Επιλογή tv box για netflix.

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ξέρει κάποιος να μου συστήσει μία συσκευή για νετφλιξ σε δύσκολο χώρο (ασθενές σήμα wifi ) με μόνες απαιτήσεις την ισχυρή κεραία για σήμα wifi και να είναι εύχρηστη ;
 



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τίποτα παίδες; Καμία πρόταση για tv box με δυνατή κεραία λήψης wifi ?
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Έχω Minix neo U1, απλά γ@μεί και δέρνει! 8-):p
Εκεί στα πιτσιρίκια που θέλω να το βάλω έχει απόσταση σύν πέτρινους τοίχους και έναν όροφο πιο πάνω. Θέλω πολλή καλή κεραία. Εσύ το έχεις σε απόσταση από το ρούτερ ;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Δύσκολα θα βρείς τέτοια συσκευή.
Εννοώ να έχει τόσο καλό ενσωματωμένο WiFi.

Θα κοίταγα για powerline να δώσω με ethernet internet στο μηχάνημα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δύσκολα θα βρείς τέτοια συσκευή.
Εννοώ να έχει τόσο καλό ενσωματωμένο WiFi.

Θα κοίταγα για powerline να δώσω με ethernet internet στο μηχάνημα.
Για βάλε κάνα λινκ γιατί δεν είμαι και ο πιο σχετικός. Ευχαριστώ :)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Π.χ. ( δοκιμασμένο το εν λόγω σετ σε εξίσου δύσκολη εγκατάσταση ) https://www.skroutz.gr/s/21982951/TP-LINK-TL-PA8010P-KIT-v3.html

Θέλει βεβαίως οι πρίζες που θα μπούν τα 2 adapters να πέφτουν στον ίδιο πίνακα!
Αν είναι σε διαφορετικό πίνακα, δεν.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Φυσικά δεν σου λέω να το πάρεις, απλά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος εγώ από το εν λόγω android box κυρίως γιατί έχει μία ειδικά φτιαγμένη έκδοση του kodi γι' αυτό και παίζει άψογα χωρίς κολλήματα που έχουν άλλα boxes, επίσης είναι και αρκετά παλιό μοντέλο που πουλιέται ακόμη και έχει τις περισσότερες θύρες από κάθε άλλο μοντέλο που έχω δει.

Αυτό δεν το ξέρω, εγώ το έχω 1,5 m μακριά από το router, πάντως είμαι π.χ στην κουζίνα που υπάρχουν δύο μεσοτοιχίες και κάπου 12 μέτρα απόσταση και στριμάρω χωρίς πρόβλημα από tablet. :smoke:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Π.χ. ( δοκιμασμένο το εν λόγω σετ σε εξίσου δύσκολη εγκατάσταση ) https://www.skroutz.gr/s/21982951/TP-LINK-TL-PA8010P-KIT-v3.html

Θέλει βεβαίως οι πρίζες που θα μπούν τα 2 adapters να πέφτουν στον ίδιο πίνακα!
Αν είναι σε διαφορετικό πίνακα, δεν.
Καλό φαίνεται αλλά πάνω έχω άλλο πίνακα οπότε κοιτάμε κάτι άλλο...
Βασικά για να είμαι ακριβής είναι άλλος πίνακας αλλά μιλάμε για την μία φάση του τριφασικού από τον κεντρικό πίνακα. Θα δουλέψει ;
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Αν δεν έχεις θέμα με το να περάσεις καλώδιο, η καλύτερη λύση, είναι ένα access point και ένα ethernet cable να το τροφοδοτείς από το κάτω router ώστε να έχεις wifi της προκοπής και πάνω.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Από ότι είδα στα γρήγορα αυτό ενισχύει το σήμα του wifi. Κάποια πρόταση συσκευής που να είμαστε περισσότερο σίγουροι για το αποτέλεσμα ; Ευχαριστώ και πάλι
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Δεν λέω για αυτό με την πρίζα που σου έδειξα.

