Ηλεκτρολογικό Καλώδιο

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ηλεκτρολογικό Καλώδιο

τι ωρα βγαινουν τα φαντασματα ρε παιδια ?
δηλαδης τις αλλες ωρες δεν αποδιδει τα ιδια το συστημα μας
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Ηλεκτρολογικό Καλώδιο

Ε καλά εσυ κάνε εγκατάσταση χωρίς ουδέτερο στις πρίζες , και να κάνεις εσυ τον ουδέτερο.


Αλλο η ξεχωριστή γραμμή για το οποιοδήποτε σύστημα και άλλο ο ουδέτερος που υπάρχει σε κάθε κύκλωμα 220.Εκτος και εννοείς το τριφασικό 380 που είναι άλλο καπέλο.
εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι ξεκιναη ενα

καλωδιο(ουδετερου) απο τον πινακα και μετα δινη η μια πριζα

στην αλλη για αυτο και ειπα οτι δεν εχω δει κατι τετοιο και οχι οτι

δεν εχουν καθολου.

οπως και να εχει μπορουσες να ρωτησεις τι εννοω

χωρις ειρωνειες μια και πριζα χωρις καθολου ουδετερο δεν

υπαρχη.
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ηλεκτρολογικό Καλώδιο

ο γιαννης μεν ειναι λιγο αποτομος αλλα εχει καρδια μικρου παιδιου,




























































































































































































































































































































































και μυαλο μικρου παιδου γιαυτο μην τον παρεξηγειτε:126:
 


Μηνύματα
188
Reaction score
11
Φίλε vagelisk…
Για να ‘ταΐσεις’ το σύστημα σου με όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα ρεύματος σου προτείνω:
1)Ανεξάρτητη γραμμή τροφοδοσίας. Οσο το δυνατόν μεγαλύτερης διατομής (εννοείται ≥ 3 x 2,5 mm²) ώστε να αποφύγεις το φαινόμενο πτώσης τάσεως στη γραμμή.
2) Να ασφαλίσεις την γραμμή με κατάλληλη ασφάλεια (σε Α) για προστασία, ανάλογα με την διατομή αγωγού που θα επιλέξεις.
3)Αν έχεις 3φασικο ρεύμα να επιλέξεις να τροφοδοτήσεις την γραμμή του συστήματος ήχου από φάση που δεν φορτίζεται με επαγωγικούς καταναλωτές (πλυντήρια, λαμπτήρες φθορίου).
4)Να κάνεις έλεγχο της γείωσης (μέτρηση), αν αυτή είναι ≥ 2(Ωhm) να φροντίσεις να κατέβει ≤ 1 (Ωhm).
5) Να απομακρύνεις φωτιστικά σώματα που έχουν λαμπτήρες φθορίου από τον χώρο ακρόασης.
6) Να παρεμβάλεις isolating filter μεταξύ του ρευματοδότη (πρίζα) και του συστήματος ήχου
7) … και για ακόμη πιο ησυχία συνδυασμένη με μουσικότητα σε ακριβείς δόσεις, να ακούς μουσική την ώρα που βγαίνουν τα φαντάσματα. Εκείνο το χρονικό διάστημα το δίκτυο του πάροχου είναι ξεκούραστο από πολλές άεργες καταναλώσεις …
Χρόνια πολλά και σε ευχαριστώ πολύ και εσένα και τον Αργύρη για τις χρήσιμες συμβουλές. θα σου τι ακριβώς εχω κάνει να μου πεις την γνώμη σου γιατί πραγραμτικά θεωρώ οτι έχω θέμα με το ρεύμα. Είναι στιγμές που δεν θέλω να το ακούω και αλλές που μου αρέσει. Αν πάλι όπως λέει ο φιλος είναι ψυχολογικό (τίποτα δεν αποκλείω) ας πληρώσω κάτι ακόμα σαν μαλ... για να ηρεμήσω.!!
1. Η γραμμή είναι 2,5 και μου προτείνουν να βάλω μεγαλύτερη.
2.Την έχω πάνω στην ασφάλεια του ΓΕΝΙΚΟΥ.
3. 'Εχω 6 Λαμπτήρες φθαρίου με ροστατές στον χώρο που ακούω μουσική και αλλά δεν το ήξερα ότι δημιουργούν πρόβλημα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Ηλεκτρολογικό Καλώδιο

Χρόνια πολλά και σε ευχαριστώ πολύ και εσένα και τον Αργύρη για τις χρήσιμες συμβουλές. θα σου τι ακριβώς εχω κάνει να μου πεις την γνώμη σου γιατί πραγραμτικά θεωρώ οτι έχω θέμα με το ρεύμα. Είναι στιγμές που δεν θέλω να το ακούω και αλλές που μου αρέσει. Αν πάλι όπως λέει ο φιλος είναι ψυχολογικό (τίποτα δεν αποκλείω) ας πληρώσω κάτι ακόμα σαν μαλ... για να ηρεμήσω.!!
1. Η γραμμή είναι 2,5 και μου προτείνουν να βάλω μεγαλύτερη.
oχι μια χαρα ειναι
2.Την έχω πάνω στην ασφάλεια του ΓΕΝΙΚΟΥ.
αν σε περνει βαλε χαιφαι τιουνιγκ, με επιχρυσο φυσιγγι
3. 'Εχω 6 Λαμπτήρες φθαρίου με ροστατές στον χώρο που ακούω μουσική και αλλά δεν το ήξερα ότι δημιουργούν πρόβλημα.
υποτειθεται, αλλα ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος
 

Μηνύματα
43
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Ηλεκτρολογικό Καλώδιο

Χρόνια πολλά και σε ευχαριστώ πολύ και εσένα και τον Αργύρη για τις χρήσιμες συμβουλές. θα σου τι ακριβώς εχω κάνει να μου πεις την γνώμη σου γιατί πραγραμτικά θεωρώ οτι έχω θέμα με το ρεύμα. Είναι στιγμές που δεν θέλω να το ακούω και αλλές που μου αρέσει. Αν πάλι όπως λέει ο φιλος είναι ψυχολογικό (τίποτα δεν αποκλείω) ας πληρώσω κάτι ακόμα σαν μαλ... για να ηρεμήσω.!!
1. Η γραμμή είναι 2,5 και μου προτείνουν να βάλω μεγαλύτερη.
2.Την έχω πάνω στην ασφάλεια του ΓΕΝΙΚΟΥ.
3. 'Εχω 6 Λαμπτήρες φθαρίου με ροστατές στον χώρο που ακούω μουσική και αλλά δεν το ήξερα ότι δημιουργούν πρόβλημα.
Η γραμμή με 2,5 καλώδιο είναι υπέρ αρκετή και τροφοδοτείς κατανάλωση 3,5 KW.
Όποιος σου είπε ότι δεν κάνει απλά πλήρωνε σαν κορόιδο. Έλεος ποια θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.312
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top