Ηλεκτρικό ποδηλατο

Μηνύματα
227
Reaction score
274
ST Unlocker

30 ευρώ (+ ΦΠΑ).
(Χρησιμοποιώντας αμερικανικό VPN κατά την πληρωμή: 33 δολάρια)
Κάθε άδεια ισχύει για ένα ποδήλατο (διαβάζει το serial number).

Επικοινωνεί το app μέσω bluetooth, και σου επιτρέπει να δηλώσεις ως χώρα την Αμερική, κι έτσι χωρίς καμία μετατροπή το όριο πλέον είναι το αμερικανικό στα 32χλμ/ώρα αντί του ευρωπαϊκού 25χλμ/ώρα.

Αν θες παραπάνω, μπορεί να ανέβει στα 42χλμ/ώρα με ένα εύκολο τρικ δηλώνοντας στο πεδίο Circumference (περιφέρεια τροχού) τη χαμηλότερη δυνατή τιμή (1300mm).

Για να έχεις σωστή ένδειξη ταχύτητας, μπορείς να μη δηλώσεις τη χαμηλότερη τιμή στο πεδίο circumference, αλλά να την υπολογίσεις πολλαπλασιάζοντας την αληθινή περιφέρεια που εμφανίζει το app με 0,621371 (καθώς 100χλμ = 62,1371 μίλια).
Π.χ. 2260mm x 0,621371 = 1404mm. Ορίζοντας 1404mm στο circumference η ταχύτητα θα είναι η σωστή αυτή που θα αναγράφεται στο οδόμετρο, μόνο που εσύ θα ξέρεις ότι εννοεί μίλια την ώρα αντί χλμ/ώρα. Και οι αποστάσεις αντίστοιχα θα λέει χιλιόμετρα, αλλά θα είναι μίλια.

Τo app είναι αξιόπιστο, και ο ρώσος δημιουργός του απαντάει άμεσα. Καμία απολύτως ανησυχία.

Αν το ποδήλατο είναι έκδοση 2021, θα φορά νέο firmware, στο οποίο η Shimano έκλεισε το παράθυρο για τροποποιήσεις μέσω λογισμικού.

Και γι' αυτό υπάρχει λύση όμως, κάνοντας υποβίβαση σε προγενέστερο firmware.
Είναι εύκολη διαδικασία.

Προφανώς ακυρώνεται η εγγύηση του ποδηλάτου κάνοντας οποιαδήποτε μεταβολή στο software.
Επίσης με μεταβολή του ορίου ταχύτητας, το ποδήλατο δεν είναι πλέον νόμιμο για κυκλοφορία ως ποδήλατο σε δημόσιο δρόμο/ποδηλατόδρομο/πεζοδρόμιο. Ιδιαίτερη προσοχή να μην εμπλακείς σε ατύχημα. Κανονικά πρέπει να δηλωθεί ως μοτοποδήλατο με άδεια/πινακίδα/ασφάλεια και να κυκλοφορεί ως τέτοιο.
speedbox 3 η καποιο αλλο παρεμφερες και τελος,ουτε οριο ουτε τιποτα
Έχει πάρει κάποιος μέχρι στιγμής την επιδότηση; Έχει έστω λάβει ένα email ή μια άλλη επιβεβαίωση σχετικά με την τύχη της αίτησης του;
εγω ειμαι νεος ακομα ,την προηγουμενη βδομαδα εκανα την αιτηση...μου ειπαν οτι τουλαχιστον 2 μηνες για την πρωτη εγκριση
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
speedbox 3 η καποιο αλλο παρεμφερες και τελος,ουτε οριο ουτε τιποτα
100-200 ευρώ για hardware mod;
Για ποιο λόγο;
Αφού ίδια δουλειά γίνεται απλά αλλάζοντας χώρα ή/και περιφέρεια τροχού.
Ούτε κουτάκια να συνδέεις και να κρύβεις, ούτε τίποτα.
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
λιγο περισσοτερο απο το kathmandou που περιμενεις
Τελικά άλλαξα γνώμη για το Kathmandu τον περασμένο Δεκέμβρη. Κοιτούσα τιμές στη Γερμανία και έβρισκα προσφορές στα 2020 μοντέλα σε τιμές όσο θα μου έβγαινε το Kathmandu μείον τον επιδότηση και λέω τι γίνεται;

Ταυτόχρονα είχα την έγνοια ότι καλό θα ήταν το δεύτερο ποδήλατο να μοιράζεται την ίδια μπαταρία και φορτιστή με το πρώτο. Και ήθελα να δοκιμάσω και το αυτόματο κιβώτιο DI2 της Shimano, που θα εκτιμούσε σίγουρα και η γυναίκα. Και ο κύβος ερρίφθη τον περασμένο Δεκέμβρη στα 2600 ευρώ για το Orama E605D WAVE. To παρέλαβα προχτές.











