Ερώτηση για ταυτόχρονη σύνδεση δύο τελικών

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Τον GRAAF WFB two
χει δυο εξόδους για τελικό ενισχυτή. Έχεις και τους δυο μόνιμα συνδεδεμένους με τις εξόδους προενίσχυσης. Θα πάρεις ένα δεύτερο καλώδιο ηχείων, που θα συνδέει τον δεύτερο τελικό με τα ηχεία. Το μόνο που θα κάνεις θα είναι να αλλάζεις τα καλώδια ηχείων στις υποδοχές των ηχείων και φυσικά να ανοίγεις τον αντίστοιχο τελικό, κάτι πολύ πιο απλό αφού το πίσω μέρος των ηχείων προφανώς θα είναι εύκολα προσβάσιμο (εκτός και αν έχεις ηχεία βάσης χωμένα σε κανένα ράφι, αλλά μάλλον όχι αν κρίνω από τον προενισχυτή). Κανένα ψάξιμο για να πιάνεις τα σωστά καλώδια στο πίσω μέρος του ρακ, απλά ένα έξτρα κόστος για τα δεύτερα καλώδια...... το είχα κάνει πριν 20 τόσα χρόνια, στην εργένικη περίοδο που είχα προ και τελικούς και ήθελα ανάλογα με τα κέφια μου, να ακούω από άλλον ενισχυτή.
 


Μηνύματα
66
Reaction score
32

Γιατί δεν μπαίνει ο κάθε τελικός στη μια και ο άλλος στην άλλη από τις δύο εξόδους (output 1 & 2) που έχει;
χει δυο εξόδους για τελικό ενισχυτή. Έχεις και τους δυο μόνιμα συνδεδεμένους με τις εξόδους προενίσχυσης. Θα πάρεις ένα δεύτερο καλώδιο ηχείων, που θα συνδέει τον δεύτερο τελικό με τα ηχεία. Το μόνο που θα κάνεις θα είναι να αλλάζεις τα καλώδια ηχείων στις υποδοχές των ηχείων και φυσικά να ανοίγεις τον αντίστοιχο τελικό, κάτι πολύ πιο απλό αφού το πίσω μέρος των ηχείων προφανώς θα είναι εύκολα προσβάσιμο (εκτός και αν έχεις ηχεία βάσης χωμένα σε κανένα ράφι, αλλά μάλλον όχι αν κρίνω από τον προενισχυτή). Κανένα ψάξιμο για να πιάνεις τα σωστά καλώδια στο πίσω μέρος του ρακ, απλά ένα έξτρα κόστος για τα δεύτερα καλώδια...... το είχα κάνει πριν 20 τόσα χρόνια, στην εργένικη περίοδο που είχα προ και τελικούς και ήθελα ανάλογα με τα κέφια μου, να ακούω από άλλον ενισχυτή.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν να κάνω, ο προβληματισμός μου ήταν για το αν μπορούσα να τους έχω ταυτόχρονα συνδεδεμένους με τα ηχεία (κάτι το οποίο είναι επικίνδυνο τελικά).
Εγώ τα έκανα ανάποδα, στην εργένικη περίοδο είχα έναν (…τον οποίο για λόγους ψυχοθεραπείας κράτησα).

Σας ευχαριστώ.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Με κάτι τέτοιο μπορείς πάντως να κάνεις γρήγορη σύγκριση ενισχυτών ή ηχείων.
Αν μάλιστα βρεις και τηλεχειριζόμενο... (αυτά με τα RCA για πηγές, απόφυγέ τα, το πιθανότερο να έχουν αδυναμία στα πολλά βατ)
Βέβαια, παρεμβάλλεις επαφές και διακόπτες/ρελέδες στο σήμα.
Από το να έχω πάντως διπλά καλώδια και μπανάνες, θα προτιμούσα να βγάζω το ένα καλώδιο των ηχείων από το κουτάκι, και να το συνδέω κατ'ευθείαν στον ενισχυτή για τις κρίσιμες ακροάσεις.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Με κάτι τέτοιο μπορείς πάντως να κάνεις γρήγορη σύγκριση ενισχυτών ή ηχείων.
Αν μάλιστα βρεις και τηλεχειριζόμενο... (αυτά με τα RCA για πηγές, απόφυγέ τα, το πιθανότερο να έχουν αδυναμία στα πολλά βατ)
Βέβαια, παρεμβάλλεις επαφές και διακόπτες/ρελέδες στο σήμα.
Από το να έχω πάντως διπλά καλώδια και μπανάνες, θα προτιμούσα να βγάζω το ένα καλώδιο των ηχείων από το κουτάκι, και να το συνδέω κατ'ευθείαν στον ενισχυτή για τις κρίσιμες ακροάσεις.
Κάτι τέτοιο θα βοηθούσε.
Κατ΄αρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Γενικά δεν θα ‘θελα να βάλω επιπλέων συσκευές στο σύστημα.
Ο προβληματισμός μου ήταν καθαρά τεχνικής φύσεως – πρακτικότητας, δεν με ενδιαφέρουν πλέων οι συγκρίσεις ενισχυτών ή ηχείων πάρα μόνο οι ακροάσεις (απλά όταν είμαι μόνος μου στο σπίτι και για καθαρά ψυχολογικούς – αισθητικούς λόγους, μου αρέσει να ακούω με τον λαμπάτο τελικό που έχω από παλιά).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top