Επιλογη τελικου για Pre Rotel RC 1590 mkii ;

Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Μην ασχολείσαι με το πως και που αρπάζει το volume. Δεν έχει την παραμικρή σημασία. Το ότι σου ακούγεται κάπως σκληρός έχει να κάνει με την ταχύτητά του . Δεν θα αλλάξει πιστεψέ με . Θα συνεχίσει να παίζει έτσι . Δεν θα γίνει μουσικός.
Αυτός είναι ο ήχος του .
ΔΕΝ στρώνουν οι ενισχυτές , όπως δεν στρώνουν και όλα τα υπόλοιπα , καλώδια , ηχεία .
Το μόνο που αλλάζει μετά από πολλές ώρες παιξίματος είναι ότι μαλακώνουν κάπως οι αναρτήσεις των μεγαφώνων και ακούγονται λίιγο διαφορετικά. Τίποτα άλλο.
Οπως και νάχει καλορίζικος καλοάκουστος .
 

Μηνύματα
106
Reaction score
297
^^ Ναι .. μετα απο λιγες ωρες μονο παιξιματος οι πρωτες εντυπωσεις ειναι , αναλυση ++ με καλυτερη εικονα χωρου κ καθαροτητα , το volume "αρπαζει" νωριτερα (δεν ξερω κατα ποσο ρολο παιζει η συνδεση τωρα με xlr ,ενω πρωτα ηταν με rca) ,μετα το 70% του Rotel που αρχιζε να αποδιδει σε ενταση , τωρα καταλαβαινεις οτι μετα απο εκει υπαρχει μια εκρηξη τεστοστερονης σε αποθεμα καθαρης δυναμης.
Το μονο αρνητικο προς το παρον ειναι οτι ακουγεται καπως "σκληρος" συγκρητικα με πριν κ οχι τοσο μουσικος...το καταλαβαινεις ιδιως στις φωνες.
Με διαβεβαιωσαν οτι θελει αρκετες ωρες ακομα κ σιγουρα θα στρωσει- "μαλακωσει" .
Ευτυχως εχω ενα dac με επιλογη λαμπας στη προενισχυση κ αλλαζει αρκετα ο ηχος.
Αν μπορεί να μου επιτραπεί η "σφήνα", καθότι διάβασα κάτι για "σκληράδα και μειωμένη μουσικότητα κυρίως στις φωνές"

Ρίξτε μία ματιά σε αυτό το νήμα, που μάλλον έχει σώσει κάποιους ημίτρελους που είχαν την υπομονή να δοκιμάσουν την γνώση του. Μπορεί να δείτε και νεκρούς να ανασταίνονται, ακόμα και λυγμοί χαράς μπορεί να σας κτυπήσουν αδόκητα την πόρτα:


Πάρετε όμως και ένα αποστασιόμετρο λέιζερ πριν αρχίσετε να στήνετε τα ηχεία σας σωστά, γιατί σέβεστε τα αυτιά και τον εαυτό σας.
 

Μηνύματα
1.736
Reaction score
2.482
Μην ασχολείσαι με το πως και που αρπάζει το volume. Δεν έχει την παραμικρή σημασία. Το ότι σου ακούγεται κάπως σκληρός έχει να κάνει με την ταχύτητά του . Δεν θα αλλάξει πιστεψέ με . Θα συνεχίσει να παίζει έτσι . Δεν θα γίνει μουσικός.
Αυτός είναι ο ήχος του .
ΔΕΝ στρώνουν οι ενισχυτές , όπως δεν στρώνουν και όλα τα υπόλοιπα , καλώδια , ηχεία .
Το μόνο που αλλάζει μετά από πολλές ώρες παιξίματος είναι ότι μαλακώνουν κάπως οι αναρτήσεις των μεγαφώνων και ακούγονται λίιγο διαφορετικά. Τίποτα άλλο.
Οπως και νάχει καλορίζικος καλοάκουστος .
Δηηαδή οι "γρήγοροι" ενισχυτές είναι σκληροί; θα αστειεύεσαι φυσικά..

