Ηλεκτρονικό τσιγάρο


D

Deleted member 23222

Guest
Πόσο προχωρημένος πρέπει να είσαι για να ρουφάς ηλεκτρονικό τσιγάρο?
Ούτε bafos να ήταν...=)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το έχω αυτό σε 18V, είναι θεϊκό.

Εδώ όμως συζητάμε για "ηλεκτρονικό" :rolleyes: τσιγάρο.
 



Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Καθίστε παιδιά να ανακεφαλαιώσουμε:
  • Αν είσαι σοβαρός καπνιστής και θες να το κόψεις, να θυμάσαι πως με κλ@νιές δεν βάφονται αυγά. Αυτά που βλέπετε να κυκλοφορούν και να διαφημίζονται, είναι για δεσποινίδες που καπνίζουν κάτι long and slim τσιγαράκια στο μπαράκι.
  • Αν είσαι σοβαρός καπνιστής και θες να το κόψεις, υπολόγιζε αρχική επένδυση 300 με 400 ευρώ για ατμοποιητή μπατταρίες φορτιστή και module.
  • Αν είσαι σοβαρός καπνιστής και θες να το κόψεις, μην πιστέψεις πως εσύ είσαι μάγκας και πονηρός και θα τη βολέψεις με 100 ευρώ με το καταπληκτικό εργαλειάκι που σου δίνει "ευκαιρία" το μαγαζάκι στη γωνία.
Ξεκινήστε την αναζήτησή σας από το e-kapnisma.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Καθίστε παιδιά να ανακεφαλαιώσουμε:
  • Αν είσαι σοβαρός καπνιστής και θες να το κόψεις, να θυμάσαι πως με κλ@νιές δεν βάφονται αυγά. Αυτά που βλέπετε να κυκλοφορούν και να διαφημίζονται, είναι για δεσποινίδες που καπνίζουν κάτι long and slim τσιγαράκια στο μπαράκι.
  • Αν είσαι σοβαρός καπνιστής και θες να το κόψεις, υπολόγιζε αρχική επένδυση 300 με 400 ευρώ για ατμοποιητή μπατταρίες φορτιστή και module.
  • Αν είσαι σοβαρός καπνιστής και θες να το κόψεις, μην πιστέψεις πως εσύ είσαι μάγκας και πονηρός και θα τη βολέψεις με 100 ευρώ με το καταπληκτικό εργαλειάκι που σου δίνει "ευκαιρία" το μαγαζάκι στη γωνία.
Ξεκινήστε την αναζήτησή σας από το e-kapnisma.
Αυτο το....
σοβαρός καπνιστής
μου αρεσε..
Καπως ετσι πρεπει να ειναι δηλ ο σοβαρος!
:laugh:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έχει κανείς πρόταση ή θα το αφήσουμε στη θεωρία;

Καπνίζω δύο πακέτα τη μέρα, είναι το κόστος των τσιγάρων ενός μηνός αρκετό γι' αρχή;
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Έχει κανείς πρόταση ή θα το αφήσουμε στη θεωρία;

Καπνίζω δύο πακέτα τη μέρα, είναι το κόστος των τσιγάρων ενός μηνός αρκετό γι' αρχή;
Μητσάκο χρηματικά κάνεις απόσβεση για πλάκα. Δεν το σκέφτεσαι.
Εγώ δεν έχω να σου προτείνω γιατί απέχω 2 χρόνια σχεδόν και δεν ξέρω τί ντουμάνια παίζουν πια...
Το σίγουρο είναι πως θα το μπουμπουνίσω πάλι...
 

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Έχει κανείς πρόταση;...
Provari + Mini Vivi για να αρχίσεις να μπαίνεις στο πνεύμα και να σταματήσεις το κανονικό,

και μετά

Provari + Bulli A2ΤΜ για να μείνεις με αυτό και να το ευχαριστιέσαι!

Μπορεί να γίνει τόσο δυνατό με τη δεύτερη πρόταση, που φαντάσου πως αν σου δώσω το δικό μου setup να δοκιμάσεις θα βήχεις σαν γυμνασιόπαιδο την πρώτη φορά που δοκίμασε!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δε θέλω δυνατό, καπνίζω ελαφρά εδώ και είκοσι χρόνια.

