Ερωτήσεις για ξεκίνημα....

Μηνύματα
1.337
Reaction score
661
Το budget για av καλό θα ήταν να μην ξεπεράσει τα 2 άντε 2,5 χιλιάρικα. Λύση με τα minidsp nano avr ή ddrc που είναι 8καναλα δεν παίζει και να πάω στον marantz 7705?
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Πάρε Marantz 8805 και μην κάνεις ισοστάθμιση καθόλου :p
Ο προηγούμενος τού 8805 είναι ο 8802 , παιδί που τον είχε είχε πει οτι είναι ο μεγαλύτερος av της marantz και ότι Πιο κάτω από αυτόν σε marantz δεν αξίζει........
Μετά πού πηγέ σε anthem avm 60 κατάλαβε Πόσο χαλιά έπαιζε κ 8802 σε σχέση τον anthem.
Το Έχω πει αρκετές φορές, μακριά από demon, marantz για όποιον τον ενδιαφέρει το πολυκαναλο , ειχα.......
ok όποιος πάει εκει γιατί δίνει ορο θριντι κ ότι άλλο σε χαμηλή τιμή καλα κάνει αλλά μέχρι εκει μην περιμένει ότι θα μαμαει ο ενισχυτής, ότι πληρώνεις παίρνεις
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Το budget για av καλό θα ήταν να μην ξεπεράσει τα 2 άντε 2,5 χιλιάρικα.
Είσαι παλιός στο χόμπι, κάτι ξέρεις από τιμές.
Σκέψου πόσο κοστίζει ένα καλό (αξιοπρεπές, με καλές χροιές και τέτοια) δικάναλο Ντακ, με xlr εξόδους. Κάποιο που θα αγόραζες τώρα, για να στήσεις δικάναλο ηχοσύστημα.
Πολλαπλασίασε το κόστος αυτό επί 8, για 16 κανάλια.

Σκέψου τώρα πόσο κοστίζει ένας καλός δικαναλος προενισχυτής. Με βολιουμ κοντρόλ ασύρματο, με δυνατότητες. Και με XLR παρακαλώ.
Πολλαπλασίασε κι αυτό το κοστολογιο επί 8.

Βάλε τώρα στο παιχνίδι ένα αξιοπρεπές στριμερ, με τινταλ, mqa, και λοιπες στριμιγγκ υπηρεσίες. Δες κοστολογιο.

Πάνε στα μίνι ντιεσπι και δες πόσο κοστίζει ένα έτοιμο 8-καναλο πακετακι. Πολλαπλασίασε το κόστος επί 2.

Δες τώρα πόσο κοστίζει ένα hdmi splitter, και επιλογέας πηγών.

Πρόσθεσε τα ανωτέρω κοστολογια.

Δες τώρα πόσο κάνει ο Ναντ. Είναι τζάμπα.

Δώσε παραγγελία...


ΥΓ. Με 2-2,5 χιλιάρικα, δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις ποιότητας, παρά μόνο ταμπελακια δυνατοτήτων. Μιλάμε για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, και προσεγγίζουμε το καλώς εννοούμενο Χάι Εντ. Δεν είναι φτηνό.
Θες να ακούσεις σωστά πολυκάναλο ιμερσιβ σεταπ με κλασσική μουσική. Το τερματιζεις το χόμπι. Εκεί τερματίζει...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.337
Reaction score
661
Να το θέσω λίγο διαφορετικά, αν ξεκινήσω με τον NAD T758 v3, υπάρχει τρόπος να προστεθεί auro 3d, με εξωτερικό τρόπο, ας πούμε να γίνεται η αποκωδικοποίηση σε υπολογιστή και ο NAD να το παίρνει το αποκωδικοποιημένο σήμα να το ισοσταθμίζει και να το βγάζει στα pre out?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
Να το θέσω λίγο διαφορετικά, αν ξεκινήσω με τον NAD T758 v3, υπάρχει τρόπος να προστεθεί auro 3d, με εξωτερικό τρόπο, ας πούμε να γίνεται η αποκωδικοποίηση σε υπολογιστή και ο NAD να το παίρνει το αποκωδικοποιημένο σήμα να το ισοσταθμίζει και να το βγάζει στα pre out?
Οχι
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
Το budget για av καλό θα ήταν να μην ξεπεράσει τα 2 άντε 2,5 χιλιάρικα. Λύση με τα minidsp nano avr ή ddrc που είναι 8καναλα δεν παίζει και να πάω στον marantz 7705?
Όχι. Μεγάλες υποχωρήσεις.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Εννοείς δλδ τον NAD M17 v2?
Είναι η οικονομικότερη επιλογή (που γνωρίζω) για αυτό που ζητάς.
Φυσικά δεν είναι "φτηνή".

