Ερώτηση

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.824
Reaction score
2.237
g.kar said:
Σπύρος Μπλάτσιος said:
[Από την άλλη άμα ακούσεις ένα Sonus Faber Amatti με ενισχυτή KRELL FBI θα σου φύγει ο τάκος και θα αναθεωρήσεις κάποιες από τις απόψεις που έχεις για το Hi-Fi και το Hi-End. Ακουσα αυτό το συνδιασμό πριν λίγες ημέρες και ανατρίχιαζα συνεχώς από την κορυφή ως τα νύχια και μάλιστα σε γνωστά μου μουσικά κομμάτια που δεν με είχαν συγκινήσει τόσο πολύ σε άλλα συστήματα.
Απλά δεν υπάρχουν φράγγα , άλλο αυτό.
Μαγικό άκουσμα όντως!!!!!!!!!!!!!!!!! κάνε θέμα.....
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Για τα Amatti και τον Krell FBI αξίζει να γίνει ένα ειδικό αφιέρωμα.

Εν συντομία, η ακρόαση πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών και με απόλυτη μυστικότητα γιατί οι συνθήκες δεν επέτρεπαν τη δημοσιιότητα.

Εν πάσει περιπτώσει, ο FBI μας έδωσε να καταλάβουμε πόσο πίσω είναι τεχνολογικά πολλοί κατασκευαστές Hi-End ενισχυτών.
Προβληματίστηκα όταν κάποιος της παρέας ανέφερε τη λέξη Class D.  Κρίμα γιατί με μερικά έτοιμα modules Tripath ή με μερικά έτοιμα modules Ice Power της Β&Ο θα μπορούσε να φτιάξει ο οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος της γειτονιιάς έναν δυνατό ενισχυτή με  κορυφαία ποιότητα ήχου.  Οι μηχανικοί της Krell, που σχεδίασαν τον FBI, δεν είναι από τα παιδιά που παίζουν Hi-End με τους φίλους τους στο σπίτι, ούτε  ερασιτέχνες. 

Class D θέλετε αγοράκια ?   Πάρτε κάτι να έχετε να θυμάστε την παραδοσιακή τεχνολογία πουλάκια μου... ,  θα έλεγαν μεταξύ τους οι σχεδιαστές του FBI, σε κάποο διάλειμμα τρώγοντας Αμερικάνικο παγωτάκι με καυτή μαύρη σοκολάτα.

Ο Krell FBI δεν είναι Class D, ούτε τα Sonus Faber Amatti είναι ηλεκτροστατικά ηχεία.
Ο συνδιασμός όμως πάιζει μουσική που σου συγκινεί την καρδιά και σε κάνει να ανατριχιάζεις.
Εκείνη την ημέρα κατάλαβα ότι με πορδες δεν βάφονται τα αυγά.

Προσγειώθηκα κανονικά,  αλλά το μάθημα που επήρα με έκανε ποιο ευτυχισμένο από πριν. Φεύγοντας πήρα μαζί μου έναν νέιο ήχο αναφοράς.
Κάποια στιγμή ελπίζω να τα ξανακούσω αυτά τα δύο να παίζουν μαζί.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιατί συγκρίνεις μήλα με μπριζόλες ρε? Επειδή και τα δύο τρώγονται? :lol:
Έχεις σκεφτεί βέβαια ότι σε κάποιους αρέσουν τα μήλα και σε κάποιους οι μπριζόλες. :wink:

- Πάντως αν σας χτύπησε τόσο δυνατά, ξεκινήστε ένα θέμα ρε παιδιά να μας τα πείτε. Μην το κρατάτε μυστικό. Έτσι όπως τα ακούω πάντως είναι σαν να ανακαλύψατε την αμερική. Για ρίξτε τα λεπτομερώς...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Πρέπει να ξαναγίνει η ακρόαση γιατί πέρασε καιρός. Δεν έχουμε και καλή ακουστική μνήμη ... :lol:
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.824
Reaction score
2.237
g.kar said:
Για τα Amatti και τον Krell FBI αξίζει να γίνει ένα ειδικό αφιέρωμα.

Εν συντομία, η ακρόαση πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών και με απόλυτη μυστικότητα γιατί οι συνθήκες δεν επέτρεπαν τη δημοσιιότητα.