Όλες οι συσκευές ήχου χρειάζονται κάποιες ώρες παιξίματος για να αποδόσουν τα μέγιστα. Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές το αναφέρουν και μάλιστα κάποιοι γράφουν και πόσες ώρες. Ανάλογα βέβαια με το είδος της συσκευής και τα υλικά. Λέγεται run n period. Υπάρχουν πολλές αναφορές και στο διαδύκτιο. Πχ..
 

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Μην ασχολείσαι με το πως και που αρπάζει το volume. Δεν έχει την παραμικρή σημασία. Το ότι σου ακούγεται κάπως σκληρός έχει να κάνει με την ταχύτητά του . Δεν θα αλλάξει πιστεψέ με . Θα συνεχίσει να παίζει έτσι . Δεν θα γίνει μουσικός.
Αυτός είναι ο ήχος του .
ΔΕΝ στρώνουν οι ενισχυτές , όπως δεν στρώνουν και όλα τα υπόλοιπα , καλώδια , ηχεία .
Το μόνο που αλλάζει μετά από πολλές ώρες παιξίματος είναι ότι μαλακώνουν κάπως οι αναρτήσεις των μεγαφώνων και ακούγονται λίιγο διαφορετικά. Τίποτα άλλο.
Οπως και νάχει καλορίζικος καλοάκουστος .
Σιγουρα δεν θαλλαξει ο μουσικος του χαρακτηρας ,αλλα μια βελτιωση περιμενω κ ελπιζω να την εχει. Κρινοντας κ απ το dac που εχω ,στην αρχη το ακουγα σκεφτικος. Υπομονη,υπομονη μου ελεγαν ...κ οντως μετα απο ενα διαστημα εδειξε την αξια του.
Ισως αυτη η μεταμορφωση να οφειλεται που ειναι υβριδικο;
 


Μηνύματα
1.736
Reaction score
2.482
Αυτό είναι το warm up, άλλο φρούτο, το run in αναφέρεται σε καινούργιες συσκευές και γίνεται μία φορά.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Αν μπορεί να μου επιτραπεί η "σφήνα", καθότι διάβασα κάτι για "σκληράδα και μειωμένη μουσικότητα κυρίως στις φωνές"

Ρίξτε μία ματιά σε αυτό το νήμα, που μάλλον έχει σώσει κάποιους ημίτρελους που είχαν την υπομονή να δοκιμάσουν την γνώση του. Μπορεί να δείτε και νεκρούς να ανασταίνονται, ακόμα και λυγμοί χαράς μπορεί να σας κτυπήσουν αδόκητα την πόρτα:


Πάρετε όμως και ένα αποστασιόμετρο λέιζερ πριν αρχίσετε να στήνετε τα ηχεία σας σωστά, γιατί σέβεστε τα αυτιά και τον εαυτό σας.
Η συγκριση ειναι παντα με την ιδια θεση που επαιζαν κ πριν.
Κ με οποιο περιθωριο υπαρχει για τη σωστοτερη μετακινηση αναλογα.
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Δηηαδή οι "γρήγοροι" ενισχυτές είναι σκληροί; θα αστειεύεσαι φυσικά..

Όλες οι συσκευές ήχου χρειάζονται κάποιες ώρες παιξίματος για να αποδόσουν τα μέγιστα. Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές το αναφέρουν και μάλιστα κάποιοι γράφουν και πόσες ώρες. Ανάλογα βέβαια με το είδος της συσκευής και τα υλικά. Λέγεται run n period. Υπάρχουν πολλές αναφορές και στο διαδύκτιο. Πχ..
Δεν νομίζω ότι παίζει σκληρά, απλά το μηχάνημα μπήκε να παίξει μετά απο το άκουσμα απο ένα πιο χρωματισμένο ενισχυτή. Μη ξεχνάμε τη γνωστή παπάτζα των "οντιοφίλ" άλλωστε, ότι ο ήχος της Bryston είναι "στεγνός" ( :rofl::rofl::rofl::rofl: ).
Σε ένα γρήγορο ενισχυτή με τον έλεγχο του Bryston, ξεχνάει κάποιος το μπάσο με ουρά και τους χρωματισμούς. Ο ενισχυτής θα δώσει ό,τι χρειάζεται, όποτε χρειάζεται και για όσο χρειάζεται._