Όπως είπε κι ο σουζανο, μακριά από μαραντζ. Ο τερματογκαζι ούτε για προσωρινή λύση δεν τον άντεξε τον μαραντζ, πήρε Ναντ μέχρι να έρθει ο τρινοβ... Ήταν σκέτη απελπισία ο ήχος του με τον μαραντζ, παρά τις ενέργειες του καστρουνή, και καμιά μα καμιά σχέση με τον Ναντ, ήταν κλάσεις ανώτερο το ηχητικό αποτέλεσμα με Ναντ...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Τα dynaudio lyd48 είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε με τα 18s να παίξουν σαν ηχείο τεσσάρων δρόμων. Το πλεονέκτημα και ταυτόχρονα μειονέκτημα τους είναι ότι το κρος του mid είναι από τα 460hz έως τα 5khz.
Από τη μια θα έχεις φωνητικά στα οποία δε θα παρεμβάλλεται σημείο κρος αλλά από την άλλη περιορίζεται η μέγιστη ένταση. Η ίδια η dynaudio λέει πως η στροφή σε αυτή τη σχεδίαση έγινε διότι τα σύγχρονα studio έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από ακριβείς μεσαίες εντάσεις παρά από μέγιστες στάθμες. Αυτό συμβαίνει γιατί τα περισσότερα βρίσκονται εντός οικιών σε κάποιο δωμάτιο και δεν μπορούν να παίζουν δυνατά για να μην ενοχλούν.
Τέλος μερικές ακόμα παρατηρήσεις:
1.Τα kh310 βγαίνουν στα 1750 ευρώ το κομμάτι ενώ τα lyd48 στα 1100 και τα s8 στα 735. Ενώ η τιμή των s8 με τα lyd φαίνεται κοντά αρχικά μόλις το πολλαπλασιάσεις με το 11 ξεφεύγει.
2. Τα σαμπ των dynaudio έχουν 1400 ευρώ το ενα και θες τέσσερα.
3. Το dynaudio είναι ένα από τα πιο ξεκούραστα ηχεία ενώ το s8 λόγω σχεδίασης με φοβίζει. Αυτό το τελευταίο είναι υποκείμενο και μη δώσεις μεγάλη σημασία καθώς δεν έχω ακούσει καν το s8 :D

4. Αν ήταν να ανέβω στο κόστος των dynaudio θα ψαχνομουν για μτχ kh310.
5. Αφού ουσιαστικά θες να ακούς μουσική γιατί να μην προσανατολιζοσουν προς κάρτα ήχου αντί για pre pro.
6. Για εμένα μιλα με τον Ζαπαντη όπως λέει και ο ear παραπάνω γιατί έτσι κι αλλιώς για να στήσεις τέτοιο σύστημα θα χρειαστείς τη βοήθεια του σε κάποιο σημειο, οπότε καλό είναι να σε κατευθύνει εξ αρχής.
 



