Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Θα προσφέρεται κλώνος Honda οπότε μπορεί να έρθει και στην Ευρώπη.


 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Δεν είναι 960, είναι πολύ λιγότερο, γιατί ούτως ή άλλως θα πλήρωνα ένα σεβαστό ποσό για να ασφαλίσω ένα όχημα αξίας 55.000€. Η διαφορά δηλαδή που δίνω για τη μικτή, δεν είναι τόσο μεγάλη.
Όπως και στην αγορά έτσι και στην ασφάλιση το θέμα δεν είναι τι κάνει αυτός που έτσι και αλλιώς πάνω κάτω τόσα θα έδινε, αλλά τι κάνει αυτός που μέχρι σήμερα ποτέ δεν έδωσε τόσα. Άλλο 300€ - 350€, άλλο 900€ - 1000€, κάθε χρόνο. Στην δεκαετία χρήσης οχήματος ο πρώτος έδωσε 3500€ και ο δεύτερος 10.000€. Στα 15 χρόνια; Στα 20; Στα 30; Αυτοκίνητο θα έχει συνέχεια. Τι πρέπει να κάνει ώστε να είναι ήσυχος ως κάτοχος ηλεκτρικού των 20.000€; Κάποια στιγμή θα γεμίσουν οι δρόμοι με τέτοια οχήματα. Αν έχει 2 ηλεκτρικά; 2000€ ασφάλειες το χρόνο μόνο για τα αυτοκίνητα; Μόνο να γελάσω μπορώ.

Όχι μικτή, ούτε κλοπής δεν κάνουν. Θα μου πεις ότι θα γλιτώσει από τα τέλη κ.α. Πόσα είναι αυτά; 5 χρόνια; Μετά; Θα αλλάζει όχημα κάθε πενταετία; Και που είναι η εξοικονόμηση χρήματων από τα καύσιμα όταν αλλάζεις όχημα κάθε πενταετία; Ότι γλίτωσες θα πάει στο επόμενο. θα μου πει κάποιος εδώ "ναι αλλά θα έχει καινούργιο αυτοκίνητο". Κλάιν, τη δουλειά του θέλει να κάνει. Μετά τι δεκαετία θα φύγει και αν. Αυτά αφορούν όσους έχουν τρέλα με τα αυτοκίνητα.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Μακάρι δηλαδή να ήταν, αλλά δεν. Μπορεί να είναι, σε όσους κάνουν τα παραπάνω (οχήματα +30.000€, πάντα μικτή ασφάλιση, πιθανή αλλαγή στα 5-6 χρόνια ...). Για τους άλλους δεν βγαίνουν τα νούμερα.
 
Last edited:


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.868
Reaction score
4.643
Αλέξη μεχρι το 2012 θεωρούσα για την οδηγική μου ικανότητα, αχρηστη τη μικτή ασφάλεια. Μεχρι που με τράκαρε ανασφάλιστο όχημα ...

Το ζήτημα δεν ήταν μονο τα χρήματα της επισκευής που μέχρι σήμερα δεν μου έχουν επιστραφει στο ακέραιο (και ουτε θα μου επιστραφούν), αλλά η ταλαιπωρία, τα δικαστήρια και οι χαμένες εργατοημέρες.

Ακόμη και σήμερα το 10% των οχημάτων που κυκλοφορεί ειναι ανασφάλιστο. Οσοι συνεπώς κυκλοφορούν χωρίς μικτή τζογάρουν τα λεφτά τους!

Είτε EV, είτε ICE, η μικτή ειναι η μονη επιλογή.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Αλέξη μεχρι το 2012 θεωρούσα για την οδηγική μου ικανότητα, αχρηστη τη μικτή ασφάλεια. Μεχρι που με τράκαρε ανασφάλιστο όχημα ...

Το ζήτημα δεν ήταν μονο τα χρήματα της επισκευής που μέχρι σήμερα δεν μου έχουν επιστραφει στο ακέραιο (και ουτε θα μου επιστραφούν), αλλά η ταλαιπωρία, τα δικαστήρια και οι χαμένες εργατοημέρες.

