Ερωτηση για YAMAHA RXV650

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Δεν θα έπρεπε ο ενισχυτής να παίρνει το σήμα και να το μετατρέπει σε 7.1?
Σε σύνδεση με οπτική, ο ήχος που παίρνεις είναι max 5.1( DD ή DTS). Από ό,τι καταλαβαίνω ακούς όλα τα κανάλια όταν -σε stereo πρόγραμμα- ο ενισχυτής μπαίνει σε ρύθμιση all channel stereo.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ο ενισχυτής σου έχει ρύθμιση να μετατρέπει το 5.1 σε 7.1.
 


Μηνύματα
168
Reaction score
52
Σε σύνδεση με οπτική, ο ήχος που παίρνεις είναι max 5.1( DD ή DTS). Από ό,τι καταλαβαίνω ακούς όλα τα κανάλια όταν -σε stereo πρόγραμμα- ο ενισχυτής μπαίνει σε ρύθμιση all channel stereo.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ο ενισχυτής σου έχει ρύθμιση να μετατρέπει το 5.1 σε 7.1.
Μα πέντε κανάλια δεν έχω έτσι κι αλλιώς? Μπροστινά,κεντρικό,sub,πλαϊνά surround και πίσω. Εγώ δεν ακούω τα πίσω
Ναι αυτό εννοούσα
Σε σύνδεση με οπτική, ο ήχος που παίρνεις είναι max 5.1( DD ή DTS). Από ό,τι καταλαβαίνω ακούς όλα τα κανάλια όταν -σε stereo πρόγραμμα- ο ενισχυτής μπαίνει σε ρύθμιση all channel stereo.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ο ενισχυτής σου έχει ρύθμιση να μετατρέπει το 5.1 σε 7.1.
DTS 96/24, DTS Neo:6, DTS decoder, DTS-ES Discrete 6.1, DTS-ES Matrix 6.1, Dolby Digital, Dolby Digital Surround EX, Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II, Dolby Pro Logic IIx. Αυτά έχει. Εγώ έχω χάσει το dolby pro logic
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Δηλαδή όταν παίζεις ταινία 5.1 από το blu ray η από το νετφλιξ παίζει το κεντρικό και δεν παίζουν τα πίσω?
Έχεις βάλει αυτι και παίζει??
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Δηλαδή όταν παίζεις ταινία 5.1 από το blu ray η από το νετφλιξ παίζει το κεντρικό και δεν παίζουν τα πίσω?
Έχεις βάλει αυτι και παίζει??
Παιζουν όλα εκτός από τα πίσω ανεξάρτητα τι πρόγραμμα επιλέγω στον ενισχυτή. Μόνο στο stere channel 7 τα ακούω. Επίσης δεν μου εμφανίζει ο ενισχυτής τις επιλογές dolby pro logic ii και dolby pro logic iix
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Παιζουν όλα εκτός από τα πίσω ανεξάρτητα τι πρόγραμμα επιλέγω στον ενισχυτή. Μόνο στο stere channel 7 τα ακούω. Επίσης δεν μου εμφανίζει ο ενισχυτής τις επιλογές dolby pro logic ii και dolby pro logic iix
Άλλαξες καθόλου τις συνδέσεις στον ενισχυτή
Μήπως τα έχεις βάλει στα back surround και όχι στα surround?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Φίλε geoff άκου,
Έτσι όπως μας τα λες έχεις front, center, surround, και surround back γιατί αυτές τις συνδέσεις έχει ο ενισχυτή σου.
Όταν παίζει μια ταινία που είναι 5.1 θα πρέπει ο ενισχυτή σου να τη κάνει σε 7.1 άρα ο ήχος θα ακούγεται και από τα 4 ηχεία σαν surround, αλλιώς δε θα ακούγονται τα back.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Άλλαξες καθόλου τις συνδέσεις στον ενισχυτή
Μήπως τα έχεις βάλει στα back surround και όχι στα surround?
Δεν έχω πειράξει κάτι. Εκτός αυτού σε μια ταινία που είδα προχθές έπαιζαν κανονικά. Επισης όταν τα τεσταρω παίζουν κανονικά
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Επειδή κατεβάζεις στον ενισχυτή από την τηλεόραση με οπτική ,κοίταξες καθόλου τις ρυθμίσεις εξόδου τις οπτικής από την τηλεόραση?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Φίλε geoff.
Έτσι τα έχεις συνδέσει ?
Το μπλε μπροστινά, το κόκκινο κεντρικό, το πράσινο surround, και το κίτρινο surround back

Inked57d56651f0e229f703c95008_LI.jpg
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Επειδή κατεβάζεις στον ενισχυτή από την τηλεόραση με οπτική ,κοίταξες καθόλου τις ρυθμίσεις εξόδου τις οπτικής από την τηλεόραση?
Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο απλά επιλέγεις η χειο ή οπτική
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Στις προηγμενες ρυθμισεις πρέπει να επιλέξεις το φορμάτ τις οπτικής σε pcm.
Αν αλλάξει τη ρύθμιση σε pcm δε θα παίζει τα φορμά DD και DTS αυτή θα πρέπει να είναι auto η bitstream
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Φίλε geoff.
Έτσι τα έχεις συνδέσει ?
Το μπλε μπροστινά, το κόκκινο κεντρικό, το πράσινο surround, και το κίτρινο surround back

