Ευχαριστίες

  • Thread starter Νίκος Τεγόπουλος
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μηνύματα
460
Reaction score
199
View attachment 104431

Επιτέλους το πικάπ απέκτησε διαστημικό ήχο.

Μιχαήλ θα σ' ευγνωμονώ αιώνια.
Από την φωτογραφία δεν κατάλαβα τίποτα.

Για βάλε κάποια καλύτερη.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά θάβεις το ταλέντο του φίλου σου Μιχάλη και τον αδικείς.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Από την φωτογραφία δεν κατάλαβα τίποτα.

Για βάλε κάποια καλύτερη.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά θάβεις το ταλέντο του φίλου σου Μιχάλη και τον αδικείς.
Η κατασκευή αφορά δύο εξαρτήματα τα οποία συγκρατούσαν τη ξύλινη μετωπη ενός συρταριού που βρίσκεται στο κάτω μέρος της ηλεκτρικής κουζίνας, προς αντικατάσταση αυτών που είχαν σπάσει.

Πριν απευθυνθώ στον Μιχάλη, έψαξα στο εμπόριο, αλλά δεν υπηρχαν, είναι ενα εξάρτημα το οποίο βρίσκεται μόνο στον κατασκευαστή της κουζίνας, ο οποίος δεν αντιπροσωπεύεται από κανένα πλέον στην Ελλάδα. Τους έστειλα δύο-τρία mail, αλλα ουδεμία απάντηση πηρα, και προκειμένου να αλλάξω όλο το συρτάρι, έστειλα το δείγμα, και μου έφτιαξε δύο ίδια, τα οποία ήρθαν και "έκατσαν" ακριβώς. Φυσικά το υλικό κατασκευής ειναι πολύ καλυτερο σε αντοχή, συγκρινομενο με αυτά που είχε, του Μιχάλη δε πρόκειται να χαλάσουν ποτέ.
20180902_103032.jpg

Στην παραπάνω φωτό νομίζω ότι φαίνεται καλύτερα.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Αμἀν ... μἰστερ Τεγὀπουλε ...
Εἰσαι πολὐ ψεἰρας ρε παιδἀκι μου !
Αφοὐ απὀ μἐσα δε φαἰνεται πὠς στερεὠνεται.
Τἰ τον παιδεὐεις τον ἀνθρωπο...
Βἀλε ἐνα στριφὀνι (or something), με λἰγη logo κι ἀντε γειἀ.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αμἀν ... μἰστερ Τεγὀπουλε ...
Εἰσαι πολὐ ψεἰρας ρε παιδἀκι μου !
Αφοὐ απὀ μἐσα δε φαἰνεται πὠς στερεὠνεται.
Τἰ τον παιδεὐεις τον ἀνθρωπο...
Βἀλε ἐνα στριφὀνι (or something), με λἰγη logo κι ἀντε γειἀ.
Ναι...βγάλε τώρα εσύ άκρη με τους χαιεντάδες,,,:p
[DOUBLEPOST=1535879255][/DOUBLEPOST]
Αν το χρησιμοποιήσουμε και αλλού, θα εκτοξεύσει και εκεί την απόδοσή μας;
Χρειάζεσαι φαρμακευτικά βοηθήματα γιατρέ μου?
Από τώρα?:p
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα ήθελα να ευχαριστήσω το μέλος Argi για την άριστη κατασκευή του παρακάτω καλωδίου τροφοδοσίας dc 15v Mundorf Gold/Silver, (1 μ.), για τη διασύνδεση μεταξύ του Power Supply Farad Super 3 και του Dac.
IMG_20200805_151405.jpg
20200807_122929.jpg
20200807_122724.jpg
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
για τη διασύνδεση μεταξύ του Power Supply Farad Super 3 και του Dac. View attachment 175491 View attachment 175492 View attachment 175493
Σε ζηλευω φιλε Νικο!

Για πες μας εντυπωσεις απο το τροφοδοτικο.Ειναι απο τα καλυτερα τροφοδοτικα της αγορας αυτην τη στιγμη μαζι με το Sean Jacobs!Απο οσο ξερω το dac σου ηδη εχει supercaps στην τροφοδοσια,ετσι δεν ειναι;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Το μέλος τα πουλάει τα καλώδια; Τον ευχαριστείς για την άριστη κατασκευή; Δηλαδή;
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Το μέλος τα πουλάει τα καλώδια; Τον ευχαριστείς για την άριστη κατασκευή; Δηλαδή;
Καλημέρα vet. Έδωσα τα υλικά στο μέλος και το κατασκεύασε. Και επειδή μου αρέσει να τιμώ τους ανθρώπους που κάνουν άριστα την εργασία που τους αναθέτω, θεωρώ υποχρέωσή μου να τους ευχαριστήσω δημόσια.:)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Σε ζηλευω φιλε Νικο!

