Ηχεία...άσωτα


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.638
Reaction score
27.984
Βλέπω ξύλινο δάπεδο, όπως επίσης βλέπω ότι δεν είναι laminate.
Είναι το κλασικό ξύλινο δάπεδο με "καφασωτή" βάση από κάτω όπως την λένε τα μαστόρια. Δηλαδή ξύλινο πήχη από κάτω και επειδή δημιουργεί και σαν τελάρα και κενό μπαίνει και κάτι σαν μόνωση.
Έχω το ίδιο στο σπίτι. Και έχω τα ηχεία πάνω σε γρανίτη. Δεν ξέρω πως τα κάνει αλλά κάτι κάνει. Ο ήχος είναι διαφορετικός στις χαμηλές συχνότητες με και χωρίς το γρανίτη. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι και ούτε με ενδιαφέρει, αφού μου αρέσει περισσότερο έτσι. Ίσως και τέτοιο παίζει και εκεί.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.221
Reaction score
27.003
Εάν τα ελαττώματα είναι εξόφθαλμα σε παραστάσεις τόσο στοιχειώδεις όπως αποκρίσεις συχνότητας,τότε δεν χρειάζεται εξεζητημένη γνώση,ιδίως για όποιον δείχνει να έχει παρακολουθήσει όλα τα σχετικά θέματα στο παρόν forum... :sneaky:
Μα τι να γράψω μάννα'μ? Χωριό που φαίνεται? Ένα μιντ είναι. Μιντ της πλάκας. Κι ας τον αφτχιά να λέει. Ακόμα δεν έχει καταφέρει να απογαλακτισθεί. Ούτε κι εγώ από τα κουάντ. :gotcha:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μα τι να γράψω μάννα'μ? Χωριό που φαίνεται? Ένα μιντ είναι. Μιντ της πλάκας. Κι ας τον αφτχιά να λέει. Ακόμα δεν έχει καταφέρει να απογαλακτισθεί. Ούτε κι εγώ από τα κουάντ. :gotcha:
Αναλογίσου το εξής : στο σύνδεσμο που έβαλες κάποιος από τους λιγότερο ενημερωμένους θαμώνες του ASR έγραφε σε μήνυμα ότι διαβάζοντας τις μετρητικές επιδόσεις του μικρού μετάνιωνε που είχε αποκτήσει το μεγαλύτερο μοντέλο Magnepan 1.7, το οποίο δεν επιδέχεται μομφής.
Ωραία ευκαιρία να ξεκαθαρίσουμε την αξία του ζητούμενου σχολιασμού...To Druid καλώς ή κακώς δεν είναι το πιο ΄΄άσωτο΄΄ σε αντιπαραβολή με άλλα μέλη στην ίδια οικογένεια...

Zu Essence
1645456274484.png

1645456308631.png

1645456337810.png

1645456360484.png


Έξτρα (μ)πόνους η ψευδοανηχοϊκή απόκριση στον άξονα του full tange μεγαφώνου αντί του ribbon supertweeter:
1645456502954.png

Κόκκινη καμπύλη η απόκριση για την δομημένη εντός της καμπίνας διάταξη χοάνης που εκπέμπει όμως όπως φαίνεται από την Κρουστική σε διαφορά φάσης 180 μοιρών ως προς το ίδιο το μεγάφωνο:
1645458783456.png

Υπάρχει και συνέχεια...Απόκριση μέσος όρος υπό εξομάλυνση 1/6 οκτάβας στο χώρο του reviewer,με κόκκινη καμπύλη και οδήγηση με λυχνιακό ενισχυτή .μπλε καμπύλη στο χώρο του John Atkinson με τρανζιστοράτο τελικό:
1645458969686.png

(η οδήγηση με λαμπάτο ωθεί τον ακροατή ν'αντιλαμβάνεται τονική συμπεριφορά ισχυρότερη στις χαμηλές και χωρίς τονισμένες υψηλές,΄΄πόσο ωραιότερα θ'ακούγεται ενάντια στο...τσιριχτό τρανζίστορ΄΄ μπορεί κιόλας να σκέπτεται...)
H δε ζώνη 500-3000 Hz προβάλλει ως νοητή ΄΄γέφυρα στεναγμών΄΄... :roflmao:

Εν συντομία,10ιντσο full range κροσαρισμένο με μεσολάβηση σκέτου πυκνωτή στην τελευταία οκτάβα με supertweeter...Η απόδοση χαμηλά πάσχει από το ζύγισμα του full range,χωρίς να βοηθά η δομή στην καμπίνα με τη χοανοειδή διάταξη συμπεριφερόμενη σαν ανεπαρκώς παραμετροποιημένο bass reflex...Ακόμα χειρότερα τα νέα στις μεσοϋψηλές οκτάβες,όπου έχουμε εγγενή περιορισμό στη διασπορά του 10ιντσου,μαζί με σπασίματα από τον κώνο και ανεξέλεγκτη συμμετοχή του superteeter κάτω από τη συχνότητα κρος ελέω φιλτραρίσματος πρώτης τάξης (6 dB ανά οκτά;βα) ... Από την άλλη πλευρά ο κατασκευαστής ευαγγελίζεται ως σχεδιαστική φιλοσοφία την ανόθευτη απόδοση δυναμικών αντιθέσεων χάρη στην αποφυγή συμβατικών μονάδων και του συνοδού προς εκείνες κροσαρίσματος...΄΄Τί δεν καταλαβαίνουμε...΄΄ όπως δηλώνει και η μοδάτη έκφραση...:sneaky:
......να ανοίξει παράλληλα και άλλο θέμα , με ηχεία που πραγματικά μετρούν καλά .

.......αν τυχόν και βρεθεί κανένα θα ανοίξω σαμπάνια .

-
Ας μας κάνει την τιμή ό κ. Bhutia , να ανοίξει το αυτό ανάλογο θέμα γιά παθητικά ηχεία .

Τον Ευχαριστούμε .
Μ'ευχαριστείς για κάτι που δεν θ'αναμενόταν - υποτίθεται - να βρεθεί...Δεν θα είχα πρόβλημα ν'ανοίξω νήμα όπου θα περιέχονταν παθητικές εκδόσεις JBL,ME Geithein, Revel κ.τ.τ.

Προτεραιότητα όμως έχει η έκθεση ηχείων τα οποία κανονικά θα έπρεπε ν'απαγορεύονται από κάποια διεθνή καταναλωτική συνθήκη ως εργαλεία γι άσκοπο βασανισμό υποψήφιων αγοραστών... :sneaky:

Γι αυτό και το ΄΄κράξιμο΄΄ δεν γίνεται ελαφρά τη καρδία,με την αιτιολόγηση απαιτούμενη.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.436
Reaction score
30.630
Βλέπω ξύλινο δάπεδο, όπως επίσης βλέπω ότι δεν είναι laminate.
Είναι το κλασικό ξύλινο δάπεδο με "καφασωτή" βάση από κάτω όπως την λένε τα μαστόρια. Δηλαδή ξύλινο πήχη από κάτω και επειδή δημιουργεί και σαν τελάρα και κενό μπαίνει και κάτι σαν μόνωση.
Έχω το ίδιο στο σπίτι. Και έχω τα ηχεία πάνω σε γρανίτη. Δεν ξέρω πως τα κάνει αλλά κάτι κάνει. Ο ήχος είναι διαφορετικός στις χαμηλές συχνότητες με και χωρίς το γρανίτη. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι και ούτε με ενδιαφέρει, αφού μου αρέσει περισσότερο έτσι. Ίσως και τέτοιο παίζει και εκεί.

το λεγόμενο "καρφωτό" (εν αντιθέσει προς το "κολλητό") παρκέ.
Το ίδιο έχω, και τα ηχεία σε μαύρο γρανίτη. Βάσεις κομμένες από τον μαρμαρά που έφτιαξε τον πάγκο κουζίνας από τα ρετάλια του τελευταίου, στο περίγραμμα των ηχείων (το οποίο σημαίνει βάσεις 50 πλάτος επί 70 βάθος, και καμπύλες πίσω). 'Εχει και αστεία ιστορία, όταν τις έφερα σπίτι, κουβαλητές, και όρθιες που ήταν έμοιαζαν, πραγματικά, με ...ταφόπλακες, περιμένω να έρθει ο ανελκυστήρας, ανοίγει η πόρτα, βγαίνει η συγχωρεμένη πλέον γειτόνισσα από το τέρμα του ορόφου, και την έπιασε την κακομοίρα η καρδιά της, σκιάχτηκε!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.390
Πάμε συνέχεια στα μαγκ, με φωτός και μετρήσεις.

Εδώ βλέπουμε το μπόι του

1645461900712.png


Μικρό ύψος, και πλάτος μεμβράνης χαμηλών συχνοτήτων μικρότερο από το ηχείο βάσης... Εντάξει, αυτά δε παίζουν Μπάσο. Δεν γίνεται.

