Επιστροφη στο βινυλιο?

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Nα σας πω και τη δική μου άποψη.
Κατ'αρχήν έχω δώσει σε απόλυτα νούμερα περισσότερα χρήματα για το αναλογικό setup παρά για το ψηφιακό και, ναι, είμαι από αυτούς που λένε πως βινύλιο και cd παίζουν διαφορετικά και τα θέλω και τα δύο στο σύστημά μου...

Όμως, ρε παιδιά, να σας πω ένα μυστικό;
Όταν κλείνω τα μάτια μου δεν ονειρεύομαι τον επόμενο super-duper βραχίονα παράλληλης μετατόπισης ούτε το επόμενο super-duper μαγνητικό πλατώ...
Ονειρεύομαι μία τέτοια touch screen:



...ενσωματωμένη στο τραπεζάκι του σαλονιού, η οποία θα μου επιτρέπει να "ξεφυλλίζω" τα albums που έχω στο NAS (κρυμμένο σε άλλο μέρος του σπιτιού) σε lossless ή ασυμπίεστη 24bit/384kHz direct from studio master μορφή και το οποίο θα τα προωθεί σε έναν αμιγώς ψηφιακό σύστημα με ενισχυτές, room EQ, crossovers και, γιατί όχι, ψηφιακά ηχεία.

Έχω πρόβλημα, γιατρέ μου; :mrgreen:
Όχι ψηφιακά ηχεία. Ψηφιακούς ενισχυτές (με dig in...) :cool_4:
Κατά τα άλλα είσαι σε καλό δρόμο. :happy_9:

...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Ναι, Ψηφιακά ηχεία!
Έτσι είναι πιο πιασάρικο ρε... Τρομάζουν και οι αναλογικοφρίκουλες, που φαντάζονται 0 και 1 να περνάνε ξυστά από το κεφάλι τους... :cool_11:
 


Μηνύματα
3.797
Reaction score
0
Εχω δίσκους 78ρηδες, pick-up με χωνί (Ηis master's Voice), σε αρίστη κατάσταση, δώρο 5 βελόνες - καρφιά (ασκούριαστες), ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ποιότητα ήχου (τι να μας πει το 33άρι δισκάκι).... και με μανιβέλα:crazy_3:

Αυτό είναι επιστροφή στο ΒΙΝΥΛΙΟ.... αυτά που λέτε εδώ είναι ΗΙ-ΤECH :happy_9:

Πάσα προσφορά δεκτή:cool_11:
 

Μηνύματα
3.797
Reaction score
0
Από το άρθρο...

....The music industry, hoping to find another revenue source that doesn't easily lend itself to illegal downloads, has happily jumped on the bandwagon.......

Ερχόμαστε τρέχοντας να αγοράσουμε.......:crazy_3: :crazy_3:
βρε ουουουουουστττ)( )( )( )(

τι κάνουν οι "παραδοσιακοί" λεφτάδες για να συντηρήσουν την εξουσία τους..... μας θέλουν, σώνει και καλά, να μας γυρίσουν στον Μεσαίωναwall_1 wall_1
 

Μηνύματα
167
Reaction score
0
Εχω δίσκους 78ρηδες, pick-up με χωνί (Ηis master's Voice), σε αρίστη κατάσταση, δώρο 5 βελόνες - καρφιά (ασκούριαστες), ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ποιότητα ήχου (τι να μας πει το 33άρι δισκάκι).... και με μανιβέλα
Μου έκαναν δώρο πρόσφατα ένα γραμμόφωνο , ακριβώς σαν αυτό που περιγράφεις, με χωνί και μανιβέλα.
Έκατσα και διάβασα κάποια πράγματα σχετικά. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι οι δίσκοι των 78rpm δεν είναι βινυλίου! Δεν έχουν καμία σχέση με τους γνωστούς μας δίσκους βινυλίου. Δεν έχουν καμία ευκαμψία, έχουν μεγαλύτερο πάχος και βάρος και σπάνε πολύ πιο εύκολα.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Επιστροφη στο βινυλιο?

Μου έκαναν δώρο πρόσφατα ένα γραμμόφωνο , ακριβώς σαν αυτό που περιγράφεις, με χωνί και μανιβέλα.
Έκατσα και διάβασα κάποια πράγματα σχετικά. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι οι δίσκοι των 78rpm δεν είναι βινυλίου! Δεν έχουν καμία σχέση με τους γνωστούς μας δίσκους βινυλίου. Δεν έχουν καμία ευκαμψία, έχουν μεγαλύτερο πάχος και βάρος και σπάνε πολύ πιο εύκολα.
Οι περισσότεροι δίσκοι 78rpm ήταν κεραμικοί. Έχω καμιά δεκαριά που τους έπαιζα σε ένα παλιό pickup Dual που είχα προ αμνημονεύτων ετών, αλλά μετά τον "θάνατο" του Dual δεν τους ξανάκουσα. Κάποιους είχε προλάβει ο πατέρας μου να τους μετατρέψει σε δισκάκια 45rpm την δεκαετία του '70. Τους έστελνε Γερμανία και εκεί αναλάμβαναν την μετατροπή κάτι Γερμαναράδες σε πολύ χαμηλές τιμές...
 

Μηνύματα
167
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Επιστροφη στο βινυλιο?

Οι περισσότεροι δίσκοι 78rpm ήταν κεραμικοί. Έχω καμιά δεκαριά που τους έπαιζα σε ένα παλιό pickup Dual που είχα προ αμνημονεύτων ετών, αλλά μετά τον "θάνατο" του Dual δεν τους ξανάκουσα. Κάποιους είχε προλάβει ο πατέρας μου να τους μετατρέψει σε δισκάκια 45rpm την δεκαετία του '70. Τους έστελνε Γερμανία και εκεί αναλάμβαναν την μετατροπή κάτι Γερμαναράδες σε πολύ χαμηλές τιμές...
Στο Μοναστηράκι , έχουν μερικές καλές περιπτώσεις άπαιχτων 78άρηδων , που προφανώς είχαν ξεχαστεί σε κάποια αποθήκη και ξεπουλήθηκαν σε παλιατζήδες. Χτύπησα έναν μια Κυριακή απόγευμα που ήμουν για καφέ , με το soundtrack από το Moulin Rouge (το παλιό του Houston) και μια ταινία του Τσάρλι Τσάπλην. Τον άφησα στο σπίτι της αρραβωνιαστικιάς μου και εκεί ... τον έσπασαν wall_1 . Δεν πρόλαβα να τον ακούσω !

Ελπίζω να ξαναβρεθώ σύντομα να χτυπήσω κανέναν άλλο. Στο ebay έχουν πολλούς , αλλά τα ταχυδρομικά από ΗΠΑ είναι τραγικά.
Θέλω πολύ να ακούσω swing , στο γραμμόφωνο, όπως ακουγόταν στην εποχή του !!!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.353
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top