Ηγγικεν η ωρα για treatment και subs

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Έχεις αρχίσει πραγματικά να με κουράζεις.
Τα επιχειρήματά σου είναι επιπέδου ...

Πάνε πάρε άμα γίνεις πλούσιος κάνα τζενελεκ, από τα "σαλονάτα" τους μοντέλα, ή κάνα atc, pmc, κλπ, σαλονάτο ρε φίλε, σαλονάτο, να δεις τι εστί σοβαρός ήχος.

Μέχρι τότε, δούλευε να μαζέψεις λεφτά, αν σε ενδιαφέρει το θέμα, και μη παριστάνεις τον οσιομάρτυρα του κεφαλα. :lol:
Το ποιος ποιοι έχουν κουράσει ασε να ξέρουν αυτοί που τα λένε και έξω από εδώ.

Αφήστε το καλάμι με τα λεφτά, ξέρεις εσυ τι έχω εγώ. Μη πάρω έναν trinnov να τον κάψω να γίνει και viral στο youtube.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
στουντιακα sub παρτε και genelec ειδικα ......
......μετα τα 100db η παραμορφωση στο θεο......
αχ αυτες οι μετρησεις...!!!!!!
Αφήστε το καλάμι με τα λεφτά,..........
οποιος δεν εχει τι να πει καταφευγει σε τετοιες λυσεις, που δειχνουν ............
....το κανουν κιαλλοι, δεν ειναι μοναδικος....

μην τους δινετε σημασια....
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Προφανώς μειονότητα είναι και όσοι αγοράζουν τρινοβ. Τίποτα, μειονότητα.:tongue:

Προς Θεού, μη πάτε να πάρετε. Προτιμήστε μαραντζ, εννοείται.:party:

Τέλος πάντων, το να θεωρείτε μια οποιαδήποτε καστομιά ή τα όποια αρενταλ καλύτερες επιλογές από ένα αναγνωρισμένης αξίας κορυφαίο στούντιο μόνιτορ σαμπ όπως της genelec, προσωπικά δε θα το χαρακτηρίσω, δεν βρίσκω λόγο να φάω μπαν τζάμπα κι άδικα. :lol:

Πιθανώς όμως, όσα δε φτάνει η αλεπού, την ξέρετε τη συνέχεια. :gotcha:


ΥΓ. Ναι, είναι ακριβά. Ναι, δεν είναι για όλες τις τσέπες. Ναι μια χαρά θα βολευτεί ο μέσος κινηματογραφόφιλος με κλιψ και αρενταλ και ένα μαραντζ από πίσω. Αλλά μη μπερδεύετε τις βούρτσες με τις ...
Τι σχέση έχει το Trinnov, η Marantz τα Αρεντάλ και τα λοιπά που λες με τον άλλο που πήγε να του φόρτωσουν 8 Χ 18ιτσα και που δεν έπεξαν ποτέ.

Ενταξει οκ, είναι φιλαράκι σου μάλλον και πας να το παρεκκλίνεις το όλο θέμα. ΟΚ, όλα καλά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Τι σχέση έχει το Trinnov, η Marantz τα Αρεντάλ και τα λοιπά που λες με τον άλλο που πήγε να του φόρτωσουν 8 Χ 18ιτσα και που δεν έπεξαν ποτέ.

Ενταξει οκ, είναι φιλαράκι σου μάλλον και πας να το παρεκκλίνεις το όλο θέμα. ΟΚ, όλα καλά.
μόνο που για να είμαστε δίκαιοι...τα ''φορτωμένα'' sub έπαιξαν καταπληκτικά για όσο έπαιξαν

άλλο το κομμάτι της απόδοσης και άλλο αυτό της παρεξήγησης ;)
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
μόνο που για να είμαστε δίκαιοι...τα ''φορτωμένα'' sub έπαιξαν καταπληκτικά για όσο έπαιξαν

άλλο το κομμάτι της απόδοσης και άλλο αυτό της παρεξήγησης ;)

Αστο, τα fusion κλιπαραν απο την αρχη σε σταθμες ραδιοφωνου...
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
είχα την εντύπωση ότι είχες ενθουσιαστεί από το αποτέλεσμα.... :idk:
Σωστα.
Καθοτι αμπασος, οποιοδηποτε μπασο ειναι ευπροσδεκτο.
Αυτο που ακουσα ισως να ηταν και αυτο που επρεπε, δε ξερω, δεν εχω μετρο αναφορας.

