Ερωτήσεις για ξεκίνημα....

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
246 μπορεί και να είναι.
Γενικός κανόνας τα 300Hz.
Όσους ειδικούς και να φωνάξετε αν δεν έχετε τα κατάλληλα εργαλεία δεν μπορεί να κάνει θαύματα.
Καλύτερα ευχέλαιο, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει. ;)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Νομίζω πως πάει ακόμα πιο βαθιά η τρύπα του λαγού.

Όσο έμπειρος και να είναι ο τελικός χρήστης των μηχανημάτων, εκτιμώ ότι θα κάνει λάθος επιλογές ακόμα και στα μηχανήματα που θα πάρει. Δηλαδή, ο ειδικός εγκαταστάτης και καλιμπρατορας που αναλαμβάνει να σεταρει το σύστημα στο χώρο σου και να φτιάξει και το χώρο σου, κανονικά θα έπρεπε αυτός να επιλέγει και τα μηχανήματα που θα σου σεταρει, δηλαδή αυτός να τα αγοράζει, να είναι δική του επιλογή.

Εν ολίγοις, του δίνεις όλα τα λεφτά στο χέρι, και περιμένεις να σου παραδώσει ένα έτοιμο αποτέλεσμα, με το κλειδί στο χέρι... Σα να αγοράζεις αυτοκίνητο.
Χρειαζόμαστε περισσότερους και καλύτερους εγκαταστάτες στην Ελλάδα.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Χρειαζόμαστε περισσότερους και καλύτερους εγκαταστάτες στην Ελλάδα.
Θα είχαμε, αν είχαμε άλλα μυαλά. Όλοι νομίζουν οτι είναι ξέρουν τι θέλουν και οτι μπορούν να το φτιάξουν μόνοι τους.
Αυτό είναι εντελώς λάθος.

Η αλήθεια είναι οτι οχι μόνον εμείς, που είμαστε απλοί χομπίστες, αλλά και οι επαγγελματίες έμποροι του χώρου, είναι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο.

Αν ένας σημαντικός αριθμός από εμάς, αρχίσει να λειτουργεί όπως λέει ο EAR(να αναθέτει δηλαδή εξ ολοκλήρου την υλοποίηση του συστήματος σε ειδικό και να πάψει να έχει προσωπική άποψη επί τούτου), τότε θα δημιουργηθεί ικανή ζήτηση και θα υπάρξουν σοβαροί και εξειδικευμένοι εγκαταστάτες.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
(να αναθέτει δηλαδή εξ ολοκλήρου την υλοποίηση του συστήματος σε ειδικό και να πάψει να έχει προσωπική άποψη επί τούτου)
και μετά με τι θα ασχολείται;
Πως θα κάνει ακρόαση τα μαραφέτια;
Τι θα λέει;
Ο δικός μου ειδικός έχει αέρινα πρίμα σε σχέση με τον δικό σου;
:lolsign:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγκαταστάτες δεν υπάρχουν γιατί απλά δεν υπάρχει ζήτηση...
Και ζήτηση δεν υπάρχει όχι γιατί σώνει και ντε το παίζουμε ξερόλες αλλά γιατί αφενός θα πρέπει να ξεκινήσεις με ένα σεβαστό ποσό (χώρος + μηχανήματα + εγκαταστάτης και μάλιστα μια και έξω και όχι σιγα-σιγά), αφετέρου οι περισσότεροι από μας είμαστε χομπίστες και αρκετοί και DIY-δες. Και ως χομπίστες και (ή) DIY-δες, είναι λογικό να μη θέλουμε εγκαταστάτη... θα χαθεί η διασκέδαση, η μάθηση, η διαδρομή!!
Ακόμα και τέλεια να μην τα κάνουμε, ουδεμία σημασία έχει.... στο κάτω κάτω για ήχο/εικόνα μιλάμε όχι για κάτι που θα μας βάλει σε κίνδυνο αν δε γίνει σωστά...
Όποιος δεν το βλέπει έτσι αλλά το βλέπει σα χάσιμο χρόνου και απλά θέλει να πατάει το κουμπί και να ακούει/βλέπει...αν έχει τα χρήματα, έπρεπε να είχε πάρει εγκαταστάτη ...χθες, για τους υπόλοιπους δε βλέπω σοβαρό λόγο για αυτό...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Χρειαζόμαστε περισσότερους και καλύτερους εγκαταστάτες στην Ελλάδα.
Μπα, έχουμε αρκετούς, και ικανότατους.