 


Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Με το καλημέρα αγόρασα ακόμη μία άδεια του ST Unlocker και γι’ αυτό το ποδήλατο και υποβάθμισα το λογισμικό στο 4.5.5 για να δουλέψει.

Άλλαξα τη χώρα σε US και μείωσα και την περιφέρεια του τροχού κατά 62,1371% ώστε να υπολογίζει τα χιλιόμετρα σαν μίλια.

Το καλό είναι ότι μετά τις αλλαγές επιτρέπει την αναβάθμιση λογισμικού στην τρέχουσα έκδοση 4.7.2 διατηρώντας όμως τις αλλαγές!
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Έχει πάρει κάποιος μέχρι στιγμής την επιδότηση; Έχει έστω λάβει ένα email ή μια άλλη επιβεβαίωση σχετικά με την τύχη της αίτησης του;
Δεν έχεις λάβει αυτό το e-mail;

«Η αίτηση ολοκλήρωσης με μοναδικό ψηφιακό κωδικό XXXX-XXXXXXXX ελέγχθηκε επιτυχώς ως προς την ορθότητα και πληρότητα των υποβληθέντων δικαιολογητικών ολοκλήρωσης και θα συμπεριληφθεί στην Υπουργική Απόφαση για τη μεταφορά του ποσου στον τραπεζικό λογαριασμο που έχει δηλωθεί.»
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν έχεις λάβει αυτό το e-mail;

«Η αίτηση ολοκλήρωσης με μοναδικό ψηφιακό κωδικό XXXX-XXXXXXXX ελέγχθηκε επιτυχώς ως προς την ορθότητα και πληρότητα των υποβληθέντων δικαιολογητικών ολοκλήρωσης και θα συμπεριληφθεί στην Υπουργική Απόφαση για τη μεταφορά του ποσου στον τραπεζικό λογαριασμο που έχει δηλωθεί.»
Όχι. Υπεβαλα πριν 10 μέρες περίπου, ίσως είναι νωρίς.
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Δες μήπως ξέχασες να πατήσεις «Υποβολή».

Δεν φτάνει να ανεβάσεις τα έγγραφα. Πρέπει να πατήσεις και «Υποβολή» για να εμφανιστούν στο σύστημα και να τα δουν.
Είναι λίγο κρυμμένο το «Υποβολή».
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
οκ, θα το ελέγξω.

Υπέβαλες όλα τα δικαιολογητικά μαζί (απόδειξη κλπ) ή πρώτα αυτά που χρειάζονται για προεγκριση; (προσφορά κλπ)
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Πρώτα τα χαρτιά της προέγκρισης και πατάς Υποβολή, και σε δεύτερο χρόνο τα τελικά και ξανά Υποβολή.

Στο ποδήλατο που άλλαξα μοντέλο κι έπρεπε να ανεβάσω άλλη προσφορά, την ανέβασα ως τροποποιητικό έγγραφο.

Ακόμα και για εκείνο το τροποποιητικό έγγραφο, έπρεπε Υποβολή να πατήσω, αλλιώς δεν εμφανίζεται σε αυτούς προς έλεγχο.

Μέσα σε δυο μέρες γίνεται ο έλεγχος
και σου γράφουν μήνυμα
αν πρέπει να κάνεις κάποια διόρθωση ή αν όλα είναι όλα καλά σου στέλνουν το email που παρέθεσα πιο πάνω. Αρκεί να πατάς Υποβολή κάθε φορά.
 