Το να κλιπαρουν ομως και τα δυο φιουζιον απο την πρωτη μερα τι λεει; (ρητορικο)

Ε, δυο τρεις μερες μετα το ενα τα κακαρωσε και το αλλο προσποιουταν οτι επαιζε.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Έχω την εντύπωση ότι μέσα σ'ένα forum,ο καθένας γράφει την άποψή του,την εμπειρία του και τις εντυπώσεις του για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι και να μεταφέρεται η γνώση.Αν πρέπει να γίνεται η στραβή για να βγαίνουν στη φόρα τα όποια διάφορα,άστα βράστα...
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Έχω την εντύπωση ότι μέσα σ'ένα forum,ο καθένας γράφει την άποψή του,την εμπειρία του και τις εντυπώσεις του για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι και να μεταφέρεται η γνώση.Αν πρέπει να γίνεται η στραβή για να βγαίνουν στη φόρα τα όποια διάφορα,άστα βράστα...
Κάποιοι κανουν και δουλειά.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Έχω την εντύπωση ότι μέσα σ'ένα forum,ο καθένας γράφει την άποψή του,την εμπειρία του και τις εντυπώσεις του για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι και να μεταφέρεται η γνώση.Αν πρέπει να γίνεται η στραβή για να βγαίνουν στη φόρα τα όποια διάφορα,άστα βράστα...

Ειμαστε σε ενα ανοιχτο φορουμ με ιδιαιτερο χαρακτηρα.
Ιδιωτες με γνωση και αποψη απο τη μια.
Επαγγελματιες απο την αλλη.

Η πρωτη ομαδα εχει το ακαταλογιστο γιατι εγω πρεπει να διαβαζω πεντε χρονια να καταλαβω αυτα που λενε.
Για αυτο παω στην δευτερη ομαδα. Να κανω το κεφι μου και να πληρωσω. Σαν τα τσιπουραδικα ενα πραμα.

Η δευτερη ομαδα λοιπον παιρνει τα ευσημα για την καλη δουλεια που κανει ή την κριτικη για το οτιδήποτε παρεκκλίνει απο αυτο που υποσχεται να παραδωσει.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
πάνω κάτω έτσι είναι παιδιά....
το θέμα είναι να λύνονται οι παρεξηγήσεις εκεί που μπορούν να λυθούν
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ενταξει οκ, είναι φιλαράκι σου μάλλον και πας να το παρεκκλίνεις το όλο θέμα. ΟΚ, όλα καλά.
Παρεξήγησες.

Η άποψή μου είναι "σκληρή" για τον φίλο μου τον Ζαπαντη.

1. Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.
2. Οι καθυστερήσεις χρεώνονται ως σφάλμα του ζαπαντη
3. Η επιστροφή χρημάτων χρεώνεται ως σφάλμα του ζαπαντη

Συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής.
Διακρίνω πολλαπλά σφάλματα στον ζαπαντη.

Στον ρεακτιβ μόνο την αδυναμία να κατανοήσει πως σε μια καστομιά μπορεί πολλά πράγματα να παν στραβά και θέλει περισσότερη υπομονή από όσο πιθανώς νόμιζε.
Ωστόσο, αυτό είναι ήσσονος σημασίας.

Δεν είναι "μάλλον φιλαράκι" μου ο ζαπαντης, είναι φίλος μου και με τιμάει η παρέα του όποτε είναι αυτό εφικτό. ;)


πήγε να του φόρτωσουν 8 Χ 18ιτσα
Αν εσένα δεν σου αρέσει η επιφάνεια 8 τεμαχίων 18", μπορείς να επιλέξεις για πάρτη σου ο,τι επιθυμείς. Εμένα με ενθουσίασε.
Προσωπικά έχω 4 τεμάχια 12 ιντσών και 4 τεμάχια 10" σε 32τμ χώρο, και ο χώρος του ρεακτιβ είναι πολλαπλάσιος του δικού μου, οπότε συμφωνώ απολύτως με τέτοια επιλογή, εφόσον είναι στο κοστολογιο που αντέχει η τσέπη του.
Το να κλιπαρουν ομως και τα δυο φιουζιον απο την πρωτη μερα τι λεει; (ρητορικο)

Ε, δυο τρεις μερες μετα το ενα τα κακαρωσε και το αλλο προσποιουταν οτι επαιζε.
Αυτό σημαίνει προφανώς αστοχία υλικού, που είναι τυχαίο και δε φταίει ο ζαπ, ή πως ήταν λάθος επιλογή αυτή η πλάτη, πιθανώς για λόγους κόστους, και προφανώς θα έπρεπε ο ζαπαντης ως κατασκευαστής να διερευνήσει το θέμα, είναι βέβαιο πως η πλάτη με αστοχία είναι εντός εγγύησης και θα στην αντικαθιστούσε, ή και αλλαγή της με μια πολύ ισχυρότερη.

Άρα έπρεπε να ακολουθήσουν κι άλλα στάδια για ολοκλήρωση του πρότζεκτ, που σημαίνει ότι χρειαζόταν κι άλλη υπομονή εκ μέρους του ριακτιβ, διότι είμαι βέβαιος πως δε θα το παρατούσε έτσι ο ζαπαντης το θέμα.

Εφόσον η υπομονή εξαντλήθηκε και εφόσον τα λεφτά επιστράφηκαν και το επεισόδιο έλαβε άδοξο τέλος, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το ψειρίζουμε περισσότερο. Ας γίνει το πάθημα μάθημα για αμφότερους. ;)
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μην ανησυχείς.
Αν το είχανε ρυθμίσει οι γιανννοτούλανδροι δεν θα υπήρχε μπάσο ούτε για δείγμα.