A

amoustakas

Guest
Τα dynaudio lyd48 είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε με τα 18s να παίξουν σαν ηχείο τεσσάρων δρόμων. Το πλεονέκτημα και ταυτόχρονα μειονέκτημα τους είναι ότι το κρος του mid είναι από τα 460hz έως τα 5khz.
Από τη μια θα έχεις φωνητικά στα οποία δε θα παρεμβάλλεται σημείο κρος αλλά από την άλλη περιορίζεται η μέγιστη ένταση. Η ίδια η dynaudio λέει πως η στροφή σε αυτή τη σχεδίαση έγινε διότι τα σύγχρονα studio έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από ακριβείς μεσαίες εντάσεις παρά από μέγιστες στάθμες. Αυτό συμβαίνει γιατί τα περισσότερα βρίσκονται εντός οικιών σε κάποιο δωμάτιο και δεν μπορούν να παίζουν δυνατά για να μην ενοχλούν.
Αυτό περισσότερο πλεονέκτημα είναι πιστεύω για ακροάσεις σε διαμέρισμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Το πλεονέκτημα και ταυτόχρονα μειονέκτημα τους είναι ότι το κρος του mid είναι από τα 460hz έως τα 5khz.
Από τη μια θα έχεις φωνητικά στα οποία δε θα παρεμβάλλεται σημείο κρος αλλά από την άλλη περιορίζεται η μέγιστη ένταση.
Παίζει όμως πολύ άνετα το γουφερ του ηχείου, σε βαθμό που φαντάζει σα να μη τελειώνει με τίποτα, κι είναι γνωστή η νταϊναόντιο για το στιβαρό μπάσο των ικανότατων αυτών γουφερ.

Ταυτόχρονα, τις 3 οκτάβες των μεσοχαμηλων που βγάζουν τα γουφερ των δορυφόρων, αν τις συνδυάσεις με τις 2 οκτάβες από το 18-αρι, αποκτάς χαμηλό και σώματα για σεμινάριο, θα βγει όλη η ενέργεια κιθάρας μπάσου ασυμπιεστα και εντυπωσιακά σε στάθμες χορταστικές ως λάιβ!

Με σωστό ταργκετ κερβ, ως 4 δρόμων υλοποίηση, μπορεί να σπάσει σπληνες αυτό το πακέτο...

Που εξακολουθεί να είναι σε λογικό κοστολογιο, ενώ ας πούμε το ίδιο πράγμα από τζενελεκ πάει στα υπερτριπλασια χρήματα, μα χωρίς περιορισμούς ούτε σε στάθμες, ούτε σε τίποτα...
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Εγώ Κώστα αν είναι να πάω all in κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να μην έχω περιορισμούς σε εντάσεις. Όσο και να θέλω να ξαναπάρω Dynaudio με κολλάει αρκετά το θέμα των εντάσεων, μιας και δεν έχω περιορισμούς λόγω πολυκατοικίας και είναι κρίμα να μην μπορώ να ακούσω σε εντάσεις που ματώνουν τα αφτιά:D:D
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Να το θέσω λίγο διαφορετικά, αν ξεκινήσω με τον NAD T758 v3, υπάρχει τρόπος να προστεθεί auro 3d, με εξωτερικό τρόπο, ας πούμε να γίνεται η αποκωδικοποίηση σε υπολογιστή και ο NAD να το παίρνει το αποκωδικοποιημένο σήμα να το ισοσταθμίζει και να το βγάζει στα pre out?
Νομίζω δεν πρέπει να σε απασχολεί τόσο το auro 3d. Είναι πράγματι καλύτερο αλλά τη μάχη την κέρδισε το atmos. Σε αυτό βγαίνουν όλοι οι καινούριοι τίτλοι.

Με το μπάτζετ που διαθέτεις δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Κάπου θα κάνεις υποχωρήσεις.
Αν μπορούσεν να πας στο Nad M17 θα ήταν θαύμα, αλλά αν δεν μπορείς οι επιλογές είναι συγκεκριμένες.

Οι Nad έχουν το πλεονέκτημα του dirac που είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί.
Αλλιώς Anthem, όπου με μια όχι τοσο μεγάλη υπέρβαση του μπάτζετ μπορείς να πας στον Avm60.
Έχει το πλεονέκτημα οτι είναι καθαρός προενισχυτής και αυτό κάνει διαφορά στον ήχο, σε σχέση με έναν ολοκληρωμένο.
Για Marantz δεν είμαι ούτε έγω υπέρ λόγο audyssey. Είχα Denon και δυστυχώς δεν ήμουν ευχαριστημένος.