Last edited:


Μηνύματα
227
Reaction score
274
100-200 ευρώ για hardware mod;
Για ποιο λόγο;
Αφού ίδια δουλειά γίνεται απλά αλλάζοντας χώρα ή/και περιφέρεια τροχού.
Ούτε κουτάκια να συνδέεις και να κρύβεις, ούτε τίποτα.
μπαινει μεσα στο μοτερ και δεν φαινεται τιποτα.
Αν αλλξεις περιφερεια τροχου διαβασα οτι μετα δεν διαβαζει σωστα τα διανυθεντα χιλιομετρα. Τεσπα δωσαμε 5 χηνες για 140 ευρα παραπανω δεν θα σωθουμε κιολας. και αν αλλαξεις σε ηπα απλα ανεβαινει εως τα 32χλμ η υποβοηθηση ενω με το speedbox παει πανω απο 50
και μια πρωτη γνωριμια με την περιοχη μου

 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
130€ για το πρώτο και 130€ για το δεύτερο
ποδήλατο, σύνολο 260€ για να έχω υποβοήθηση στα 50χλμ/ώρα;

Μπα, δεν τα δίνω με τίποτα. Και δεν
βρίσκω και τον λόγο κιόλας. Δεν μου έχει τύχει να θέλω υποβοήθηση όταν πάω με 40+ χλμ/ώρα.

Με μείωση της περιφέρειας του τροχού στα 1300 έχεις μέγιστη ταχύτητα με υποβοήθηση 42χλμ/ώρα.
Εγώ προτιμώ λίγο χαμηλότερη μέγιστη υποβοηθούμενη ταχύτητα και μείωση της περιφέρειας κατά 62,1371% κι έτσι έχω και σωστό οδόμετρο (σε μίλια).

Αλλά στην πράξη και μόνο το γύρισμα σε US θα μου έφτανε. Τα 32χλμ/ώρα είναι ιδανικό όριο. Τα 25 είναι τα ανυπόφορα, που είσαι συνέχεια στον κόφτη.
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Ενθουσιασμένος με το αυτόματο σύστημα αλλαγής ταχυτήτων της Shimano, Nexus Di2, SG-C7050-5D.

5 ταχύτητες όλες κι όλες και χάρη στην υποβοήθηση δεν χρειάζονται και παραπάνω.
Στην πράξη οι 3 χρησιμοποιούνται. Ξεκινάει με δευτέρα, τρίτη στην πορεία και τετάρτη όταν πας γρήγορα. Αθόρυβα τελείως και ανεπαίσθητα γίνονται οι αλλαγές. Η 1η και η 5η μπαίνουν σε πιο ακραίες συνθήκες. Και όποτε θέλεις ανεβοκατεβάζεις κατά το δοκούν. Όταν σταματάς, βάζει μόνο του δευτέρα, έτοιμο για εκκίνηση. Με δυο λόγια ξεχνάς το θέμα ταχυτήτων και απλά κάνεις ελαφρύ πετάλι παντού και πάντα.

Η έκδοση WAVE ("γυναικεία") πολύ βολική στο ανέβα-κατέβα, ειδικά με το παιδί πίσω στο κάθισμα.
Πολυθρονάτη οδήγηση, ξεκούραστη. Ξεχνάς ότι ποδηλατείς και χαίρεσαι τη φύση και το περιβάλλον.

Έφτασα να προτιμώ αυτό να καβαλάω, αν και φωνάζει η γυναίκα που παίρνω όλο το δικό της. :)

 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Ενθουσιασμένος με το αυτόματο σύστημα αλλαγής ταχυτήτων της Shimano, Nexus Di2, SG-C7050-5D.

5 ταχύτητες όλες κι όλες και χάρη στην υποβοήθηση δεν χρειάζονται και παραπάνω.
Στην πράξη οι 3 χρησιμοποιούνται. Ξεκινάει με δευτέρα, τρίτη στην πορεία και τετάρτη όταν πας γρήγορα. Αθόρυβα τελείως και ανεπαίσθητα γίνονται οι αλλαγές. Η 1η και η 5η μπαίνουν σε πιο ακραίες συνθήκες. Και όποτε θέλεις ανεβοκατεβάζεις κατά το δοκούν. Όταν σταματάς, βάζει μόνο του δευτέρα, έτοιμο για εκκίνηση. Με δυο λόγια ξεχνάς το θέμα ταχυτήτων και απλά κάνεις ελαφρύ πετάλι παντού και πάντα.

