Ευχαριστήριο για την τοποθέτηση της νέας κεφαλής

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Στέλιο (Solid Foundation) για την φιλοξενία και για τον χρόνο που διέθεσε ώστε να στήσει την καινούργια μου κεφαλή HANA SL.
Θα ήταν επίσης σημαντική παράλειψη εάν δεν αναφέρω τον θαυμάσιο, αληθοφανή ήχο που αναπαρήγαγε το ηχοσύστημα που χρησιμοποίησε ο Στέλιος για την τελική ρύθμιση της κεφαλής (δίσκοι της Three Blind Mice και ECM, πικαπ το δικό μου με την HANA SL, phono της Bauer audio, Ολοκληρωμένος Bryston και τα θαυμάσια ηχεία PMC twenty5-26).
Ευχαριστώ επίσης και τον Αντώνη για την υποδοχή και φιλοξενία.
Φ
_DSC1814a.jpg
_DSC1818a.jpg
_DSC1809a.jpg
αντάζομαι θέλει "στρώσιμο" τώρα;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Παντού ακούω για αυτή την Hana. Θα ξαναπάρω πικαπ και θα την βαλω μου φαίνεται!
Ο κ Στέλιος πληρώθηκε ή σε εξυπηρέτησε απλώς;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Παντού ακούω για αυτή την Hana. Θα ξαναπάρω πικαπ και θα την βαλω μου φαίνεται!
Ο κ Στέλιος πληρώθηκε ή σε εξυπηρέτησε απλώς;
Εννοείται ότι αγόρασα από εκεί την κεφαλή (είναι ο αντιπρόσωπος της εταιρείας).
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Καλοάκουστη

Σε ποιον βραχίονα την έβαλες;

Είναι η χαμηλοέξοδη shibata;

Στο phono τί ρυθμίσεις έβαλες;

Σε ρωτάω γιατί θα την πάρω κάποια στιγμή στο μέλλον, εύχομαι...
 



Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Πηγές το πικαπ εκει και έγινε η ρύθμιση;
Ναι. Συσκεύασα το πικαπ, ταξίδεψα 280 Km μέχρι Αθήνα, έμεινα εκεί 2-3 ώρες τοποθετήθηκε και ρυθμίστηκε η κεφαλή και μετά γύρισα πίσω...Στο σπίτι το μόνο που έπρεπε να κάνω είναι να ρυθμίσω το βάρος ανάγνωσης. Όλα καλά λοιπόν!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ναι. Συσκεύασα το πικαπ, ταξίδεψα 280 Km μέχρι Αθήνα, έμεινα εκεί 2-3 ώρες τοποθετήθηκε και ρυθμίστηκε η κεφαλή και μετά γύρισα πίσω...Στο σπίτι το μόνο που έπρεπε να κάνω είναι να ρυθμίσω το βάρος ανάγνωσης. Όλα καλά λοιπόν!
Καλοάκουστη Τάσο!
 



T

Tadakis

Guest
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, κατά πάσα πιθανότητα το πικαπ σου απόρυθμίστηκε. Είναι σχεδόν αδύνατον να κράτησε τις ρυθμίσεις μετά από όλη αυτή τη διαδικασία. Οι ρυθμίσεις γίνονται πάντα στη τελική θέση και σε απόλυτα αλφαδιασμενο ράφι.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Η κεφαλή με το headshell αφαιρέθηκε κατά την μεταφορά. Το πικαπ στο σπιτι είναι επίσης απόλυτα αλφαδιασμένο. Το βάρος ανάγνωσης και το anti-skating ρυθμίστηκαν σπίτι. Οπότε τι να έχει αλλάξει; Η κεφαλή δεν κουνήθηκε μετά την αρχική τοποθέτηση.
Επίσης να αναφέρω ότι το πικάπ μου δεν έχει ανάρτηση, οπότε η ρύθμιση της κεφαλής είναι καθαρά γεωμετρική.
Ποια δηλαδή από τις ρυθμίσεις μπορεί να άλλαξε κατά την μεταφορά και γιατί;
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Υπάρχουν αρκετοί τζόγοι σε πολλά σημεία. Πχ το headshell με το υπόλοιπο arm - ακόμα και σε πολύ ακριβους βραχίονες. Το βάρος ανάγνωσης και το anti-skate είναι παράμετροι που ρυθμίζονται γρήγορα και ευκολα. Η βασική ρύθμιση του αζιμουθιου αλλά και της ευθυγράμμισης (alignment) βάσει το προτρακτορα μάλλον έχουν φύγει εκτός. Δες μήπως μπορεις να φωνάξεις το Στέλιο η όποιον άλλο για να τσεκάρει και να ξανα ρυθμίσει το πικαπ.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Υπάρχουν αρκετοί τζόγοι σε πολλά σημεία. Πχ το headshell με το υπόλοιπο arm - ακόμα και σε πολύ ακριβους βραχίονες. Το βάρος ανάγνωσης και το anti-skate είναι παράμετροι που ρυθμίζονται γρήγορα και ευκολα. Η βασική ρύθμιση του αζιμουθιου αλλά και της ευθυγράμμισης (alignment) βάσει το προτρακτορα μάλλον έχουν φύγει εκτός. Δες μήπως μπορεις να φωνάξεις το Στέλιο η όποιον άλλο για να τσεκάρει και να ξανα ρυθμίσει το πικαπ.
Δεν μου εξηγεις το γιατι να συμβαινουν ολα αυτα που περιγραφεις.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
48
Υπάρχουν αρκετοί τζόγοι σε πολλά σημεία. Πχ το headshell με το υπόλοιπο arm - ακόμα και σε πολύ ακριβους βραχίονες. Το βάρος ανάγνωσης και το anti-skate είναι παράμετροι που ρυθμίζονται γρήγορα και ευκολα. Η βασική ρύθμιση του αζιμουθιου αλλά και της ευθυγράμμισης (alignment) βάσει το προτρακτορα μάλλον έχουν φύγει εκτός. Δες μήπως μπορεις να φωνάξεις το Στέλιο η όποιον άλλο για να τσεκάρει και να ξανα ρυθμίσει το πικαπ.
τι πλούτος γνώσεων !!! Ειδικά αυτο με τους τζόγους !!!! :laugh:
 


