Ερωτήσεις για ξεκίνημα....

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Tα nad δεν εχουν auro3d. (To dsd δεν μας ενδιαφέρει, μετατρέπεται σε pcm χωρίς προβλήματα).
Για να εχεις και ποιότητα ήχου και auro3d δυστυχώς πρέπει να πας σε Trinnov/Datasat/Storm.
H anthem δεν υποστηρίζει auro, για Marantz/Denon δεν το συζητώ. Το audyssey είναι προς αποφυγήν.
Marantz να πάρεις και άστους να λένε.. ;)
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Καλά βρε, λάθος quote έκανα :D

Η απόσταση ακρόασης μπορεί να είναι μέχρι 2,3μ. Το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί για ακρόαση μουσικής και κυρίως κλασσικής. Οι εντάσεις που ακούω τώρα είναι περίπου 80-85db και κορυφες σπάνια στα 105db. Θέλω να ακούω όλα τα φορματ και αλγοριθμους (δλδ και auro3d και dsd). Ολο το σύστημα φυσικά θα καλιμπραριστεί απο ειδικό.
Marantz να πάρεις αγαπητέ... Αν μπορείς πάρε και pro.. Κοτσάρεις ενεργά και ενισχυτές και τελειώνεις.
Με όλα τα formats και εξαιρετική ισοστάθμιση... Μην ακούς τι λενε
 
Last edited by a moderator:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Η απόσταση ακρόασης μπορεί να είναι μέχρι 2,3μ. Το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί για ακρόαση μουσικής και κυρίως κλασσικής. Οι εντάσεις που ακούω τώρα είναι περίπου 80-85db και κορυφες σπάνια στα 105db. Θέλω να ακούω όλα τα φορματ και αλγοριθμους (δλδ και auro3d και dsd). Ολο το σύστημα φυσικά θα καλιμπραριστεί απο ειδικό.
Εξαιρετική περιγραφή, εύγε. ;)

Όσο πιο απαραμόρφωτα παίζει το σύστημα, τόσο πιο πολύ θα θες να σηκώσεις στάθμες, κι οι στάθμες που αναφέρεις ήδη, δεν είναι παίξε γέλασε.

Οι μέσες στάθμες από 80-85 σε απαραμόρφωτα σεταπ εύκολα και χωρίς να το καταλάβεις θα σηκωθούν και τα υψηλών δυναμικών νέα φορμά έχουν να δώσουν στάθμες κορυφής ακόμα πιο απαιτητικές, χωρίς να τις καταλαβαίνεις ή να ενοχλούν.
Οι δε απαιτήσεις στις 2 πρώτες οκτάβες από το .1 κανάλι που χρειάζεται να είναι 10 ντεσιμπέλ υψηλότερα από τα πρότυπα και θα επιφορτιστεί από το μπας μάνατζμεντ μιας αρμαθιας δορυφόρων, είναι ακόμα πιο υψηλές λόγω της επιπρόσθετης απαίτησης του ταργκετ κερβ.

Η πιο οικονομική λύση είναι πρισονους.
Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές για αυτό που αναφέρεις σε παραπλήσιο κοστολογιο.

Και το αμέσως ανώτερο βήμα, είναι τα 310 της Νιούμαν.

Οπότε πας σε πρισονους με τα ομόσταυλα σαμπ, που όλο το πακέτο είναι σε πολύ δελεαστική τιμή και σε αυτά τα χρήματα δεν έχει ανταγωνισμό.
Και είναι σε τέτοιο κοστολογιο, που προσθέτεις ηχεία σχετικά αναίμακτα, βάζεις μέχρι να γεμίσουν όλες οι έξοδοι του av pro..

Για καλή τιμή στο πλήρες πακέτο, μιλάς με ζαπαντη αν καταφέρει μια συναλλαγή με Νάκα, αν και αμφίβολο.

Για όρο 3d στο πακέτο, μιλάς με ζαπαντη για τρινοβ. Μπορεί να έχει και κανένα μεταχειρισμένο κατά νου, ρωτα τον.

Ειδάλλως, Ναντ με XLR εξόδους.

Άλλες επιλογές ενδιάμεσες δεν βλέπω να είναι επιτυχείς...

Μαραντζ θα το σουτάρεις σε ντετε, είναι καταδικασμένη επιλογή. Απαράδεκτο καλιμπραρισμα σε σχέση με ντιρακ του Ναντ.

Εφόσον βάζεις κλασσική μουσική στο στόχαστρο, από av pro έχεις μόνο 2 επιλογές κατά την προσωπική μου άποψη: Ναντ με xlr ή τρινοβ.

Σαμπ θα χρειαστείς στάνταρ και εξ'αρχής μια 4-αδα. Μετά από αυτήν, δεν υπάρχει πρακτικά όριο, μέχρι να φτάσεις τον αριθμό των δορυφόρων. Μπορούν να είναι σε 2 εξόδους, στις εμπρός γωνίες ας πούμε, και μπορούν να προστίθενται το ένα πάνω στο άλλο, μέχρι να φτάσεις στο ταβάνι, και παίρνει σήμα το ένα από το προηγούμενο..

Η συνολική τιμή των ηχειων-σαμπ, σε πακέτο 7.4.4, με βάσεις στήριξης και καλωδιώσεις, είναι στα επίπεδα της τιμής του τρινοβ. Ισορροπημένη αγορά.
[DOUBLEPOST=1564646322][/DOUBLEPOST]
Πάρε Marantz 8805 και μην κάνεις ισοστάθμιση καθόλου :p
Ναι, αυτό το σενάριο, πιθανώς να παίζει.

