Ερώτηση για διπλοενισχυση

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
ναι δεν διαφωνο αλλα οταν δεν παιζει χρημα,η μαζευις και περνεις αλλον.
εξαλλου το εχω πει πολλες φορες εδω δεν τα αγορασα μαζι,πηρα πρωτο τον creek πικαπ και phono ηχεια ειχα κατι τοτε δαπεδου τα roister evidence 7s και τελευταια αγορασα τα φοκαλ αφου ειχα δοκιμασει με τον creek ηχεια της epos μου αρεσε καλυτερα σαν μουσικοτητα τα focal
OK.
Οι περισσότεροι μας πιστεύω σταδιακά κάνουμε αλλαγές κομμάτι-κομμάτι.
Οπότε όπως λέει ο tando στο #5, αφού λες να δώσεις 600€, αν πουλήσεις και creek και εξωτερικό phono μήπως βρείς με το σύνολο κάποιον καταλληλότερο για τα 926;
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
OK.
Οι περισσότεροι μας πιστεύω σταδιακά κάνουμε αλλαγές κομμάτι-κομμάτι.
Οπότε όπως λέει ο tando στο #5, αφού λες να δώσεις 600€, αν πουλήσεις και creek και εξωτερικό phono μήπως βρείς με το σύνολο κάποιον καταλληλότερο για τα 926;
Ναι είναι μια σκέψη και αυτη.
Για να καταλαβω λες οτι ο creek δεν οδηγει πχ 100% τα φοκαλ η στα φοκαλ αξίζει ενας σαφως καλύτερος ενισχυτής πχ λεω εγω λαμπατος τσακιριδη η ενας ολοκληρος σαφως και σε watt ποιο δυνατός και ποιοτικός
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Ναι είναι μια σκέψη και αυτη.
Για να καταλαβω λες οτι ο creek δεν οδηγει πχ 100% τα φοκαλ η στα φοκαλ αξίζει ενας σαφως καλύτερος ενισχυτής πχ λεω εγω λαμπατος τσακιριδη η ενας ολοκληρος σαφως και σε watt ποιο δυνατός και ποιοτικός
Λέω πως ηχεία των 2000€ θέλουν και ενισχυτή παραπλήσιας αξίας.
Πιστεύω πως και τα 75W του Creek τους είναι λίγα, εκτός και αν ακούς πολύ χαμηλά. Άλλο το ΧΨΖ αυτοκίνητο με μηχανή 75HΡ και άλλο με 150ΗΡ.
Πάντως δεν παραπονέθηκες για την δύναμη, αλλά για την ηχητική εικόνα του Creek.
Με τις λάμπες δεν τα πάω καλά, οπότε δεν έχω να πω κάτι.
Αν είχα τα 926 θα κοίταγα για 2Χ150WRMS/8Ω ενισχυτή, στις αγγελίες κυκλοφορούν καλά κομμάτια κατά καιρούς.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Ναι είναι μια σκέψη και αυτη.
Για να καταλαβω λες οτι ο creek δεν οδηγει πχ 100% τα φοκαλ η στα φοκαλ αξίζει ενας σαφως καλύτερος ενισχυτής πχ λεω εγω λαμπατος τσακιριδη η ενας ολοκληρος σαφως και σε watt ποιο δυνατός και ποιοτικός
Για να καταλάβεις τι θέλουμε να σου πούμε, κανε το εξής πολύ απλό........ χτυπά στο youtube το μοντέλο των ηχείων σου και κάνε αναζήτηση για σχετικά βίντεο. Όχι βίντεο από καταστήματα κλπ, αλλά από απλούς χομπίστες που τους αρέσει να ανεβάζουν βίντεο από τα συστήματα τους. Σε αυτά τα βίντεο, πρόσεξε τα ενισχυτικά που έχουν.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Για να καταλάβεις τι θέλουμε να σου πούμε, κανε το εξής πολύ απλό........ χτυπά στο youtube το μοντέλο των ηχείων σου και κάνε αναζήτηση για σχετικά βίντεο. Όχι βίντεο από καταστήματα κλπ, αλλά από απλούς χομπίστες που τους αρέσει να ανεβάζουν βίντεο από τα συστήματα τους. Σε αυτά τα βίντεο, πρόσεξε τα ενισχυτικά που έχουν.
Το ειχα κανει παλιά στο youtube αλλα δεν εβρισκα και κάτι.
Παλιά οταν μια εποχή ψαχνομουν μου ειχε φερει ο ορφεας σπιτι μου εναν vincent που ειχε γυρω στα 230 watt στα 8ωμ και εναν micromega αμα το γράφω καλα.
Ο vincent παρολου που ηταν πολυ δυνατος οσο αφορα τα ρεύματα δεν μας αρεσε καθολου οσο αφορα τον ηχο ο micromega επαιζε παρά πολύ καλα.

