια ενεργά των 500-700€ που λες.

Πόσο μάλλον για ενεργά των 1000 ή 1500€, και πόσο μάλλον για παθητικά ηχεία ακριβούτσικα με τελικούς ενισχυτές επίσης ακριβούς.

Νομίζω πως δικαιολογείτε εύκολα υψηλά κοστολογια σε οτιδήποτε άλλο, εκτός από τους av pro, κι όμως, το ανάποδο έπρεπε να κάνετε..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Διαφωνώ 100%.

Τα 500 και 700 στον καθένα δορυφόρο, σημαίνει 3,5-4,9 χιλιάρικα μόνο για τους δορυφόρους σε 5.Χ.2 σεταπ, ενώ αν πάμε σε περισσότερους δορυφόρους, σαφώς θα ανέβει ανάλογα το κοστολογιο.
Ταυτόχρονα, χρειάζονται βάσεις ηχείων και καλώδια, με κόστος 50-100€ ανά δορυφόρο.
Τέλος, χρειάζονται σαμπ, τα οποία δικαίως οφείλουν να είναι πολύ ακριβότερα από τους δορυφόρους, κι ας πούμε 2 τεμάχια 18s.

Είναι βέβαιο ότι θα ξεπεράσεις το κόστος ενός av pro των 5.000€ με τα ηχεία και τα τζιμπράγκαλά τους.
Κατά πολύ μάλιστα.

Ιδίως σε φουλ ιμερσιβ με 11 δορυφόρους και 4 σαμπ.

Κι ας είναι φτηνός ο κάθε δορυφόρος, στα 500€.

Και βεβαίως θα χρειαστεί πηγή και προβολέας ή TV, για εκμετάλλευση του av Pro.

Ξέρω πως δυσκολεύεστε να το διαχειριστείτε, αλλά το 5-χιλιαρο για av pro είναι λογική τιμή ακόμα και για εισαγωγικό σεταπ με δορυφορακια ενεργά των 500-700€ που λες.

Πόσο μάλλον για ενεργά των 1000 ή 1500€, και πόσο μάλλον για παθητικά ηχεία ακριβούτσικα με τελικούς ενισχυτές επίσης ακριβούς.

Νομίζω πως δικαιολογείτε εύκολα υψηλά κοστολογια σε οτιδήποτε άλλο, εκτός από τους av pro, κι όμως, το ανάποδο έπρεπε να κάνετε..
Νομίζω ότι τα βλέπεις από λάθος επίπεδο αλλά ΟΚ.

Απλά ας μας πει κάποιος εδώ στο forum που έχει ενεργά 500€ και 700€ αν έχει pro 4000€. Πολύ αμφιβάλω. Άντε ένας δύο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Νομίζω ότι τα βλέπεις από λάθος επίπεδο αλλά ΟΚ.

Απλά ας μας πει κάποιος εδώ στο forum που έχει ενεργά 500€ και 700€ αν έχει pro 4000€. Πολύ αμφιβάλω.
Μπα, νομίζω πως όλοι εσείς, εκτός από μένα, το βλέπετε λάθος. 8-)

Ομοίως στα σαμπ.

Ποιοι από σας με δορυφόρους των 200 και 300€ θα πάρετε 2 σαμπ 18s αξίας σχεδόν 4.000 ευρώ;

Εγώ σας λέω ότι δεν είναι καθόλου λάθος αυτή η επιλογή.

Ξέρω, κι αυτό λάθος το βλεπετε.

(εξαίρεση ο μπουτχιας, που το βλέπει σωστό και το έχει κάνει ήδη)


Πρέπει να καταλάβετε πως το ακριβότερο πράμα στο οικιακό σεταπ είναι τα σαμπ και ο av pro.
Με τα ρέστα, όλα τα υπόλοιπα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Επειδή πρόσφατα πήρα κάτι σκουπίδια φθηνής κατηγόριας που λέγονται Tannoy Gold 8 (με αξία 250 ευρώ το κάθε ενεργό) και τα ταίριαξα με τον Advance Acoustic AX1 μπορώ να πω ότι παίζουν άψογα και ας είναι κατηγορίας σκουπιδιών. Και επίσης παίζουν με XLR οικονομικά από τον Thomman χωρίς θόρυβο και με πολύ καθαρό audiophile θα έλεγα ήχο. Αν δεν έχω καταλάβει καλά την άποψη για επίπεδα εξοπλισμών ζητώ ταπεινά συγνώμη αλλά πρώτα πάντα εμπιστεύομαι τα αυτιά μου και μετά την κοινή ακουστική (παράφραση του "λογική"). For sure θα τα ταίριαζα και με πιο ακριβό pro υψηλότερης αξίας.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μπα, νομίζω πως όλοι εσείς, εκτός από μένα, το βλέπετε λάθος. 8-)

Ομοίως στα σαμπ.

Ποιοι από σας με δορυφόρους των 200 και 300€ θα πάρετε 2 σαμπ 18s αξίας σχεδόν 4.000 ευρώ;

Εγώ σας λέω ότι δεν είναι καθόλου λάθος αυτή η επιλογή.

Ξέρω, κι αυτό λάθος το βλεπετε.

(εξαίρεση ο μπουτχιας, που το βλέπει σωστό και το έχει κάνει ήδη)


Πρέπει να καταλάβετε πως το ακριβότερο πράμα στο οικιακό σεταπ είναι τα σαμπ και ο av pro.
Με τα ρέστα, όλα τα υπόλοιπα.
Δεν λέω ότι δεν στέκει τεχνικά. Λάθος κατάλαβες. Δεν εξετάζω αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι η πλειοψηφία που μπορεί να αγοράσει ένα ηχείο των 500€ δεν μπορεί και μάλλον δεν θα δώσει 4000€ μπακ και κάτω. Δεν μιλάμε για εξαιρέσεις. Ούτε για εκείνους που ίσως έδωσαν με τι μια 5000€ για 10 ηχεία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top