Μηνύματα
51
Reaction score
48
Μην γίνεσαι εριστικός , υπάρχουν και άλλοι τρόποι να εκφράσεις την διαφωνία σου.
Μα είναι δυνατόν να μιλάμε για τζόγους σε βραχίονες; Αναρωτιέμαι αν έχει τέτοια εμπειρία από τον δικό του βραχίονα
 

T

Tadakis

Guest
Μα είναι δυνατόν να μιλάμε για τζόγους σε βραχίονες; Αναρωτιέμαι αν έχει τέτοια εμπειρία από τον δικό του βραχίονα
Μην αναλώνεσαι με το να αναρωτιέσαι για τη δίκη μου γνώση και εμπειρία, απλά επένδυσε λίγα λεπτά να διαβάσεις ένα μανιουαλ για το πως στήνεται και ρυθμίζεται ένα πικαπ. Επειδή σίγουρα δεν θα το κανείς (αν ήταν θα το είχες κάνει άλλωστε), όλα τα μανιουαλ ξεκινούν με την τοποθέτηση της συσκευής στη τελική τους θέση και μετά προχωρούν στις λοιπές (μικρό)ρυθμίσεις. Ξεκινά με αυτό το βασικό και μετά θα έρθεις και στην (σωστή) εμπειρία. Τωρα αν εξακολουθείς να πιστεύεις πως ‘δεν πειραζει, δεν έχουν τζόγο οι βραχιονεσ’ απλά στειλε ένα μειλ στον Franc Kuzma, κατασκευαστή κάποιων από τους καλύτερους βραχίονες και θα σου απαντήσει ανάλογα για τους τζόγους και γιατί απαγορεύεται η μετακίνηση (όπως και η μερική αποσυναρμολόγηση) ρυθμισμένου πικαπ.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Τό σωστό είναι αυτό ,

" Οι ρυθμίσεις γίνονται πάντα στη τελική θέση και σε απόλυτα αλφαδιασμενο ράφι. "

Αλλά αν δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά ,
" από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα " .

-
 

Μηνύματα
51
Reaction score
48
Μην αναλώνεσαι με το να αναρωτιέσαι για τη δίκη μου γνώση και εμπειρία, απλά επένδυσε λίγα λεπτά να διαβάσεις ένα μανιουαλ για το πως στήνεται και ρυθμίζεται ένα πικαπ. Επειδή σίγουρα δεν θα το κανείς (αν ήταν θα το είχες κάνει άλλωστε), όλα τα μανιουαλ ξεκινούν με την τοποθέτηση της συσκευής στη τελική τους θέση και μετά προχωρούν στις λοιπές (μικρό)ρυθμίσεις. Ξεκινά με αυτό το βασικό και μετά θα έρθεις και στην (σωστή) εμπειρία. Τωρα αν εξακολουθείς να πιστεύεις πως ‘δεν πειραζει, δεν έχουν τζόγο οι βραχιονεσ’ απλά στειλε ένα μειλ στον Franc Kuzma, κατασκευαστή κάποιων από τους καλύτερους βραχίονες και θα σου απαντήσει ανάλογα για τους τζόγους και γιατί απαγορεύεται η μετακίνηση (όπως και η μερική αποσυναρμολόγηση) ρυθμισμένου πικαπ.
Να είσαι σίγουρος ότι έχω μεγάλη εμπειρία από βραχίονες. Ο τελευταίος μου που έστησα μια εβδομάδα μόλις πριν είναι ο SAT CF1-9” .
Τζόγος στους βραχίονες σημαίνει vibrations και resonances
Ο Δεύτερος βραχίονας μου είναι ο 4P και σε πληροφορώ δεν έχει τζόγους
Άσε λοιπόν τις θεωρίες που σε εκθέτουν
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top