Μήπως λεω εγω τωρα μια βλακεια δεν παίζει τόσο ρόλο τα ρεύματα αλλα η ποιότητα;διοτι βλεπω οτι πχ η focal ματσαρει πολύ με ενισχυτικά naim νομίζω που οκ όσους εχω δει αμα θυμάμαι καλα δεν φτανουν ουτε καν τα 150watt.

Παντός οντος το επιασες δεν κανω παραπονα οσο αφορα την οδήγηση μαλλον αυτο που χρειάζομαι καλύτερη ηχητική εικόνα για τον ika λέω.
Οπως και να εχει παιδιά σας ευχαριστώ που ασχολειτε και μου λέτε τις γνωμες σας
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
ΙΜΗΟ :

1. Πρόσθεσε πυκνωτές στην τροφοδοσία του τελικού σταδίου
2. Στοπ! Ακου / εκτίμησε το αποτέλεσμα
3. Αν αυτό δεν φτάνει, προτίμησε να πας σε άλλον ενισχυτή και εκμεταλλεύσου την μεταπώληση του Creek.
Η μεταβολή του προενισχυτικού σταδίου, ακόμα και η προσθήκη εξωτερικού προ, είναι ντελικάτη υπόθεση για τους λόγους που έγραψε ο ΤΑΝΤΟ. Η δε υπάρχουσα τροφοδοσία του (τουλάχιστον από φωτό στο νετ), ΟΚ μου φάνηκε
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
.......

Μήπως λεω εγω τωρα μια βλακεια δεν παίζει τόσο ρόλο τα ρεύματα αλλα η ποιότητα;διοτι βλεπω οτι πχ η focal ματσαρει πολύ με ενισχυτικά naim νομίζω που οκ όσους εχω δει αμα θυμάμαι καλα δεν φτανουν ουτε καν τα 150watt.

Παντός οντος το επιασες δεν κανω παραπονα οσο αφορα την οδήγηση μαλλον αυτο που χρειάζομαι καλύτερη ηχητική εικόνα για τον ika λέω.
.....
Μάλλον NAIM & FOCAL είναι του ιδίου ομίλου, χωρίς αυτό να σημαίνει υποχρεωτικά κάτι.
Εδώ πάντως μιλάνε για ταίριασμα με MF.
Ως συνήθως, θα υπάρχουν περισσότερες της μιάς επιλογές.
Σου άρεσε ο AUDIOLAB σαν προ, γιατί να μην σου αρέσει και σαν τελικός;
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Είμαι της άποψης να μην βάλεις χέρι στον ενισχυτή σου, γιατί μπορεί τελικά να μην σου "κάτσει" το πείραγμα και γιατί πολύ δύσκολα θα πουληθεί μετά σαν μεταχειρισμένο μηχάνημα που έχει "πειραχθεί". Μερικές προτάσεις για ολοκληρωμένους (προφανώς υπάρχουν και άλλες,απλά ενδεικτικά τους προτείνω,για να καταλάβεις που πρέπει να κινηθείς,για να αξιοποιήσεις τα ηχεία σου ), που θα σου έδιναν σημαντικά καλύτερο αποτέλεσμα. Εννοείται πως τους ψάχνεις σαν μεταχειρισμένους (αφού δεν υπάρχουν πολλά χρήματα) ή απλά τους έχεις υπόψη, για όταν μπορέσεις να τους αγοράσεις καινούργιους (έτσι και αλλιώς έχεις ενισχυτή, που σε καλύπτει σε μεγάλο ποσοστό).