Άσε τον ζαπαντη απ'εξω, είναι μια κατηγορία μόνος του.

Ας σε ρωτήσω για τον Καστρουνη. Υπονοοείς ότι δεν έχει ακούσει αρκετά σαμπ σε πολλούς χώρους; Που τα έχει καλιμπραρει κιόλας; Δεν έχει ακούσει αρκετούς δορυφόρους; Που τους έχει καλιμπραρει κιόλας; Δεν έχει δει αρκετές τηλεοράσεις ή προβολείς ή οθόνες; Που τα έχει καλιμπραρει κιόλας; Δεν έχει χρησιμοποιήσει αρκετούς av από όλες τις μάρκες, που τους έχει καλιμπραρει κιόλας; Που του λείπει εμπειρία ακρόασης, θέασης ή καλιμπραρισματος που να έχει "κενά" σε σχέση με οποιοδήποτε άτομο εδώ μέσα που μπαίνει και ρωτάει τι ηχεία να πάρει, τι σαμπ και ποιον προβολέα, ποιο av ενισχυτή και ποιο media player?

Είμαι απολύτως βέβαιος πως έχει εξαιρετική άποψη για όλα ο Καστρουνης, και δε χώνεται στο φόρουμ να γράφει "πάρε αυτό" γιατί είναι σοβαρός και είναι επαγγελματίας, όπως ο ζαπαντης, όπως κι άλλοι που ξέρουν και κάνουν την ίδια δουλειά.

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι οποιοσδήποτε μπαίνει εδώ στο φόρουμ και ρωτάει τι σαμπ να πάρει ή αν θα παρει μαραντζ ή γιαμαχα ή Ναντ και αν θα πάρει ενεργά ή παθητικά και ποιο player και πως θα κάνει τη δουλειά του, αν δώσει τα διαθέσιμα χρήματα του budget του στον Καστρουνη, θα του φέρει και θα του εγκαταστήσει την καλύτερη δυνατή επιλογή για το χώρο του, και θα τα καλιμπραρει όλα να παίζουν και σωστά.

Απόλυτα βέβαιος είμαι πως αυτό είναι το καλύτερο που έχει να κάνει οποιοσδήποτε.

Και γω που κάθομαι και παιδευομαι δήθεν μόνος μου για το σύστημα που στήνω για πάρτη μου, είμαι 10000% βέβαιος πως αν έδινα το συνολικό ποσό στον πχ ζαπαντη, θα το είχε κάνει μόνος του ακόμα καλύτερα από μένα, αλλά εδώ που τα λέμε, συνεχώς τον πρήζω τον ζαπαντη για κάθε μου κίνηση, ρωτάω τι να πάρω και ακούω τι μου λέει για όλα, όπως ρωτάω και τον Καστρουνη για ψύλλου πήδημα και μου δίνει λύσεις ο άνθρωπος. Κατά βάση ο ζαπαντης και ο Καστρουνης είναι οι υπεύθυνοι για αυτό που ακούω και αυτό που βλέπω, ενώ και γω έχω σημαντικό μερίδιο ευθύνης στην περιποίηση του χώρου αλλά και στο στήσιμο των μηχανημάτων, μα είναι γεγονός πως δεν είμαι ο μέσος χρήστης και γνωρίζω 5 πράγματα παραπάνω, κι όμως, πάλι σε αυτούς βασιζομαι.

Επιμένω λοιπόν, πως υπάρχουν ειδικοί εγκαταστάτες στην χώρα, με πλούσια εμπειρία σε οτιδήποτε, και με γνώσεις πέραν αμφισβήτησης για οποιοδήποτε θέμα αφορά το av.

Χρησιμοποιήστε τους.

