Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
2) Όσον αφορά τα λάδια...
Δεν υπάρχει κάτι σε λάδι. Τα συστατικά είναι βρώσιμη γλυκερίνη που χρησιμοποιείται στα φαγητά ή τη ζαχαροπλαστική για τον ατμό και προπυλενογλυκόλη για το "χτύπημα".
Η προπυλενογλυκόλη χρησιμοποιείται στα φάρμακα, στα καλλυντικά, στα τρόφιμα, στις οδοντόκρεμες, στα σαμπουάν, κτλ.
Αν κάτι θα μπορούσε να θεωρηθεί "επικίνδυνο" θα ήταν η προπυλενογλυκόλη αλλά πλέον έχει αναθεωρηθεί το τοξικολογικό της προφίλ από πειράματα σε ζώα.
Πέραν αυτών υπάρχει και η προσθήκη αρωμάτων όπου και αυτά είναι φυτικά και βρώσιμα.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ναργιλέδες για αδερφές.....:smoke:
Θυμήσου την γκουμούτσα που βάζει στο στόμα του ο ΑΒΓΔους
Εγώ θα περιμένω την ηλεκτρονική πίπα (τσιμπούκι).
Θα δείχνω πιό macho :redface:
Σιγα μη περιμενεις να βαλει και ,dts master audio..4K:gotcha:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Έχει Provari ένα μαγαζί που βρήκα στον Άγιο Στέφανο που είναι κοντά. Αν κάποιος θέλει να μου πει κάτι επι του θέματος, ΡΜ μι πλήιζ.
Έχω αρκετό άγχος με τα blu-ray και τα βιβλία που μόνιμα αργούν, δε χρειάζομαι κι άλλο.

Υποθέτω πως θα ξέρει και τι άλλο θα χρειαστώ. :D:D

Όταν ανοίξουν τα μαγαζά ορμάω!
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Δεν υπάρχει κάτι σε λάδι. Τα συστατικά είναι βρώσιμη γλυκερίνη που χρησιμοποιείται στα φαγητά ή τη ζαχαροπλαστική για τον ατμό και προπυλενογλυκόλη για το "χτύπημα".
Η προπυλενογλυκόλη χρησιμοποιείται στα φάρμακα, στα καλλυντικά, στα τρόφιμα, στις οδοντόκρεμες, στα σαμπουάν, κτλ.
Αν κάτι θα μπορούσε να θεωρηθεί "επικίνδυνο" θα ήταν η προπυλενογλυκόλη αλλά πλέον έχει αναθεωρηθεί το τοξικολογικό της προφίλ από πειράματα σε ζώα.
Πέραν αυτών υπάρχει και η προσθήκη αρωμάτων όπου και αυτά είναι φυτικά και βρώσιμα.
Ναι, αυτή είναι βέβαια η σωστή χημική ορολογία, ωστόσο έχει καθιερωθεί να τα λένε λάδια/oils.

Για το θέμα του υγεινού, πέραν του ότι είναι πολύ συζητήσιμη η ασφάλεια του να εισπνέεις μια χημική ουσία οποιουδήποτε τύπου, η νικοτίνη είναι από μόνη της ένα επικίνδυνο αλκαλοειδές ναρκωτικό, που συνδέεται με σειρά ασθενειών.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Καλά, μετά απο 35 χρόνια αυτό μας μάρανε... :rolleyes::roflmao:

Σκέφτομαι το συνεχές αέρισμα και τη γκρίνια της μέλλουσας όταν είναι αναμμένο το A/C στο HT. Και μόνο γι' αυτά, αξίζει.



Στείλε πμ το μαγαζί αν έχεις την καλοσύνη :)
PM sent.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ναργιλέδες για αδερφές.....:smoke:
Θυμήσου την γκουμούτσα που βάζει στο στόμα του ο ΑΒΓΔους
Εγώ θα περιμένω την ηλεκτρονική πίπα (τσιμπούκι).
Θα δείχνω πιό macho :redface:
............ Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε κάπου να δεις από κοντά το μέγεθος και τη λειτουργία και να μου πεις αν ικανοποιείσαι ή αν θέλεις κάτι άλλο.
Πάνω που άρχισα να καταλαβαίνω ότι μιλούσαμε για κόψιμο τσγάρου με ξαναμπερδέψατε...
Θα τραβήξω μια βαθιά τζούρα,να καθαρίσει λίγο το μυαλό μου....:bigboss::beach:
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ναργιλέδες για αδερφές.....:smoke:
Θυμήσου την γκουμούτσα που βάζει στο στόμα του ο ΑΒΓΔους
Εγώ θα περιμένω την ηλεκτρονική πίπα (τσιμπούκι).
Θα δείχνω πιό macho :redface:
Μην περιμένεις άλλο...
Εννοείται πως υπάρχουν ήδη ηλεκτρονικά τσιμπούκια!
 

