Ερώτηση για τα βατ των τελικων

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Έχουμε 2 ενισχυτες. ενα 100βατ με gain 30, και ενα 250 βατ με gain 27.
Ποιος θα παίζει ποιο δυνατά; (ίδιος προ με το Volume στο ίδιο σημείο, ίδιο input sensitivity κτλ)
Δεν γίνεται να παίξουν το ίδιο δυνατά διότι δεν έχουν την ίδια ευαισθησία. Υποθέτοντας ότι η ισχύς που αναφέρεις είναι στα 8Ω, για να αποδώσει ισχύ 100W ο μεν, πρέπει να έχει τάση στην έξοδό του 28VRMS, οπότε η ευαισθησία του είναι 28/30=0,93Volt. Για να αποδώσει ο δε 250 βατ σε φορτίο 8Ω, πρέπει να παρουσιάσει στην έξοδό του τάση 45Volt, οπότε η ευαισθησία του είναι 1,67Volt.

Υποκειμενικά, όμως, επειδή ο μικρός (ο 100άρης) έχει υψηλότερη ευαισθησία, ένας μη υποψιασμένος και όχι διαβασμένος ακροατής θα θα αντιληφθεί πως αυτός "σηκώνει" στάθμη πιο ενωρίς, καθώς ανοίγει το volume, άρα είναι και πιο ισχυρός(*). Όμως, άλλο τί νομίζει κανείς, και άλλο τί ισχύει.

(*) ...ή ότι έχει "απίστευτα δυναμικά"! Για να μην ξεχνάμε και την αργκό του high end (τρομάρα τους)...
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
ΞΕΧΑΣΑΤΕ τον παράγοντα ευαισθησία ηχείων εδώ, αλλά θεωρούμε ότι μιλάμε για ίδια ηχεία. Αν είναι όντως έτσι ο ημίθεος έχει όπως πάντα δίκιο.

Στα υπόλοιπα που σχολίασες Κώστα , έχεις δίκιο , πάντα , απλά δεν κατανοείς ότι μεταφέρονται από άνθρωπο που δεν έχει και ΄τοσο πολλές τεχνικές γνώσεις . Ως εκ τούτου κάνει κάποια λάθη .
Εννοώ τον ΜΑΝΜΑΡ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Σωστό αυτό. Και επειδή στην εποχή μας οι πηγές και οι προενισχυτές έχουν ισχυρή έξοδο γενικώς, 4Volt και βάλε, νομίζω πως δεν έχει κάποιο νόημα να ασχολούμαστε με το κέρδος των ενισχυτών. Ούτως ή άλλως, μια πηγή ή προενισχυτής με έξοδο 4-5 βολτ υπερκαλύπτει την ανάγκη οδήγησης οποιουδήποτε ενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Εγώ για να μάθω ρωτάω. Και πολύ σωστά, δεν έχω τεχνικές γνώσεις, και προσπαθώ να μεταφράσω το βίντεο από τα αγγλικά. Για αυτό είπα παραπάνω να το δείτε και εσείς.
Ρίξτε μια ματιά και στα σχόλια να δείτε τι μου απαντούν στη ερώτηση που έκανα και εδώ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Ρίξτε μια ματιά και στα σχόλια να δείτε τι μου απαντούν στη ερώτηση που έκανα και εδώ.
Όχι!, Ο 100άρης ενισχυτής δεν θα παίξει πιο δυνατά επειδή έχει υψηλότερο gain, αλλά διότι είναι πιο ευαίσθητος. Άλλο πράγμα το gain, άλλο η ευαισθησία.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Σωστά διότι διεγείρεται πιο νωρίς.
Με 100mv θα βγάλει πιο μεγάλη έξοδο , λόγω υψηλότερης ευαισθησίας.
Εδώ που τα λέμε και η ευαισθησία θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί , ώς ένα υποτυπώδες κέρδος, αλλά σε διαφορετική μορφή. Με την έννοια του πόσα volts βγάζει με τόσα mv στην είσοδο , αλλά όχι ακριβώς έτσι.
Ισως σαν πότε βγάζει την δεδομένη ισχύ του ο τελικός σε συνάρτηση δεδομένου volume δεδομένου προενισχυτή.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Κάνει μια ωραία παρομοίωση στο βίντεο με ένα αυτοκίνητο που ενώ πάς στην ευθεία χαλαρά με 2η ταχύτητα (8Οhm), έρχεται η ανηφόρα (4Ohm φορτίο) χωρίς να μπορείς να αλλάξεις σχέση στο κιβώτιο, το οποίο σημαίνει οτι χρειάζεσαι γκάζι (Watt) ώστε να διατηρήσεις την ίδια ταχύτητα (στάθμη, μπάσα κλτ κτλ). Και φυσικά έχει εξηγήσει οτι μπορεί ένα ηχείο να λέει πως είναι 8Ohm, όμως αυτό έχει μεταβαλλόμενη αντίσταση κι έτσι μόλις αρχίσει το σοβαρό πρόγραμμα, θα σου ζητήσει αυτομάτως Watt (γκάζι στην ανηφόρα).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Αντί να κάτσει να εξηγήσει σαν σοβαρός άνθρωπος ότι οι ενισχυτές είναι ενισχυτές τάσης, λέει αυτές τις μπούρδες.
Δε πειράζει, η γη γυρίζει κι έτσι.
Μικρό το κακό. :)
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Για μας τους ψιλοάσχετους είναι μια καλή αρχή πάντως για να καταλάβουμε τί είναι τί...
 
