Ηλεκτρικό ποδηλατο

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Ο ιμάντας έχει ένα θετικό , δεν χρειάζεται λάδι δεν λερώνει και αλλάζει εύκολα αν συμβεί κάτι
Για τα άλλα τι να σε πω δεν είναι του γούστου μου τα ηλεκτρικά
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
καλά ούτε εμένα είναι του γούστου μου ως ποδήλατο και το 29'' μου cube θα το κρατήσω.
αλλά ως μεταφορικό μέσω καθημερινό, ότι μπορείς να πας στη δουλειά σου χωρίς να αλλάζεις μπλούζες και να πλένεις μασχάλες είναι μια ευκολία που με το ποδήλατο δεν υπάρχει για μένα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.802
Τα μοτέρ γενικά δεν έχουν πρόβλημα. Ούτε οι μπαταρίες, οι καλής μάρκας τουλάχιστον, θα έλεγα.

Μετά από 15 μήνες χρήσης και περίπου 4.000 χιλιόμετρα, δεν έχουμε παρατηρήσει αισθητή πτώση στη μπαταρία του ηλεκτρικού της συζύγου (Bosch 400ρα). Ακόμη βγάζει όλη την εβδομάδα σε υποβοήθηση (70+ χιλιόμετρα).
Τα μοτέρ στη μεσαία τριβή είναι πολύ καλύτερα στην αίσθηση και στην απόκριση, δεν καταλαβαίνεις υστέρηση κατά το πετάλι. Τα μοντέρ στο κέντρο του τροχού μπορούν να είναι πιο δυνατά (εκτός προδιαγραφών ΕΕ βέβαια) και να ενσωματώνουν τα πιο σύγχρονα και επαναφόρτιση στην επιβράδυνση. Το βάρος είναι όντως θέμα στα ηλεκτρικά, κάνει χαμαλίκι το κουβάλημα πάνω από τα 20.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Το κουβάλημα κάθε μέρα 22kg / 2 ορόφους θα έχω σίγουρα και καμιά τσάντα το θεωρώ αδύνατον. για αυτό κοιτά μόνο σπαστό.
και θεωρώ ότι οι 24'' από τις 20'' που είναι τα περισσότερα σπαστά θα έχει διαφορά σε κύλιση στους τέλειους δρόμους που έχουμε...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.802
Έχει και σπαστά με φατ τροχούς, εκεί δεν καταλαβαίνεις σχεδόν τίποτα από ανωμαλίες. Έχουν μπει σε προηγούμενα ποστ τέτοια. Η σύζυγος έχει (όχι σπαστό) με 20ρια λάστιχα (20x3.0) και είναι πολύ άνετο. Αλλά έχουν βάρος.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.049
Reaction score
4.019
Έχει και σπαστά με φατ τροχούς, εκεί δεν καταλαβαίνεις σχεδόν τίποτα από ανωμαλίες. Έχουν μπει σε προηγούμενα ποστ τέτοια. Η σύζυγος έχει (όχι σπαστό) με 20ρια λάστιχα (20x3.0) και είναι πολύ άνετο. Αλλά έχουν βάρος.
Υπάρχει ηλεκτρικό σπαστό με 20ρα ζάντα σε αυτα τα κιλα αλλα οχι φατ.
Της Ducati mg20 που μπαινει και στην επιδοτηση.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
fat έχω οδηγήσει ένα μόνο το οποίο ήταν χάλια. Πολύ βαρύ όχι στα κιλά αλλά στην κίνηση του. Δεν ξέρω αν ήταν μούφα το συγκεκριμένο αλλά αν για κάποιο λόγο ήθελες να ξεκινήσεις σε ανηφόρα ήταν αδύνατο να κάνεις πετάλι έστω και λίγο ώστε να δώσει μετά και το μοτέρ και να φύγεις.
Υπάρχει ηλεκτρικό σπαστό με 20ρα ζάντα σε αυτα τα κιλα αλλα οχι φατ.
Της Ducati mg20 που μπαινει και στην επιδοτηση.
σε ευχαριστώ αλλά επειδή ψάχνω για καθημερινό θέλω να έχει μια σχάρα πίσω. σε αυτόν το σκελετό δεν βλέπω να κουμπώνει τίποτα
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.802
24ρι σπαστό είχε ένα ωραίο η Dahon, φαντάζομαι το βγάζει ακόμη. Briza D8. Έχει 20ρι Dahon η σύζυγος (για 2ο) και είναι αρκετά καλό και αξιόπιστο. Το 24ρι το είχα δει, πιο καλό φυσικά στο δρόμο. Να βγαίνει και σε ηλεκτρικό άραγε;
fat έχω οδηγήσει ένα μόνο το οποίο ήταν χάλια. Πολύ βαρύ όχι στα κιλά αλλά στην κίνηση του. Δεν ξέρω αν ήταν μούφα το συγκεκριμένο αλλά αν για κάποιο λόγο ήθελες να ξεκινήσεις σε ανηφόρα ήταν αδύνατο να κάνεις πετάλι έστω και λίγο ώστε να δώσει μετά και το μοτέρ και να φύγεις.

