Ηγγικεν η ωρα για treatment και subs


P

PMC

Guest
Αυτό σημαίνει προφανώς πως ήταν λάθος επιλογή αυτή η πλάτη, ή η συνδεσμολογία που ακολούθησε ο ζαπαντης, και προφανώς θα έπρεπε ο ζαπαντης ως κατασκευαστής να διερευνήσει διαφορετικές συνδεσμολογίες της ίδιας πλάτης ή αλλαγή της με μια πολύ ισχυρότερη.

Προφανώς και η επιλογή για χαμηλό κόστος είναι και αυτή που έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αν και ισως με λιγότερα μεγάφωνα ( δυο ισως ) να ήταν αρκετή η ενίσχυση και όλα να ήταν καλά τώρα....
( αυτά χωρίς να είμαι ειδικός σε αυτά.....)



διότι είμαι βέβαιος πως δε θα το παρατούσε έτσι ο ζαπαντης το θέμα.
Από το λίγο που τον ξέρω πιστεύω και γω το ίδιο.....



Το θέμα της ασυνέπειας βέβαια είναι κάτι που υπάρχει δυστηχως παντού....( με τους μάστορες και τεχνικούς στα σκάφη να δείτε τι γίνεται.....)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Η επιστροφή των χρημάτων, δεν είναι μέσα στα πλαίσια της επαγγελματικής σχέσης, αλλά μέσα στα πλαίσια φιλικής αντιμετώπισης.

Tου συνιστώ να μην την επαναλάβει. Ποτέ
Γενικώς η επιστροφή χρημάτων, όταν δεν υπάρχει υπαιτιότητα του πωλητή/κατασκευαστή, μόνο σε πλαίσια φιλικής αντιμετώπισης γίνεται. :wink:

Όταν υπάρχει υπαιτιότητα, νομίζω επιβάλλεται.

Θεσσαλονίκη-Αθήνα-Παρίσι (επιδιόρθωση)-Αθήνα-Θεσσαλονίκη χρειάστηκαν...

4 μέρες
Στην τιμή αγοράς, προφανώς περιλαμβάνονται τα αεροπορικά. :tongue::roflmao:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Αστο, τα fusion κλιπαραν απο την αρχη σε σταθμες ραδιοφωνου...
Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά κάτι δεν μου κολαει εδώ.

Οκ, δεν ξέρω ποια subs ήταν οι μονάδες, αλλά ένας 503 όπως έγραψες, δηλαδή με τα 2 main κανάλια γεφυρωμένα, δηλαδή 1000w continuous σύμφωνα με την Hypex, και είχες 8 subs 18inch στο χώρο σου, και έχουμε 8x 18ιντσα με 1000w έκαστο και έχουμε στάθμες ραδιοφώνου?

Πως μπορεί να γίνει αυτό?:idk:

Θέλω πολύ να μάθω τι έχει γίνει αν έχει γίνει έτσι. Γιατί μιλάμε για 8 μονάδες, 8 τρανζίστορ να παίζανε θα βγάζανε decibels.

Παραδειγμα: Σε αυτή τη σελίδα που
https://globalrph.com/medcalcs/multimedia-impact-of-multiple-speakers-distance-and-placement/
βάζεις 6 μονάδες, με ευαισθησία καπως αναίσθητη, ας πούμε 84db έκαστο στο 1w. Βάζεις και 4 μέτρα απόσταση, χωρίς καθόλου room gain έτσι? Δίνεις και 1000w σε έκαστη μονάδα, και με 6 μονάδες (όχι 8 που δίνει παραπάνω) έχεις 110db.

Μιλάμε για 110db στο worst case scenario, Χωρίς room modes, gain κτλ. Ε δεν το λες στάθμη ραδιοφώνου.
Οκ, μπορείς να είσαι ενοχλημένος από αλλά πράγματα όπως φαινετε. Αλλά στο θέμα τις έντασης κάτι μου φαινετε περίεργο η ότι δεν κολαει.