  • Like
Reactions: TGD

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Τάση, ένταση, αντίσταση.
Ο ρημάδης ο νόμος του Ωμ.
Γνώσεις γυμνασίου.

Είναι τόσο απλά τα πράγματα, που βαριέται το δάχτυλό μου να πατάει τα εικονικά πλήκτρα στο κινητό...

Υπάρχει κι η βικιπαίδεια, όποιος θέλει, θα διαβάσει να μάθει, κι όποιος θέλει να βλέπει βίντεο από τον κάθε λαστιχά στις ανηφόρες, θα βλέπει βίντεο.

Στην πράξη, το'πα απλά: πάρτε ενεργά.
Σχετικοί και άσχετοι, ψιλοάσχετοι ή χοντροάσχετοι, ψιλοσχετικοί ή μπούτχιες, διακρίσεις δε κάνω.
Ε-νε-ργά.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αντί να κάτσει να εξηγήσει σαν σοβαρός άνθρωπος ότι οι ενισχυτές είναι ενισχυτές τάσης, λέει αυτές τις μπούρδες.
Δε πειράζει, η γη γυρίζει κι έτσι.
Μικρό το κακό. :)
Δείτε και το βίντεο που απαντά στο αν η μουσική ακούγεται καλύτερα όταν είσαι... μαστουρομενος...
Δε βάζω λινκ, τα ναρκωτικά κάνουν κακό!!!!
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ρωτάω εδώ μια που η απορία μου είναι σχετική :
Στα specs κάποιου πολυκαναλου τελικού διαβάζω :

Voltage gain x37 (31,5db)

Σε τι αναφέρεται το x37; σημαίνει ότι αν μπει 1v θα βγουν 37v;
Πως προκύπτουν τα 31,5db από το χ37;
Το THD standard standard για το gain ξέρω ότι είναι 29db. Πόσο θα είναι στη μορφή xXX;
 



Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Με αφορμή ένα review που είδα πριν από λίγο, έριξα μια ματιά στα specs του τελικού
ROTEL rmb 1585, ναυαρχίδα της ροτελ αυτή τη στιγμή.
Δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση και θα ήθελα την γνώμη σας:

Gain 26.2db. (το thx standard για το gain ειναι 29db)
INPUT SENSITIVITY: Line Level Inputs (RCA): 1.9V