μπορείς φυσικά να κοιτάς και για μτχ. σετ προ-τελικού . Αφου κυρίως ακούς πικάπ,ίσως η αγορά ενός καλού εξωτερικού phono pre,να βοηθούσε σημαντικά,μέχρι να πας σε κάποιον καλύτερο ενισχυτή συνολικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ωραίες προτάσεις θα τις εχω υποψιν μου.
Οχι δεν έχω σκοπό να βαλω χερι στον creek γιατι αυτό που λέτε αμα καποια στιγμη τον πουλήσω θα χάσει αξία.
Θα κοιταω και σε αγγελιες για μεγαχειρισμενα βέβαια αφού τους ακούσω στον χωρο μου.
Ενδιαφερον ο mf 6si αλλα πολλα τα λεφτά βεβαια που γκουγκλαρα φερνει το hifi diapason που απο εκεί εχω πάρει τα μηχανηματα μου ολα.
Τον ξερω και προσωπικα τον κυριο κοψια αμα τον εχει μπορει να του πω έτσι δυο ημερες να τον δοκιμασω σπιτι μου.

Αλλα οπως είπα παρά πολλα τα λεφτά ουτε καν απλα ετσι για το γαμωτο να τον ακούσω
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Επίσης κυκλοφορούν κατά καιρούς στις αγγελίες κάποια σετάκια NAD, προ C16x & τελικός C27x σε καλές τιμές.
Δηλαδή ο ολοκληρωμένος NAD C37x σε 2 τεμάχια, με τα ανάλογα πλεονεκτήματα.
Έχε και αυτόν υπόψιν μαζί με τους υπόλοιπους, σίγουρα θα σου προτείνουν και άλλους...

Επίσης, εκτός του Μ6 υπάρχει και ο Μ5.
 
Last edited:

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Επίσης κυκλοφορούν κατά καιρούς στις αγγελίες κάποια σετάκια NAD, προ C16x & τελικός C27x σε καλές τιμές.
Δηλαδή ο ολοκληρωμένος NAD C37x σε 2 τεμάχια, με τα ανάλογα πλεονεκτήματα.
Έχε και αυτόν υπόψιν μαζί με τους άλλους, σίγουρα θα σου προτείνουν και άλλους...

Επίσης, εκτός του Μ6 υπάρχει και ο Μ5.
Ναι ναι μολις αυτον κοιταγα τον m5si είναι μια να το πω με υπομονή λογικη τιμή 150wat στα 8ωμ αυτο που δεν βρίσκω στα 4ωμ πόσο παει ο ενισχυτης δεν μπορει καπου να μην γραφει.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Ναι ναι μολις αυτον κοιταγα τον m5si είναι μια να το πω με υπομονή λογικη τιμή 150wat στα 8ωμ αυτο που δεν βρίσκω στα 4ωμ πόσο παει ο ενισχυτης δεν μπορει καπου να μην γραφει.
αυτός οδηγεί τα 936 με τον ίδιο ενισχυτή


στα 4Οhm βγάζει 220watts

 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
αυτός οδηγεί τα 936 με τον ίδιο ενισχυτή


στα 4Οhm βγάζει 220watts

Πωπω και τα 936 ειναι ακομα ποιο δυσκολα διοτι έχει ενα παραπάνω μεγάφωνο αχ ζημιες μου κανετε παιδιά αχχα με την καλη έννοια το λέω.
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Πωπω και τα 936 ειναι ακομα ποιο δυσκολα διοτι έχει ενα παραπάνω μεγάφωνο αχ ζημιες μου κανετε παιδιά αχχα με την καλη έννοια το λέω.
Εντάξει τώρα, μην παραπονιέσαι χρονιάρα μέρα.
Δεν σου είπαμε τον Μ8.
:gamer::dance2::drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top