Μπορείς να μας δώσεις περισοτερες λεπτομεριες?
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Στον ρεακτιβ μόνο την αδυναμία να κατανοήσει πως σε μια καστομιά μπορεί πολλά πράγματα να παν στραβά και θέλει περισσότερη υπομονή από όσο πιθανώς νόμιζε.
Ωστόσο, αυτό είναι ήσσονος σημασίας.
Καμμια αδυναμια κατανοησης.
Το εξηγησα αναλυτικα. Εφοσον ηξερε τι κανει, θα εθετε και χρονο παραδοσης.
Ο οποιος δεν ετεθη ποτε. Αρα...



Αυτό σημαίνει προφανώς πως ήταν λάθος επιλογή αυτή η πλάτη, ή η συνδεσμολογία που ακολούθησε ο ζαπαντης, και προφανώς θα έπρεπε ο ζαπαντης ως κατασκευαστής να διερευνήσει διαφορετικές συνδεσμολογίες της ίδιας πλάτης ή αλλαγή της με μια πολύ ισχυρότερη.

Άρα έπρεπε να ακολουθήσουν κι άλλα στάδια για ολοκλήρωση του πρότζεκτ, που σημαίνει ότι χρειαζόταν κι άλλη υπομονή εκ μέρους του ριακτιβ, διότι είμαι βέβαιος πως δε θα το παρατούσε έτσι ο ζαπαντης το θέμα.

Εφόσον η υπομονή εξαντλήθηκε και εφόσον τα λεφτά επιστράφηκαν και το επεισόδιο έλαβε άδοξο τέλος, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το ψειρίζουμε περισσότερο. Ας γίνει το πάθημα μάθημα για αμφότερους.
Προφανως ηταν λαθη του. Τραγικα.

Γιατι αφοτου παρελαβα τα σαμπ ετεθη θεμα εξτρα ενισχυτων για την οδηγηση. Δυο fusion 502.

Τα οποια εκανε πεντε ΜΗΝΕΣ να τα λυσει ο ΟΕΜ/Dealer της Hypex ηλεκτρολογος μηχανικος του ΕΜΠ ή ξερω γω απο που.

Η υπομονη εξαντληθηκε διοτι ξεπεραστηκε ακομα και διαστημα εγκυμοσυνης χωρις να σηκωνει το τηλεφωνο.
Το οτι επεστράφησαν τα χρηματα το γνωριζα εγω και ο Ζαπαντης, δεν το εχω αναφερει πουθενα.

Και προφανως ηταν υποχρεωση του να τα επιστρεψει. Ειδαλλως θα ρευστοποιουσα τα εν λογω σαμπ.
Δεν καταλαβαινω οτι παρουσιαζεται σαν προτερημα η επιστροφη χρηματων απο τον "επαγγελματια" στον πελατη μετα απο μηνες ανεπαρκειας του επαγγελματια.


Προφανώς και η επιλογή για χαμηλό κόστος είναι και αυτή που έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αν και ισως με λιγότερα μεγάφωνα ( δυο ισως ) να ήταν αρκετή η ενίσχυση και όλα να ήταν καλά τώρα....
( αυτά χωρίς να είμαι ειδικός σε αυτά.....)
Αγαπητε Τζιοβανι, σε πληροφορω πως το κοστος της καστομιας δια χειρος... κοντεψε να αγγιξει πενταψηφιο νουμερο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
..χρόνο παράδοσης.
Ο οποιος δεν ετεθη ποτε. Αρα...
Άρα γιατί ζητάς τα ρέστα; :lol:

Αν σου είχε θέσει χρόνο παράδοσης και τον παρέβη, θα ήταν άλλη κουβέντα. Εφόσον δεν τέθηκε και του ανεθεσες το έργο, εσύ φταις. :)
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Προφανώς και τα 18" με τα διπλά πηνία παίζουν στα 1-2οημ συνολικό φορτίο. Το hypex δεν αντέξε και κλίπαρε - μέχρι που κάηκε. Ο μόνος αξιολογος ενισχυτής πλάτης που θα μπορούσε να τα οδηγήσει είναι της speaker power αλλά στοιχίζει. Άλλοι στο εξωτερικό με ανάλογα φορτία έχουν κανονικούς ενισχυτές και οχι πλάτης.

Εντομεταξύ τα μεγάφωνα μοιάζουν περισσότερο σαν κανονικα woofer (χαρτινα κιολλας) παρά μεγάφωνα subwoofer της αγοράς του 2020...