Η έκδοση WAVE ("γυναικεία") πολύ βολική στο ανέβα-κατέβα, ειδικά με το παιδί πίσω στο κάθισμα.
Πολυθρονάτη οδήγηση, ξεκούραστη. Ξεχνάς ότι ποδηλατείς και χαίρεσαι τη φύση και το περιβάλλον.

Έφτασα να προτιμώ αυτό να καβαλάω, αν και φωνάζει η γυναίκα που παίρνω όλο το δικό της. :)

Μεγειες και καλοταξιδο.το δικο μου 23 μερες στην κατοχη μου και εχω κανει ηδη 480 χλμ
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν έχεις λάβει αυτό το e-mail;

«Η αίτηση ολοκλήρωσης με μοναδικό ψηφιακό κωδικό XXXX-XXXXXXXX ελέγχθηκε επιτυχώς ως προς την ορθότητα και πληρότητα των υποβληθέντων δικαιολογητικών ολοκλήρωσης και θα συμπεριληφθεί στην Υπουργική Απόφαση για τη μεταφορά του ποσου στον τραπεζικό λογαριασμο που έχει δηλωθεί.»
Έλαβα σήμερα το παρακάτω email:

"Η αίτησή σας με μοναδικό ψηφιακό κωδικό XXXXXXX ελέγχθηκε επιτυχώς ως προς την πληρότητα των στοιχείων της και θα συμπεριληφθεί στον Πίνακα Κατάταξης. Θα ακολουθήσει νεότερη αποστολή email με τους όρους της απόφασης υπαγωγής."

Με κεφαλαία ο Πίνακας Κατάταξης (sic) και θα ενημερωθώ για τους όρους (ποιούς όρους, υπάρχουν και άλλοι όροι εκτός αυτών της αίτησης; ) της απόφασης υπαγωγής (υπαγωγή σε τί; ).

Αθάνατο Ελληνικό δημόσιο.
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Έλαβες επιβεβαίωση αποδοχής και ελέγχου των δικαιολογητικών.

Η "Απόφαση Υπαγωγής", της τελικής ένταξης δηλαδή στο πρόγραμμα επιδότησης, θα έρθει σε επόμενο στάδιο, όταν αποφασιστεί το ποσό που θα μεταφερθεί στην τράπεζα, δηλαδή στη "φάση Ολοκλήρωσης και Καταβολής της Ενίσχυσης".


Οι Ωφελούμενοι/Τελικοί αποδέκτες ενημερώνονται μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος υποβολής για την υπαγωγή της αίτησης από το Φορέα Διαχείρισης. Επισημαίνεται ότι οι Ωφελούμενοι/Τελικοί αποδέκτες θα πρέπει να εξετάσουν προσεκτικά το περιεχόμενο της ηλεκτρονικής επιστολής έγκρισης της αίτησής τους πριν αποδεχθούν ηλεκτρονικά την Απόφαση Υπαγωγής, καθώς ο Φορέας Διαχείρισης, βάσει των δικαιολογητικών που έχουν προσκομισθεί/ αναρτηθεί από τους Ωφελούμενους και θα προσκομισθούν/αναρτηθούν στη φάση Ολοκλήρωσης και Καταβολής της Ενίσχυσης, θα διενεργήσει σε επόμενο στάδιο (και σε κάθε περίπτωση πριν την καταβολή των ωφελημάτων) τους απαραίτητους ελέγχους για τη διαπίστωση της τήρησης του συνόλου των όρων και προϋποθέσεων του Προγράμματος. Σε περίπτωση που κατά την ανωτέρω διαδικασία προκύψει ότι δεν πληρούνται οι όροι και προϋποθέσεις του Προγράμματος για κάποιες αιτήσεις, ο Φορέας Διαχείρισης προβαίνει σε ανάκληση της απόφασης υπαγωγής, σύμφωνα με το άρθρο 18 της Προκήρυξης της Δράσης, κατά το μέρος που αφορά στις εν λόγω αιτήσεις και ενημερώνει μέσω του πληροφοριακού συστήματος ηλεκτρονικής υποβολής αιτήσεων τους ενδιαφερόμενους.

Oι Πίνακες Κατάταξης έχουν αυτή τη μορφή:
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Εσύ δε μετράς , είχες πέσει στη μαρμιτα με τις μπάμιες όταν ήσουν μικρός
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top