Sorry για το πρωινό μου λάθος. Ο Anthem δεν υποστηρίζει auro 3d. Κοιμόμουν ακόμα...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Το πρόβλημα με τις υποδεέστερες ισοσταθμίσεις είναι η επιλογή του είδους των φίλτρων, της έντασης τους και αν/που θα εφαρμοστούν.

Οι τέλειες καμπύλες του REW δεν ισούνται πάντα με καλό αποτέλεσμα.

Το θέμα των προσωπικών προτιμήσεων στην καμπύλη είναι άλλη συζήτηση.
Πριν που ειχες dirac ελεγες οτι η ισοσταθμιση flat που κανει το audyssey ειναι λαθος και να τον πεταξουμε.....τωρα που κανει το ιδιο ο trinnov ειναι σωστο...:D
Το οτι δεν εχει δυνατοτητες να σου φτιαξει καποια πραγματα το audyssey ειναι λογικο αν ο χωρος σου και η λαθος τοποθετηση δεν ειναι καλη...
Τα ιδια οπως ειδες ισχυουν και με τον trinnov ....δεν σου διορθωσε προβληματα χαμηλων που εχεις και του εδωσες μπας και ερθει, αλλα παλι τιποτα.....;)

...το μου ειπε του ειπα και μου ειπε καποιος κ.λ.π. ειναι ευγενικα σαχλαμαρες....

απο την αλλη εχετε ξεφυγει...ειναι δυνατον να λετε στον κοσμο παρτε 15000e μηχανημα αλλιως δεν ακουτε !!!!

....το audyssey κανει καλη δουλεια με καλα φιλτρα και ειναι καλυτερο απο το arc της anthem

αν ασχοληθει καποιος με τον χωρο του το στησιμο με ενα καλο setup δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο ενα audyssey...;)
....ειδικα εαν παιξει καποιος full range τα κατω καναλια δεν χρειαζεται και πανω απο 2 εξοδους sub ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
τωρα που κανει το ιδιο ο trinnov ειναι σωστο...:D
:roflmao:
Τι λες ρε Κώστα; Που είδες να το έγραψα αυτό;
:lolsign:

Ο τρινοβ δεν εχει καθόλου preset curves. Δεν είναι για τον χρήστη. Τον ρυθμίζει installer.

Τα ιδια οπως ειδες ισχυουν και με τον trinnov ....δεν σου διορθωσε προβληματα χαμηλων που εχεις και του εδωσες μπας και ερθει, αλλα παλι τιποτα.....;)
Δεν του έδωσα. Του έκοψα περίπου 5-6db κάτω απο τα 80Hz. Μην λες ο,τι νάναι χωρίς να εχεις δει τι ρυθμίσεις εχω κανει, γίνεσαι γραφικός.

Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Δεν μιλάω για το πως φαίνεται η καμπύλη. Μπορώ να στην κάνω να φαίνεται όπως θες, και μαίανδρο αν γουστάρεις.
Το θέμα ειναι τι φίλτρα βάζει το software για να πετύχει αυτή την καμπύλη, και πως ακούγεται.

