Ηλεκτρολόγος δικτύου


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.173
Έχω ένα netgear wac104 που το χρησιμοποιώ ως WiFi access point και ένα
AC2200 Nighthawk X6 Tri-Band WiFi Mesh Extender που το έχω για extender.
Έχει δυνατότητα κάποιο από αυτά να δουλέψει ως router κατευθείαν στην πρίζα;

Σαν να θυμαμαι οτι ειχα δει τέτοια επιλογή στο system menu σε κάποιο από τα δυο οταν τα έστηνα αλλά δεν στηρίζομαι πια σε αυτά που νομίζω οτι θυμαμαι.
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Και τα 2 είναι access points.
Εσύ θες ενα, modem-router.

Παίρνεις λοιπόν το Tp Link του zizik και ακολούθως με ενα απο αυτα τα access points κάνεις και ενα WiFi δίκτυο που θα θερίζει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.173
Και τα 2 είναι access points.
Εσύ θες ενα, modem-router.

Παίρνεις λοιπόν το Tp Link του zizik και ακολούθως με ενα απο αυτα τα access points κάνεις και ενα WiFi δίκτυο που θα θερίζει.
θα απότολμήσω να το παρω αν και φοβαμαι τα ανταλλάγματα που θα ζητήσει, την προηγούμενη φορά που μου έδωσε κάτι δεν μπορουσα να κάτσω σε καρέκλα για 2 μηνες, ας είναι όμως για το καλό του σπιτιού μου τα κάνω.

τα αλλά τα έχω και παίζουν το Wi-Fi σπίτι και σε όλο το κτίριο (2 όροφοι), δεν έχω παράπονο κάνουν τη δουλειά τους τέλεια. Το Wi-Fi του ρουτερ είναι μόνιμα off.
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
θα απότολμήσω να το παρω αν και φοβαμαι τα ανταλλάγματα που θα ζητήσει, την προηγούμενη φορά που μου έδωσε κάτι δεν μπορουσα να κάτσω σε καρέκλα για 2 μηνες, ας είναι όμως για το καλό του σπιτιού μου τα κάνω.

τα αλλά τα έχω και παίζουν το Wi-Fi σπίτι και σε όλο το κτίριο (2 όροφοι), δεν έχω παράπονο κάνουν τη δουλειά τους τέλεια. Το Wi-Fi του ρουτερ είναι μόνιμα off.

Ελα μωρε, το πολύ πολύ να σε πάει βόλτα με την βεσπούτσα του, πήρε μια καινούρια λέει. :D :lolsign:

Αν δεν συνδεθεί αυτόματα το νεο router τότε στα πεδια username και pass θα βάλεις
PPP Username : [email protected]
Pass: guest
 
Last edited:



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.173
Νομίζω ερεθίστηκα! Γνωρίζει κάποιος/α μετά πόσο καιρό από τα σκαψίματα φτάνουμε την κορύφωση της σύνδεσης;

8B9683C1-5DF3-4BDE-9EA0-673AC67AB51E.jpeg
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Οταν περασαν τις οπτικες απο τη γειτονια μου μετα απο κανα 6 μηνο ηρθαν τα νεα προγραμματα vdsl 50
3 μηνες μετα μας πηρε τηλ η vodafone για αναβαθμιση σε 100 .!!!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.173
και 'γώ που νόμιζα ότι θα κάνω χριστούγεννα καραντινιάρικα ευτυχισμένα :frown:
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
@melina

Σε μας που έγιναν βυσματικά τα έργα, ξεκίνησαν στην πρώτη καραντίνα, (μέσα στην καραντίνα) και έδωσαν διαθεσιμότητα πριν 15 μέρες.
Βέβαια ήταν μονο 8 καμπίνες..
Εγώ είμαι ακόμα στο περίμενε για 100άρι. >:(
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.173
σας ενημερώνουν από μόνοι τους ή ρωτάτε κάθε τόσο αν είναι διαθέσιμη η σύνδεση;
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
σας ενημερώνουν από μόνοι τους ή ρωτάτε κάθε τόσο αν είναι διαθέσιμη η σύνδεση;
1. Ένας τρόπος είναι να περάσεις και να την "αφουγκραστείς"!
Aν ακούγονται μέσα τα ανεμιστηράκια του dslam είσαι ON.

2. Ρωτάς κάναν τεχνικό την στιγμή που δουλεύει σε αυτή.

