Εργαλεία κήπου

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.873
Reaction score
41.080
Λοιπόν κατέληξα στην παρακάτω,


οι λόγοι,
καλή τιμή (αγοράζω χωρίς ΦΠΑ)
παίρνει 8 μπαταρίες ΑΑ, τις έχω ήδη, επαναφορτιζόμενες με το φορτιστή τους, οπότε δεν υπάρχει επιπλέον κόστος τώρα
αν δω ότι δεν βγαίνει δουλειά με αυτή την αντλία έχω δύο επιλογές
είτε πάω σε χειροκίνητη αντλία
είτε πάω σε πιο προχωρημένη αντλία μπαταρίας που δίνει η εταιρεία με 18v μπαταρία Bosch for all (ακριβή λύση).
Τα έχει φτιάξει έτσι η Gloria και είναι όλα αυτά εναλλάξιμα μεταξύ τους, πολύ σημαντικό.
Γερμανικό προιόν, ίσως leader στην αγορά από ότι καταλαβαίνω, δεν περιμένω να έχει θέματα με αντοχή στην πίεση
Μπρούτζινο στέλεχος και μπεκ συνεχούς ρύθμισης του εύρους της δέσμης, τη φέρνεις εκεί που σ' αρέσει εύκολα

Πήρα και μια επέκταση, μπρούτζινη επίσης, του μέτρου καθώς θεωρώ το να είμαι σε απόσταση αρκετή από το μπεκ που ψεκάζει είναι ένα καλό πρώτο μέτρο προστασίας :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.384
Reaction score
74.631
Ναι gloria, όχι ηλεκτρικό.
Ένα απλό του λίτρου αρκεί. Και μια μάσκα για κοβιντ. :p


Δεν ραντίζω ποτέ, βάζω άλλον. :biggrin:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.873
Reaction score
41.080
Ένα απλό του λίτρου αρκεί. Και μια μάσκα για κοβιντ. :p
5 λίτρα, θα φλομώσω και το εγκατελειμμένο του γείτονα :)


Δεν ραντίζω ποτέ, βάζω άλλον. :biggrin:
Στείλε! αλλιώς θα ντυθώ σαν να πηγαίνω αποστολή στον Αρη :laugh:
 


Μηνύματα
2.393
Reaction score
3.596
Δεν είναι εργαλείο κήπου αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα.

Θέλω να πάρω ενα πλυστικό για το σπιτι.
Μηχανάκι, αμάξι, πλύσιμο ταράτσα, μπαλκόνια (τώρα που τελείωσαν και κατι έργα του δήμου και φάγαμε τόνους χώματος) και πλύσιμο χαλιών κυρίως.

Προτάσεις έως 150€ παρακαλώ.

Και μια απορία για τους γνωρίζοντες:
Αυτές οι βούρτσες patio κάνουν για χαλιά/μοκέτες ή πρέπει να έχουν περιστροφικά ψεκαστήρια απο κάτω για να κάνεις δουλειά?

Προς το παρόν κοίταγα αυτά τα 2
Το πρώτο λόγω του πακέτου και το δεύτερο, ως πιο δυνατό και "εργαλείο"

Για Karcher πρέπει να ανέβω πολύ σε τιμή για καλό μηχανάκι και τα Nilfisk διαβάζω ότι έχουν πολύ συχνές βλάβες.

Bosch EasyAquatak 120 Car & Home Kit

Bosch Universal Aquatak 135
 

Μηνύματα
14.958
Reaction score
20.611
nilfisk
έχει καλύτερα εργαλεία (=ακροφύσια) και άφθονα αξεσουαααααγ στο ebay.

(εγώ έχω 2 αρχαία - σε δραχμές - bosch με μηδενική υποστήριξη και προσάρμοσα λάστιχο με άκρο/σκανδάλη nilfisk , η αλήθεια είναι οτι αρνούνται να χαλάσουν , ιταλικά είναι βασικά αλλά από άλλο εργοστάσιο σε σχέση με τα σημερινά bosch)
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Χρειαζομαι ενα αλυσοπριονο κλαδευτικο για κοπη καυσοξυλων για ξυλοσομπα.Κοπη ξυλων,νερατζιας,λεμονιας,λευκας.
Η χρηση θα ειναι περιστασιακη. Απο τα κινεζικα διαβασα οτι μονο τα kraft ,Τοtal, Ingo εχουν αντιπροσωπεια και θα βρισκω ανταλλακτικα και σερβις.

Τotal & Ingco ειναι ιδια ακριβως το ονομα αλλαζει.
Τιμη μαξ τα 100-120€

Βρισκω και ενα Honda στο marketplace απο 69-89€
Το εψαξα αλλα δεν υπαρχει πουθενα στο σαιτ της Honda οποτε δεν ξερω αν υπαρχουν ανταλλακτικα
Honda 5800 58cc 4.5hp 50cm MADE IN JAPAN

279740458_150228904243424_5541212177574800719_n.jpg







 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.384
Reaction score
74.631
Βρισκω και ενα Honda στο marketplace απο 69-89€
:rolleyes: Όχι. Άκου 58 κυβικά 70€. :roflmao:


Μη διανοηθείς να πάρεις κινεζιά χωρίς αντιπρόσωπο. Craft έχει ο βοηθός μου, όλο χαλάνε (και χρησιμοποιεί ή δανείζεται τα δικά μου) αλλά τουλάχιστον συνήθως επισκευάζονται για 2-3 χρόνια μέχρι να αλλάξουν σειρά και να ξεχάσουν την παλιά.
Το πρόβλημα με την περιστασιακή χρήση είναι οτι συνήθως χαλάνε αφού βγουν απ' την εγγύηση και τότε μπορεί να υπάρχει υποστήριξη αλλά μπορεί και όχι.
Ποτέ μην αφήνετε κινεζιές ακαθάριστες και με βενζίνη στα ντεπόζιτα για καιρό, επίσης ελέγχετε πάντα οτι η δίοδος λαδιού της αλυσίδας είναι καθαρή και λιπαίνει σωστά.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Aν ανεβω λιγο σε τιμη βρισκω αυτο https://www.antemisaris.gr/stihl-sh...tihl-ms-170-venzinokinito-alysopriono_111384/ Τα STIHL τα δουλευουν στον Δημο οπου ειμαι με συμβαση,και μου λενε οι κηπουροι οτι ειναι σκυλια. Οτι husqvarna ειχαν ολα εχαναν λαδια και πολλα προβληματα. Μου τα ειχουν δειξει στην αποθηκη παροπλισμενα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.384
Reaction score
74.631
Aν ανεβω λιγο σε τιμη βρισκω αυτο https://www.antemisaris.gr/stihl-sh...tihl-ms-170-venzinokinito-alysopriono_111384/ Τα STIHL τα δουλευουν στον Δημο οπου ειμαι με συμβαση,και μου λενε οι κηπουροι οτι ειναι σκυλια. Οτι husqvarna ειχαν ολα εχαναν λαδια και πολλα προβληματα. Μου τα ειχουν δειξει στην αποθηκη παροπλισμενα.
Έχω MS180 που είναι σχεδόν ίδιο με το 170 αλλά με μεγαλύτερη λάμα εδώ και 14 χρόνια και είναι απίστευτο σκλι. Ποτέ επισκευή, κάθε 3-4 χρόνια ένα ψευτοσέρβις ενώ μένει μόνιμα με καύσιμο και λάδι μέσα του.
Έχει κόψει υπολογίζω 250-300 τόνους ξύλα με την αρχική λάμα και 7-8 αλυσίδες ενώ μόλις φέτος χρειάστηκε καθάρισμα καρμπυρατέρ και ντίζα σκανδάλης.
Απαιτείται προσοχή με την παροχή λαδιού γιατί με φρέσκα ξύλα βουλώνει εύκολα οπότε καις αλυσίδα ή και λάμα.

Πήρα φέτος κι ένα μεγάλο Husqvarna γιατί ξεφύγαμε με τα καμμένα και πραγματικά στάζει λίγο λάδι αλυσίδας για λίγες μέρες μετά τη χρήση.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Έχω MS180 που είναι σχεδόν ίδιο με το 170 αλλά με μεγαλύτερη λάμα εδώ και 14 χρόνια και είναι απίστευτο σκλι. Ποτέ επισκευή, κάθε 3-4 χρόνια ένα ψευτοσέρβις ενώ μένει μόνιμα με καύσιμο και λάδι μέσα του.
Έχει κόψει υπολογίζω 250-300 τόνους ξύλα με την αρχική λάμα και 7-8 αλυσίδες ενώ μόλις φέτος χρειάστηκε καθάρισμα καρμπυρατέρ και ντίζα σκανδάλης.
Απαιτείται προσοχή με την παροχή λαδιού γιατί με φρέσκα ξύλα βουλώνει εύκολα οπότε καις αλυσίδα ή και λάμα.

Πήρα φέτος κι ένα μεγάλο Husqvarna γιατί ξεφύγαμε με τα καμμένα και πραγματικά στάζει λίγο λάδι αλυσίδας για λίγες μέρες μετά τη χρήση.
Ωραια! Θα παω να του ριξω μια ματια απο κοντα και μεσα του μηνα θα το παρω. Λαδι λιπανσης αλυσιδας και λαδι μιξης βαζεις τα δικα του?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.384
Reaction score
74.631
Λαδι λιπανσης αλυσιδας και λαδι μιξης βαζεις τα δικα του?
Αλυσίδας βάζω Oregon συνήθως και μίξης Stihl αλλά το κύριο κριτήριο είναι ο ενσωματωμένος δοσομετρητής, όχι η μάρκα. Βγάζει 50 λίτρα καύσιμο το λίτρο, να έχω πάρει 3-4 όλα αυτά τα χρόνια για το πριόνι και το multi Husqvarna;









Και στις τετράχρονες μηχανές γκαζόν βάζω Oregon 4T, σιγά, το αλλάζω κάθε χρόνο.
 

Μηνύματα
14.958
Reaction score
20.611
Από καταστροφείς χόρτων έχουμε καμία ιδέα;
Για ξεχορταριασμα 30 στρέμματα όχι πολύ ομαλό αγρό άμεσα σε δέντρα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.384
Reaction score
74.631
ξεχορταριασμα 30 στρέμματα
Αν είχα να καθαρίσω 30 στρέμματα 2-3 φορές το χρόνο θα έπαιρνα brush mower, δεν θα παιδευόμουν με trimmer. Δεν ξέρω όμως αν και ποιά υπάρχουν στην Ελλάδα.

Αν δεν υπάρχουν μεγάλες πέτρες, κάποιες σοβαρές μηχανές γκαζόν έχουν ικανό ύψος κοπής για τέτοια δουλειά αν γίνεται κάπως συχνά και δεν έχει τεράστια χορτάρια που θα γείρουν και θα ξανασηκωθούν. Το τρακτερίδι μου για παράδειγμα κόβει μέχρι 10 εκατοστά (αλλά κότεψα να το βάλω στο διπλανό χωράφι), η μεγάλη Stihl μηχανή γκαζόν μου κόβει μέχρι 9 εκατοστά. Υποθέτω πως υπάρχουν άλλες με 11-12 εκατοστά που είναι σούπερ.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.552
Μηνύματα
2.864.077
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top