Ακόμη και σήμερα το 10% των οχημάτων που κυκλοφορεί ειναι ανασφάλιστο. Οσοι συνεπώς κυκλοφορούν χωρίς μικτή τζογάρουν τα λεφτά τους!

Είτε EV, είτε ICE, η μικτή ειναι η μονη επιλογή.
Μπορείς να έχεις κάλυψη από ανασφάλιστα οχήματα χωρίς τα είναι μικτή. Tέτοια έχω, και δεν δίνω ούτε τα μισά από τα πιθανά 900 της μικτής ενός ΕV.
656 τον χρόνο δίνω μικτή για 35.675 ευρώ EV.
Aυτό το παλεύεις, κάπως. Εξαρτάται βέβαια και τι προσφέρει.
 



Μηνύματα
15.069
Reaction score
20.873
Άλλο κάλυψη ίδιων ζημιών άλλο από ανασφάλιστο . Επίσης σημαντικό να δεις μέχρι τι ποσό καλύπτει η κάθε περίπτωση , παραπάνω η κάλυψη από ανασφάλιστο είναι μόλις 6000 ευρώ.
Σε κάθε περίπτωση πέραν απλών περιπτώσεων και θραύσης κρυστάλλων, λεφτά θα πάρει κανείς πίσω μόνο δικαστικά , διαφορετικά θα βρει μάστορα που κάνει δουλειά με τα ποσά που δικαιολογούν οι εταιρίες τα οποία είναι αστεία αν θέλουμε πλήρη αποκατάσταση τεχνικά σωστή χωρίς ποιοτικές εκπτώσεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Άλλο κάλυψη ίδιων ζημιών άλλο από ανασφάλιστο . Επίσης σημαντικό να δεις μέχρι τι ποσό καλύπτει η κάθε περίπτωση , παραπάνω η κάλυψη από ανασφάλιστο είναι μόλις 6000 ευρώ.
Σε κάθε περίπτωση πέραν απλών περιπτώσεων και θραύσης κρυστάλλων, λεφτά θα πάρει κανείς πίσω μόνο δικαστικά , διαφορετικά θα βρει μάστορα που κάνει δουλειά με τα ποσά που δικαιολογούν οι εταιρίες τα οποία είναι αστεία αν θέλουμε πλήρη αποκατάσταση τεχνικά σωστή χωρίς ποιοτικές εκπτώσεις.
Το είδα χθες. Για το ίδιο EV όχημα και το ίδιο ποσό η μία ήθελε 600€ και η επόμενη 1050€. Η πρώτη είχε 35 καλύψεις και η δεύτερη 48 και με μεγαλύτερα ποσά. Οπότε υπάρχει διαφορά από "μικτή" σε "μικτή". Επίσης εγώ θα ζητούσα ειδική αναφορά στο συμβόλαιο για την μπαταρία, αν δεν υπάρχει.

Όσο αφορά τα συνεργαζόμενα συνεργεία τα έχω ζήσει 2 φορές με το δικό μου. ΓΤΠΚ μάστορες. Ένα θα σας πω. Πήρα πίσω το αμάξι και στην πρώτη βροχή το πορτμπαγκάζ έβαζε νερά από το φανάρι. Τρεις επισκέψεις για να το φτιάξουν. Άσε που ζητούσαν χρήματα και έγινε τσιπτάνας. Το μόνο θετικό ότι μου δίνουν όχημα αντικατάστασης που είναι εξαιρετικά σημαντικό για μένα.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Άλλοι πουλάνε μικτή μόνο κατ' όνομα. Π.χ. πήρα μια προσφορά από Allianz για μικτή, και τελικά περιορίζεται στην περίπτωση που το στουκάρεις το αμάξι ενώ στο κλέβουν.
Αν δεν το προσέξεις, θα νομίζεις ότι έχεις μικτή.

asf2.jpg
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.868
Reaction score
4.643
Μπορείς να έχεις κάλυψη από ανασφάλιστα οχήματα χωρίς τα είναι μικτή. Tέτοια έχω, και δεν δίνω ούτε τα μισά από τα πιθανά 900 της μικτής ενός ΕV.
Ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να σου εξηγήσω πως δουλευει η συγκεκριμένη κάλυψη της "απλής" ασφάλειας.