Στην νιαρφιλντ απόκριση βλέπουμε το εξής

1645462104743.png


Δείχνει να παίζει από 50 κύκλους και πάνω. Βεβαίως παίζει, αλλά οι δυνατότητες max spl είναι εξαιρετικά μικρές, ιδίως αν πας να βγάλεις πιο κάτω.

Από κει και πάνω δε τα πάει άσχημα, πέραν μιας τόνωσης στους 250-350 (σημείο κρος προφανώς) και μέχρι τους 7 χιλιοκυκλους, είναι με συνολική απόκλιση +-2,5 ντεσιμπέλ. Αλλά αυτό δε λέει πολλά για διπολο, αυτό λέει ομως:

1645462335908.png


1645462396068.png


Αυτά είναι ζηλευτά παίδες, αυτά ειναι θαυμάσια.

Και εδώ είναι η μαγεία

1645462618813.png


Η πράσινη γραμμή είναι πρακτικά άψογη από τους 300 κύκλους μέχρι κει που δεν έχει τουιτερ (τα είπαμε πριν).

Άριστη ομοιογένεια και εξαιρετική απόκριση στο σύνολο της ανακλωμενης ενέργειας, ενώ ταυτόχρονα αυτή του δαπέδου και του ταβανιού, πρακτικά δεν υπάρχει.

Αυτά είναι μοναδικά χαρακτηριστικά, δε σε νοιάζει το ταβάνι, τρομερό.
Βεβαιως αυτά μας λένε ότι θα παίζει θαυμάσια μέσα στο δωμάτιο, και όντως

1645462889561.png


Από 300 κύκλους μέχρι 7-8 χιλιοκυκλους είναι άριστο.

Βεβαίως, όπως είπαμε, δεν έχει σοβαρή επιφάνεια γουφερ, άρα είναι τρελά αμπασο (κάτω από 300 φαίνονται τα χάλια του) και ως τουιτερ χρησιμοποιεί ένα Μιντ (φαίνονται επίσης τα χάλια του).

Άθλιο απ άκρη σακρη, αλλά με υπέροχο μεσαίο κόσμο. 😎

Προφανώς, ένα μεγάλο μαγκνεπαν, με μεγάλου εμβαδού γουφερ και με ριμπον, έχει πολύ πιο σοβαρά άκρα, και διατηρεί αυτά τα εξαιρετικά χαρακτηριστικά της οκτοειδούς ακτινοβολίας.
Και με απλή ωμική αντίσταση.

1645463167622.png


Μαγικό.

Βεβαίως χαμηλή αντίσταση, άρα άπειρα βατ, αλλά μαγικά εύκολο, απλό, ωμικο φορτίο.
 
Last edited:


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάθε φορά που έμπαινα στο σάιτ του Αμίρ
Έψαχνα σαν τρελός τα σπινοράματα.
Και έπειτα κανονίζαμε μαζί με Ντιμιφούτ
ταξίδια σε εκθέσεις και ακροάματα.

Και χαζεύαμε τα Τζενελεκ , Άνταμ και Κλάιν Μάιν
Μα δεν υπήρχε φραγκο για να αγοράσουμε Γκειθάιν.
Ηχεία για να διαλέξεις πρέπει να είσαι ο Αϊνστάιν!


Διάβασμα ως το ξημέρωμα με Toole και Olive Sean
Έμεινα φαλακρός για το χατίρι τους.
Γέμισα την υπόγα μου ηχεία ενεργά
Θα τα πετάξω όλα και άει σιχτιρι τους!

Και χαζεύαμε τα Τζενελεκ , Άνταμ και Κλάιν Μάιν
Μα δεν υπήρχε φραγκο για να αγοράσουμε Γκειθάιν.
Ηχεία για να διαλέξεις πρέπει να είσαι ο Αϊνστάιν!
Μα δεν υπήρχε φραγκο για να αγοράσουμε Γκειθάιν.
Ηχεία για να διαλέξεις πρέπει να είσαι ο Αϊνστάιν!

 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.221
Reaction score
27.003
Κάθε φορά που έμπαινα στο σάιτ του Αμίρ
Έψαχνα σαν τρελός τα σπινοράματα.
Και έπειτα κανονίζαμε μαζί με Ντιμιφούτ
ταξίδια σε εκθέσεις και ακροάματα.