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Για το θέμα του υγεινού...
Προς Θεού, τίποτε δεν είναι υγιεινό. Ούτε το να ψήνουμε στα κάρβουνα. Από το να καπνίζεις όμως τσιγάρα, το ηλεκτρονικό είναι υγιεινότερο. Ας μην τους αφήσουμε όμως να μας στερήσουν τα πάντα...

Μου θυμίζει το ανέκδοτο:
-Γιατρέ μου, δεν πίνω, δεν καπνίζω, δεν τρώω λίπη, δεν πηγαίνω με γυναίκες, δεν ξενυχτώ. Υπάρχει περίπτωση να ζήσω μέχρι τα 100;
-Αγαπητέ μου, και μέχρι τα 50 να ζήσεις, 100 θα σου φανούν...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Καλά, μετά απο 35 χρόνια αυτό μας μάρανε... :rolleyes::roflmao:

Σκέφτομαι το συνεχές αέρισμα και τη γκρίνια της μέλλουσας όταν είναι αναμμένο το A/C στο HT. Και μόνο γι' αυτά, αξίζει.
Έρχονται και τα γεράματα Μήτσο μ'! :D
Σοβαρά πάντως, η πιο πειστική ένσταση που έχω υπόψη για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, είναι ο κίνδυνος υιοθέτησής του από νεαρά άτομα (ως "παιχνίδι") και κατά συνέπεια ο εθισμός τους στη νικοτίνη.

Για την περίπτωση της κυράς (που έχει δίκιο), να πάρεις με "γεύσεις". Πάντως καπνό και μυρωδιά βγάζει και το ηλεκτρονικό, απλά δεν είναι αηδιαστικά και επίμονα όπως στο συμβατικό τσιγάρο.
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Προς Θεού, τίποτε δεν είναι υγιεινό. Ούτε το να ψήνουμε στα κάρβουνα. Από το να καπνίζεις όμως τσιγάρα, το ηλεκτρονικό είναι υγιεινότερο. Ας μην τους αφήσουμε όμως να μας στερήσουν τα πάντα...

Μου θυμίζει το ανέκδοτο:
-Γιατρέ μου, δεν πίνω, δεν καπνίζω, δεν τρώω λίπη, δεν πηγαίνω με γυναίκες, δεν ξενυχτώ. Υπάρχει περίπτωση να ζήσω μέχρι τα 100;
-Αγαπητέ μου, και μέχρι τα 50 να ζήσεις, 100 θα σου φανούν...
Σωστό εν μέρει. Η διαφορά είναι ότι τα υπόλοιπα που αναφέρει το ανέκδοτο είναι εκ φύσεως απολαυστικά, ενώ το τσιγάρο για να το "απολαμβάνεις", πρέπει πρώτα να γίνεις σκλάβος του -με την εξάρτηση να κάνει πολύ δύσκολη τη διαφυγή.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Σοβαρά πάντως, η πιο πειστική ένσταση που έχω για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, είναι ο κίνδυνος υιοθέτησής του από νεαρά άτομα (ως "παιχνίδι") και κατά συνέπεια ο εθισμός τους στη νικοτίνη.
Μην φοβάσαι ,δεν κινδυνεύουν.
Με τα κοντοκάβαλα που φοράνε δεν έχουν τσέπες να βάλουν τα αξεσουάρ :p
 

D

Deleted member 23222

Guest
..........
Η προπυλενογλυκόλη χρησιμοποιείται στα φάρμακα, στα καλλυντικά, στα τρόφιμα, στις οδοντόκρεμες, στα σαμπουάν, κτλ.
Αν κάτι θα μπορούσε να θεωρηθεί "επικίνδυνο" θα ήταν η προπυλενογλυκόλη αλλά πλέον έχει αναθεωρηθεί το τοξικολογικό της προφίλ από πειράματα σε ζώα.
Πέραν αυτών υπάρχει και η προσθήκη αρωμάτων όπου και αυτά είναι φυτικά και βρώσιμα.
Δεν είμαι χημικός,αλλά εμείς την προπυλενογλυκόλη την έχουμε ως αντιψυκτικό σε κυκλώματα νερού...
Με ρητές οδηγίες μάλιστα για την αποφυγή απόρριψης-διαφυγής της στο έδαφος...
Έχω μερικούς τόνους (πανάκριβη πάντως)...αν θέλετε σας στέλνω και δείγμα για βαρύ...σκάσιμο!!