Για να ισχύει η κάλυψη, ο οδηγός του ανασφάλιστου οχήματος πρέπει να παραμείνει στο χώρο του ατυχήματος και οχι να τον εγκαταλείψει! Διότι αν είναι πονηρός και φύγει, την γ@μησες ...

Μέσα Δεκεμβρίου μπροστά στα μάτια μου, @ρχιδι πιτσιρικάς με γκολφ gti χτύπησε μια το αυτοκίνητο μιας κοπέλας και την κοπάνησε. Του πήρα το νούμερο της πινακίδας αλλά είναι σχεδόν μάταιο, η κοπέλα θα ταλαιπωρηθεί τρελά.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να σου εξηγήσω πως δουλευει η συγκεκριμένη κάλυψη της "απλής" ασφάλειας.

Για να ισχύει η κάλυψη, ο οδηγός του ανασφάλιστου οχήματος πρέπει να παραμείνει στο χώρο του ατυχήματος και οχι να τον εγκαταλείψει! Διότι αν είναι πονηρός και φύγει, την γ@μησες ...

Μέσα Δεκεμβρίου μπροστά στα μάτια μου, @ρχιδι πιτσιρικάς με γκολφ gti χτύπησε μια το αυτοκίνητο μιας κοπέλας και την κοπάνησε. Του πήρα τις πινακίδες αλλά είναι σχεδόν μάταιο, η κοπέλα θα ταλαιπωρηθεί τρελά.
Δεν το γνωρίζω αυτό, θα το δω. :thumbsup:
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Και μια ακριβή προσφορά είχα πάρει για μικτή στα 964€:

asf3.jpg



Και από την ίδια εταιρία, χωρίς μικτή, στα 393€:

asf4.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να σου εξηγήσω πως δουλευει η συγκεκριμένη κάλυψη της "απλής" ασφάλειας.

Για να ισχύει η κάλυψη, ο οδηγός του ανασφάλιστου οχήματος πρέπει να παραμείνει στο χώρο του ατυχήματος και οχι να τον εγκαταλείψει! Διότι αν είναι πονηρός και φύγει, την γ@μησες ...

Μέσα Δεκεμβρίου μπροστά στα μάτια μου, @ρχιδι πιτσιρικάς με γκολφ gti χτύπησε μια το αυτοκίνητο μιας κοπέλας και την κοπάνησε. Του πήρα το νούμερο της πινακίδας αλλά είναι σχεδόν μάταιο, η κοπέλα θα ταλαιπωρηθεί τρελά.
Δεν το γνωρίζω αυτό, θα το δω. :thumbsup:

Groupama. :O_o:
Μάλιστα, κάτι μάθαμε και σήμερα. :thumbsup:

Screenshot_20230121_115533_Drive.jpg


Screenshot_20230121_115503_Drive.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799

Μηνύματα
15.069
Reaction score
20.873
Μην το ψάχνετε άδικα ισχύουν τα παρακάτω
- μακρυά από πουστδες (Μουστάκας)
- ου μπλέξεις
- η ασφάλεια είναι για να καλύψει αντί του φυσικού προσώπου κινδύνους που ενδεχομένως ξεπερνάνε τις δυνατότητες του πχ θάνατος . Δεν τελειώνει εκεί η ιστορία, αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν φταις και ότι η βλάβη σου κόστισε συγκεκριμένο ποσό , με χρήμα (Για να πληρώσεις την ζημιά) και υπομονή (Για να πάει η υπόθεση στο δικαστήριο) θα δικαιωθείς και θα πάρεις και τόκους. Η μήνυση γίνεται κατά του οδηγού του οχήματος και ανάμεσα μπαίνει η ασφαλιστική του ΑΝ υπάρχει. Αν έχεις πινακίδα κυκλοφορίας και φύγει χωρίς να δώσεις στοιχεία είναι εγκατάλλειψη (Κάπως έτσι λέγεται) και σημαίνει ότι αποδέχεται την πλήρη ευθύνη για το συμβάν. Ξεκινάς με μήνυση στην τροχαία που οφείλουν να βρουν τον οδηγό αλλά κατά ελάχιστο θα βρουν τον νόμιμο ιδιοκτήτη κατά του οποίου θα κινηθείς δικαστικά.