View attachment 187509
IMG_20201119_205253.jpg
IMG_20201119_205245.jpg

Αν αλλάξει τη ρύθμιση σε pcm δε θα παίζει τα φορμά DD και DTS αυτή θα πρέπει να είναι auto η bitstream
Δεν έχω άλλη επιλογή παρά μόνο pcm. Οι επιλογές dolby είναι απενεργοποιημένα
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Φίλε geoff.
Έτσι τα έχεις συνδέσει ?
Το μπλε μπροστινά, το κόκκινο κεντρικό, το πράσινο surround, και το κίτρινο surround back

View attachment 187509
Ναι έτσι τα έχω. Εξάλλου όταν κάνω αυτόματη ρύθμιση με το μικρόφωνο, μου τα βγάζει σωστά και τα ακούω σωστά
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
OK πολύ σωστός :thumbsup:
Βλέπω ότι έχεις κάνει και διπλοενίσχυση στα μπροστινά ηχεία.
Αν έχεις ταινία που να παίζει 7.1 τι βάζεις και ακούς αν δουλεύουν τα ηχεία που θες, άμα δε σου λειτουργούν τότε έχεις πρόβλημα.
Διαφορετικά σου ανάφερα παραπάνω πως λειτουργεί κοίτα σε παρακαλώ την οθόνη του ενισχυτή σου τι ανάβουν
όταν παίζεις ταινία 5.1 ?

InkedYamaha RX-V650 4_LI.jpg
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
OK πολύ σωστός :thumbsup:
Βλέπω ότι έχεις κάνει και διπλοενίσχυση στα μπροστινά ηχεία.
Αν έχεις ταινία που να παίζει 7.1 τι βάζεις και ακούς αν δουλεύουν τα ηχεία που θες, άμα δε σου λειτουργούν τότε έχεις πρόβλημα.
Διαφορετικά σου ανάφερα παραπάνω πως λειτουργεί κοίτα σε παρακαλώ την οθόνη του ενισχυτή σου τι ανάβουν
όταν παίζεις ταινία 5.1 ?

View attachment 187515
Με 5.1 ταινία ανάβουν αυτά
IMG_20201119_215304.jpg

OK πολύ σωστός :thumbsup:
Βλέπω ότι έχεις κάνει και διπλοενίσχυση στα μπροστινά ηχεία.
Αν έχεις ταινία που να παίζει 7.1 τι βάζεις και ακούς αν δουλεύουν τα ηχεία που θες, άμα δε σου λειτουργούν τότε έχεις πρόβλημα.
Διαφορετικά σου ανάφερα παραπάνω πως λειτουργεί κοίτα σε παρακαλώ την οθόνη του ενισχυτή σου τι ανάβουν
όταν παίζεις ταινία 5.1 ?

View attachment 187515
Δεν έχω κάνει διππλοενισχυση. Έχω ένα δεύτερο ζευγάρι ηχείων στο μπάνιο 🙂🙂
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Ta surround back θα δουλέψουν μόνο εάν έχεις ταινία 7.1 (λίγες όπως είπα)
ή έαν έχεις all stereo ή εάν δεν έχεις συνδέσει τα πλαινά surround. Εκτός εάν σε κάποιο συγκεκριμμένο Display της Yamaha τύπου pro logic τα βάζει να παίζουν όλα. Πέρασε και καιρός βέβαια από τότε που τον δούλευα, αλλά νομίζω έτσι θα είναι.
Επίσης δεν θα παίξουν εάν έχεις συνδέσει ηχεία ως height προφανώς..
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Ta surround back θα δουλέψουν μόνο εάν έχεις ταινία 7.1 (λίγες όπως είπα)
ή έαν έχεις all stereo ή εάν δεν έχεις συνδέσει τα πλαινά surround. Εκτός εάν σε κάποιο συγκεκριμμένο Display της Yamaha τύπου pro logic τα βάζει να παίζουν όλα. Πέρασε και καιρός βέβαια από τότε που τον δούλευα, αλλά νομίζω έτσι θα είναι.
Επίσης δεν θα παίξουν εάν έχεις συνδέσει ηχεία ως height προφανώς..
Στο pro logic έπαιζαν κανονικά. Τώρα δεν μου εμφανίζει καν την επιλογή pro logic. Αυτό έγινε από τότε που έβαλα την καινούργια τηλεόραση. Σήμερα δοκίμασα τα παντα, έκανα reset, άλλαξα όλα τα καλώδια, Τζιφός.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα και πάλι,
Φίλε geoff κοίτα στο μενού του Yamaha στο Sound Menou μετά στο Speaker Level τα SBR, SBL τι δείχνουν και τα PRES θα πρέπει να είναι OFF
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top