Δεν νομίζω όμως ότι αξίζει τον κόπο το όρο 3d για να χάσεις την δυνατότητα ισοστάθμισης με ντιρακ... Θα βολευτεις με άλλα upmix και φορμά, χωρίς θέματα, ενώ χωρίς σοβαρή ισοστάθμιση, είναι ...θέμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.338
Reaction score
661
Δεν ξέρω αν το εισέπραξα λάθος, αλλά κατάλαβα ότι ο upmixer του auro3d είναι πολύ καλός για 2κάναλες εγγραφές (που έχω χιλιάδες σε πάρα πολλά φορματ). Αν αυτό δεν ισχύει τότε δεν καίγομαι για το auto3d. Το άλλο που με απασχολεί είναι ότι κανένας από τους NAD δεν έχει xlr εξόδους. Από ότι κατάλαβα το scepte s8 είναι το κάτω όριο οπότε υιοθετείται, σαμπ θα ξεκινήσω με 4 templor 10 και βλέπουμε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δεν νομίζω όμως ότι αξίζει τον κόπο το όρο 3d για να χάσεις την δυνατότητα ισοστάθμισης με ντιρακ...
Είναι σοβαρό δίλημμα.
Αν δεν θες να ξεπεράσεις τα 8000€ για προ, διαλέγεις auro3d ή Dirac.
Ένα απο τα δυο.

Μια ενδιάμεση λύση θα ήταν ο Marantz 8805 και ισοστάθμιση μόνο στα σαμπ με minidsp, που θα αγοραστεί έτσι κι αλλιώς. Το Audyssey, αν μου έβαζαν το πιστόλι στην Κεφάλα :D, θα το χρησιμοποιούσα μεχρι τα 100-150Hz αυστηρά, και πάλι αμφιβάλλω πολύ σοβαρά για το αποτέλεσμα.

Εγώ προσωπικά θα θυσίαζα το auro, αν και είναι το καλύτερο upmix.

O Nad m17v2 εχει XLR κανονικά.
 
Last edited:


A

amoustakas

Guest
Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές για αυτό που αναφέρεις σε παραπλήσιο κοστολογιο.

Και το αμέσως ανώτερο βήμα, είναι τα 310 της Νιούμαν.
Το LYD-48 της Dynaudio πού βρίσκεται σε σχέση με το Spectre S8;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Το LYD-48 της Dynaudio πού βρίσκεται σε σχέση με το Spectre S8;
Είναι πιο ακριβό, με ιδιαίτερα πιο ακριβό ομοσταυλο σαμπ, και πλησιάζει απειλητικά τα 310, οπότε στο τραπέζι μπαίνει IMHO κατευθείαν το 310. Βασικά πρόκειται για εναλλακτική πρόταση στα Νιούμαν, με υπέρ και κατά και στα 2 σενάρια.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλά βρε, λάθος quote έκανα :D



Marantz να πάρεις αγαπητέ... Αν μπορείς πάρε και pro.. Κοτσάρεις ενεργά και ενισχυτές και τελειώνεις.
Με όλα τα formats και εξαιρετική ισοστάθμιση... Μην ακούς τι λενε
Για να μη πας τόσο πάνω πάρε σαν και εμένα τον marantz 7705. υποστηρίζει όλα τα format και έχει και xlr. και στη τελική κάνε ότι σου λέει ο dimi με minidsp.

εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. με το app τουλάχιστον ότι πειράζεις φαίνεται, τώρα αν η αρχική ισοστάθμιση του audyssey δεν αρέσει ίσως να είναι γεγονός. φλαταδούρα στα κάνει όλα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Το πρόβλημα με τις υποδεέστερες ισοσταθμίσεις είναι η επιλογή του είδους των φίλτρων, της έντασης τους και αν/που θα εφαρμοστούν.

Οι τέλειες καμπύλες του REW δεν ισούνται πάντα με καλό αποτέλεσμα.

Το θέμα των προσωπικών προτιμήσεων στην καμπύλη είναι άλλη συζήτηση.
 




A

amoustakas

Guest
Είναι πιο ακριβό, με ιδιαίτερα πιο ακριβό ομοσταυλο σαμπ, και πλησιάζει απειλητικά τα 310, οπότε στο τραπέζι μπαίνει IMHO κατευθείαν το 310. Βασικά πρόκειται για εναλλακτική πρόταση στα Νιούμαν, με υπέρ και κατά και στα 2 σενάρια.
Με κανένα φθηνότερο σαμπ δε βολεύεται κατάσταση; Με τα κόλπα που κάνετε για το κροσάρισμα.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Κατα την αποψη μου οχι emotiva κατι γινεται , πολλα bugs που λυνονται πολυ αργα εως και ποτε.
Τι budget μπορεις να φτασεις για προ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Με κανένα φθηνότερο σαμπ δε βολεύεται κατάσταση; Με τα κόλπα που κάνετε για το κροσάρισμα.
Ένας από τους σημαντικότερους λόγους για να πάρεις dynaudio δορυφόρους, είναι για να τους συμπληρώσεις με τα ομόσταυλα σαμπ. ;)

Ομοίως για τα πρισόνους. ;)

Σάμπ διαλέγεις κατά βάση, και συμπληρώνεις με τους ομόσταυλους δορυφόρους. 8-)

Είναι με διαφορά η ασφαλέστερη οδός για εγγυημένα σοβαρό αποτέλεσμα.

Και γω γλυκοκοιταξα τα σαμπ της νταϊναόντιο... Μάλιστα, το διπλό, το βάφτισα ως την καλύτερη αγορά στην κατηγορία.8-)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.664
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top