Τεσπα. Πήρες τα χρήματά σου πίσω και δεν έμπλεξες περισσότερο. Παμε για άλλα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Παρακαλουνται οι αξιοτιμοι δικολαβοι να αποσυρθουν. Το νημα δεν τους αφορα. Ευχαριστω. 50 ευρω. Προσωπικη μου αποψη. Η πολλη στηριξη φερνει το αντιθετο αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Άρα γιατί ζητάς τα ρέστα; :lol:

Αν σου είχε θέσει χρόνο παράδοσης και τον παρέβη, θα ήταν άλλη κουβέντα. Εφόσον δεν τέθηκε και του ανεθεσες το έργο, εσύ φταις. :)
Καταλαβαινω την προσπαθεια σου....

Ωστοσο, να γινω πιο σαφης;

"Ζαπαντη θα εχω σαμπ τον Σεπτεμβρη;"
"Ναι"

"Ζαπαντη θα εχω σαμπ τον Οκτωβρη;"
"Ναι"

"Ζαπαντη θα εχω σαμπ τον Νοεμβρη;"
"Ναι"

"Ζαπαντη θα εχω σαμπ τα Χριστουγεννα, να τα χαρω, που θα εχω και κοσμο στις γιορτες εμενα και της γυναικας μου;¨
¨Ναι¨

¨Ζαπαντη θα εχω σαμπ πριν γεννησει η γυναικα σου για να μην μπλεξουμε;
Ηρθαν τα κουφαρια και μετα η γνωστη ιστορια.


Εσυ Κωστα μου, οταν σου ερχεται ασθενης και σου αναθετει να βγαλεις μια γνωματευση για την ασθενεια του, τον κατηγορεις που δε σε ρωταει ποτε να την παραλαβει;;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πάντως εγώ θα έλεγα πως σου βγήκε σε καλό τελικά :p
Έμειναν τα χρήματα να τα αξιοποιήσεις σε πιο χαλαρή υποδομή αντί για ατελείωτα subs λες και θα παίξεις σε ...γήπεδο.
Μέτρο....
Πάρε και κάνα εφόδιο μέρες που είναι.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Προφανώς και τα 18" με τα διπλά πηνία παίζουν στα 1-2οημ συνολικό φορτίο. Το hypex δεν αντέξε και κλίπαρε - μέχρι που κάηκε. Ο μόνος αξιολογος ενισχυτής πλάτης που θα μπορούσε να τα οδηγήσει είναι της speaker power αλλά στοιχίζει. Άλλοι στο εξωτερικό με ανάλογα φορτία έχουν κανονικούς ενισχυτές και οχι πλάτης.

Εντομεταξύ τα μεγάφωνα μοιάζουν περισσότερο σαν κανονικα woofer (χαρτινα κιολλας) παρά μεγάφωνα subwoofer της αγοράς του 2020...

Τεσπα. Πήρες τα χρήματά σου πίσω και δεν έμπλεξες περισσότερο. Παμε για άλλα.

Επειδη ρωτηθηκε πριν καιρο τι γουφερ χρησιμοποιηθηκαν, απαντω.

Ciare PW 455 18"
8 Ohm ονομαστικη
5,5 Ohm ελαχιστη

Εδω τα χαρακτηριστικα του:

Πάντως εγώ θα έλεγα πως σου βγήκε σε καλό τελικά :p
Έμειναν τα χρήματα να τα αξιοποιήσεις σε πιο χαλαρή υποδομή αντί για ατελείωτα subs λες και θα παίξεις σε ...γήπεδο.
Μέτρο....
Πάρε και κάνα εφόδιο μέρες που είναι.

Αγαπητε wnet εχω μαθει να βγαζω χρηματα οπως επισης και να χανω. Ειναι κομματι της δουλειας μου.

Η αξιοποιηση του κερδους ειναι αυτη που εχει κανονες.
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Ciare PW 455 18"
8 Ohm ονομαστικη
5,5 Ohm ελαχιστη

Εδω τα χαρακτηριστικα του:

σύγκρινε το με αλλά δημοφιλή η μη στο data-bass.com ίδιου η πολύ διαφορετικού κόστους και θα καταλάβεις μόνος σου ( απόκριση στα χαμηλά, Xmax κλπ)...
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Δε χρειάζεται να σου αναφέρω τι προβλήματα έχουν προκύψει στα χρόνια που πέρασαν λόγου χάριν από μαραγκούς, που παρήγγειλα πράγματα στα μέτρα μου.
Ούτε πόσα λεφτά έχω χάσει σε τέτοια μαστόρια.