Όσοι απο εδώ μέσα φύγανε απο το audyssey και πήγαν στο Dirac ας πούνε τι ακούσανε.
[DOUBLEPOST=1564683231][/DOUBLEPOST]
ειναι δυνατον να λετε στον κοσμο παρτε 15000e μηχανημα αλλιως δεν ακουτε !!!!
Όχι. Λέμε και για τον Nad που κάνει 1300€.
Πιο κάτω πράγματι, δεν....
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
το audyssey κανει καλη δουλεια με καλα φιλτρα και ειναι καλυτερο απο το arc της anthem
:lol::lol::lol: Καλοοοοό!!!
Το κόλλημα πού υπάρχει με τα προγράμματα ισοσταθμισεις δεν υπάρχει...... λες και δεν έχει σημασία ενισχυτής μόνο το πρόγραμμα.......
Το πρόγραμμα ισοσταθμισεις θα σου λύσει(οσο μπορεί) προβλήματα τού χώρου μέχρι εκεί, ο ενισχυτής τώρα όσο καλύτερος που μεταφράζεται όσο ακριβότερος τόσο καλύτερα θα παίξει, δλδ καλύτερο διαχωρισμό εφέ, καναλιών, soundtrack, καλύτερη λεπτομέρεια, ταχύτητα κτλ.......... αυτα μετράνε σε έναν ενισχυτή κ όχι το πρόγραμμα ισοσταθμισεις, άμα έχεις πολύ καλό χώρο dedicated αχρείαστο θα είναι....... οπότε καμία εταιρεία δεν κάνει δωρεές....... ότι βάλει σε έναν ενισχυτή αυτό κ θα χρεώσεις τον πελάτη
Υ.Γ το παιδί πού πήγε απο marantz σε anthem Ποτέ δεν άνοιξε μικρόφωνο και δεν χρησιμοποίησε το arc, μόνο όρισε το κρος κ την αποστάσει των ηχείων...... η διαφορά χαοτική σε ταινίες. Τα λεφτά πού ζητάει ο anthem πραγματικά τσάμπα είναι γι'αυτό πού αποδίδει, γι'αυτό έχει τόσο φτωχή πλάτη κ πρόσοψη για να κρατήσει την τιμη χαμηλά (4000€) και έχει βάλει τα άκρως απαραίτητα.......... πραγματικά συγχαρητήρια στην ANTHEM
Avm 60
Screenshot_2019-08-01-21-29-32.png

Marantz 8805
Screenshot_2019-08-01-21-29-18.png

Τόσες εξόδους εισόδους άχρηστες....... πεταμένα λεφτά πού πληρώνει ο πελάτης
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
:roflmao:
Τι λες ρε Κώστα; Που είδες να το έγραψα αυτό;
:lolsign:

Ο τρινοβ δεν εχει καθόλου preset curves. Δεν είναι για τον χρήστη. Τον ρυθμίζει installer.
βρε συ dimi, αυτη την δουλεια θα κανουμε ; ελεος..!!!!

δεν εγραψα οτι το ειπες, αλλα θεωρεις ομως τωρα ειναι σωστο οπως το κανει ο trinnov, ενω πριν κοροιδευες το audyssey που εκανε flat την αρχικη καμπυλη, αυτο λεω .

set.jpg


που να τον ρυθμισης εσυ βρε....για χερια ποδια εισαι εσυ:p:D

Δεν του έδωσα. Του έκοψα περίπου 5-6db κάτω απο τα 80Hz. Μην λες ο,τι νάναι χωρίς να εχεις δει τι ρυθμίσεις εχω κανει, γίνεσαι γραφικός.
δεν λεω οτι ναναι ...
...αν καποιος βλεπει οτι εκοψες οκ :D

εβαλες 4-5dbακια 50-100 μπας και κανεις κρος της προκοπης, αυτο μονο, lfe δεν εχεις...



EQ + house curve με μια κίνηση, κάτι μου θυμιζει:D
το αποτελεσμα και μετα την επεμβαση δεν ειναι το αναμενομενο .....
.....εεεε και εδω ισχυει οπως σε ολα τα αυτοματα eq
The “after” graphs show the effects of the optimization parameters. These graphs are therefore based on calculations only, not on measurements...