Φιλικά, και με μόνο στόχο να είστε εσείς οι καταναλωτές κερδισμένοι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μπα, έχουμε αρκετούς, και ικανότατους.

Άσε τον ζαπαντη απ'εξω, είναι μια κατηγορία μόνος του.

Ας σε ρωτήσω για τον Καστρουνη. Υπονοοείς ότι δεν έχει ακούσει αρκετά σαμπ σε πολλούς χώρους; Που τα έχει καλιμπραρει κιόλας; Δεν έχει ακούσει αρκετούς δορυφόρους; Που τους έχει καλιμπραρει κιόλας; Δεν έχει δει αρκετές τηλεοράσεις ή προβολείς ή οθόνες; Που τα έχει καλιμπραρει κιόλας; Δεν έχει χρησιμοποιήσει αρκετούς av από όλες τις μάρκες, που τους έχει καλιμπραρει κιόλας; Που του λείπει εμπειρία ακρόασης, θέασης ή καλιμπραρισματος που να έχει "κενά" σε σχέση με οποιοδήποτε άτομο εδώ μέσα που μπαίνει και ρωτάει τι ηχεία να πάρει, τι σαμπ και ποιον προβολέα, ποιο av ενισχυτή και ποιο media player?

Είμαι απολύτως βέβαιος πως έχει εξαιρετική άποψη για όλα ο Καστρουνης, και δε χώνεται στο φόρουμ να γράφει "πάρε αυτό" γιατί είναι σοβαρός και είναι επαγγελματίας, όπως ο ζαπαντης, όπως κι άλλοι που ξέρουν και κάνουν την ίδια δουλειά.

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι οποιοσδήποτε μπαίνει εδώ στο φόρουμ και ρωτάει τι σαμπ να πάρει ή αν θα παρει μαραντζ ή γιαμαχα ή Ναντ και αν θα πάρει ενεργά ή παθητικά και ποιο player και πως θα κάνει τη δουλειά του, αν δώσει τα διαθέσιμα χρήματα του budget του στον Καστρουνη, θα του φέρει και θα του εγκαταστήσει την καλύτερη δυνατή επιλογή για το χώρο του, και θα τα καλιμπραρει όλα να παίζουν και σωστά.

Απόλυτα βέβαιος είμαι πως αυτό είναι το καλύτερο που έχει να κάνει οποιοσδήποτε.

Και γω που κάθομαι και παιδευομαι δήθεν μόνος μου για το σύστημα που στήνω για πάρτη μου, είμαι 10000% βέβαιος πως αν έδινα το συνολικό ποσό στον πχ ζαπαντη, θα το είχε κάνει μόνος του ακόμα καλύτερα από μένα, αλλά εδώ που τα λέμε, συνεχώς τον πρήζω τον ζαπαντη για κάθε μου κίνηση, ρωτάω τι να πάρω και ακούω τι μου λέει για όλα, όπως ρωτάω και τον Καστρουνη για ψύλλου πήδημα και μου δίνει λύσεις ο άνθρωπος. Κατά βάση ο ζαπαντης και ο Καστρουνης είναι οι υπεύθυνοι για αυτό που ακούω και αυτό που βλέπω, ενώ και γω έχω σημαντικό μερίδιο ευθύνης στην περιποίηση του χώρου αλλά και στο στήσιμο των μηχανημάτων, μα είναι γεγονός πως δεν είμαι ο μέσος χρήστης και γνωρίζω 5 πράγματα παραπάνω, κι όμως, πάλι σε αυτούς βασιζομαι.

Επιμένω λοιπόν, πως υπάρχουν ειδικοί εγκαταστάτες στην χώρα, με πλούσια εμπειρία σε οτιδήποτε, και με γνώσεις πέραν αμφισβήτησης για οποιοδήποτε θέμα αφορά το av.

Χρησιμοποιήστε τους.