Και χαζεύαμε τα Τζενελεκ , Άνταμ και Κλάιν Μάιν
Μα δεν υπήρχε φραγκο για να αγοράσουμε Γκειθάιν.
Ηχεία για να διαλέξεις πρέπει να είσαι ο Αϊνστάιν!


Διάβασμα ως το ξημέρωμα με Toole και Olive Sean
Έμεινα φαλακρός για το χατίρι τους.
Γέμισα την υπόγα μου ηχεία ενεργά
Θα τα πετάξω όλα και άει σιχτιρι τους!

Και χαζεύαμε τα Τζενελεκ , Άνταμ και Κλάιν Μάιν
Μα δεν υπήρχε φραγκο για να αγοράσουμε Γκειθάιν.
Ηχεία για να διαλέξεις πρέπει να είσαι ο Αϊνστάιν!
Μα δεν υπήρχε φραγκο για να αγοράσουμε Γκειθάιν.
Ηχεία για να διαλέξεις πρέπει να είσαι ο Αϊνστάιν!

Αν ο συνονόματός σου έγραφε στο ΑΒουσάιτ :drinks:
 






Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αντε, ρίξτε μια ματχιά και στο πως τα φτχιάχνουνε.


Είχα ακούσει για εξωτικά Χάι Εντ καλώδια που τα κατουράνε 14χρονες παρθένες ,στις παρυφές του όρους Κιλιμάντζαρο ,όποτε έχει πανσέληνο , αλλά βλέπω ότι υπάρχουν και ηχεία που φτιάχνονται από αμερικανες γιαγιάδες της Μινεσότα με τατού στα χέρια.
Είναι μαγικός τελικά ο κόσμος της υψηλής πιστότητας!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.390
ηχεία που φτιάχνονται από αμερικανες γιαγιάδες της Μινεσότα με τατού στα χέρια
Αυτές οι γιαγιάδες φτχιάχνουνε μαγνεπαν από τότε που οι περισσότεροι εδώ μέσα φορούσαν παμπερς ή βρίσκονταν ακόμα στα μπαλάκια του μπαμπά τους.😜

Είναι πολύ φτηνά ηχεία, πολύ χαμηλού κόστους κατασκευής, εξαιρετική σύλληψη, τρομερές πατέντες.
Ρισπεκτ απεριόριστο. 😎

ΥΓ. Αυτές οι γιαγιάδες στο σπίτι τους πιο πιθανό είναι να έχουν κάνα ενεργό (τζενελεκ).
Πολυκαναλο φυσικά. Φουλ ιμερσιβ.
Με πολλαπλά σαμπς. Και τρινοβ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Επειδη δεν μπορω να εξηγησω πως ολα αυτα τα "ασωτα" ηχεια επι δεκαετιες ζουν, βασιλευουν και πουλανε
Εχω δυο επιλογες. Η μια ειναι οτι τα αγοραζουν οι κουφοι. Πρεπει να ειναι πολλοι αυτοι.
Η αλλη ειναι, ο,τι ειπε ο Linkwitz στην τελευταια συνεντευξη στο stereophile:

"One thing Linkwitz said stuck with me. I'd asked him about measurements, and the often considerable difference between what's seen in measurements and what's actually heard in listening. 'What is important to the eye is not necessarily important to the ear,' he said. .... some things that look gross
in the frequency response, the ear says, "I don't care".'

Εσεις τι λετε;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Εσεις τι λετε;
το ίδιο λένε και οι σεφ....
αν έχεις ένα καλά στολισμένο τραπέζι....οι καλεσμένοι ξεχνάνε κ την γεύση κ την ποιότητα του φαγητού
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.436
Reaction score
30.630
το ίδιο λένε και οι σεφ....
αν έχεις ένα καλά στολισμένο τραπέζι....οι καλεσμένοι ξεχνάνε κ την γεύση κ την ποιότητα του φαγητού

εγώ το έχω ακούσει αλλιώς, από φωνή μ****, μα από μ****, φωνή!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.390
Εγω λέω ότι οι 99 στους 100 χαϊενταδες έχουν απλή κουφαμάρα, κι ο 100-στός βαριά κουφαμάρα.

Οι γυναίκες τους καλύτερα ακούν.

Τες πα, με το μάτι ψωνίζει ο κοζμος ρε, τα κόκκινα ηχεία βγάζουν καλύτερο Μπάσο. Τα γνωστά. Αποδεδειγμένα από σοβαρές μελέτες.

Τα αυτιά είναι χρήσιμα για να στηρίζουν τα γυαλιά να βλέπουν καλά το γυάλισμα στο ηχείο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.523
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top