Κανένας δε μου έδωσε λεφτά πίσω
Αλήθεια ρε Κώστα, μιλάς σοβαρά?
Δηλαδή επειδή δεν δώσανε σε εσένα τα λεφτά σού πίσω είναι σωστό; η επειδή σε κορόιδεψαν εσένα πρέπει και να το ανεχτούν και οι υπόλοιποι?
Ο επαγγελματίας οφείλει να ολοκληρώσει την δουλειά την οποία πληρώθηκε και να την παραδώσει στον χρόνο τον οποίο συμφώνησε ( Βέβαια με κάποιο περιθώριο αποκλείσεις) από εκεί κ πέρα αν δεν ολοκληρώσεις αυτό για το οποίο συμφώνησες κ πληρώθηκες, ο επαγγελματίας οφείλει να επιστρέψει τα χρήματα πού πήρε πίσω , αν δεν το κάνει όχι μόνο δεν είναι επαγγελματίας, αλλά απατεώνας!
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Καταλαβαινω την προσπαθεια σου....

Ωστοσο, να γινω πιο σαφης;

"Ζαπαντη θα εχω σαμπ τον Σεπτεμβρη;"
"Ναι"

"Ζαπαντη θα εχω σαμπ τον Οκτωβρη;"
"Ναι"

"Ζαπαντη θα εχω σαμπ τον Νοεμβρη;"
"Ναι"

"Ζαπαντη θα εχω σαμπ τα Χριστουγεννα, να τα χαρω, που θα εχω και κοσμο στις γιορτες εμενα και της γυναικας μου;¨
¨Ναι¨

¨Ζαπαντη θα εχω σαμπ πριν γεννησει η γυναικα σου για να μην μπλεξουμε;
Ηρθαν τα κουφαρια και μετα η γνωστη ιστορια.


Εσυ Κωστα μου, οταν σου ερχεται ασθενης και σου αναθετει να βγαλεις μια γνωματευση για την ασθενεια του, τον κατηγορεις που δε σε ρωταει ποτε να την παραλαβει;;
Εντάξει βρε παραπονιάρη,χατίρι δεν σου χάλαγε.Ολο ναί σου έλεγε :)
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
To Trinnov είναι πολύ φτηνό μηχάνημα. Θα μπορούσε να κοστίζει πολύ περισσότερα.
Αν σκεφτεις οτι τα καλα δικαναλο dac θελουν κανα δεκαχιλιαρο,σκεψου ποσο θα κοστιζαν αν ηταν 8καναλα.

Καλα τα λεει ο φαλακροσοφος-σιγουρα δεν πρεπει να πλησιαζει την ποιοτητα των καλων μηχανηματων σε αυτην την τιμη!Εκτος αν βαλεις εξωτερικα dac... :fuckyou:
 

T

Tadakis

Guest
Τα καλα Dac των δεκαχιλιαρων έχουν μεσα τέσσερα με οχτώ modules και τα σοβαρά αυτών έχουν modules R2R ladder που έχουν κόστος υλικών και έρευνας. Άρα λίγο πολυ το ίδιο σε υλικό (αν μετρας μόνο αριθμό μετατροπεων) αλλά άλλη συσκευή με άλλη προσέγγιση. Δεν συγκρίνεται.

Να το συγκρίνεις με το οποιοδήποτε πισι που στοιχιζει μερικές εκατοντάδες ευρώ σε ένα ωραιο κουτί και το αντίστοιχο λογισμικό του; Και πάλι. Άτοπο.

Σύγκρινε καλύτερα την απόδοση του σαν A/V pro με άλλους - ίσως πιο συμβατικούς. Εκει θα δεις το value for money.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Την ισοστάθμιση πληρώνεις ρε παιδιά συν τις άδειες χρήσης των κωδικών συν τα ντακ αλλά κυρίως το πρόγραμμα ισοστάθμισης και τις δυνατότητές του.
Και βέβαια την εξυπηρέτηση και το online service.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top