Με αυτές τις τιμές δεν θα οδηγήσει σε clipping ένα μέτριο προ ενισχυτή, πριν βγάλει τα 200 βατ;
Πως κρίνετε τα χαρακτηριστικά του; σε συνδιασμο με ένα τυπικό av processor μπορεί να δώσει το περίφημο reference lelel;
Τέλος, αν είχατε την ευκαιρία, θα αγοράζατε ένα τελικό με αυτά τα χαρακτηριστικά;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Το input sensitivity ορίζεται από το Gain σαν συνεπαγόμενη παράμετρος. Αν είχε υψηλότερο gain θα είχε μεγαλύτερη ευαισθησία , δλδ , κάτω από τα 1,9 v.
Οχι δεν θα οδηγήσει σε clipping τον προενισχυτή, από την στιγμή που το στάδιο εισόδου ενός ενισχυτή , δεν ζητά τάση , για να διεγερθεί , αλλά δέχεται. Δλδ το ανάποδο σχεδόν από τα ηχεία. Χοντρικά αυτό.
Απλά εάν δεν οδηγηθεί επαρκώς , δλδ με 1,9v δεν θα βγάλει ποτέ την μέγιστη ισχύ του.
Δεν είδα τα specs του , αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή έχει τέτοια ευαισθησία ( μάλλον από επιλογή ) δεν είναι καλό μηχάνημα.
Ανάλογα με τι προ ή ολοκληρωμένο θα συνδεθεί, και ανάλογα τι μέγιστη τάση μπορεί να βγάλει αυτός ο προ ή ο ολοκληρωμένος.
 

ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.835
Γίνεται να βγάζει 5Χ200=1000W (σε τάξη ΑΒ) και να καταναλώνει 1100W?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Γίνεται να βγάζει 5Χ200=1000W (σε τάξη ΑΒ) και να καταναλώνει 1100W?
Ναι, τα υπόλοιπα είναι θερμότητα, προφανώς. Και υποψιάζομαι πως αυτή η κατανάλωση δεν αναφέρεται στη μέγιστη, αλλά στη μέση ισχύ.

Με αυτές τις τιμές δεν θα οδηγήσει σε clipping ένα μέτριο προ ενισχυτή, πριν βγάλει τα 200 βατ;
Οι προενισχυτές δεν κλιπάρουν. Απλώς, αδυνατούν να οδηγήσουν, αλλ' αυτό είναι υποθετικό σενάριο. Προσωπικά δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω πως υπάρχει στην αγορά ενισχυτής με τάση εξόδου κάτω από 2V.
Πως κρίνετε τα χαρακτηριστικά του; σε συνδιασμο με ένα τυπικό av processor μπορεί να δώσει το περίφημο reference lelel;
To reference level εξαρτάται από την ισχύ του ενισχυτή και την ευαισθησία των ηχείων και την απόσταση ακρόασης.
 

ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.835
Ναι, τα υπόλοιπα είναι θερμότητα, προφανώς. Και υποψιάζομαι πως αυτή η κατανάλωση δεν αναφέρεται στη μέγιστη, αλλά στη μέση ισχύ.
..
(Ημί)Θεε ευχαριστώ :drinks: , τα έχω διαβάσει αυτά, αλλά μιας που στα φόρτε μου στην φυσικοχημεία ήμουν πριν 40χρ, τώρα μου φαίνονται βουνό.
Χοντρικά θυμάμαι ότι αν ένας ενισχυτής καταναλώνει 1000W θα βγάλει συνολικά γύρω στα 250W σε τάξη A, 500-600W σε τάξη AB και 900W σε τάξη D. Τα υπόλοιπα W γίνονται ζεστούλα.
Προφανώς οι μετρήσεις κατανάλωσης που δίνονται δεν είναι για ταυτόχρονη έξοδο 1000 WRMS, μιας που είναι για HT και μόνο τα μπροστινά θα τα δίνουν όλα.
Σωστά στο περίπου?

Ο ενισχυτής μου λέει 2Χ250WRMS/8Ω -2Χ500WRMS/4Ω και δίνει κατανάλωση 1850W. Είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα αυτά τα στοιχεία, σωστά?
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Ο ενισχυτής μου λέει 2Χ250WRMS/8Ω -2Χ500WRMS/4Ω και δίνει κατανάλωση 1850W. Είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα αυτά τα στοιχεία?
Εντάξει, κάθε κατασκευαστής ανακοινώνει κάποια κατανάλωση ισχύος με βάση τον τρόπο χρήσης που αναμένεται να έχει η συσκευή του. Ο δικός σου ενισχυτής προφανώς είναι σε τάξη Α, (για να προδιαγράφεται με τόσο μεγάλη κατανάλωση).
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top