Επισκευή ηχείων? | Wharfedale Diamond 8.1

Μηνύματα
40
Reaction score
7
Γειά σας

Έχω ένα θέμα με το ηχείο όπου ο ήχος σταματάει μεταφέρετε στο woofer ή παίζει χαμηλά .

Έχω συνδέσει το καλώδιο στο port του ηχείου και του ενισχυτή. Ανοίγω να βάλω πχ μια ταινία και μπορεί το woofer από το ηχείο να παίζει ποίο χαμηλά ή καθόλου, άμα κουνήσω λίγο το καλώδιο κοντά στα ports του ηχείου φτιάχνει ή χειροτερεύει (δεν ξέρω να το περιγράψω καλύτερα) για να παίξει σωστά πρέπει , να το κουνήσω για να μείνει σε μια συγκεκριμένη θέση το καλώδιο και άμα δεν ξανά κουνηθεί όλα οκ.

Το θέμα πιστεύω είναι ότι κάτι μπορεί να έχει "χαλαρώσει" μέσα στο ηχείο, εκεί όπου συνδέεται το καλώδιο? διότι δείτε οι υποδοχές καλωδίων στο ηχείο έχουν "στρίψει" βάζω μια εικόνα από το ηχείο μου να δείτε και μια από το internet πως είναι μέσα.

Δεν υπάρχει θέμα με το καλώδιο ούτε με τον av receiver είναι και τα δύο καινούργια οπότε αποκλείουμε αυτά τα δύο άρα μένει ότι έχει κάτι το ηχείο.
 

Attachments


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Έτσι όπως τα λες πρέπει να είναι.
Σε τέτοιες περιπτώσεις για να μας λυθεί τελείως η απορία σκαντζαρουμε καλώδια και τερματικά ενισχυτή .
Μετά μένει εάν έχουν εγγύηση τα ηχεία και κατεπεκταση εάν μπορείς εσύ να κάνεις κάτι η να το αναθέσεις σε τεχνικό.
Εάν δεν υπάρχει εγγύηση ξεβιδωσε προσεκτικά τις βίδες στην πλάτη του ηχείου να έχεις την πρώτη και πιθανόν ουσιαστική μάτια του τι έχει συμβεί.
Σε όποιο στάδιο νιώθεις ανασφάλεια δεν προχωράς φυσικά και αναθέτεις εξαρχής σε τεχνικό όλο το εγχείρημα
διάγνωσης και επισκευής.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
7
Έτσι όπως τα λες πρέπει να είναι.
Σε τέτοιες περιπτώσεις για να μας λυθεί τελείως η απορία σκαντζαρουμε καλώδια και τερματικά ενισχυτή .
Μετά μένει εάν έχουν εγγύηση τα ηχεία και κατεπεκταση εάν μπορείς εσύ να κάνεις κάτι η να το αναθέσεις σε τεχνικό.
Εάν δεν υπάρχει εγγύηση ξεβιδωσε προσεκτικά τις βίδες στην πλάτη του ηχείου να έχεις την πρώτη και πιθανόν ουσιαστική μάτια του τι έχει συμβεί.
Σε όποιο στάδιο νιώθεις ανασφάλεια δεν προχωράς φυσικά και αναθέτεις εξαρχής σε τεχνικό όλο το εγχείρημα
διάγνωσης και επισκευής.
ευχαριστώ για την απάντηση

Το πρόβλημα το παθαίνει και με τον παλιό και καινούργιο av receiver και με τα παλιά και καινούργια καλώδια οπότε σίγουρα δεν είναι κάτι από αυτά για αυτό είναι σίγουρα θέμα του ηχείου.
Εχω τσεκαρι τα βασικά με αλλαγές το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να ανοίξω το ηχείο.
Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να ξεβιδωσω το πίσω μέρος του ηχείου να δω αν είναι κάτι εύκολο πχ να σφίξω τίποτα ή μην έχει βγει κάτι από την θέση του.
μπορεί να προκαλέσω ζημιά μόνο με ένα ξεβιδωμα?
παρακάτω φοβάμαι να προχωρήσω δεν έχω γνώσεις για να αποσυνδέω καλώδια μέσα από το ηχείο κλπ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Το καλύτερο σενάριο είναι να έχει χαλαρώσει το λαμάκι πίσω από τις μπόρνες. Το δύσκολο είναι να έχει θέμα η σύνδεση επάνω στο μεγάφωνο. Αυτό μπορεί να συμβεί από μεγάλη διαδρομή του κώνου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966
...
μπορεί να προκαλέσω ζημιά μόνο με ένα ξεβιδωμα?
παρακάτω φοβάμαι να προχωρήσω δεν έχω γνώσεις για να αποσυνδέω καλώδια μέσα από το ηχείο κλπ
Δεν υπάρχει θέμα με το ξεβίδωμα.
Ξεβίδωσε και σήκωσε προσεκτικά το κομμάτι να δεις τι συμβαίνει στο εσωτερικό των μαύρων επαφών.
Μπορεί να θέλουν ένα απλό σφίξιμο τα παξιμάδια (αφού πρώτα κεντραριστούν οι τρυπες στις μαύρες μπόρνες σαν τις κόκκινες).

8.1.jpg
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Το πιθανότερο είναι πρόβλημα από τις μπόρνες ως την πλακέτα.
Η σύνδεση γίνεται με λαμάκια αντί καλώδιο. Νομίζω οτι όταν έστριψαν όπως λες οι μπόρνες, θα πήραν μαζί τους και το άκαμπτο λαμάκι, και μεταφέρθηκε δύναμη και φθορά στο σημείο ένωσης με την πλακέτα.
Αν έτσι, η επισκευή είναι εύκολη

1679313475369.png
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Ή, ακόμα καλύτερα, όπως είπε ο P.Meni να έχει χαλαρώσει το λαμάκι πίσω από τις μπόρνες, και να μην κάνει μόνιμη επαφή. Γυρίζει σχετικά ελεύθερα η μπόρνα χωρίς καλώδιο;
 

Μηνύματα
40
Reaction score
7
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια!
Ευτυχώς δεν ήταν κάτι το ξεβίδωμα και αυτό που έκανα ήταν να σφίξω τα παξιμάδια αφού κεντράρισα της μπορνες όπως μου είπατε και μέχρι τώρα παίζει μια χαρά χωρίς διακοπές όταν δοκίμασα να κουνήσω το καλώδιο! Οπότε αν παίζει έτσι και μετά από μέρες πιστεύω αυτό θα ήταν το θέμα.
 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966
Έσφιξες τα παξιμάδια, αλλά δεν μας είπες αν όντως ταν λασκαρισμένα.
Επίσης παρατήρησες αν οι κολλήσεις των λαμών στην πλακέτα είναι στιβαρές και δεν έχει ξεκολλήσει κάποια ή αν έχει ανασηκωθεί ο χαλκός της πλακέτας σε κάποια κόλληση;
 

Μηνύματα
40
Reaction score
7
Έσφιξες τα παξιμάδια, αλλά δεν μας είπες αν όντως ταν λασκαρισμένα.
Επίσης παρατήρησες αν οι κολλήσεις των λαμών στην πλακέτα είναι στιβαρές και δεν έχει ξεκολλήσει κάποια ή αν έχει ανασηκωθεί ο χαλκός της πλακέτας σε κάποια κόλληση;
ευτυχώς οι κολλήσεις ήταν οκ δεν είχε κάτι.... ναι ήταν λασκαρισμενα και τα έσφιξα οπότε τώρα δεν κουνιέται καν η μπορνα όταν την σφίγγω.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.452
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top