Όσα έχουν μοτέρ μεσαίας τριβής δεν έχουν τέτοια θέματα. Αλλά γιατί να ξεκινήσεις σε ανηφόρα, παρκαρισμένος όπως αυτοκίνητο θα είσαι;
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
για 5' το είχα πάρει και μου έτυχε. Πετάχτηκε κάποιος στο δρόμο ή σταμάτησε το μπροστινό αυτοκίνητο. και μιλάμε για μικρή κλήση, θεωρώ ότι είναι επικίνδυνα για πόλη. Από την άλλη κάποιοι τα παίρνουν και τα πειράζουν με χειρόγκαζο που δεν θέλω.
Dahon καλή ιδέα θα το ψάξω να δω που έχει. όσα μαγαζιά γύρισα Αθήνα δεν πέτυχα πουθενά.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Αναζήτηση αναδιπλούμενου ηλεκτρικού:

-Φθηνο
-Σχετικα ελαφρύ (για τι θα μπαίνει σε αυτοκίνητο, θα κουβαλιεται σε σκάλες)
-Καταλληλο για ψηλό αναβατη (ψηλό τιμόνι)

@flash ;
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Είσαι τρελός! Πιο ακριβό δε βρήκες; Πως θα πάρω τέσλα και τρίνοβ; :headbang:

Το παρακάτω διαβάζω είναι καλό αλλά ακριβό μου φαίνεται:

 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Ακριβό σου φαίνεται κι αυτό;

Α, κατάλαβα, σαν τον Ear κι εσύ, θέλεις ultra-light, ultra-compact, και ταυτόχρονα να είναι της προκοπής και μέχρι 500€ :)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.802
Κατ'αρχας γιατί δύο μπαταρίες και όλα τα έξτρα. 1350 ευρώ είναι μάλλον φτηνό. 36v 9,6a δεν είναι και μεγάλη μπαταρία βέβαια
 



Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Ζυγισμένο στην πράξη είναι 18,5 κιλά του dapost το Ado Air 20 και το βρήκε ακριβό στα 1350€. Και υπόψιν, μονοτάχυτο είναι, σε ανηφόρα θα σου βγει η ψυχή στο πετάλι.

“on the ADO website the Air 20 is first listed as being 16kg and then, a bit further down, as 16-18kg. The ebiketips scales said 18.5kg”.
Με βγαλμένη σέλα γίνεται 16, χαίρω πολύ.

Το Himo Ζ20 Plus είναι 22 κιλά, έχει ταχύτητες και είναι 370€ φτηνότερο, σπάζοντας το ψυχολογικό φράγμα των χιλίων ευρώ. Η Xiaomi είναι πίσω
σπό τα Himo, δεν είναι τυχαία η εταιρία.

1350€ το μονοτάχυτο Ado 18,5 κιλά

970€ το Himo με ταχύτητες και 22 κιλά.
Διαλέγεις και παίρνεις.

Βέβαια, παραμένει κορυφή η Brompton με το βαλιτσάκι-μπαταρία που καρφώνεται/ξεκαρφώνεται μπροστά με μια κίνηση και κάνει το ποδήλατο 12,7 κιλά.
Αλλά είναι ακριβό, τι να κάνουμε.
Είναι η rolls-royce στα σπαστά.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Στα 22 κιλά η κορυφή στα σπαστά είναι μία: Tern Vektron S10.
Ποδηλατάρα. Αίσθηση σαν να μην είναι σπαστό.

tern0.jpg
tern1.jpg
tern2.jpg
Clipboard03.jpg



 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.596

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Αν κάποιος το θέλει σαν βασικό μέσο μετακίνησης πάει στον μεγαλύτερο τροχό που μπορεί. Το tern το έχω δει από κοντά και είναι τελειο. Εγώ κοιτούσα και αυτό. https://www.kosmoride.gr/product/lacros-scamper-s400xl-2/ βγαίνει και με μοτέρ στο κέντρο αντί στον πίσω τροχό με άλλη τιμή.
Το πρόβλημα που με κράτησε πίσω είναι οι κλοπές. Θες να μπεις σε ένα σούπερ να πάρεις 1 γάλα μετά τη δουλειά. Το αφήνεις έξω 2.000€ έστω και με 2 καλές αλυσίδες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.177
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top