Ερωτηση για YAMAHA RXV650

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Σας εχω πρήξει λίγο με τις ερωτήσεις μου αλλά έχω φάει μπλέξιμο.
Εχω τον YAMAHA RXV650 ο οποίος δεν εχει είσοδο HDMI. Τηλεόραση, υπολογιστής, Blue ray και Palystation είναι συνδεδεμένα με οπτική.
Εχω παρατηρήσει ότι στις ταινίες, ανεξαρτήτου πηγής (και NETFLIX), δεν παίζουν τα πίσω suround ηχεία. Όταν τα τεστάρω, παίζουν κανονικά και στην ρύθμιση με το μικρόφωνο που διαθέτει ο yamaha παίζουν και ρυθμίζονται κανονικά. Όταν όμως βλέπω ταινία τα ακούω μόνο αν επιλέξω 7chanel stereo, σε κανένα άλλο suround πρόγραμμα του Ενισχυτή δεν παίζουν. Μόνο σε μια ταινία τα άκουσα όταν έπαιξα ταινία απευθείας από το στικακι στην τηλεόραση. Σε άλλες ταινίες που δοκίμασα απευθείας απο το στικάκι πάλι δεν τα ακουγα.
Καμιά ιδέα? φταίει η οπτική? Μήπως αν έβαζα ένα dac και έστελνα το ψηφιακό της τηλεόρασης σε αναλογικό στον ενισχυτή θα είχα suround?
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα σου,
Δεν μας έχεις πρήξει χαρά μας αν καταφέρουμε να σε βοηθήσουμε !!
Για κάνε άλλη σύνδεση το bluray με coaxial αν έχει στον ενισχυτή σου και δοκίμασέ το.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Καλημέρα σου,
Δεν μας έχεις πρήξει χαρά μας αν καταφέρουμε να σε βοηθήσουμε !!
Για κάνε άλλη σύνδεση το bluray με coaxial αν έχει στον ενισχυτή σου και δοκίμασέ το.
θα το συνδεσω δηλαδη αναλογικα στην θέση cd ας πούμε και στην αναπαραγωγη στο input του ενισχυτη θα επιλέξω cd.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Το coaxial δεν είναι αναλογική σύνδεση αλλά ψηφιακή, ο ενισχυτής θα πρέπει να έχει το bluray σου δε γνωρίζω.
Από το out του bluray στο in του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Το coaxial δεν είναι αναλογική σύνδεση αλλά ψηφιακή, ο ενισχυτής θα πρέπει να έχει το bluray σου δε γνωρίζω.
Από το out του bluray στο in του ενισχυτή.
ναι εχουν και τα δύο. Θα το δοκιμάσω.
 



Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Για μία δοκιμή σύνδεσε ένα καλώδιο rca μόνο τη μία άκρη του η το κόκκινο η το άσπρο.
ίσως δουλέψει !!!
 


Μηνύματα
168
Reaction score
52
Για μία δοκιμή σύνδεσε ένα καλώδιο rca μόνο τη μία άκρη του η το κόκκινο η το άσπρο.
ίσως δουλέψει !!!
Δούλεψε το rca. Τα ηχεία πάλι δεν παίζουν....
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα σου,
Αν έχεις δοκιμάσει και τις δυο coaxial και τις τρεις optical input εισόδους ?
Βλέπεις στη οθόνη του ενισχυτή σου αν το σήμα που δέχεται από το bluray είναι DD η DTS ?
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Αν τα έχεις δοκιμάσει όλα και δε ακούς τα πίσω ηχεία υπάρχει μια τελευταία επιλογή για να ακούσεις surroud που είναι το multi channel αν φυσικά το έχει το bluray σου ......... είναι αναλογική σύνδεση για πολυκάναλο ήχο.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Cinema digital dsp γράφει

Το θέμα είναι ότι έβαλα ένα cd μουσικής και ο ενισχυτής πήγε αυτόματα στο πρόγραμμα plxii music και έπαιζαν κανονικά τα πίσω. Όταν βάλω blue ray μου αλλάζει το πρόγραμμα σε dds enhanced και δεν παίζουν
 



Μηνύματα
168
Reaction score
52
Το Blu-ray
IMG_20201119_181829.jpg

Πρέπει να έχεις ταινία 7.1 για να παίξουν τα πίσω surround. Λίγες κυκλοφόρησαν..
Μέχρι τώρα δεν είχα θέμα. Έπαιζαν κανονικά. Αυτό συμβαίνει με την καινούργια τηλεόραση
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Τα προγράμματα ήχου που έχει ο ενισχυτή σου είναι πάντα σε μια από τις αρχικές ρυθμίσεις του, μετά θα πρέπει να μπεις στο μενού του να τις αλλάξεις αν το θέλεις π.χ
αν θέλεις όταν επιλέγεις το cd σου να παίζει κατευθείαν χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή πας στο
Input menu μετά στο input mode το βάζεις στο Analog και αυτομάτως θα βλέπει ότι το σήμα είναι αναλογικό η ψηφιακό και θα παίζει stereo.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Μέχρι τώρα δεν είχα θέμα. Έπαιζαν κανονικά. Αυτό συμβαίνει με την καινούργια τηλεόραση
Με μπέρδεψες λίγο είπες ότι είχες πρόβλημα σε ότι και να σύνδεες με οπτική δε έπαιζαν τα surround μόνο 7 channel stereo.
Όταν πατήσεις το Straight τι κάνει ?
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Με μπέρδεψες λίγο είπες ότι είχες πρόβλημα σε ότι και να σύνδεες με οπτική δε έπαιζαν τα surround μόνο 7 channel stereo.
Όταν πατήσεις το Straight τι κάνει ?
Παίζουν όλα εκτός από τα πισω
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Με μπέρδεψες λίγο είπες ότι είχες πρόβλημα σε ότι και να σύνδεες με οπτική δε έπαιζαν τα surround μόνο 7 channel stereo.
Όταν πατήσεις το Straight τι κάνει ?
Με την προηγούμενη τηλεόραση που είχα άκουγα κανονικά από όλα τα κανάλια. Με την καινούργια τηλεόραση, έχω τα πάντα συνδεδεμένα με hdmi στην τηλεόραση και από εκεί με οπτική στον ενισχυτή. Απλά δεν παίζουν τα πίσω ηχεία αλλά όχι πάντα. Σε δύο περιπτώσεις έπαιζαν κανονικά. Είναι θέμα κωδικοποίησης? Δεν θα έπρεπε ο ενισχυτής να παίρνει το σήμα και να το μετατρέπει σε 7.1?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.880
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top