Εν πάσει περιπτώσει, ο FBI μας έδωσε να καταλάβουμε πόσο πίσω είναι τεχνολογικά πολλοί κατασκευαστές Hi-End ενισχυτών.
Προβληματίστηκα όταν κάποιος της παρέας ανέφερε τη λέξη Class D. Κρίμα γιατί με μερικά έτοιμα modules Tripath ή με μερικά έτοιμα modules Ice Power της Β&Ο θα μπορούσε να φτιάξει ο οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος της γειτονιιάς έναν δυνατό ενισχυτή με κορυφαία ποιότητα ήχου. Οι μηχανικοί της Krell, που σχεδίασαν τον FBI, δεν είναι από τα παιδιά που παίζουν Hi-End με τους φίλους τους στο σπίτι, ούτε ερασιτέχνες.

Class D θέλετε αγοράκια ? Πάρτε κάτι να έχετε να θυμάστε την παραδοσιακή τεχνολογία πουλάκια μου... , θα έλεγαν μεταξύ τους οι σχεδιαστές του FBI, σε κάποο διάλειμμα τρώγοντας Αμερικάνικο παγωτάκι με καυτή μαύρη σοκολάτα.

Ο Krell FBI δεν είναι Class D, ούτε τα Sonus Faber Amatti είναι ηλεκτροστατικά ηχεία.
Ο συνδιασμός όμως πάιζει μουσική που σου συγκινεί την καρδιά και σε κάνει να ανατριχιάζεις.
Εκείνη την ημέρα κατάλαβα ότι με πορδες δεν βάφονται τα αυγά.

Προσγειώθηκα κανονικά, αλλά το μάθημα που επήρα με έκανε ποιο ευτυχισμένο από πριν. Φεύγοντας πήρα μαζί μου έναν νέιο ήχο αναφοράς.
Κάποια στιγμή ελπίζω να τα ξανακούσω αυτά τα δύο να παίζουν μαζί.
Krell FBI & SonuS Faber Amati Anniversario= Highend Heaven!
είναι πολύ ελκυστικός ο νέος ήχος της Krell.................................
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.824
Reaction score
2.237
και επειδή έχει σκάσει ο Global με τα μωβ :x η ακρόαση έγινε στα πλαίσια του www.sonusfaberclub.com :lol: :lol: :lol: .......με θέμα την παρουσίαση των 2 αυτών υπερμηχανών μουσικής απόλαυσης....αλλά ας ξεκινήσει ο g,Kar το θέμα που ήταν ο μηχανικός μετρήσεων (αμέ είχαμε και παλμογράφο)........ 8)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Στην Audio κατηγορία γιατί στην Hi-End θα μπλεχτούμε με τα καλωδια.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Γειά σας παιδιά!
δεν ξέχασα αλλά μεσολάβησαν κάποια γεγονότα.Κατ' αρχήν είχαμε μετακόμιση από Σέρρες σε Κατερίνη.Το πρόβλημα με τις ταλαντώσεις των γούφερς παραμένει.Δεν πρόλαβα να πειραματιστώ με βάση τις υποδίξεις σας γιατι όπως πήγε η γυναίκα μου να ανάψει το στέρεο ακούγονταν βόμβος στα ηχεία και μέχρι να βρώ τι έφταιγε ο χρόνος μου τελείωσε.Τελικά ήταν θέμα γείωσης και το πρόβλημα ( ο βόμβος ) λύθηκε με το πάτημα τις '' μεταβολής '' της γείσης από ενα κουμπι που έχει ο προ στην πίσω πλευρά του.Ευελπιστώ την άλλη εβδομάδα να πάρω άδεια και να προσπαθήσω να δω τι γίνεται με το θέμα μας.Ακόμη δεν έχω ιντερνέτ στο σπίτι και σας γράφω από την δουλειά.G.kar έχω πάρει το π.μ. και σε ευχαριστώ .
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Φρόντισε να έχεις τουλάχιστον ένα μηχάνημα γειωμένο στη γείωση του σπιτιού (μέσω του καλωδίου ρεύματος).
Τα υπόλοιπα μηχανήματα μπορούν να γειώνονται μέσω των interconnects.
Tα μεταλλικά σασίς των συσκευών ΔΕΝ πρέπει να είναι αγείωτα, γιατί υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.661
Μηνύματα
2.871.045
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top