Μετά θα τα βρούμε και στην τιμή...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε κάπου να δεις από κοντά το μέγεθος και τη λειτουργία και να μου πεις αν ικανοποιείσαι ή αν θέλεις κάτι άλλο.
Aυτό μου κάνει λίγο σαν ανήθικη πρόταση ή είναι η ιδέα μου?:p
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Επειδη εχουν βγει πολλα και αυτοι που αρχιζουν ειναι αδυνατον να διαλεξουν,προτεινω 2 μπαταριες (το ελαχιστο ,ωστε οταν φορτιζεις την μια να εχεις την αλλη)
1) ego-T(10 ευρω) http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35396
2) Variable voltage revolver (18 ευρω) http://www.funstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=826
η VV 1 (22 ευρω)http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35602
για να καταλαβει την σημασια της ρυθμισης των volt/watt, σε σχεση με την αντισταση του ατμοποιητη.

Αργοτερα, αγοραζει καποια ακριβη μπαταρια π.χ. provari που λεει ο Γιαννος και του μενουν και οι απλες.
Ατμοποιητες για σιγουρα mini vivi nova 1,5 ml η vivi nova 3,5 ml, Kanger T3,evod ,ολες κανουν 5 ευρω η μια.
Απο υγρα ,στην αρχη παιρνεις ετοιμα μπουκαλακια 10ml η 20 ml,με νικοτινη π.χ. 12 mg- 18 mg.
Τωρα απο καταστηματα , αναγκαστικά στην αρχη παιρνεις απο Ελλαδα και μετα απο Κινα -Ευρωπη αρκετα πιο φθηνα,απλα περιμενεις απο 7-20 ημερες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Δεν είμαι χημικός,αλλά εμείς την προπυλενογλυκόλη την έχουμε ως αντιψυκτικό σε κυκλώματα νερού...
Με ρητές οδηγίες μάλιστα για την αποφυγή απόρριψης-διαφυγής της στο έδαφος...
Έχω μερικούς τόνους (πανάκριβη πάντως)...αν θέλετε σας στέλνω και δείγμα για βαρύ...σκάσιμο!!

Μετά θα τα βρούμε και στην τιμή...
https://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene_glycol

https://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol

Το πρώτο είναι το αντιψυκτικό απ' όσο γνωρίζω.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Eδω και αρκετους μηνες εχω αρχισει το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Στην αρχη μου ασπασε τα νευρα γιατι με αφηνε η μπαταρια στην μεση της ημερας,και ειχα προβλήματα με διαροες του υγρου Μετα από ψαξιμο και διαβασμα σε φορουμ κατεληξα στις παρακατω γκουμουτσες!!!
Αρχισα το ατμισμα με διαφορες γευσεις,αλλα καταληξα να ατμιζω τωρα σκετη βαση.
Αυτή την στιγμη στην κατοχη μου είναι το πρωτο,το μακρυτερο!

 
Last edited:


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Προς Θεού, τίποτε δεν είναι υγιεινό. Ούτε το να ψήνουμε στα κάρβουνα. Από το να καπνίζεις όμως τσιγάρα, το ηλεκτρονικό είναι υγιεινότερο. Ας μην τους αφήσουμε όμως να μας στερήσουν τα πάντα...

Μου θυμίζει το ανέκδοτο:
-Γιατρέ μου, δεν πίνω, δεν καπνίζω, δεν τρώω λίπη, δεν πηγαίνω με γυναίκες, δεν ξενυχτώ. Υπάρχει περίπτωση να ζήσω μέχρι τα 100;
-Αγαπητέ μου, και μέχρι τα 50 να ζήσεις, 100 θα σου φανούν...
ΜΕΓΑ λαθος! γιατι ολοι βαζετε το ποσα χρονια θα τραβηξει η ιστορια, και απο θεμα ποιοτητα ζωης.........
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top