Αυτό που λέω, και είναι η 100% καλύτερη λύση εφόσον θες wireless επάνω, είναι το access point και η σύνδεση αυτού με ΚΑΛΩΔΙΟ με το κάτω router/access point.

θα έχεις πλήρη ταχύτητα download/upload και στον πάνω όροφο, και φουλ σήμα wifi πάνω παντού, και κάτω όπως είσαι ήδη κανονικά τώρα.

Φτάνει βεβαίως, να μπορείς, και να θες, να βάλεις ένα καλώδιο ethernet από το modem/router ή switch του κάτω ορόφου μέχρι το νέο access point στον επάνω όροφο ( ώστε να γίνει η σύνδεση των 2 με καλώδιο και όχι με την ασταθή ασύρματη σύνδεση με ένα wireless repeater π.χ. )
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν λέω για αυτό με την πρίζα που σου έδειξα.

Αυτό που λέω, και είναι η 100% καλύτερη λύση εφόσον θες wireless επάνω, είναι το access point και η σύνδεση αυτού με ΚΑΛΩΔΙΟ με το κάτω router/access point.

θα έχεις πλήρη ταχύτητα download/upload και στον πάνω όροφο, και φουλ σήμα wifi πάνω παντού, και κάτω όπως είσαι ήδη κανονικά τώρα.

Φτάνει βεβαίως, να μπορείς, και να θες, να βάλεις ένα καλώδιο ethernet από το modem/router ή switch του κάτω ορόφου μέχρι το νέο access point στον επάνω όροφο ( ώστε να γίνει η σύνδεση των 2 με καλώδιο και όχι με την ασταθή ασύρματη σύνδεση με ένα wireless repeater π.χ. )
οκ τώρα σε κατάλαβα. Νόμιζα ότι θα έπρεπε να βάλω καλώδιο από το ρούτερ σε μία άλλη συσκευή κοντά του η οποία θα δυνάμωνε το σήμα στους δύσκολους χώρους. Αν είναι να πάω καλώδιο πάνω το πάω και στην υφιστάμενη συσκευή που δεν πιάνει σήμα και τελειώνει η ιστορία. Αλλά είναι λίγο θέμα να παει καλώδιο εκεί.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Άλλη λύση, είναι να παίξεις με ασύρματη ζεύξη έχοντας εξωτερικές κεραίες για την τροφοδοσία του πάνω access point από το κάτω.

Η μη ενδεδειγμένη λύση, που θα στην έδινα μόνο αν με απειλούσες με πιστόλι στον κρόταφο, θα ήταν 1 access point επάνω και 1 repeater κάπου ενδιάμεσα ώστε να παίρνει καλό σήμα το πάνω AP.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Άλλη λύση, είναι να παίξεις με ασύρματη ζεύξη έχοντας εξωτερικές κεραίες για την τροφοδοσία του πάνω access point από το κάτω.

Η μη ενδεδειγμένη λύση, που θα στην έδινα μόνο αν με απειλούσες με πιστόλι στον κρόταφο, θα ήταν 1 access point επάνω και 1 repeater κάπου ενδιάμεσα ώστε να παίρνει καλό σήμα το πάνω AP.
Θα δω και το " πιστόλι στον κρόταφο ", όπως και ναχει ευχαριστώ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον εννοείται :)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Καλό φαίνεται αλλά πάνω έχω άλλο πίνακα οπότε κοιτάμε κάτι άλλο...
Βασικά για να είμαι ακριβής είναι άλλος πίνακας αλλά μιλάμε για την μία φάση του τριφασικού από τον κεντρικό πίνακα. Θα δουλέψει ;
Αν είναι στην ίδια φάση και οι δυο ανταπτορες θα δουλέψει.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αν είναι στην ίδια φάση και οι δυο ανταπτορες θα δουλέψει.
όχι Βασίλη. Μία φάση για τα μηχανάκια μου, μία για τα παιδιά πάνω και μία κάτω για το κελάρι με τα δικά του μηχανάκια ;) :biggrin::biggrin:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.809
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top