Ερωτήσεις για ξεκίνημα....

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Ο emotiva XMC-2 ενώ στα logos έχει το Dirac στα specs, στο overview κλπ δεν αναφέρει τίποτα. Μου διαφεύγει κάτι?
Δεν έχει ακόμα ενσωματωθεί το software στον Emotiva με ευθύνη της Dirac.
Δεν πιστεύω να αργήσει πολύ.

Παρτο, έστω και με manual φίλτρα ισοσταθμισης για λίγους μήνες.
Πιο οικονομικά-ποιοτικά με XLR δεν υπάρχει.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Με προ το oppo 205 και συνδεσμολογία balanced χωρίς το sub με το volume στο 55% έφθανε τα 98-100db κορυφές (δυνατότερα δεν μπορούσα να ακούσω και αυτή η ένταση δεν ήταν υποφερτή πανω απο 10 λεπτά). Συνδέοντας το sub και τα s8 σαν δορυφόροι μεσω του sub, πάλι φυσικά balanced, με το volume στο 55% έφθανε τα 105-108db κορυφές. Με το sub το άκουσμα ήταν καλύτερο και πιο άνετο αλλά πάλι όχι για πολύ ώρα.
Ολα αυτά φυσικά χωρίς καμμία ισοστάθμιση.
Μετά την ισοστάθμιση και με ένα καλό rt60 τα 100 db θα σου φαίνονται ότι είναι για χαλάρωση.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Η απόσταση ακρόασης είναι 2,4 σε ισόπλευρο τρίγωνο. Ο χώρος είναι 6,4χ6,4χ2,4. Ναι μου άρέσει ίσως επειδή είναι και στην πλευρά των linkwitz που έχω και όχι του μεταξένιου κλπ κλπ. Tο κροσ το άφησα στα 60hz και όλα τα άλλα στο linear, ετσι μου ακούγεται καλλίτερα στο αυτί. Να μαζευτεί σιγα σιγα το συστημα να αποφασίσω και για ενισχυτή και μετά οι μετρήσεις και η ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Στα 70 hz θα έχεις προφανώς κάποιο φούσκωμα. Δοκίμασε να κόψεις εκεί αν μπορείς με φίλτρο τεταρτης τάξης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ναι μου άρέσει ίσως επειδή είναι και στην πλευρά των linkwitz που έχω και όχι του μεταξένιου κλπ κλπ.
Ωραία.
Με βάση την τιμή τους, και σε σύγκριση με την τιμή από άλλα ηχεία που γνωρίζεις, συμπεριλαμβανομένης της αξίας των ενισχυτικών για τα εν λόγω ηχεία που γνωρίζεις, εκτιμάς ότι πρόκειται για μεγάλη ευκαιρία στα λεφτά του;
Θα το προτείνεις και σε φίλους σου;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Μετά την ισοστάθμιση και με ένα καλό rt60 τα 100 db θα σου φαίνονται ότι είναι για χαλάρωση.
Μεγάλη αλήθεια.

Γενικώς πολύς κόσμος δεν έχει σύστημα επαρκές για να ακούσει σε στάθμη αναφοράς (μέση στάθμη 80-85 ντεσιμπέλ, στιγμιαίες κορυφές στα 100-105).

Κι αν σηκώσουν στάθμη, ενοχλεί λόγω παραμορφώσεων.

Όσο χαμηλότερες ολικές παραμορφώσεις υπάρχουν στο σύστημα, τόσο πιο ανεκτές είναι οι μεγάλες στάθμες, και σε πολύ χαμηλές ολικές παραμορφώσεις, ανεβαίνουν πολύ επικίνδυνα οι στάθμες χωρίς να ενοχλούν ούτε στο ελάχιστο.