3. Περιμένεις το site του OTE ( η του παρόχου που έχει παρει την περιοχή) να δώσει διαθεσιμότητα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.173
η του παρόχου που έχει παρει την περιοχή
ωπα!!! σε κάθε περιοχή είναι ένας ΜΟΝΟ πάροχος; Δηλαδή αν δεν είναι η vodafone με την οποία έχω ήδη συμβόλαιο για τους επόμενους πολλούς μήνες θα χρειαστεί είτε να έχω διπλό συμβόλαιο είτε να σπάσω το παλιό και να πληρώσω πέναλτυ για να πάρω ftth;
Νόμιζα ότι το δίκτυο είναι κοινό και ότι ο κάθε πάροχος παλεύει για τον τελικό καταναλωτή :frown:
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
ωπα!!! σε κάθε περιοχή είναι ένας ΜΟΝΟ πάροχος; Δηλαδή αν δεν είναι η vodafone με την οποία έχω ήδη συμβόλαιο για τους επόμενους πολλούς μήνες θα χρειαστεί είτε να έχω διπλό συμβόλαιο είτε να σπάσω το παλιό και να πληρώσω πέναλτυ για να πάρω ftth;
Νόμιζα ότι το δίκτυο είναι κοινό και ότι ο κάθε πάροχος παλεύει για τον τελικό καταναλωτή :frown:
Όχι.

Ο πάροχος που έχει αναλάβει την περιοχή είναι υποχρεωμένος να δώσει διαθεσιμότητα και στους άλλους και να τους νοικιάσει θέσεις.
Σε αυτή την περίπτωση υπολόγισε κάνα μήνα παραπάνω (περίπου) απο την ημέρα που ο ανάδοχος πάροχος θα δωσει διαθεσιμότητα.

Είσαι κοντά σε Αστικό Κέντρο?
Στην περιοχή σου οι υπόλοιπες καμπίνες έχουν αναβαθμιστεί και μονο η δικιά σου ε΄χει μενει?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.415
Πρόλαβα ή παλιατζούρα πήρες;



:lol:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.173
Είσαι κοντά σε Αστικό Κέντρο?
Στην περιοχή σου οι υπόλοιπες καμπίνες έχουν αναβαθμιστεί και μονο η δικιά σου ε΄χει μενει?
Κέντρο Αθήνας. Δεν έχω ιδέα που είναι οι καμπίνες και αν έχουν αναβαθμιστεί. Θα αρχίσω να ψάχνω τη γειτονιά, δεν έχω και σκύλο gamoto!
Πρόλαβα ή παλιατζούρα πήρες;



:lol:
Έλα κ@υλίτσα, σ' έχω έτοιμη. Θυμήσου να κάνεις reset μόνο.


View attachment 181235



gamay
 

TGD

Μηνύματα
7.166
Reaction score
7.198
Πάντως εγώ ζήτησα μεταφορά τηλεφώνου από την Αθήνα στον Βόλο και η Vodafone μου είπε ότι θα πάρει τρεις μήνες γιατί δεν υπάρχει γραμμή.
Γυρίσαμε στη δεκαετία του '80...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
ωπα!!! σε κάθε περιοχή είναι ένας ΜΟΝΟ πάροχος; Δηλαδή αν δεν είναι η vodafone με την οποία έχω ήδη συμβόλαιο για τους επόμενους πολλούς μήνες θα χρειαστεί είτε να έχω διπλό συμβόλαιο είτε να σπάσω το παλιό και να πληρώσω πέναλτυ για να πάρω ftth;
Νόμιζα ότι το δίκτυο είναι κοινό και ότι ο κάθε πάροχος παλεύει για τον τελικό καταναλωτή :frown:
Επειδή εδώ μιλάς για FTTH, αλλά οι υπόλοιποι μιλάνε για FTTC, για αρχή πρέπει να αποσαφηνίσουμε τί από τα δύο είναι.
Στην πρώτη περίπτωση, εκτός το πέρασμα των ινών για τον οπτικό κατενεμητή (καμπίνα) θα σκαφτούν και οδεύσεις οπτικών ινών προς κάθε οίκημα που εξυπηρετείται.
Στην δεύτερη περίπτωση, η οπτική ίνα θα πάει στην καμπίνα, θα εγκατασταθεί εκεί ο ενεργός εξοπλισμός, θα ηλεκτροδοτηθεί, και θα εξυπηρετηθείτε από τα υπάρχοντα καλώδια χαλκού, χωρίς άλλα σκαψίματα.

Και στις δύο περιπτώσεις μπορείς να πάρεις υπηρεσία από πάροχο που δεν είναι ιδιοκτήτης της υποδομής. Και στις δύο περιπτώσεις θα περάσουν αρκετοί μήνες μέχρι να είναι εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα από την νέα υποδομή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.660
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top