Καλό θα ήταν να αναλάμβαναν οι ασφαλιστικές αλλά πάντα βγάζουν την ουρά έξω και ας έχουν αποδεχτεί τον κίνδυνο της επένδυσης τους κατά την σύμβαση του συμβολαίου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Κάποιοι πιστεύουν οτι δεν είναι ακόμα ώρα για πλήρη ηλεκτροκίνηση.
Απλό είναι..

Όσο δεν έχουν εξασφαλίσει μπαταρίες για μεγάλη παραγωγή EV, θα πρέπει να έχουν εναλλακτικές για παραγωγή ICE.

Οι επενδύσεις για κατασκευή μπαταριών είναι κολοσσιαίες, αλλά το χρονοδιάγραμμα αυτών των επενδύσεων δεν δείχνει ικανή παραγωγή στα επόμενα 3 χρόνια.

Ταυτόχρονα, είναι δεδομένη η με γεωμετρική πρόοδο αύξηση της ζήτησης τόσο στις μπαταρίες, όσο και στις πρώτες ύλες αυτών, έχουμε πήξει στα σχεδιαγράμματα.

Άρα, οποίος δεν έστρωσε το κρεβάτι του νωρίς, ψάχνει άλλες λύσεις, σα τον τσέο της Τογιότα για υδρογόνο και οξυγόνο δεξερωγωτι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Μην το ψάχνετε άδικα ισχύουν τα παρακάτω
- μακρυά από πουστδες (Μουστάκας)
- ου μπλέξεις
- η ασφάλεια είναι για να καλύψει αντί του φυσικού προσώπου κινδύνους που ενδεχομένως ξεπερνάνε τις δυνατότητες του πχ θάνατος . Δεν τελειώνει εκεί η ιστορία, αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν φταις και ότι η βλάβη σου κόστισε συγκεκριμένο ποσό , με χρήμα (Για να πληρώσεις την ζημιά) και υπομονή (Για να πάει η υπόθεση στο δικαστήριο) θα δικαιωθείς και θα πάρεις και τόκους. Η μήνυση γίνεται κατά του οδηγού του οχήματος και ανάμεσα μπαίνει η ασφαλιστική του ΑΝ υπάρχει. Αν έχεις πινακίδα κυκλοφορίας και φύγει χωρίς να δώσεις στοιχεία είναι εγκατάλλειψη (Κάπως έτσι λέγεται) και σημαίνει ότι αποδέχεται την πλήρη ευθύνη για το συμβάν. Ξεκινάς με μήνυση στην τροχαία που οφείλουν να βρουν τον οδηγό αλλά κατά ελάχιστο θα βρουν τον νόμιμο ιδιοκτήτη κατά του οποίου θα κινηθείς δικαστικά.

Καλό θα ήταν να αναλάμβαναν οι ασφαλιστικές αλλά πάντα βγάζουν την ουρά έξω και ας έχουν αποδεχτεί τον κίνδυνο της επένδυσης τους κατά την σύμβαση του συμβολαίου.
Ακριβώς όπως τα λες. Στη Βουλιαγμένης με πέταξαν κάτω και έκαναν και αρνητική. Κόστος επισκευής 2800 με σφραγίδα Suzuki. Δικαστήρια δύο χρόνια, πήρα πάνω από 3000.
 

Μηνύματα
15.069
Reaction score
20.873
η Toyota και η Nissan παίζουν υδρογόνο από το 2010 , δεν είναι γατάκια.
Το στοίχημα είναι στην αποθήκευση , αν βγει σχετικά οικονομική η λύση των υποβρυχίων θα έχεις αυτονομία 1000χλμ στο γέμισμα , αλλά δυστυχώς είναι δύσκολη ακόμα αυτή η λύση.
Υπάρχει χώρος για πολλούς στο δρόμο για την αποδιοξιδιοανθρακωτετοια
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.159
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top