τες πα dimi..:drinks:

Υ.Γ το παιδί πού πήγε απο marantz σε anthem Ποτέ δεν άνοιξε μικρόφωνο και δεν χρησιμοποίησε το arc, μόνο όρισε το κρος κ την αποστάσει των ηχείων...... η διαφορά χαοτική σε ταινίες.
καλος και ο anthem, αλλα δεν εχει σχεση ο 8802 με τον 8805
....μηπως την πατησε ο φιλος ;

και κοιτα να παρεις ενεργα να βαλεις πισω απο την οθονη :lolsign:

....ισως χρειαστει να πας τον καναπε πιο κοντα στην οθονη 2-3μ θα μεγαλωσει και η οθονη, καλο ειναι αυτο :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
...αν καποιος βλεπει οτι εκοψες οκ :D
Αυτή που έδειξες είναι μια απο τις καμπύλες που χρησιμοποίησα αρχικά στο R ηχείο. Δεν είναι target curve, δεν υπολογίζει τα sub. Τελικά το R κατέληξε έτσι περίπου (εχω φτιάξει και άλλες τρεις)-μέχρι που έφυγα για διακοπές (την εχω σώσει στο Ipad)

CDF3557C-048C-4AC2-AFEA-C963416C1F30.png


Και το cross να δεις, εκεί θα ζαλιστείς τελείως. Αλλο φίλτρο, με άλλη κλίση σε ένα ηχείο, και άλλο σε άλλο. Πρέπει να ειναι τουλαχιστον τρία διαφορετικά αν θυμάμαι καλά. Δεν πρόκειται να τα καταλάβεις, σου λείπουν βασικές γνώσεις, τζάμπα τα γράφω :p

Φυσικά οι μετρησεις που ειχα ανεβάσει αρχικά δεν ισχύουν, έχουν αλλάξει. Δεν πρόκειται ομως να τις ανεβάσω, πρώτον γιατί βαριέμαι, και δεύτερον γιατί έτσι κι αλλιως, παλι δεν ισχύουν, γιατί ειναι μετρησεις με απλό μικρόφωνο Umik και όχι με μικρόφωνο με τέσσερις κάψες οπως το Trinnov.

Επίσης δεν εχει κανένα νόημα να συζητήσουμε επ αυτών.
Γιατι;
Επειδή το θέμα ειναι πως ακούγονται, και όχι πως φαίνονται. Μπορω να στις κάνω να φάινονται όπως θες, στο είπα και πριν. Αλλά θα ακούγονται σωστά; Εδώ σε θέλω. Ακόμα και το Audyssey μπορει να τις κανει να φαινονται όμορφες- αλλά θα ακούγονται δράμα:gotcha:.

Όσο για τα sub, είναι κομμένα 2 db από την αρχή (το γράφει και το όνομα του preset) και ακόμα περισσότερο απο το target curve τους, άλλα 3db σε κάποιες συχνότητες.

Αν σκεφτείς τώρα πως αυτή η καμπύλη εχει κλίση περιπου -7db, και εγω κόβω 2db απο τα σαμπ στην αρχή και περιπου αλλα τρία με την καμπύλη τους (αυτήν δεν θα την δεις:p), δηλαδη σύνολο -5db στα σαμπ, για να πετύχω κλίση -8db περίπου, καταλαβαίνω πως ο τρινοβ έφτιαξε μια καμπυλη -6db, μόνος του, χωρίς να του πω.

δεν εγραψα οτι το ειπες, αλλα θεωρεις ομως τωρα ειναι σωστο οπως το κανει ο trinnov, ενω πριν κοροιδευες το audyssey που εκανε flat την αρχικη καμπυλη, αυτο λεω
Και εγω σου ξαναλέω πως ο τρινοβ δεν εχει αυτόματο preset, πρέπει να του πεις τι να κάνει. Και σαφώς στο manual λέει:

By following an iterative installation procedure, the Optimizer achieves results beyond expectations in record time. Nevertheless, It surely requires a good understanding of audio and acoustic basics. Especially, experience to clearly identify a problem and therefore use a relevant method to solve it.
We strongly recommend you request the services of a Certified Trinnov Installer to setup and fine tune your Altitude16 in your home theater system.

Δεν μπορώ ακόμα να πω πως έχω καταλάβει πλήρως πως λειτουργεί ο τρινοβ, αλλά σιγά σιγά βελτιώνομαι.

Sorry, αλλά το μακρύ οφ τοπικ ηταν απαραίτητο μιας και ο ΚΚ για να υπερασπιστεί το λυπηρό audyssey άρχισε πάλι τις τρολιές.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.407
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top