Επιστροφη στο βινυλιο?


Μηνύματα
3.772
Reaction score
2.921
Γιατί όχι?
Μεγαλύτερο εξώφυλλο, μεγαλύτερος ήχος και φυσικά ολόκληρη ιεροτελεστία η αναπαραγωγή, σαν των θηλαστικών!
 



Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να ακούσω από ένα High End σύστημα βινυλίου...όμως υποθέτω ότι και σε τέτοια συστήματα θα υπάρχει ο θόρυβος επιφάνειας και τα κλασικά χρατς χρουτς....Αυτός δεν είναι ένας σοβαρός λόγος για να μην ξαναγυρίσει κάποιος ποτέ πίσω σε ένα τέτοιο μέσο αναπαραγωγής; Βέβαια έχει τη φάση του η διαδικασία της τοποθέτησης του δίσκου στο πλατώ και γενικά η όλη ρετρό φάση....επίσης και καποια μουσικά είδη ακούγονται όντως ευχάριστα (εκτός από κάτι trance, drum n' bass και γενικά electronica που θέλουν την ψηφιακίλα τους)....ΑΛΛΑ τα χρατς χρουτς δεν τα μπορώ.
 






Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Επιστροφη στο βινυλιο?

Και μετά ξυπνήσατε. :happy_9:

...
Δεν κοιμομαστε ΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΚ!
Δεν αλλαζω τα βινυλια μου (που δεν ειναι και πολλα)ουτε με 1000 dvd mp3!
Mπορω να εχω και τα δυο.
Αλλα ολη αυτη η φαση του να καθαριζεις τον δισκο ,να ρυθμιζεις αντιβαρο και aniskating με συγκινει ,με εξιταρει ,με τρελλαινει,με συναρπαζει.
 


Μηνύματα
190
Reaction score
1
Προσφατα ακουσα, αναλογικο φαινομενο με κεφαλη VDHUL Colibri. ...Air tangent βραχιονα .Pass alephono και πολυ καλα τα υπολοιπα ολα,,σε συγκριση με Goldmunt transport kai Theta dac.Σε ομοια προγραμματα,,βινυλιου, CD .Το βινυλιο ηταν πολυ πολυ ανωτερω σε ολα τα στοιχεια επι μερους,,εκτος απο τον θορυβο επιφανειας του βινυλιου στην αλλαγη του μουσικου κομματιου.Λεπτομερεια θαλεγα μπροστα στα ηχητικα προτερηματα του βινυλιου..Απλα το CD δεν εχει τις φθορες του βινυλιου ..και εχει πολλες ευκολιες εργονομικες..σημαντικες βεβαια:happy_6:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Nα σας πω και τη δική μου άποψη.
Κατ'αρχήν έχω δώσει σε απόλυτα νούμερα περισσότερα χρήματα για το αναλογικό setup παρά για το ψηφιακό και, ναι, είμαι από αυτούς που λένε πως βινύλιο και cd παίζουν διαφορετικά και τα θέλω και τα δύο στο σύστημά μου...

Όμως, ρε παιδιά, να σας πω ένα μυστικό;
Όταν κλείνω τα μάτια μου δεν ονειρεύομαι τον επόμενο super-duper βραχίονα παράλληλης μετατόπισης ούτε το επόμενο super-duper μαγνητικό πλατώ...
Ονειρεύομαι μία τέτοια touch screen:



...ενσωματωμένη στο τραπεζάκι του σαλονιού, η οποία θα μου επιτρέπει να "ξεφυλλίζω" τα albums που έχω στο NAS (κρυμμένο σε άλλο μέρος του σπιτιού) σε lossless ή ασυμπίεστη 24bit/384kHz direct from studio master μορφή και το οποίο θα τα προωθεί σε έναν αμιγώς ψηφιακό σύστημα με ενισχυτές, room EQ, crossovers και, γιατί όχι, ψηφιακά ηχεία.

Έχω πρόβλημα, γιατρέ μου; :mrgreen:
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Kαλο ειναι να εχεις και τα δυο. Εχουν και τα δυο τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα τους.
 


Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Επιστροφη στο βινυλιο?

Αυτή την στιγμή ακόμα και να μου χάριζαν ένα super πικάπ δεν ξέρω πόσους από τους δίσκους μου θα δοκίμαζα....για να το προστατέψω.
Φαντάζομαι θα θέλει τον χώρο του (μπόλικο) και ανάλογη χρήση..., περιορισμό στα ακούσματα και απογοήτευση όταν δεν βρίσκω την αγαπημένη μου μουσική σε LP. Κλασσική δεν ακούω ακόμα...την φυλάω για τα γεράματα :happy_9:

Επειδή μέχρι πρόσφατα είχα πικάπ και άκουγα μια στο τόσο αυτό που για μένα είναι αρνητικό είναι η ευχρηστία. Για να πεις ότι θα ακούσεις 10 κομμάτια, θέλεις τον διπλάσιο χρόνο από την αναπαραγωγή τους σε cd... και αυτό με κουράζει ! Προτειμώ ένα cd με τις επιλογές μου.

Τώρα αν υπήρχε ένας δίσκος που να άξιζε ολόκληρος και είχα τον χρόνο να κάτσω στην πολυθρόνα για μια ώρα....ίσως να το έστηνα..


Μια που λέτε για αναλογικά, μπομπινόφωνο έχει κανείς ; :crazy_10:
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Επιστροφη στο βινυλιο?

Nα σας πω και τη δική μου άποψη.
Κατ'αρχήν έχω δώσει σε απόλυτα νούμερα περισσότερα χρήματα για το αναλογικό setup παρά για το ψηφιακό και, ναι, είμαι από αυτούς που λένε πως βινύλιο και cd παίζουν διαφορετικά και τα θέλω και τα δύο στο σύστημά μου...

Όμως, ρε παιδιά, να σας πω ένα μυστικό;
Όταν κλείνω τα μάτια μου δεν ονειρεύομαι τον επόμενο super-duper βραχίονα παράλληλης μετατόπισης ούτε το επόμενο super-duper μαγνητικό πλατώ...
Ονειρεύομαι μία τέτοια touch screen:



...ενσωματωμένη στο τραπεζάκι του σαλονιού, η οποία θα μου επιτρέπει να "ξεφυλλίζω" τα albums που έχω στο NAS (κρυμμένο σε άλλο μέρος του σπιτιού) σε lossless ή ασυμπίεστη 24bit/384kHz direct from studio master μορφή και το οποίο θα τα προωθεί σε έναν αμιγώς ψηφιακό σύστημα με ενισχυτές, room EQ, crossovers και, γιατί όχι, ψηφιακά ηχεία.

Έχω πρόβλημα, γιατρέ μου; :mrgreen:
Εχεις, εχεις και σοβαρο μαλιστα. :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.417
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top