Για πες μας εντυπωσεις απο το τροφοδοτικο.Ειναι απο τα καλυτερα τροφοδοτικα της αγορας αυτην τη στιγμη μαζι με το Sean Jacobs!Απο οσο ξερω το dac σου ηδη εχει supercaps στην τροφοδοσια,ετσι δεν ειναι;
Γειά σου Γιάννη.
Και τα δύο είναι με supercaps. Πράγματι είναι πολύ καλύτερο από διακοπτικό psu που συνοδευε τη συσκευή Chord Hugo tt2. Όπως καλύτερο είναι και το καλώδιο που έφτιαξε ο Argi.

Εντυπώσεις: θα προτιμούσα να τις γνωρίσω στα μέλη του Site, αφού πρώτα παραλάβω το Media Streamer που έχω παραγγείλει, καθώς και τον M Scaler Chord.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μιχάλη Μελίδη ευχαριστώ πολύ για την φορητή ψησταριά που κατασκευασες. Άριστη υλοποίηση με πολύ καλά υλικά.

Αυτό που ξεχωρίζω όμως στην όλη κατασκευή είναι ο μηχανισμός ανύψωσης της σχάρας ψησίματος με μανιβέλα. Δε μπορείς να φανταστείς την πρακτικότητα της ιδέας!

20200705_140406.jpg
20200705_125011.jpg
20200705_122535.jpg
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
H πατέντα με την μανιβέλα είναι μια που ήθελα για μένα και δεν υλοποίησα ακόμη ως τώρα.
Για να πάρουν ιδέες όσοι τυχόν θέλουν να φτιάξουν μια DIY ψησταριά, να δώσω μερικές μικρές λεπτομέρειες.
Η μανιβέλα γυρνάει ένα άξονα με κοχλία.
Ο κοχλίας γυρνάει έναν άξονα κατά μήκος της ψησταριάς με δύο γραναζάκια μεταλλικά στις άκρες του.
Τα γραναζάκια δίνουν κίνηση σε δύο οδοντωτούς κανόνες (γραμμαριέρες) που ανεβοκατεβάζουν την σχάρα.

IMG_20200701_102527.jpg


Έτσι όταν είναι δυνατή η φωτιά την ανυψώνουμε να μην καίγονται τα ψητά.
Ή όταν είναι όλα ψημένα τα αφήνουμε επάνω στην σχάρα, αλλά ψηλά για να μένουν ζεστά χωρίς να ψήνονται πλέον.
IMG_2210_1.jpg


Όταν η φωτιά πέφτει σε ένταση την χαμηλώνουμε και ψήνουμε ως συνήθως.
IMG_20200701_101036.jpg


Κι εδώ με το καπάκι της.
IMG_20200701_102434_1.jpg


Όλα είναι ανοξείδωτα εκτός από τα γραναζάκια και τα ρουλεμάν.
Κανονικά πρέπει να φτιάξω και για την δική μου ψησταριά το ίδιο σύστημα, αλλά τηλεχειριζόμενο!! :biggrin:
Άκου μανιβέλα! :laugh:


Νίκο χαίρομαι που σας άρεσε και που έψησες ωραία ψητά που τα ευχαριστηθήκατε.
Εγώ είδα μόνο στις φωτο που μ΄ έστειλες. :cry:
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ωραία πατέντα!
Πολύ ωραία πατέντα. Πράγματι. Με αυτη τη λειτουργια είναι αδύνατον να καούν τα ψητά. Ξεκινώ το ψήσιμο από ψηλά, και περιοδικά, ανάλογα με την πτώση της πύρας, χαμηλώνω το ύψος της σχάρας..

Κάτι που λησμόνησα να πω: τοποθετήθηκαν περιστρεφόμενα ροδάκια και στα μπροστινά μπράτσα στήριξης, ώστε να μεταφέρεται κυλώντας από τη θέση αποθήκευσης στη θέση ψησίματος και αντίστροφα, δεδομένου του βάρους που προσέθεσε η ποσότητα άμμου στον χώρο καύσης.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα ήθελα να ευχαριστήσω το μέλος Argi για την άριστη κατασκευή του παρακάτω καλωδίου τροφοδοσίας dc 15v Mundorf Gold/Silver, (1 μ.), για τη διασύνδεση μεταξύ του Power Supply Farad Super 3 και του Dac. View attachment 175491 View attachment 175492 View attachment 175493
Αrgi σ' ευχαριστώ πολύ για την κατασκευή του παρακάτω καλωδίου ρεύματος. Άριστη κατασκευή.
IMG_20200829_195509.jpg
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
@Νίκος Τεγόπουλος κατάλαβες το παράπονο του μάστορα ή να στο κάνουμε λιανά; ;)
...το κατάλαβα το παράπονο του μάστορα, αλλά έκανα το κορόιδο! Και αυτό γιατί είναι πολύ καλύτερος ψητάς από μένα, και σε περίπτωση κλήσης, θα είχε το αποτέλεσμα της..ανεπανόρθωτης έκθεσης του εαυτού μου!!

Please, μην του...πεις τους φόβους μου..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top