(Ηλεκτρικό μηχανάκι;) Next time, κι άλλη Vespuzza




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Άλλο ένα σημαντικό ζήτημα που προέκυψε σήμερα κατεβαίνοντας στην πόλη είναι η έλλειψη φλασοειδοποιήτριας, απαραίτητης σε όποιον τα χρησιμοποιεί. Λίγοι στο Ελλάντα, αφού τα φλας και οι καθρέφτες είναι περιττά διακοσμητικά παραφερνάλια. :p

Είχα Audicator στις 2 προηγούμενες Θεσπούτσες, με διάφορες επιλογές ήχων και χρόνων. Σ' αυτήν δεν έχω βάλει ακόμη και πρέπει να είχα περισσότερο χρόνο αναμμένα φλας απο σβηστά... >:( Δευτέρα-Τρίτη οπωσδήποτε.
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
πρέπει να είχα περισσότερο χρόνο αναμμένα φλας απο σβηστά...
Μια χαρά, σε βλέπανε λοιπόν οι "πιλότοι" των αυτοκινήτων καλύτερα... :p
Γιατί μόνο με φώτα αναμμένα μόνο, δεν...
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Άλλο ένα σημαντικό ζήτημα που προέκυψε σήμερα κατεβαίνοντας στην πόλη είναι η έλλειψη φλασοειδοποιήτριας, απαραίτητης σε όποιον τα χρησιμοποιεί. Λίγοι στο Ελλάντα, αφού τα φλας και οι καθρέφτες είναι περιττά διακοσμητικά παραφερνάλια. :p

Είχα Audicator στις 2 προηγούμενες Θεσπούτσες, με διάφορες επιλογές ήχων και χρόνων. Σ' αυτήν δεν έχω βάλει ακόμη και πρέπει να είχα περισσότερο χρόνο αναμμένα φλας απο σβηστά... >:( Δευτέρα-Τρίτη οπωσδήποτε.
...και είμαστε σίγουροι 100% οτι σου άρεσε έτσι ? Γιατί αν τα έχω σημειώσει καλά - μέχρι στιγμής - έχεις αλλάξει/προσθέσει:

1. Μανέτες
2. Πινακίδα
3. Φλας
4. Σχάρα
5. Κουτί
6. Γρανάζι ABS/ASR
7. Φώτα LED
8. Τιμόνι
9. Σηματάκια/αυτοκόλητα

Μήπως απο την αρχή να αγόραζες κάτι που σου άρεσε πραγματικά ? :p
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.260
Μη στεναχωριεσαι βρε Ζιζικο , που να χες τη δικια κου τη μικρη την παλια που μανισια δεν εχει καν φλας! Και νομιμα! Χαχαχ
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Πάρε κι ένα κρανάκι να ταιριάζει

Αυτό καλέ, θα μου το πάρεις δώρο;

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.854
Αυτό καλέ, θα μου το πάρεις δώρο;

Χαλάλι σου.... ❤
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Έφτασα έξω από Μελιδη και είδα παρκαρισμένη Βέσπα.
Μπήκα, αλλά δεν είδα τονΖιζικο. Ετούτη είναι βαμμένη ιταλιανα, ασπροπρασινοκοκκινη.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Άσε, τα ελεκτροστατικά δεν έχουν καμία σχέση σε αντοχή με τα χρώμια. Απαιτείται μεγάλη προσοχή. >:(
H χρωμίωση αν γίνει σε καθαρό (όχι μολυβδούχο) σίδερο και γίνει σωστά ο καθαρισμός με οξύ και η εμβάπτιση, τότε είναι πάρα πολύ ανθεκτική.
Δεν αντέχει μόνο σε κάποιο χτύπημα με κάτι σκληρό που θα έχει συνέπεια να φύγει φλούδα.
Τότε αρχίζει η οξείδωση.
Έχω κάνει χρωμιώσεις εξαρτημάτων που είναι σε εργαλεία εν λειτουργία εδώ και πολλά χρόνια και ακόμη αστράφτουν και δεν έχουν καμία αλλοίωση.
Υπ΄όψιν ότι άλλαξα 3 χρωμιωτήρια για να καταλήξω στον έναν που κάνει σωστή δουλειά.
Το χρώμιο δεν είναι ανθεκτικό αν γίνει σε αλουμίνιο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
H χρωμίωση αν γίνει σε καθαρό (όχι μολυβδούχο) σίδερο και γίνει σωστά ο καθαρισμός με οξύ και η εμβάπτιση, τότε είναι πάρα πολύ ανθεκτική.
Αυτό έχω διαπιστώσει με τα εργοστασιακά χρώμια, είναι φοβερά ανθεκτικά ενώ η ηλεκτροστατική όχι τόσο.
Η μαύρη σχάρα είχε μικρό γδάρσιμο απο τη μεταφορά στην εργοστασιακή συσκευασία που ευτυχώς δε θα φαίνεται όταν μπει το top box. Η παλιά χρωμιωμένη είναι σαν να την πήρα χθες.