Παίρνω δηλαδή το starter kit και είμαι ΟΚ;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Έχει κανείς πρόταση ή θα το αφήσουμε στη θεωρία;

Καπνίζω δύο πακέτα τη μέρα, είναι το κόστος των τσιγάρων ενός μηνός αρκετό γι' αρχή;
Να σου απαντήσω εγώ που είμαι... ειδικός στο κάπνισμα. :D
  • οικονομικά συμφέρει ασυζητητί: με την οικονομία που θα κάνεις, σε μερικά χρόνια παίρνεις M3 (εννοείται το sedan, τώρα με το μωρό)
  • γλιτώνεις τη βρώμα, στάχτες κλπ
  • μαστουρώνεις αποφεύγοντας όλες τις υπόλοιπες βλαβερές ουσίες του τσιγάρου. Υπάρχει σε διάφορες συγκεντρώσεις νικοτίνης -ακόμα και χωρίς. Υγιεινό δεν το λες πάντως.
  • υπάρχουν δυο διαφορετικοί τύποι λαδιών, που διαφέρουν στο λεγόμενο throat-hit, δηλαδή πόσο "χτυπάει" στο λαιμό ο καπνός για να μιμείται το πραγματικό τσιγάρο. Μπορείς να πάρεις και χύμα λάδια και εσάνς, για να κάνεις δικούς σου συνδυασμούς (είναι ακόμα οικονομικότερη λύση για μανιώδεις καπνιστές).
  • αν αγοράσεις από το εξωτερικό, είναι πολύ φτηνότερα. Αυτό το μαγαζί έχει καλή γκάμα σε εξοπλισμό και πολύ ενημερωμένη και συζητήσιμη πωλήτρια. Δυστυχώς με τον τρόπο που τα στέλνει, τα λάδια τρώνε πόρτα στο τελωνείο, οπότε αγοράζεις από εκεί μόνο τον εξοπλισμό που θα σου προτείνει, σύμφωνα με τις ανάγκες και τις επιθυμίες σου. Εμένα μου είχε προτείνει για τον πατέρα μου τα mini vivi nova, protank, MT3, αλλά είχα ήδη παραγγείλει από αλλού. Σίγουρα θα την προτιμήσω σε επόμενη παραγγελία εξοπλισμού πάντως, λόγω support και άψογης επαγγελματικής συμπεριφοράς (μου έκανε refund ακόμα και τα μεταφορικά, όταν έφαγαν "πόρτα" στο τελωνείο τα λάδια που είχα παραγγείλει από εκεί).
  • ευτυχώς υπάρχει και αυτό, που και φτηνότερο είναι και στέλνει με απλό ταχυδρομείο (τα Hanseng είναι από τις πιο γνωστές και αξιόπιστες μάρκες, με τεράστια ποικιλία σε flavors). Επίσης εξαιρετικό customer service.
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ναργιλέδες για αδερφές.....:smoke:
Θυμήσου την γκουμούτσα που βάζει στο στόμα του ο ΑΒΓΔους
Εγώ θα περιμένω την ηλεκτρονική πίπα (τσιμπούκι).
Θα δείχνω πιό macho :redface:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Ζαλίστηκα, τι είναι όλα αυτά; :(
1) Όσον αφορά τον εξοπλισμό, τα πράγματα είναι κατά βάση απλά. Τα περισσότερα ηλεκτρονικά τσιγάρα αποτελούνται από δυο κομμάτια:
  • τη βάση που περιέχει τη μπαταρία και είναι το μεγαλύτερο από τα δύο
  • τον ατμοποιητή στο πάνω μέρος, που αποτελείται από το φιτίλι και την αντίσταση που θερμαίνει το λάδι, το δοχείο λαδιού και το στόμιο που ρουφάς. Αυτό το κομμάτι είναι συνήθως αναλώσιμο και συχνά αναδομήσιμο.
Σημειωτέον ότι υπάρχουν κάποια στάνταρντ, οπότε μπορείς να συνδυάσεις την αρχική σου μπαταρία με άλλους ατμοποιητές και να καπνίζεις εναλλάξ διάφορες γεύσεις.

2) Όσον αφορά τα λάδια, υπάρχουν οι δύο βασικοί τύποι λαδιών που ανέφερα (συνήθως σε μίγμα), διάφορες συγκεντρώσεις νικοτίνης και άπειρα flavors. Περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα.
 

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Ζαλίστηκα, τι είναι όλα αυτά; :(
Μη ζαλίζεσαι. Δεν θα μπλέξεις. Θα αγοράζεις από Ελλάδα και αν κάτι δεν σου αρέσει, το φέρνεις στο κεφάλι του μαγαζάτορα.
Δε θέλω δυνατό, καπνίζω ελαφρά εδώ και είκοσι χρόνια.
Παίρνω δηλαδή το starter kit και είμαι ΟΚ;
Αν καπνίζεις ελαφρά, νομίζω πως η πρώτη πρόταση είναι ήδη too much. Θα μπορούσες πχ να παρέλειπες το provari και να πήγαινες σε κάτι φθηνότερο (μη σε ξεγελούν τα 160 USD, θέλεις παρελκόμενα, μεταφορικά κτλ). Νομίζω όμως πως θα ξενοιάσεις για πάντα με αυτό. Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε κάπου να δεις από κοντά το μέγεθος και τη λειτουργία και να μου πεις αν ικανοποιείσαι ή αν θέλεις κάτι άλλο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top