Θα είχες όμως
Project sub by Zapantis ελαβε αδοξο τελος.

Παμε για αλλα.
Αστο, τα fusion κλιπαραν απο την αρχη σε σταθμες ραδιοφωνου...
Σωστα.
Καθοτι αμπασος, οποιοδηποτε μπασο ειναι ευπροσδεκτο.
Αυτο που ακουσα ισως να ηταν και αυτο που επρεπε, δε ξερω, δεν εχω μετρο αναφορας.

Το να κλιπαρουν ομως και τα δυο φιουζιον απο την πρωτη μερα τι λεει; (ρητορικο)

Ε, δυο τρεις μερες μετα το ενα τα κακαρωσε και το αλλο προσποιουταν οτι επαιζε.
:laugh::laugh:

Γεια σου ντοκτορ με τα ωραία σου!!
Ίσως να ήταν και καλύτερα με δική μου ρύθμιση!
Μ αρέσει που ξέρεις καλά πως θα το είχα ρυθμίσει!!
Respect again doc!:roflmao::roflmao::laugh::laugh:
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
@costas EAR κανείς δεν το ψυρίζει περισσότερο από εσένα - αν μου το επιτρέπεις. Αν μου αρέσει το ακουσμα από 8 18ιντσα εξαρτάται από πολλά. Σίγουρα δεν θα με ενθουσίαζε σε χώρο σαν αυτό που είδα στη φωτογραφία. Φωνάζει υπερβόλή. Και σίγουρα δεν θα μου άρεσε η πίκρα που γεύτηκε ο άνθρωπος που πλήρωνε, ήλπιζε, περίμενε και αγωνιούσε. Τέλος επειδή έχει πολυ ειπωθει το τι έχεις και τι δεν έχεις, κάλα κάνεις και έχεις ότι έχεις (sub, ηχεια, φιλίες κλπ.). Δεν σχετίζεται σε τίποτα με το παρόν νημα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ολα υπερεκτιμημενα, απο συμπαθειες μεχρι αντιπαθειες, μονο η φουσκωτη κουκλα ειναι η σιγουρη, αγορα με κιτ επισκευης.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Ολα υπερεκτιμημενα, απο συμπαθειες μεχρι αντιπαθειες, μονο η φουσκωτη κουκλα ειναι η σιγουρη, αγορα με κιτ επισκευης.
τι να το κανεισ το κιτ;τα ποδήλαταδικα θα είναι ανοιχτά αφού... :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Επί του θέματος επιλογής σαμπ, για κορυφαίο αποτέλεσμα, η δική μου θέση είναι ξεκάθαρη και χωρίς τον παραμικρό ενδοιασμό.

Προσωπικά, αν αγόραζα τώρα σαμπ, από τα υπάρχοντα της αγοράς που γνωρίζω, πραγματικά μόνο genelec θα έπαιρνα, που τα βλέπω σε λογικά κοστολογια, βατά για αυτά που προσφέρουν.

Και οι δορυφόροι της, τα νέα ομοαξονικά, είναι τρομερές επιλογές, φανταστικά ηχεία.

Η Genelec έχει τον θαυμασμό μου.

Μόνο την me Geithain έχω ένα σκαλοπάτι πιο ψηλά από την genelec. Τίποτε άλλο. Μηδέν.

Από me Geithain είναι επίσης εξαιρετική επιλογή να δεις σαμπ, καθότι διαθέτουν καρδιοειδη λοβό, αλλά θα πληρώσεις ακόμα περισσότερα χρήματα για αυτήν την δυνατότητα. Προφανώς το αξίζει, κι αν αντέχει η τσέπη σου, πάνε καρφωτά. Προφανώς θες επιφάνεια, όχι αστεία.

Αυτά από μένα τα απολύτως κορυφαία.

Άλλοι, αναλόγως προτεραιοτήτων, είναι αναμενόμενο να έχουν διαφορετικές επιλογές. Όταν όμως ακούσουν κάποτε πως στο διατανο παίζουν αυτά τα στουντιακα σαμπ, θα χάσουν το χρώμα τους. ;)
Τέλος επειδή έχει πολυ ειπωθει το τι έχεις και τι δεν έχεις, κάλα κάνεις και έχεις ότι έχεις (sub, ηχεια, φιλίες κλπ.). Δεν σχετίζεται σε τίποτα με το παρόν νημα.
Εσύ καλέ το αναφέρεις πριν από μένα.
Τώρα σου φάνηκε άσχετο; :tongue:

Και για τα 18", εσύ το έθιξες. Ίσως κακώς σου απαντάω κιόλας, ε; :lol:

Άντε καλά. Ένα ακόμα, σιγά τα ωα. Δε θα ξαναδείς απάντηση από μένα. Όπως και αρκετοί άλλοι. 8-)
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top