Με τη ποιότητα χρωμίωσης στην Αθήνα είμαι πολύ απογοητευμένος όμως, τουλάχιστον στα 2-3 που πήγαμε.
Ο φίλος μου που πούλησα την παλιά επανέφερε σε ηλεκτροστατική τα stands που είχαν γίνει πουτ@να απο την κακή χρωμίωση. Κάτι ξέρουν στην Piaggio για το ποιό κομμάτι πρέπει να "ντυθεί" με τι. ;)

WhatsApp Image 2020-10-03 at 19.14.39.jpeg


WhatsApp Image 2020-10-03 at 19.14.40.jpeg



Το χρώμιο δεν είναι ανθεκτικό αν γίνει σε αλουμίνιο.
Ναι, οι original αλουμινένιες μανέτες που χρωμιώνονται άριστα στην Αμερική, μετά απο 6-7 χρόνια άρχισαν να ξεφλουδίζουν. Χωρίς να χτυπηθούν.

Οι εργοστασιακά χρωμιωμένες αλουμινένιες ζάντες δεν ξεφλούδισαν αλλά έχουν λίγο ψώριασμα μετά απο τόσα χρόνιια.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Επιβεβαιώνω για το χρωμιωτήριο που χρησιμοποιεί ο Μιχάλης. Ό,τι μου έχει φέρει από εκεί γυαλίζει όπως την πρώτη μέρα και δεν έχει πάθει τίποτα. Έχουμε τρία γραφεία που έγιναν σε σχέδιό μου, με βάσεις δύο "Π" σε σίδερο με προεκτάσεις εκατέροθεν που σε εσοχές έρχονται και γλυστράνε τα κουτιά των συρταριών. Εδώ και 9 χρόνια δεν έχουν πάθει τίποτα, παρά τα μικροχτυπηματάκι από την καρέκλα. Έγιναν σε σίδερο καλιμπρέ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Στο δρόμο είναι πιό δύσκολα τα πράγματα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Δεν αντιλέγω, απλώς σημειώνω, πρώτον ότι μιλάμε για σχεδόν δεκαετία και δεύτερον ότι έχω παρατηρήσει μάλλον δεκάδες φορές χτύπημα που μέσα μου είπα "ως τώρα θα έβγαλα φλούδα" και όμως δεν είχε τίποτα. Ξανατονίζω ότι η χρωμίωση έγινε επάνω σε σίδερο "καλιμπρέ", εντελώς λείο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
...και είμαστε σίγουροι 100% οτι σου άρεσε έτσι ? Γιατί αν τα έχω σημειώσει καλά - μέχρι στιγμής - έχεις αλλάξει/προσθέσει:

1. Μανέτες -> Μαύρες
2. Πινακίδα
3. Φλας -> Φλασιέρα
4. Σχάρα
5. Κουτί
6. Γρανάζι ABS/ASR -> Θα σε σκίζω σε τελική. :p :roflmao:
7. Φώτα LED
8. Τιμόνι
9. Σηματάκια/αυτοκόλητα

Μήπως απο την αρχή να αγόραζες κάτι που σου άρεσε πραγματικά ? :p
Μωρή στριμμένη με τα τενεκεδοκούτια γύρω απ' τη μηχανή και τη χιλιοτρυπημένη πινακίδα, όλα ήταν original.
Διέγραψα αυτά που τοποθετούνται/ρυθμίζονται στα περισσότερα μηχανάκια.

Ήρθε το κουτάκι μα ξέχασε να μου δώσει τα βιδέλια της σχάρας και θα έρθουν αύριο με courier. >:(

Τηνε καμαρώνω ακουμπιστή... :tongue:


20201005_142819.jpg



20201005_142845.jpg



Needs some red/gold.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.459
Αυτό καλέ, θα μου το πάρεις δώρο;

πάρε ένα τέτοιο κάνει και για τον covid:biggrin:
1601899042933.png
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Το μουσείο στο χωλ περιέχει άφθονα ληγμένα κράνη, κάτι θα βρω μέχρι να μου πάρει η Rosey το ασορτί. :p
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top