Αυτό είναι το warm up, άλλο φρούτο, το run in αναφέρεται σε καινούργιες συσκευές και γίνεται μία φορά.
Μόνο που τα Bryston παίζουν 100 ώρες συνεχόμενα στον πάγκο της εταιρείας προκειμένου να γίνει η τελική ρύθμισή τους και η μέτρησή τους, τα στοιχεία της οποίας αναγράφονται στο συνοδευτικό έγγραφο του μηχανήματος. Επομένως, είναι άστοχο να βάλει κάποιος ένα Bryston για στρώσιμο.
Απο την άλλη, όλο το κύκλωμα της ενίσχυσης είναι άμεσα συνδεδεμένο με τη ψύκτρα και αλλάζει η πόλωση ανάλογα τη θερμοκρασία του μηχανήματος, οπότε δεν θα ήταν placebo η εντύπωση ότι το μηχάνημα παίζει διαφορετικά μεταξύ κρύας και ζεστής κατάστασης.
 

Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Απο την άλλη, όλο το κύκλωμα της ενίσχυσης είναι άμεσα συνδεδεμένο με τη ψύκτρα και αλλάζει η πόλωση ανάλογα τη θερμοκρασία του μηχανήματος, οπότε δεν θα ήταν placebo η εντύπωση ότι το μηχάνημα παίζει διαφορετικά μεταξύ κρύας και ζεστής κατάστασης
Αυτό συμβαίνει στους περισσότερους ενισχυτές που έχουν τρανζίστορ για την ρύθμιση του bias συνεχώς.
 


Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Αυτό συμβαίνει στους περισσότερους ενισχυτές που έχουν τρανζίστορ για την ρύθμιση του bias συνεχώς.
Για την ακρίβεια παρακολουθεί την θερμοκρασία στην ψύκτρα ή σε κάποιο τρανζίστορ και δίνει εντολή για αυξομειώση του Bias .
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
^^ Ναι .. μετα απο λιγες ωρες μονο παιξιματος οι πρωτες εντυπωσεις ειναι , αναλυση ++ με καλυτερη εικονα χωρου κ καθαροτητα , το volume "αρπαζει" νωριτερα (δεν ξερω κατα ποσο ρολο παιζει η συνδεση τωρα με xlr ,ενω πρωτα ηταν με rca) ,μετα το 70% του Rotel που αρχιζε να αποδιδει σε ενταση , τωρα καταλαβαινεις οτι μετα απο εκει υπαρχει μια εκρηξη τεστοστερονης σε αποθεμα καθαρης δυναμης.
Το μονο αρνητικο προς το παρον ειναι οτι ακουγεται καπως "σκληρος" συγκρητικα με πριν κ οχι τοσο μουσικος...το καταλαβαινεις ιδιως στις φωνες.
Με διαβεβαιωσαν οτι θελει αρκετες ωρες ακομα κ σιγουρα θα στρωσει- "μαλακωσει" .
Ευτυχως εχω ενα dac με επιλογη λαμπας στη προενισχυση κ αλλαζει αρκετα ο ηχος.
Επειδή γύρω από αυτό το ζήτημα, εάν δηλαδή τα ενισχυτικά χρειάζονται ή όχι, κάποιες ώρες "στρωσίματος" για να 'έρθουν" ηχητικά, υπάρχουν εντελώς αντιδιαμετρικές απόψεις, άλλοι δηλαδή, ισχυρίζονται πως δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα, παραθέτοντας μάλιστα διαγράμματα και πίνακες μετρήσεων, ενώ άλλοι υπεραμύνονται αυτής της άποψης παραθέτοντας, εξίσου ανάλογα στοιχεία, είναι δύσκολο να βγάλει κανείς άκρη ιδιαίτερα εάν δεν το έχει σπουδάσει το ζήτημα.
Αυτό που μπορώ να μεταφέρω από την εμπειρία μου ως απλός χρήστης, είτε από καινούργιους ενισχυτές ή recapped ή ενισχυτές που έχουν μείνει μεγάλο διάστημα σε αχρησία είναι, πως πράγματι υπάρχει μια βελτίωση μετά από κάποιες ώρες χρήσης, αυτή η ηχητική βελτίωση έχει να κάνει, ως φαίνεται, κυρίως με τους πυκνωτές του κυκλώματος, κυρίως δε, τους ηλεκτρολυτικούς, οι οποίοι, μετά από κάποιους κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης, σχηματίζεται (φορμάρεται) το ηλεκτρολυτικό στοιχείο-όπως αντίστοιχα συμβαίνει με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες-υπό αυτή την έννοια, οι μεγάλοι πυκνωτές της τροφοδοσίας θα "ανοίξουν" την απόδοση του τροφοδοτικού, και πάνω κάτω, όλοι γνωρίζουμε την σημασία της απόδοσης του τροφοδοτικού για το ηχητικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Για την ακρίβεια παρακολουθεί την θερμοκρασία στην ψύκτρα ή σε κάποιο τρανζίστορ και δίνει εντολή για αυξομειώση του Bias .
Στα Bryston συγκεκριμένα, υπάρχει ένα τρανζίστορ ( ανά κανάλι ) το οποίο είναι τοποθετημένο πάνω στη ψύκτρα και αυτό ρυθμίζει προσαρμόζει το bias.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Χρειαστηκε νακουσω ξανα κ ξανα πολλες φορες εναλλαξ, τα 2 βιντεο (με dacακι κ καλα ακουστικα) με το ιδιο τραγουδι κ τις ιδιες συνθηκες ....για να καταλαβω και πειστω τελικα οτι περασα σε αλλο επιπεδο συγκριτικα με πριν.
Οπως ειχα πει ,λεπτομερειες με καθαροτητα , η σκηνη ανοιξε ...κ σιγουρα περισσοτερο αν ο χωρος μου το επετρεπε... ,δυναμη κ γρηγορος ελεγχος παντου.
Ειχε δικιο ο φιλος "Αστροναυτης"... ευτυχως🙂... που ειπε οτι ειχα συνηθισει σε πιο χρωματισμενο κ "ηπιο" ηχο κ με την πρωτη αλλαγη μου εκατσε καπως παραξενα.
Θα μου πειτε τωρα ...εισαι στο απολυτο ευχαριστημενος; Οχι βεβαια κ γνωστο ειναι οτι γενικα ταβανι δεν υπαρχει. Στην φαντασια του αυτιου μου ...ναι θα το ηθελα λιγο πιο γλυκοηχο με την ιδια λεπτομερεια ,αλλα ετσι παμε αλλου....😊
Παντως ο ηχος του Bryston σαν να μου θυμησε ενισχυτικα ...προ κ τελικο...της Primare κλασης D που ειχα ακουσει.
Τωρα αν μιλαγαμε για vfm ,ο γερο Advance🥸 θα κερδιζε ευκολα με διαφορα🤗
 

Attachments


Μηνύματα
106
Reaction score
297
Η συγκριση ειναι παντα με την ιδια θεση που επαιζαν κ πριν.
Κ με οποιο περιθωριο υπαρχει για τη σωστοτερη μετακινηση αναλογα.
Ακόμα και αν δεν μετακινήσατε ούτε κατά ένα χιλιοστό τα ηχεία σας σε σχέση με πριν, σας ξαναστρέφω την προσοχή στο εν λόγω νήμα περί "Toe in". Υπάρχουν χρήστες θηρία στο σάιτ που έχουν ξεσκίσει το μυαλό τους να παράγουν και να μεταδίδουν γνώση χωρίς ιδίον όφελος, για όσους ενδιαφέρονται. Το συγκεκριμένο νήμα είναι διαμάντι. Εγώ εφάρμοσα την επιστήμη ακόμα και στο ταπεινό μου σύστημα, και από τότε όχι μόνο εγώ, αλλά και όλοι όσοι ακούν μουσική από αυτό εκθειάζουν ακριβώς αυτά που υπόσχεται .. η επιστήμη. Τρισδιάστατο είδωλο, καθαρές χροιές, περισσότερος ήχος από το σύστημα και λιγότερος ήχος από τον (κακό) χώρο κοκ..

Δώστε του την προσοχή σας, μπορεί να ζήσετε goosebumps εκεί που δεν το περιμένατε
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.336
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top