Χθες βράδυ στο τσακιρ κέφι σήκωσα το βολιουμ χωρίς να βλέπω ένδειξη στάθμης, και μετά όταν την είδα, συνειδητοποίησα πως άκουγα με μέση στάθμη 25 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς, χαμπάρι δε το πήρα ότι το είχα σηκώσει τόσο ψηλά το βολιουμ...
Ειλικρινά δε με ενόχλησε ούτε στο ελάχιστο...
Κι αυτό δεν είναι σωστό, πρέπει να το κόψω με κάποιο τρόπο, να μη πάει τόσο ψηλά, θα κουφαθω στο τέλος...>:(
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Πάντως εγω δυο φιλους που έχω και ακούνε δυνατά μουσικη και οι δυο δεν ακούνε καλά.Είναι ψιλοκουφοί. Δηλαδή χτυπάει το κινητο τους και τους σκουντάω για να απαντησουν.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Πάντως εγω δυο φιλους που έχω και ακούνε δυνατά μουσικη και οι δυο δεν ακούνε καλά.Είναι ψιλοκουφοί. Δηλαδή χτυπάει το κινητο τους και τους σκουντάω για να απαντησουν.
Έχουν μπει σε immersive mode....για πάντα :)
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Φυσικά και το πρετείνω και οι πρώτες ακροάσεις ήταν και για άλλους ενθαρρυντικές που ακούσαμε σήμερα για λίγο μαζί. Φυσικά το κόστος είναι ένα θέμα αλλά μεγαλύτερο θέμα είναι η συνήθεια. Η κλασσική μουσική έχει μερικά "κακά" εκεί που δεν σου φτάνει η ένταση σε πετάει ένα κρεσεντο και παίρνεις το woofer στο χέρι......................... . Εχω δρόμο ακόμη μέχρι η ενταση να μην με κουράζει, ελπίζω μέχρι τα Χριστούγεννα να εχω τελειώσει. Θα δουμε........ Οντως για τα χρήματα που κοστίζουν παίζουν εκπληκτκά καλά και όποιο ηχείο ζητήσει παραπάνω χρήματα πρέπει να κάνει αρχιμανδρίτες όχι απλώς παπάδες.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Πέρα από ισοστάθμιση φίλος χρειάζεσαι απορρόφηση λόγω τετραγώνου. Υποψιάζομαι ότι χαμηλά οι χρόνοι σου είναι πολύ ανεβασμένοι. Αλλά θα βοηθήσει και στην "κούραση" που νοιώθεις μεσο-υψηλά
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Ο χώρος και οι 4 πλευρές του είναι καλυμένος με συνηχητές διαφόρων διαστάσεων και η επιφάνεια στο 65% έχει διάχυση. Απλώς όταν θα μετρηθεί θα συμμαζευτεί και μετά θα εφαρμοστεί ισοστάθμιση για το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Στην αρχή ναι και η διαφορά προς το καλύτερο ήταν πολύ μεγάλη μετά ήρθαν συμβουλές απο ειδικό (το rt60 μέχρι τα 200hz ήταν 0,4- 0,6 και απο κεί και πάνω δεν ξεπερνούσε το 0,5 είχε όμως μερικά θεματάκια πχ γύρω από την συχνότητα Schroender που είναι 46hz κλπ) μετά για λόγους πειραματισμού το ξαναπείραξα οπότε τώρα θα ξαναμπεί ειδικός για μετρήσεις. Να πώ ότι οι μετρήσεις εγιναν τότε με το ΧΤΖ room analyzer, οπότε και η αξιοπιστία τους ειναι σχετική.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Φυσικά και υπάρχει λάθος, λείπει ένας άσσος δλδ η συχνότητα schroeder είναι 146Hz. Ευχαριστώ για την διόρθωση.
Και πάλι, αμφιβάλλω σοβαρά για την τιμή, μιας και αναφέρεις ακριβές νούμερο.

Αν χρησιμοποίησες εκείνον τον τύπο που υπολογίζει την συχνότητα Schroeder, να ξέρεις πως δεν είναι ακριβής, και πως καλύτερα υπολογίζεται κοιτώντας μια μέτρηση REW . Είναι περίπου εκεί που σταματούν "τα βουνά και τα λαγκάδια". ;)
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Ναι η συχνότητα είναι υπολογισμένη βάσει των διαστάσεων του χώρου. Ξεκίνησα με το REW αλλά θέλει και χρόνο και διάβασμα που δεν.......... Γιαυτό θα ρθεί ο κατάλληλος άνθρωπος.;)
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Μου έκανε βαθειά εντύπωση και με επηρρέασε μια άποψη του costasEar, δεν μπορώ να την βρώ για να την αποδώσω ακριβώς αλλά θα πώ το νόημα, ότι πλέον ζητάς απο τον ειδικό τι θέλεις να σου κάνει δλδ πως θες να ακούς. Και έχει απόλυτο δίκιο τουλάχιστον της πλειοψηφίας των χομπιστών από την κατηγορία του έμπειρου και προς τα κάτω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Νομίζω πως πάει ακόμα πιο βαθιά η τρύπα του λαγού.

Όσο έμπειρος και να είναι ο τελικός χρήστης των μηχανημάτων, εκτιμώ ότι θα κάνει λάθος επιλογές ακόμα και στα μηχανήματα που θα πάρει. Δηλαδή, ο ειδικός εγκαταστάτης και καλιμπρατορας που αναλαμβάνει να σεταρει το σύστημα στο χώρο σου και να φτιάξει και το χώρο σου, κανονικά θα έπρεπε αυτός να επιλέγει και τα μηχανήματα που θα σου σεταρει, δηλαδή αυτός να τα αγοράζει, να είναι δική του επιλογή.

Εν ολίγοις, του δίνεις όλα τα λεφτά στο χέρι, και περιμένεις να σου παραδώσει ένα έτοιμο αποτέλεσμα, με το κλειδί στο χέρι... Σα να αγοράζεις αυτοκίνητο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top