Φιλικά, και με μόνο στόχο να είστε εσείς οι καταναλωτές κερδισμένοι.
Κατά την γνώμη μου χρειάζεται τουλάχιστον ένας συνεργαζόμενος με κάθε μεγάλο κατάστημα των Αθηνών, και δυο τρεις ανεξάρτητοι. Συν δυο στην Β. Ελλάδα.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Μία μεγάλη μερίδα της προηγούμενης γενιάς ηλεκτροακουστικών μηχανικών (τον Ζαπάντη και τον Καστρουνή τους θεωρώ νέα γενιά) που μπορούσες να πάρεις για μετρήσεις και treatment του χώρου το είχε δεί Γιακούμπ και πάνω και μάλιστα με στυλ "ποιος εισαι εσύ που νομίζεις ότι μπορείς να με πληρώσεις", ένα διάστημα μάλιστα ειχαν μπεί σε επιχειρήσεις του χώρου και έβγαζαν και οι δύο.
Οσο γιαυτό που λέει ο costasEar και συμφωνώ φυσικά, δεν υπάρχει ακόμη η κουλτούρα στον Ελληνα και εν πολλοίς και στους υπόλοιπους ευρωπαίους οτι πρεπει να πληρώσουν ειδικούς ώστε ο χώρος τους να γίνει κατάλληλος για να αναπαράγεται η ηχογραφημένη μουσική όσο πιο πιστά σαυτό που έφτιαξε ο μαστεράς.
Από την άλλη και οι περισσότεροι αντιπρόσωποι δεν είναι ειδικοί και αυτό δεν τους αφήνει να έχουν μία ολοκληρωμένη άποψη του θέματος υψηλής πιστότητας αναπαραγωγή της ηχογραφημένης μουσικής, οπότε και δεν ενημερώνουν τον πελάτη για τις ανάγκες και απαιτήσεις του χώρου.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Μεταξυ nad t758 v3 και arcam avr390 βλέπω πολλές ομοιότητες απλά ο arcam εχει λίγο περισσότερες εισόδους αλλά και οι δύο έχουν dirac. Ηχητικά ποιος ειναι καλύτερος σαν προ?
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μεταξυ nad t758 v3 και arcam avr390 βλέπω πολλές ομοιότητες απλά ο arcam εχει λίγο περισσότερες εισόδους αλλά και οι δύο έχουν dirac. Ηχητικά ποιος ειναι καλύτερος σαν προ?
ριξε μια ματια και στα crossover settings τι κανουν...
....αν θυμαμαι καλα ο ενας εχει ενα κρος για ολα και ο αλλος ανα ζευγος...

δες τι σου κανει...
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Μεταξυ nad t758 v3 και arcam avr390 βλέπω πολλές ομοιότητες απλά ο arcam εχει λίγο περισσότερες εισόδους αλλά και οι δύο έχουν dirac. Ηχητικά ποιος ειναι καλύτερος σαν προ?
τι τιμη τους βρισκεις ?
νομιζω ο arcam ειναι αρκετα ακριβοτερος.
1567154730526.png

o arcam εχει cross για ολα , ο nad ανα ζευγος.
κατα την γνωμη μου ο nad ειναι ποιο vfm
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και οι δυο αποτυχαμε γκαζιαρη....μονο το ενα πετυχαμε....τον NAD που ειναι ανα ζευγος.
....μου εκανε εντυπωση που ειπες οτι εχει για ολα ο arcam και μπηκα avforum

αποτι λενε ο arcam εχει cross για τα κατω καναλια ολα μαζι και cross για τα πανω καναλια ολα μαζι...

το ημιση θυμομουν :lolsign:
 



Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Ο nad με το dirac, όλη η δουλειά (μετρήσεις, επεξεργασία και δημιουργία φίλτρων) γίνεται στον υπολογιστή και μετά τα μεταφέρει στον nad?. Ο arcam έτσι το κάνει γιατί δεν έχει λέει αρκετή επεξεργαστική ισχύ.
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Τα sub έχουν L & R εισόδους. Ο ενισχυτής εχει μια 'εξοδο προενίσχυσης, τι γίνεται? δουλεύει κανονικά το sub με μόνο την L ή R είσοδο συνδεδεμένη?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Τα sub έχουν L & R εισόδους. Ο ενισχυτής εχει μια 'εξοδο προενίσχυσης, τι γίνεται? δουλεύει κανονικά το sub με μόνο την L ή R είσοδο συνδεδεμένη?
Ναι.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top